Inteligentne przejścia dla pieszych – krok w bezpieczną przyszłość!

Przejścia dla pieszych od dziesiątek lat kojarzone są z białymi pasami na jezdni. Jednak w XXI wieku rozwój technologii oraz zmiany w podejściu do ruchu w miastach sprawiły, że zaczęto o nich myśleć w nowy sposób. Pojawiły się przejścia, które określa się jako inteligentne, smart czy aktywne. Co je wyróżnia? Jak one działają? Krok po kroku omawiamy dzisiaj temat nowoczesnych przejść dla pieszych!

inteligentne przejścia dla pieszych

Inteligentne przejście dla pieszych – po co je budować?

Sprawdźmy najpierw, czy potrącenia pieszych to poważny problem w Polsce? Zdecydowanie tak! Ze statystyk policji za rok 2022 wynika, że przyczyną aż 2229 potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu przez kierowców. W takich zdarzeniach zginęło 129 osób, a 2170 zostało rannych.

Problem zauważają nie tylko władze samorządowe, ale także krajowe. Jednym z wprowadzony rozwiązań jest bezwzględne pierwszeństwo pieszego na przejściu i w pobliżu przejścia dla pieszych. Natomiast zadaniem władz lokalnych jest poprawa infrastruktury związanej z ruchem pieszym. Co warto podkreślić, wśród prawodawców i urbanistów pojawiają się nowe pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach.

W Polsce aktywne przejścia, czy też inaczej nazywane inteligentnymi, powstają często w ramach budżetów obywatelskich na odcinkach dróg, na których istnieje szczególnie duże zagrożenie dla pieszych – przy szkołach, przedszkolach czy placówkach medycznych.

Aktywne przejścia dla pieszych są odpowiedzią na zagrożenia wynikające z ruchu pieszych i pojazdów. Wielu kierowców narzeka, często słusznie, na słabą widoczność osób chcących przejść przez jezdnię. Taka sytuacja staje się szczególnie niebezpieczna jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok, a wielu pieszych porusza się w ubraniach o ciemnych kolorach. Dodatkowo brak oświetlenia nad przejściem dla pieszych poważnie zwiększa ryzyko potrącenia.

Kolejnym problemem związanym z przejściami dla pieszych jest sama widoczność przejść. Sam znak D-6 można łatwo przeoczyć spośród innych znaków ustawionych przy drogach. Dlatego zadaniem konstruktorów inteligentnych przejść jest wyeksponowanie tych stref w przestrzeni miejskiej, tak żeby kierowcy mogli odpowiednio wcześnie zareagować na pojawienie się w nich pieszych. 

Przeczytaj też: Inteligentne miasto – smart city to nie tylko transport!

Działanie inteligentnego przejścia dla pieszych – czujniki i światła

Aktywne (inteligentne) przejścia dla pieszych rozwiązują największe problemy związane z przekraczaniem jezdni – poprawiają widoczność pieszych i samego miejsca, a do tego informują kierowcę o osobie zbliżającej się do tego miejsca. Jakie elementy zawiera system inteligentnego przejścia dla pieszych? 

System inteligentnego przejścia składa się z:

 • wyraźnych białych pasów, często na czerwonym tle,
 • czujników ruchu i kamer,
 • lamp ostrzegawczych wokół znaku D-6,
 • oświetlenia ledowego strefy,
 • szafy sterowania,
 • głośników,
 • elementów odblaskowych umieszczonych na jezdni.

To właśnie praca tych wszystkich elementów poprawia bezpieczeństwo pieszego podczas przekraczania jezdni. Jak to działa w praktyce? Wyobraźmy sobie inteligentne przejście na jednej z polskich ulic. Gdy do strefy przejścia zbliża się pieszy:

 • czujniki wykrywają osobę bądź osoby, które chcą przejść przez jezdnię,
 • zapalają się światła ostrzegawcze, by zwrócić uwagę kierowców na pieszych,
 • głośniki zaczynają emitować komunikat – jest to szczególnie ważne dla osób gorzej widzących lub niewidomych (a także zapatrzonych w telefony),
 • po opuszczeniu strefy przejścia przez pieszych system wyłącza sygnały ostrzegawcze, pozwalając samochodom bezpiecznie ruszyć.

Dzięki poprawie widoczności pieszych i emisji wyraźnych sygnałów dla kierowców ruch przez strefę przejścia jest bezpieczniejszy, ponieważ:

 • kierowcy są bardziej uważni i zwalniają przed przejściem,
 • piesi krócej czekają na przejście na drugą stronę jezdni,
 • rzadziej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Inteligentne przejścia dla pieszych pojawiają się w całej Polsce. Jednak to eksperymentalne rozwiązanie z Londynu wprowadza ruch pieszy na zupełnie nowy poziom. O co w nim chodzi?

Starling Crossing – zmieniająca się nawierzchnia LED

To innowacyjne przejście dla pieszych zaprojektowane zostało przez firmę Umbrellium w 2017 roku. Na razie to tylko prototyp, który zapowiada zupełnie nową jakość. Starling Crossing (STigmergic Adaptive Responsive LearnING Crossing) zbudowane jest z wielu aktywnych ledowych płytek, które tworzą zmieniającą się strefę przejścia dla pieszych. Co je wyróżnia?

Przede wszystkim jest to aktywna i zmieniająca się nawierzchnia. W strefie znajdują się liczne kamery i czujniki, które reagują na natężenie ruchu drogowego oraz pieszego. System na bieżąco oblicza zachowania uczestników ruchu i odpowiednio modyfikuje w czasie rzeczywistym wygląd samego przejścia – jego wielkość, kolor, wyświetlane znaki.

UWAGA!

Starling Crossing to na razie prototyp zainstalowany na terenie studia telewizyjnego w Londynie!

Jak to działa w praktyce? Wbudowane w nawierzchnię cyfrowy ekran z diod LED dostosowuje wygląd przejścia do warunków na drodze. Gdy nie ma pieszych, to przejście się nie wyświetla. Dopiero, jak czujniki wykryją obecność pieszego, pojawia się strefa dla pieszych, a także miejsce zatrzymania rowerów i samochodów. Natomiast kiedy ruch pieszy jest bardzo duży, to przejście się rozszerza!

W ostatnich latach podejście do ruchu miejskiego się zmienia. Coraz większą uwagę zwraca się na pieszych i rowerzystów. Dlatego inteligentne przejścia dla pieszych są rozwiązaniem, które coraz częściej będzie pojawiać się w przestrzeni miejskiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o inteligentne przejścia dla pieszych

W jaki sposób inteligentne przejścia dla pieszych zwiększają bezpieczeństwo?
Jakie sygnały emitują inteligentne przejścia dla pieszych?
Czy inteligentne przejścia zmieniają zachowania kierowców?
PODSUMOWANIE
 • Inteligentne przejścia dla pieszych zwiększają bezpieczeństwo w strefie przejścia poprzez poprawienie widoczności i lepszą sygnalizację.
 • W systemie instaluje się dodatkowe oświetlenie, a także bardziej wyraziste oznakowanie.
 • Inteligentne przejścia reagują na pojawienie się w strefie pieszego, co uruchamia sygnały świetlne dla kierowców i dźwiękowe dla osoby chcącej przejść na drugą stronę jezdni.
 • Aktywne przejścia dla pieszych zmniejszają ryzyko potrącenia i usprawniają ruch pieszych.
 • W przyszłości przejścia dla pieszych mogą mieć interaktywne powierzchnie.
Źródła:
 • Raporty roczne wypadków drogowych w Polsce: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC