Inteligentne przejścia dla pieszych – krok w bezpieczną przyszłość!
Przejścia dla pieszych od dziesiątek lat kojarzone są z białymi pasami na jezdni. Jednak w XXI wieku rozwój technologii oraz zmiany w podejściu do ruchu w miastach sprawiły, że zaczęto o nich myśleć w nowy sposób. Pojawiły się przejścia, które określa się jako inteligentne, smart czy aktywne. Co je wyróżnia? Jak one działają? Krok po kroku omawiamy dzisiaj temat nowoczesnych przejść dla pieszych!
Z tego artykułu dowiesz się:
Inteligentne przejście dla pieszych – po co je budować?
Sprawdźmy najpierw, czy potrącenia pieszych to poważny problem w Polsce? Zdecydowanie tak! Ze statystyk policji za rok 2022 wynika, że przyczyną aż 2229 potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu przez kierowców. W takich zdarzeniach zginęło 129 osób, a 2170 zostało rannych.
Problem zauważają nie tylko władze samorządowe, ale także krajowe. Jednym z wprowadzony rozwiązań jest bezwzględne pierwszeństwo pieszego na przejściu i w pobliżu przejścia dla pieszych. Natomiast zadaniem władz lokalnych jest poprawa infrastruktury związanej z ruchem pieszym. Co warto podkreślić, wśród prawodawców i urbanistów pojawiają się nowe pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach.
W Polsce aktywne przejścia, czy też inaczej nazywane inteligentnymi, powstają często w ramach budżetów obywatelskich na odcinkach dróg, na których istnieje szczególnie duże zagrożenie dla pieszych – przy szkołach, przedszkolach czy placówkach medycznych.
Aktywne przejścia dla pieszych są odpowiedzią na zagrożenia wynikające z ruchu pieszych i pojazdów. Wielu kierowców narzeka, często słusznie, na słabą widoczność osób chcących przejść przez jezdnię. Taka sytuacja staje się szczególnie niebezpieczna jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok, a wielu pieszych porusza się w ubraniach o ciemnych kolorach. Dodatkowo brak oświetlenia nad przejściem dla pieszych poważnie zwiększa ryzyko potrącenia.
Kolejnym problemem związanym z przejściami dla pieszych jest sama widoczność przejść. Sam znak D-6 można łatwo przeoczyć spośród innych znaków ustawionych przy drogach. Dlatego zadaniem konstruktorów inteligentnych przejść jest wyeksponowanie tych stref w przestrzeni miejskiej, tak żeby kierowcy mogli odpowiednio wcześnie zareagować na pojawienie się w nich pieszych.
Przeczytaj też: Inteligentne miasto – smart city to nie tylko transport!
Działanie inteligentnego przejścia dla pieszych – czujniki i światła
Aktywne (inteligentne) przejścia dla pieszych rozwiązują największe problemy związane z przekraczaniem jezdni – poprawiają widoczność pieszych i samego miejsca, a do tego informują kierowcę o osobie zbliżającej się do tego miejsca. Jakie elementy zawiera system inteligentnego przejścia dla pieszych?
System inteligentnego przejścia składa się z:
- wyraźnych białych pasów, często na czerwonym tle,
- czujników ruchu i kamer,
- lamp ostrzegawczych wokół znaku D-6,
- oświetlenia ledowego strefy,
- szafy sterowania,
- głośników,
- elementów odblaskowych umieszczonych na jezdni.
To właśnie praca tych wszystkich elementów poprawia bezpieczeństwo pieszego podczas przekraczania jezdni. Jak to działa w praktyce? Wyobraźmy sobie inteligentne przejście na jednej z polskich ulic. Gdy do strefy przejścia zbliża się pieszy:
- czujniki wykrywają osobę bądź osoby, które chcą przejść przez jezdnię,
- zapalają się światła ostrzegawcze, by zwrócić uwagę kierowców na pieszych,
- głośniki zaczynają emitować komunikat – jest to szczególnie ważne dla osób gorzej widzących lub niewidomych (a także zapatrzonych w telefony),
- po opuszczeniu strefy przejścia przez pieszych system wyłącza sygnały ostrzegawcze, pozwalając samochodom bezpiecznie ruszyć.
Dzięki poprawie widoczności pieszych i emisji wyraźnych sygnałów dla kierowców ruch przez strefę przejścia jest bezpieczniejszy, ponieważ:
- kierowcy są bardziej uważni i zwalniają przed przejściem,
- piesi krócej czekają na przejście na drugą stronę jezdni,
- rzadziej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.
Inteligentne przejścia dla pieszych pojawiają się w całej Polsce. Jednak to eksperymentalne rozwiązanie z Londynu wprowadza ruch pieszy na zupełnie nowy poziom. O co w nim chodzi?
Starling Crossing – zmieniająca się nawierzchnia LED
To innowacyjne przejście dla pieszych zaprojektowane zostało przez firmę Umbrellium w 2017 roku. Na razie to tylko prototyp, który zapowiada zupełnie nową jakość. Starling Crossing (STigmergic Adaptive Responsive LearnING Crossing) zbudowane jest z wielu aktywnych ledowych płytek, które tworzą zmieniającą się strefę przejścia dla pieszych. Co je wyróżnia?
Przede wszystkim jest to aktywna i zmieniająca się nawierzchnia. W strefie znajdują się liczne kamery i czujniki, które reagują na natężenie ruchu drogowego oraz pieszego. System na bieżąco oblicza zachowania uczestników ruchu i odpowiednio modyfikuje w czasie rzeczywistym wygląd samego przejścia – jego wielkość, kolor, wyświetlane znaki.
Starling Crossing to na razie prototyp zainstalowany na terenie studia telewizyjnego w Londynie!
Jak to działa w praktyce? Wbudowane w nawierzchnię cyfrowy ekran z diod LED dostosowuje wygląd przejścia do warunków na drodze. Gdy nie ma pieszych, to przejście się nie wyświetla. Dopiero, jak czujniki wykryją obecność pieszego, pojawia się strefa dla pieszych, a także miejsce zatrzymania rowerów i samochodów. Natomiast kiedy ruch pieszy jest bardzo duży, to przejście się rozszerza!
W ostatnich latach podejście do ruchu miejskiego się zmienia. Coraz większą uwagę zwraca się na pieszych i rowerzystów. Dlatego inteligentne przejścia dla pieszych są rozwiązaniem, które coraz częściej będzie pojawiać się w przestrzeni miejskiej.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o inteligentne przejścia dla pieszych
Dużym problemem, zwłaszcza jesienią i zimą, jest słaba widoczność pieszych oraz samych stref przejścia. Inteligentne przejścia rozwiązują oba problemy. Samo przejście oświetlone jest jasnym ledowym światłem, a wokół znaków montuje się światła ostrzegawcze dla kierowców, które informują o pojawieniu się pieszego.
Aktywne przejścia dla pieszych nie tylko wykrywają ruch, ale także informują o nim. Kierowcy otrzymują sygnały świetlne, kiedy w strefie przejścia pojawi się pieszy. Natomiast pieszym wysyłane są komunikaty dźwiękowe, które mają zwrócić ich uwagę na zagrożenia.
Tak. Badania wykazały, że takie przejścia zmniejszają średnią prędkość pojazdów w ich pobliżu, co przyczynia się do ograniczenia liczby niebezpiecznych sytuacji. Wynika to z poprawy widoczności strefy i osób się w niej znajdujących.
- Inteligentne przejścia dla pieszych zwiększają bezpieczeństwo w strefie przejścia poprzez poprawienie widoczności i lepszą sygnalizację.
- W systemie instaluje się dodatkowe oświetlenie, a także bardziej wyraziste oznakowanie.
- Inteligentne przejścia reagują na pojawienie się w strefie pieszego, co uruchamia sygnały świetlne dla kierowców i dźwiękowe dla osoby chcącej przejść na drugą stronę jezdni.
- Aktywne przejścia dla pieszych zmniejszają ryzyko potrącenia i usprawniają ruch pieszych.
- W przyszłości przejścia dla pieszych mogą mieć interaktywne powierzchnie.
- Raporty roczne wypadków drogowych w Polsce: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji