Inteligentne miasto – smart city to nie tylko transport!

Mamy smartfony i smart TV. Możemy jeździć inteligentnymi samochodami i mieszkać w inteligentnych domach, które dbają o wygodę mieszkańców. Urbaniści rozwijają także ideę smart city. Co to takiego jest? Jak koncepcja inteligentnego miasta realizowana jest w praktyce? Czy wiąże się ona z jakimiś zagrożeniami? Przekonajmy się, co niesie za sobą ta nowa koncepcja urbanistyczna!

inteligentne miasto

Inteligentne miasto – co to jest?

Smart city, czyli inteligentne miasto, to koncepcja urbanistyczna, która zakłada rozwój obszarów miejskich w oparciu o technologie informatyczne i komunikacyjne. Dzięki wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych przestrzeń miejska powinna stać się przyjazna dla mieszkańców, przedsiębiorców, turystów i władz. 

Idea inteligentnego miasta zakłada także dbanie o środowisko, kapitał ludzki i biznes. Smart city powinno działać jak sprawny organizm, którego poszczególne części współpracują ze sobą, zapewniając harmonijny rozwój, co przekłada się na wzrost funkcjonalności miasta i poprawę jakości życia mieszkańców.

CIEKAWOSTKA

Songdo to inteligentne miasto, które powstaje od podstaw na sztucznej wyspie w Korei Południowej w pobliżu miasta Incheon.

Do skutecznego zarządzania inteligentnym miastem potrzebne są dane. Dlatego w takim mieście instaluje się wiele czujników, kamer i mierników. Pozwalają one na monitorowanie, analizowanie i reagowanie w czasie rzeczywistym na dziejące się wydarzenia. Smart city to miasto ery cyfrowej!

Przeczytaj też: Inteligentny asystent prędkości – jak będzie działać ISA?

Rozwiązania smart – gdzie można je spotkać w mieście?

Miasta ciągle ulegają przeobrażeniom. W XVIII i XIX wieku wpływ na ich rozwój miała rewolucja przemysłowa i sposób prowadzenia wojen. Dzięki tej pierwszej zaczęły powstawać fabryki, osiedla robotnicze i infrastruktura dla coraz większej liczby mieszkańców. Z kolei wojny i zmiana taktyki militarnej sprawiły, że… zaczęto burzyć mury miejskie, co dało miastom oddech i przestrzeń.

CIEKAWOSTKA

Napoleon Bonaparte po zajęciu Wrocławia kazał rozebrać mury miejskie, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta.

W wieku XX zakończyła się era industrialna – weszliśmy w erę cyfrową. I tu wracamy do inteligentnych miast. Urbaniści zaczęli zastanawiać się, jak nowe technologie mogą poprawić życie mieszkańców coraz większych, bardziej zatłoczonych i zanieczyszczonych miast – pojawiła się koncepcja smart city!

Dzięki zastosowaniu rozwiązań informatyczno-komunikacyjnych inteligentne miasta wykorzystują efektywniej zasoby oraz poprawiają jakość życia mieszkańców. W których obszarach wprowadzane są rozwiązania smart?

  • Transport publiczny,
  • zarządzanie ruchem,
  • urzędy i usługi publiczne,
  • energetyka,
  • infrastruktura miejska,
  • rozwój społeczności lokalnej,
  • zdrowie.

Już teraz mieszkańcy wielu miast mogą korzystać z rozwiązań smart. Wiele osób już nawet się do nich przyzwyczaiło i uważa je za codzienność – na przykład tablice informacyjne na przystankach, które na bieżąco aktualizują najbliższy rozkład jazdy. Kolejnym takim przykładem są inteligentne przejścia dla pieszych, które poprawiają bezpieczeństwo czy aplikacje, które umożliwiają śledzenie ruchu w mieście i zaplanowanie przejazdu.

Przykłady wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w inteligentnym mieście:

  • miejsca parkingowe (za pomocą aplikacji można wyszukać wolne miejsca parkingowe w mieście),
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii,
  • budynki samowystarczalne energetycznie,
  • aplikacje pozwalające na kupno biletów, opłacanie miejsc parkingowych i korzystanie z usług w urzędach,
  • pomiary zużycia wody i energii,
  • wywóz śmieci,
  • inteligentne oświetlenie miejskie,
  • e-płatności,
  • budżety obywatelskie,
  • rowery i hulajnogi miejskie.

Przejawem dobrze zaplanowanego inteligentnego miasta jest zadowolenie jego mieszkańców. W smart city nie chodzi o to, by zburzyć wszystko, co powstało do tej pory i zbudować nowe miasto przyszłości, ale o to, aby maksymalnie efektywniej wykorzystać dotychczasową infrastrukturę. Co ważne, inteligentne miasta powinny być zielone, a nie zabetonowane z każdej strony!

Inteligentny transport – na czym to polega?

Najczęściej w kontekście smart city mówi się o inteligentnym transporcie. Nie dzieje się to bez powodu, ponieważ korki, tłok oraz hałas i zanieczyszczenia z tego wynikające, są problemem wielu miast. Wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie pozwoliło wielu władzom uporać się z tymi problemami. 

Inteligentny transport opiera się na:

  • poprawianiu płynności ruchu,
  • zwiększaniu komfortu przemieszczania się,
  • zmniejszaniu stresu związanego z ruchem,
  • wspieraniu ekologicznych form transportu.

Jednym ze standardowych przykładów inteligentnego transportu miejskiego jest komunikacja oparta na tramwajach, metrze i autobusach hybrydowych i elektrycznych. Dzięki temu ogranicza się emisję spalin – zwłaszcza w ścisłym centrum. 

Zintegrowany system ruchu bierze pod uwagę potrzeby wszystkich uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych. Choć nie da się ukryć, że w centrach miast kładzie się nacisk na te dwie pierwsze formy przemieszczania się. 

W inteligentnym mieście pasażerowie i kierowcy dzięki aplikacjom znajdują najszybszy sposób na dojazd do wybranego miejsca. Natomiast system zarządzania na bieżąco analizuje ruch w mieście i dostosowuje cykle świetlne do jego natężenia.

Przykłady smart cities – Polska i świat

Oto przykłady miast, które wprowadzają rozwiązania związane z koncepcją inteligentnego miasta:

  • Wiedeń – zastąpienie tradycyjnych autobusów elektrycznymi, które wykorzystują energię głównie z odnawialnych źródeł. Stworzenie aplikacji dla pasażerów, dzięki której można na bieżąco śledzić ruch drogowy.
  • Kopenhaga – zintegrowany transport pieszy, rowerowy i samochodowy (Park&Ride, Bike&Ride). Zamknięcie centrum miasta dla ruchu samochodowego.
  • Londyn – organizacja ruchu kołowego poprzez wprowadzenie systemu opłat za poruszanie się po centrum miasta. Wprowadzenie systemu zarządzania ruchem SCOOT, który kontroluje działanie świateł na skrzyżowaniach.
  • Madryt – powstanie platformy MiNT Madrid iNTeligentne / Smarter Madrid, która ma ułatwić zarządzanie usługami miejskimi, jak wywóz śmieci, recykling czy organizacja terenów zielonych.

To tylko kilka przykładów realizacji koncepcji smart city na świecie. Również w Polsce pojawia się coraz więcej takich rozwiązań. Należą do nich m.in.:

  • Wrocław – ITS, czyli system sterowania ruchem w mieście, w skład którego wchodzą tablice na przystankach, kamery i czujniki oraz tablice informacyjne nad wybranymi ulicami.
  • Lubin – inteligentny system oświetlenia ulicznego. Latarnie redukują moc oświetlenia, kiedy nie wykrywają ruchu i zwiększają strumień światła, gdy wykryją zbliżającego się pieszego, rowerzystę czy samochód (gmina zaoszczędziła do 75% na opłatach za energię elektryczną).
  • Gdańsk – tutaj powstał jeden z pierwszych systemów inteligentnego transportu. TRISTAR monitoruje trasy transportu publicznego i informuje pasażerów o odjazdach pojazdów komunikacji miejskiej.

Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem technologii bezprzewodowej komunikacji (na przykład 5G) będzie pojawiać się coraz więcej tego typu rozwiązań w miastach.

Inteligentne miasto – nie tylko szanse, ale i zagrożenia

Rozwiązania wprowadzane w ramach koncepcji inteligentnego miasta poprawiają wiele aspektów życia mieszkańców, ale niosą ze sobą również zagrożenia. Pamiętajmy, że smart city nie powinno stać się ideą tworzenia miast-utopii, gdzie wszystko jest perfekcyjnie sterylne i czyste, ludzie są wyłącznie szczęśliwi i piękni, a życie jest doskonale zaprogramowane!

Idea inteligentnych miast budzi także wątpliwości w kwestii zbierania danych. W tym kontekście pojawiają się pytania – kto będzie miał dostęp do tych danych? Czy nie jest to zbyt duża inwigilacja obywateli? Ile informacji o sobie warto przekazać, by żyć wygodnie?

CZY WIESZ, ŻE …

Najwięcej kamer na świecie, prawie 3 miliony, znajduje się w Szanghaju. Natomiast w Europie pod tym względem przoduje Londyn, w którym jest 628 tys. tych urządzeń!

Kolejny problem smart city wiąże się z cyfrowym i technologicznym wykluczeniem. Osoby, zazwyczaj starsze, które nie potrafią korzystać ze smartfonów i internetu, ponieważ nowe technologie są dla nich niezrozumiałe, a przede wszystkim nieintuicyjne, nie mogą korzystać z rozwiązań inteligentnego miasta.

Warto także wspomnieć o problemie XXI-wiecznej cywilizacji opartej na technologii cyfrowej. Awaria zasilania, tak zwany blackout, doprowadzi do paraliżu takiego miasta. Taka sytuacja miała miejsce w USA i Kanadzie w 2003 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o inteligentne miasto

Czy inteligentne miasta wymagają wyburzeń i przebudowy istniejącej infrastruktury?
Czy na co dzień mogę korzystać z rozwiązań smart city?
W jaki sposób idea inteligentnego miasta realizowana jest w komunikacji miejskiej?
PODSUMOWANIE
  • Inteligentne miasto to koncepcja, która zakłada zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych.
  • Rozwiązania smart city wprowadza się w transporcie, zarządzaniu ruchem czy w korzystaniu z instytucji miejskich.
  • W miastach realizujących ideę smart city ruch jest płynniejszy i lepiej zorganizowany.
  • Wśród zagrożeń związanych ze smart city wymienia się inwigilację, wykluczenie cyfrowe i blackout.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Proponuję zagłębić się w temat bardziej. Czyja to inicjatywa i jaki ma końcowy cel.
avatar autora komentarza
Czyli co ... ludzie starzy czy tacy co nie załapią internetu lub aplikacji danego ,,urządzenia ,, będą co...? usuwani z miasta ? zamykani w jakiś ośrodkach , eliminowani na cmentarz, czy co ..pytam...
Nie, dlaczego? Już teraz w wielu miastach działają różne inteligentne systemu ułatwiające poruszanie się w mieście i życie w nim.
avatar autora komentarza
Dokładnie tak, pozdrawiam!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC