Jakie elementy infrastruktury zapewnią dzieciom bezpieczny dojazd do szkoły?
Obszar wokół obiektów szkolnych powinien być w pełni zabezpieczony i dostosowany do potrzeb najmłodszych uczestników ruchu, również niepełnosprawnych. Infrastruktura odgradzająca teren szkolny, przepisy ograniczające ruch, oświetlenie i widoczne oznakowanie przejść dla pieszych zdecydowanie zmniejszają ryzyko powstania nieszczęśliwego zdarzenia. Jak to wygląda w praktyce? Co zrobić, aby dziecko było bezpieczne podczas pokonywania drogi do szkoły?
W artykule przeczytasz:
- Jak powinna wyglądać infrastruktura wokół szkół w świetle prawa?
- W jaki sposób powinien odbywać się dojazd dzieci do szkół w świetle prawa?
- Jakie elementy infrastruktury zapewnią dzieciom bezpieczeństwo wokół szkół?
- Jak przygotować dziecko, aby bezpiecznie dotarło do szkoły?
- Jak jeszcze możesz zadbać o ochronę dziecka w drodze do szkoły?
Jak powinna wyglądać infrastruktura wokół szkół w świetle prawa?
Rozporządzenie w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, reguluje zasady dotyczące infrastruktury na terenie szkół.
Podstawową zasadą, dotyczącą bezpieczeństwa wokół placówki oświaty, jest ogrodzenie. Brama i furtka powinny otwierać się do wewnątrz. Nie mogą być wyposażone w progi, a jeśli już, muszą one być dostosowane do osób niepełnosprawnych, aby nie utrudniały im korzystania z terenu wokół obiektu.
Przeczytaj też: Niepełnosprawni w ruchu drogowym – przyjazna infrastruktura to podstawa!
Okolica szkoły musi być wyposażona w oświetlenie oraz instalację do odprowadzania ścieków i wody deszczowej. Zagłębienia, studzienki czy otwory kanalizacyjne powinny być dokładnie zabezpieczone, np. pokrywami, aby nie stwarzały zagrożenia dla uczniów.
Na terenie szkoły powinna znajdować się odpowiednia infrastruktura komunikacyjna. Chodniki, ulice czy przejścia dla pieszych muszą mieć równą nawierzchnię i być wyraźnie oznaczone. Ważne jest także oświetlenie takich miejsc, np. takie, które zwraca uwagę, ostrzega kierowców. Okoliczne szlaki komunikacyjne, które wychodzą poza teren placówki, powinny charakteryzować się możliwie jak najmniejszym natężeniem ruchu. Muszą uniemożliwiać bezpośrednie wejście na jezdnię, np. za pomocą barierek ochronnych. Obowiązkiem osoby zarządzającej obiektem jest dbałość o bezpieczeństwo na terenie wokół szkoły także zimą. Chodniki i ulice muszą być odśnieżone i posypane piaskiem.
W jaki sposób powinien odbywać się dojazd dzieci do szkół w świetle prawa?
Według Prawa oświatowego gmina ma obowiązek zlokalizować placówki szkół podstawowych w taki sposób, aby umożliwić wszystkim dzieciom wypełnienie obowiązku szkolnego.
Droga dziecka z domu do szkoły obwodowej nie powinna być dłuższa niż:
- 3 km dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej,
- 4 km dla uczniów klas V–VIII szkoły podstawowej.
Odległość powinna być mierzona z uwzględnieniem infrastruktury drogowej i rzeźby terenu, a więc nie w linii prostej.
Nie każdy rodzic może pozwolić sobie na to, aby codziennie zawozić i odbierać swoje dziecko ze szkoły. Gmina ma obowiązek zapewnić uczniom bezpłatny transport do szkoły lub zwrócić koszty za korzystanie z komunikacji publicznej. Zwrot przysługuje wyłącznie wtedy, jeśli na zamieszkałym przez nich terenie droga z domu do obwodowej placówki przekracza wyżej wymienione odległości. W przypadku pociech do 7 lat gmina zapewnia zwrot kosztów przejazdu komunikacją publiczną także opiekunowi dziecka.
Jeśli odległość z domu do szkoły mieści się w wyżej wymienionych ramach, gmina nie ma obowiązku zwracać kosztów transportu ani zapewniać przejazdów autobusem szkolnym. Wówczas kwestia organizacji takiego przedsięwzięcia zależy od samorządu terytorialnego, który powinien także dysponować odpowiednimi środkami finansowymi na ten cel.
Jakie elementy infrastruktury zapewnią dzieciom bezpieczeństwo wokół szkół?
Teren otaczający placówki oświatowe wymaga od władz szczególnego podejścia. Powinny one zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo, organizując przestrzeń w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko powstania wypadku. Obszar wokół szkół powinien być wyposażony nie tylko w te elementy infrastruktury, których wymaga prawo.
Aby okolica szkół była bezpieczna, powinna posiadać:
- ograniczenie prędkości do 30 km/h,
- wyznaczone strefy mieszkalne i ograniczonego ruchu,
- pas zieleni oddzielający chodniki od jezdni,
- progi zwalniające,
- dużą ilość oświetlenia,
- barierki ochronne,
- elementy ułatwiające poruszanie się dzieciom niepełnosprawnym,
- widoczne oznakowanie przejść dla pieszych.
Przeczytaj też: Jazda samochodem po mieście – jak sprawić, żeby była bezpieczna i komfortowa?
Jak przygotować dziecko, aby bezpiecznie dotarło do szkoły?
Jako rodzic masz obowiązek zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo i opiekę, ucząc je przy tym samodzielności i odpowiedzialności. Jeśli osiągnie już wiek, w którym uznasz, że może samo pokonywać trasę do i ze szkoły, powinieneś je do tego dobrze przygotować. Jak to zrobić?
- Wyposaż swoje dziecko w liczne odblaski. Dzięki temu będzie widoczne na drodze.
- Jeśli Twoje dziecko będzie poruszało się do szkoły rowerem, wyposaż je w kask. Regularnie sprawdzaj także stan techniczny roweru.
- Ustal z dzieckiem plan trasy do szkoły. Na początku pokonajcie tę drogę wspólnie.
- Ustal z dzieckiem zasady dotyczące pokonywania drogi do i ze szkoły.
- Uczul dziecko na to, aby nie wchodziło na jezdnię w miejscach niedozwolonych. Zaznacz wyraźnie, żeby przy przejściach dla pieszych zachowało szczególną ostrożność.
Jak jeszcze możesz zadbać o ochronę dziecka w drodze do szkoły?
Jeśli ustaliłeś już ze swoim dzieckiem, jak ma wyglądać jego trasa do i ze szkoły oraz w jaki sposób powinno zachować ostrożność, zadbaj także o wsparcie w razie powstania nieszczęśliwego zdarzenia. Kup ubezpieczenie szkolne, które obejmuje wypadki powstałe w szkole, w drodze do placówki czy do domu. Ochrona dotyczy zarówno okresu szkolnego, jak i wakacji.
Ubezpieczenie szkolne może obejmować między innymi:
- stały uszczerbek na zdrowiu,
- śmierć w wyniku wypadku, nowotworu, wady serca,
- śmierć rodzica lub opiekuna,
- pobyt w szpitalu,
- pomoc po wypadku,
- zakup sprzętu ortopedycznego, dzięki któremu Twoje dziecko wróci do zdrowia po wypadku,
- koszty leczenia.
Twoje dziecko otrzyma wsparcie, jeśli dozna nieszczęśliwego wypadku, np. złamie nogę lub zostanie pogryzione przez psa. Towarzystwo pokryje wówczas między innymi koszty leczenia, rehabilitacji czy transportu medycznego. Polisa zapewni finansowe wsparcie także wtedy, gdy Twoje dziecko zachoruje i wyląduje w szpitalu.
Przeczytaj też: Bezpieczny transport dziecka do szkoły – co obejmuje ubezpieczenie szkolne?
FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczny dojazd dzieci do szkoły
Według Rozporządzenia w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, infrastruktura wokół szkół musi posiadać odpowiednie ogrodzenie i oświetlenie. Teren powinien być wyposażony w instalacje odprowadzające ścieki i wodę deszczową, a także dogodną infrastrukturę komunikacyjną – chodniki, jezdnie i przejścia dla pieszych o równej nawierzchni oraz widocznym oznaczeniu, ulice odgrodzone barierkami. Okolica powinna charakteryzować się małym natężeniem ruchu.
Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że chcesz, aby samodzielnie chodziło i wracało ze szkoły, powinieneś przede wszystkim ustalić z nim drogę do placówki i wyposażyć je w odblaski. Wybierz możliwie najbardziej bezpieczną trasę. Uczul swoją pociechę na to, aby była ostrożna, zwłaszcza w okolicach jezdni i na przejściach dla pieszych. Ustal zasady, którymi ma się kierować podczas pokonywania drogi. Jeśli Twoje dziecko będzie jeździło do szkoły rowerem, zadbaj o to, aby miało kask. Regularnie sprawdzaj także stan techniczny sprzętu.
Polisa szkolna gwarantuje ochronę podczas drogi do i ze szkoły oraz w trakcie trwania zajęć. Zapewnia pomoc podczas roku szkolnego oraz wakacji. Ubezpieczyciel pomoże Twojemu dziecku, jeśli dozna ono trwałego uszczerbku na zdrowiu, ulegnie wypadkowi, wyląduje w szpitalu. Polisa gwarantuje pokrycie kosztów związanych między innymi z leczeniem, rehabilitacją czy transportem medycznym.
- Rozporządzenie w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi o tym, jak ma wyglądać infrastruktura wokół placówek oświaty.
- Prawo oświatowe mówi o tym, że gmina ma obowiązek zlokalizować szkoły podstawowe w taki sposób, aby wszystkie dzieci mogły wypełnić obowiązek szkolny.
- Jeżeli dziecko uczęszcza do obwodowej szkoły podstawowej, a trasa, jaką musi pokonać z domu do placówki jest dłuższa niż 3 km w przypadku klas I–IV oraz dłuższa niż 4 km w przypadku klas V–VIII, gmina ma obowiązek zapewnić uczniom transport lub zwrócić koszty za korzystanie z komunikacji publicznej.
- Progi zwalniające, ograniczenie prędkości do 30 km/h i wyznaczone strefy mieszkalne oraz ograniczonego ruchu zwiększają bezpieczeństwo wokół szkół.
- Osoba zarządzająca obiektem szkolnym powinna zadbać o infrastrukturę także zimą. Ważne jest to, aby chodniki i ulice były wówczas odśnieżone i posypane piaskiem.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji