Ubezpieczenie do Indii

Kolorowe, ogromne, antyczne – przymiotniki, którymi można opisać Indie, należałoby mnożyć w nieskończoność. Indie oszałamiają swoją różnorodnością i rozmachem. W tym krótkim tekście spróbujemy opisać choć namiastkę tego, co to ten starożytny naród ma do zaoferowania światu.

Ubezpieczenie turystyczne do Indii – co musisz wiedzieć o ochronie na egzotyczne wakacje?

Indie to jeden z najbardziej fascynujących turystów kierunków egzotycznych wypraw. Z tak dalekim wyjazdem wiąże się jednak wiele formalności, od przygotowania odpowiednich dokumentów i zabrania niezbędnych rzeczy, po wybór ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa, chociaż nie jest obowiązkowa, powinna stanowić absolutną podstawę każdej podróży, bo to dzięki niej będziesz mógł spokojnie zwiedzać i wypoczywać, nie przejmując się niespodziewanymi wypadkami.

A tych może być wiele, począwszy od zachorowania na egzotyczną chorobę, a skończywszy na utracie pieniędzy i dokumentów. Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć, ale i tak możesz być gotowy na większość możliwych podczas wyjazdu przykrych niespodzianek, jeżeli wcześniej kupisz polisę dla podróżnych. Przyda Ci się ona, gdy m.in.:

 • będziesz potrzebował pomocy medycznej – wypadki chodzą po ludziach, także na urlopie na drugim końcu świata, dlatego warto być na nie gotowym i mieć ubezpieczenie kosztów leczenia na odpowiednio wysoką sumę, która pokryje wszystkie wydatki związane z udzieleniem Ci pomocy medycznej za granicą;
 • trafisz na izolację lub kwarantannę – COVID-19 nie odpuszcza, potrafiąc bardzo skutecznie zepsuć urlop, dlatego warto zabezpieczyć się na taką okoliczność i odzyskać przynajmniej część pieniędzy;
 • doznasz uszczerbku na zdrowiu w wypadku – kontuzja na wakacjach to nie tylko koszty leczenia za granicą, ale też często żmudna rehabilitacja w domu, odszkodowanie z NNW przyda się na pokrycie również innych wydatków;
 • spowodujesz szkodę – równie dobrze może się zdarzyć, że pechowym sprawcą wypadku będziesz Ty i to na Ciebie spadnie obowiązek wypłaty odszkodowania, no chyba, że masz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które to załatwi;
 • stracisz bagaż – czy to z powodu kradzieży, zgubienia, czy uszkodzenia, brak osobistych rzeczy podczas wyjazdu to duża uciążliwość i duże koszty, które można pokryć, ubezpieczając wcześniej swój bagaż.

Koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu to standardowe elementy większości polis turystycznych, które mogą być w zupełności wystarczające na podróż do Indii. Kupując ochronę, zwróć jednak uwagę na jej zakres – zbyt niska suma ubezpieczenia może nie pokryć wszystkich kosztów i różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

W przypadku podróży do Azji zaleca się wybór ubezpieczenia KL na kwotę minimum 200 000 zł, sprawdźmy zatem, ile za taką polisę musiałby wydać jeden dorosły turysta podczas tygodniowej wycieczki do Indii.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
48 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
55 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
61 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Assistance,
Bagaż: 2000 zł.
62 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
71 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł,
Assistance.
85,11 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (30.12.2022).

A co z ubezpieczeniem na wypadek COVID-19? Nie musisz go szukać w polisie, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych nie wymienia go osobno, uwzględniając po prostu zachorowanie na COVID-19 w kosztach leczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na zapisy OWU dotyczące wyłączeń lub ograniczeń ochrony, ponieważ nie wszyscy ubezpieczyciele obejmują ochroną zarówno leczenie i izolację (po pozytywnym teście), jak i kwarantannę (po kontakcie z osobą chorą).

Wracając do powyższego wyliczenia, okazuje się, że w zakresie COVID-19:

 • Generali i Proama gwarantują pokrycie kosztów pomocy lekarskiej i testów do wysokości sumy ubezpieczenia KL, a także pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu powrotnego do kraju opóźnionego z powodu pobytu na przymusowej izolacji;
 • AXA Partners i mtu24.pl gwarantują pokrycie kosztów pomocy lekarskiej i testów do wysokości sumy ubezpieczenia KL, a także pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu powrotnego do kraju opóźnionego z powodu pobytu na przymusowej izolacji oraz kwarantannie.

Indie – położenie geograficzne i klimat

Indie położone są  na południowym subkontynencie Azji. Ograniczone są od północnego zachodu przez Pakistan, od północy przez Chiny i Tybet, Nepal i Bhutan, od północnego wschodu przez Bangladesz i Mjanmar, a od południowego zachodu i południowego wschodu przez Ocean Indyjski, z wyspiarskimi republikami Sri Lanki i Malediwów na południu. Nie licząc małych części kraju, które są obecnie okupowane przez chińskie lub pakistańskie siły zbrojne, powierzchnia Republiki Indii wynosi 3 165 596 kilometrów kwadratowych.

CIEKAWOSTKA

Nazwa „Indie” pochodzi od rzeki Indus, wokół której ponad 5 tysięcy lat temu rozkwitła cywilizacja doliny Indusu. Rodzimi czciciele określali rzekę jako Sindhu. Perscy najeźdźcy zmienili je na Hindu. Nazwa „Hindustan”, często używana w odniesieniu do Indii, łączy w sobie Sindhu i Hindu i odnosi się do ziemi Hindusów. Jednak w języku hindi kraj ten nazywany jest „Bharat”.

Pod względem klimatycznym Indie można podzielić na kilka regionów.  W przeważającej części kraju panuje klimat tropikalny. Północna część kraju to głównie klimat zwrotnikowy wilgotny, a wzdłuż zachodniego wybrzeża leżą wilgotne obszary zwrotnikowe. Przez środek kraju ciągnie się pas klimatu półsuchego, który rozciąga się również na północnym zachodzie.  

Chociaż stereotypowe wyobrażenia mogą przywodzić na myśl upały panujące w Indiach, kraj ten może również doświadczać ekstremalnych chłodów. Dzieje się tak głównie w północnych regionach górskich, które obejmują zimne, jałowe i wietrzne Himalaje.

W Indiach występują dość silne różnice w czterech porach roku.  Miesiące letnie, głównie mowa tu o okresie od marca do czerwca, mogą być niezwykle gorące, z maksymalnymi temperaturami w niektórych częściach osiągającymi co najmniej 40°C.  

Od lipca do września występują deszcze monsunowe, które odpowiadają za około 75% rocznych opadów w skali kraju. Jesień trwa się od października do grudnia i oznacza powolne obniżanie się temperatury i wilgotności powietrza.

Zima może rozpocząć się już w grudniu, jednak na większości obszarów wyraźna obniżka temperatury zaczyna się w styczniu i lutym, kiedy to średnie temperatury wahają się od 10°C do 15°C w północno-zachodnich częściach tego ogromnego kraju i od 20°C do 25°C w południowo-wschodnich Indii kontynentalnych.  W tych miesiącach występują największe opady śniegu w regionach górskich, a temperatury mogą spaść znacznie poniżej zera.

Indie – społeczeństwo, historia, zwyczaje

System kastowy jest bardziej rozbudowany niż w którymkolwiek z innych krajów hinduistycznych czy buddyjskich. Społeczeństwo jest podzielone na kasty w tak dużym stopniu, że w obrębie jednej wioski może istnieć dwadzieścia lub trzydzieści odrębnych kast.

Ludzie w obrębie każdej kasty zajmują się ściśle określonym zajęciem, który jest powiązany ze statusem na drabinie społecznej hierarchii. Ponieważ jednostka nie może zmienić przynależności do kasty, każda rodzina należy w całości i na zawsze tylko do jednej, określonej kasty, dlatego też kasty wykształciły charakterystyczne subkultury, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Hindusi wierzą, że duszę czeka wiele reinkarnacji i że po śmierci ciała zostaje ona przeniesiona do innego nowo narodzonego ciała ludzkiego lub nawet zwierzęcego. To nowe wcielenie może należeć do wyższej kasty i być niejako nagrodą za dobre uczynki w poprzednim życiu, lub karą w przypadku życia niegodnego. 

CIEKAWOSTKA

Hindusi tradycyjnie stawiali kobiety na piedestale, czcząc je nawet jako boginie. Jednak we współczesnych Indiach dziewczęta i kobiety nie są traktowane z szacunkiem. Kraj ten jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie dla kobiet. Według danych rządowych co 20 minut dochodzi tam do gwałtu.

A jak w praktyce wygląda podział społeczny na kasty? Najwyższą kategorią kast są ludzie zwani w systemie hinduistycznym braminami. Byli to tradycyjnie kapłani i intelektualiści. Kasta odrobinę niżej w hierarchii to Kszatrija, do której przynależeli wojownicy i władcy. Szczebel niżej znajduje się kasta Wajśja, a ludzie do niej przynależący zajmują się głównie handlem, kupiectwem, rolnictwem. Ostatnia, czwarta kasta to Śudra, skupiająca przede wszystkim robotników fizycznych. 

Poniżej tych czterech „warstw” społecznych znajdują się liczne kasty traktowane jako „niedotykalne”. Nazywa się ich dalitami. Poza systemem znajduje się łącznie kilkaset plemion, o bardzo zróżnicowanych wzorcach kulturowych i bytowych. 

Ten skrajnie niesprawiedliwy podział społeczny został oficjalnie zniesiony w 1950 roku, ale licząca  blisko 2000 lat tradycja segregacji społecznej narzuconej ludziom już w chwili narodzin nadal funkcjonuje w wielu aspektach życia. I bardzo ciężko będzie się jej pozbyć. 

CIEKAWOSTKA

Krowa jest święta dla hindusów w Indiach, którzy stanowią ponad 80% populacji kraju, ale zwierzę to nie uzyskało boskiego statusu. W mitologii hinduskiej krowa jest związana z kilkoma bóstwami, takimi jak Kriszna, bóg pasterzy krów, czy Sziwa, który dosiada swojego byka Nandi. Dla ubogich ma również sens ekonomiczny: wolą oni wykorzystywać różne produkty pochodzące od krowy – mleko, twaróg, masło, ghee, a nawet mocz i łajno – nie zaś tylko mięso. Mitem jest jednak to, że Indie są krajem w dużej mierze wegetariańskim. Według różnych szacunków ponad jedna trzecia Hindusów nie je mięsa, lecz niektórzy eksperci uważają, że presja kulturowa i polityczna powoduje, iż wielu Hindusów zaniża liczbę spożywanego mięsa – zwłaszcza wołowiny – i zawyża liczbę spożywanych produktów nie zwierzęcych. Rzeczywista liczba wegetarian jest prawdopodobnie znacznie niższa.

Swoje trzy grosze dorzucili do tego stanu rzeczy Brytyjczycy, którzy wzmacniali system kastowy w trakcie swoich rządów nad Indiami, wybierając na wysokie stanowiska i do administracji wyłącznie hindusów z górnej kasty. Co gorsze, system kastowy przeniknął również do innych religii w Indiach. Obecnie muzułmanie, sikhowie i dżiniści stosują podobne formy stratyfikacji społecznej.

Istnieje wiele symboli zróżnicowania klasowego, ponieważ każda kasta ma tendencję do posiadania własnej, trwałej subkultury. Położenie ludzi w tym systemie stratyfikacji można zatem dokładnie ocenić na podstawie sposobu ubierania się, nazw własnych, sposobu mówienia w lokalnym dialekcie, bóstw, które czczą, tego, z kim są skłonni publicznie jeść, lokalizacji ich mieszkań, a zwłaszcza ich zawodów. Kombinacja tych wszystkich cech subkulturowych może być pewną wskazówką, gdzie poszczególne osoby i ich rodziny znajdują się w hierarchii kastowej. 

CIEKAWOSTKA

Bindi (ozdobna kropka na czole), bransolety i sindur (czerwony proszek aplikowany przez zamężne kobiety hinduskie na przedziałek) są symbolami noszonymi przez hinduskie mężatki. Sindur składa się z kurkumy, wapna i rtęci. Rtęć kontroluje ciśnienie krwi, a także aktywuje popęd seksualny, co jest jednym z powodów, dla których wdowom nie wolno stosować sindoor.

Dla osoby spoza systemu kastowego, np. turysty z Polski, określenie przynależności do poszczególnych kast jest bardzo trudne.

Język

Języki Indii należą przede wszystkim do dwóch głównych rodzin językowych: indoeuropejskiej (której gałęzią indoaryjską posługuje się około 75% ludności) i drawidyjskiej (którą posługuje się około 25% ludności). Inne języki używane w Indiach pochodzą głównie z rodzin austro azjatyckich i tybetańsko-birmańskich, a także z kilku izolowanych języków. Szacuje się, że jest ich 415. 

Być może dlatego Indie nie posiadają oficjalnie języka urzędowego. Język hindi w alfabecie Devanāgarī uznano za oficjalny język rządu centralnego Indii, lecz nie jest to język urzędowy. Chociaż może wyglądać zupełnie inaczej niż języki zachodnioeuropejskie, hindi jest w rzeczywistości z tej samej rodziny języków indoeuropejskich, która obejmuje między innymi angielski, niemiecki i holenderski.

Hindi jest zapisywany w alfabecie Devanagari, który składa się z 33 spółgłosek i 11 samogłosek i powinien być czytany od lewej do prawej. Podobnie jak w przypadku większości głównych języków świata, hindi posiada wiele lokalnych i regionalnych dialektów, które są wzajemnie zrozumiałe. Hindi może być również transliterowany na alfabet łaciński, dzięki czemu może być odczytywany i wymawiany przez osoby nie znające pisma dewanagari.

Konstytucja zezwala również na dalsze używanie języka angielskiego, głównie w administracji i urzędach. Władze Indii chciałyby hindi stopniowo wypierał język angielski, ale takie dążenia napotkały na bardzo duże protesty ze strony setek milionów mieszkańców Indii, którzy nie posługują się na co dzień hindi. W efekcie angielski nie tylko nie został wyparty, ale też, szczególnie w ostatnich latach, zyskał na popularności, zwłaszcza w kręgach biznesowych. 

CIEKAWOSTKA

Najbardziej powszechnym codziennym pozdrowieniem w Indiach jest „namaste”. Jak je wykonać? Po prostu połóż ręce razem przy sercu i lekko się ukłoń. W sanskrycie „namaste” oznacza „boskość we mnie kłania się boskości w tobie” i służy zarówno jako „cześć”, jak i „do widzenia”. Może być używane w każdej chwili, z każdym. Innym, mniej popularnym hinduskim pozdrowieniem jest dotknięcie obiema rękami stóp osoby starszej, aby okazać jej szacunek i poprosić o błogosławieństwo.

Kuchnia indyjska

Z kuchnią w Indiach jest bardzo podobnie jak z językiem, religiami, narodowościami i plemionami – jest ogromnie zróżnicowana. Istnieją jednak potrawy, które po prostu wrzucić na swój talerz. Oto kilka z nich.

Masala dosa

To rodzaj indyjskiego naleśnika (dosa) wykonanego z cienkiego ciasta składającego się z ryżu, mąki i soczewicy. Przyrządzanie dosas nie jest łatwym zadaniem, ponieważ ciasto musi moczyć się w wodzie przez co najmniej 24 godziny, zanim będzie można nadać mu kształt. Kiedy ciasto jest już gotowe, wylewa się je na gorącą tavę (patelnię z rusztem) i formuje w podobny sposób, jak Francuzi formują naleśniki. Tradycyjnie dosas podaje się złożone na pół i nadziewane ziemniakami. Popularne szczególnie na południu kraju. 

Chaat

Nazwa pochodzi od trzech słów w języku hindi, które oznaczają „przysmak”, „oblizywanie palców” i „pożeranie z rozkoszą”, co samo w sobie stanowi zaproszenie na ucztę. Chociaż obecnie istnieje mnóstwo różnych odmian tej potrawy, oryginalny chaat jest wspaniałym połączeniem pokrojonych w kostkę kawałków ziemniaków, chrupiącego smażonego chleba i ciecierzycy przyozdobionych świeżymi liśćmi kolendry, jogurtem i suszonym imbirem oraz sosem tamaryndowym. Na pewno znajdziesz je u ulicznych sprzedawców żywności w Delhi.

Dal makhani

Dal to w języku hindi słowo oznaczające soczewicę, a ten przypominający zupę przysmak przyrządza się poprzez duszenie małej czarnej soczewicy przez wiele godzin. Danie to zarezerwowane jest dla wielkich wydarzeń, takich jak uroczystości weselne. Makhani oznacza w języku hindi „maślany”, więc nie ma co się zastanawiać, jak bogaty i kremowy jest smak tego indyjskiego klasyka. Wybierz się do Pendżabu, na północy Indii, aby spróbować prawdziwego dal makhani. 

Vada pav

Pochodzący z tradycyjnie wegetariańskiego stanu Maharasztra vada pav jest w pewnym sensie odpowiednikiem wegańskich burgerów, choć ze smakiem amerykańskiego fast foodu nie ma za wiele wspólnego. Vada pav składa się ze smażonego ziemniaczanego pierożka Danie to, zwane również „Bombay burger”, można znaleźć na ulicznych straganach z jedzeniem w całym Bombaju. 

Masala chai

Najsłynniejszy indyjski towar eksportowy, herbatę masala chai, można znaleźć wszędzie – od wysokiej klasy restauracji po budy na dworcach kolejowych. Chociaż na całym świecie istnieje wiele różnych wersji tej klasycznej indyjskiej herbaty, prawdziwą można znaleźć tylko w Indiach. Autentyczną masala chai przyrządza się, parząc na kuchence czarną herbatę z mieszanką aromatycznych przypraw i ziół. Tradycyjnie używa się zielonych strąków kardamonu, lasek cynamonu, mielonych goździków i czarnego pieprzu, które tworzą wspólnie cudownie aromatyczną filiżankę herbaty. 

Jak zachować się przy stole?

Indyjska etykieta jest niezwykłą mieszanką wpływów brytyjskich i azjatyckich. Dlatego też w niektórych aspektach ich zwyczaje wydadzą się mieszkańcom Europy znajome, a w innych będą totalnie niezrozumiałe. Przykłady? Proszę bardzo.

Uważa się, że należy jeść rękoma, a w wielu restauracjach lub gdy jada się z miejscowymi, sztućce nie będą po prostu podane do stołu, choć w większości jadłodajni i restauracji, w których bywają turyści, obsługa poda je na wyraźną prośbę gości. 

Jeśli próbujesz jeść palcami, upewnij się, że używasz tylko prawej ręki, nawet jeśli jesteś leworęczny, ponieważ lewa ręka jest uważana za „nieczystą” i służącą do wykonywania czynności higienicznych. 

Indie – co zwiedzać?

Ogrom Indii może porażać, więc wcale nienajgorszym pomysłem jest skorzystanie z oferty biur podróży. Gdybyś jednak obudził w sobie żyłkę odkrywcy, poniżej znajdziesz kilka miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić.

Gali Paranthe Wali

Słynna uliczka z jedzeniem w sercu Starego Delhi, pośrodku rynku zwanego Chandni Chowk. Na tej wąskiej uliczce znajduje się kilka znanych jadłodajni, z których wszystkie serwują to samo danie: wyjątkowe parathy z nadzieniem w stylu delhijskim. Jest to rodzaj płaskiego chleba wykonanego z ciasta pszennego, lekko podsmażonego na oleju z obu stron.

Tradycyjnym nadzieniem są ziemniaki, lecz na tej ulicy można dostać je nadziewane czymkolwiek, od sera, przez kabaczki, rodzynki, miętę, mieszane warzywa, nerkowce i wiele innych. Niektóre z miejscowych knajpek  istnieją od ponad 100 lat. Jeśli zje się w jednej z nich, łatwo zrozumieć, dlaczego.  

Złota Świątynia w Amritsarze

Główne miejsce kultu i sanktuarium wyznawców sikhizmu w Indiach. Położona w Armitsarze w stanie Pendżab. Oczywiście już samo podziwianie świątyni jest wielkim przeżyciem, ale można z wycieczki do Armitsary wyciągnąć jeszcze więcej. Trzeba jednak zdobyć sie na odwagę i udać się do pobliskiej jadalni, gdzie wszyscy odwiedzający – miejscowi i obcokrajowcy – są mile widziani. W jadalni można zjeść prosty, ale smaczny darmowy posiłek, dostępny prawie w każdej chwili. Siadasz na podłodze, podają ci jedzenie, jesz i odchodzisz, aby wkrótce potem kolejna grupa kilkuset osób mogła zrobić to samo. Zazwyczaj karmi się tam do 100.000 osób dziennie. 

Tadż Mahal

Pałac został zbudowany przez indyjskiego cesarza z dynastii Wielkich Mongołów, Szahdżahana, jako pomnik dla jego trzeciej żony, Mumtaz Mahal, która zmarła, rodząc ich czternaste dziecko w 1631 roku. Śmierć Mumtaz tak bardzo złamała cesarzowi serce, że podobno jego włosy praktycznie z dnia na dzień stały się siwe. 

Budowa Tadż rozpoczęła się w następnym roku po śmierci żony cesarza. Choć uważa się, że główny budynek powstał w ciągu ośmiu lat, cały kompleks został ukończony dopiero w 1653 roku. Niedługo po zakończeniu budowy Szahdżahan został obalony przez swojego syna, Aurangzeba, i uwięziony w forcie Agra, gdzie do końca życia mógł spoglądać na swoje dzieło przez okno. Po śmierci cesarz został tu pochowany wraz ze swą ukochaną Mumtaz.

Przy budowie pracowało w sumie około 20.000 ludzi z Indii i Azji Środkowej. Specjalistów sprowadzono aż z Europy. Być w Indiach i nie zobaczyć Tadż Mahal, to jak być w Rzymie i ominąć Koloseum.

co warto zwiedzić w indiach

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Indii

Czy do Indii jest potrzebna wiza?

Tak. Wizy turystyczne, biznesowe, na udział w konferencji lub w związku z leczeniem można uzyskać online – ich cena zależy od celu i długości pobytu. W innym przypadku należy kontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie.

Czy w Indiach panują obostrzenia covidowe?

W Indiach zniesiono konieczność przedstawiania wyniku testu, odbywania kwarantanny i wypełniania formularza lokalizacyjnego. Przed wyjazdem zaleca się jednak sprawdzenie aktualnych informacji na stronie MSZ lub https://www.mohfw.gov.in/.

Jak zadbać o zdrowie na czas podróży do Indii?

Przede wszystkim koniecznie pamiętaj o zakupie ubezpieczenia turystycznego z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Ponadto przed podróżą warto odwiedzić specjalistę zajmującego się medycyną tropikalną i zaszczepić się zgodnie z jego zaleceniami. Podczas pobytu w Indiach należy przestrzegać zasad higieny, pić wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodę, unikać żywienia się w lokalach niższej kategorii oraz spożywania napojów z lodem.

PODSUMOWANIE
 • Indie to ogromny kraj położony na południu kontynentalnej Azji.
 • W większej części Indii panuje klimat tropikalny, w niektórych regionach spotyka się też klimat zwrotnikowy, a na północy, w Himalajach występuje klimat zimny i suchy.
 • Średnie temperatury różnią się w zależności od miesiąca i regionu. Miesiące letnie (od marca do czerwca) potrafią być bardzo gorące, z kolei od lipca do września występuje najwięcej opadów. Na północy zdarzają się natomiast ekstremalne chłody.
 • Duży wpływ na społeczeństwo Indii ma ciągle zniesiony kilka dekad temu system kastowy.
 • Indie nie posiadają oficjalnego języka urzędowego.
 • W Indiach można zobaczyć m.in. Złotą Świątynię w Amritsarze i Tadż Mahal.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!