Ubezpieczenie turystyczne do Iraku

Irak to państwo, które leży na terenie starożytnej Mezopotamii, gdzie swoje początki miały liczne imperia. To kraj, w którym burzliwa historia spotyka się z niespokojną teraźniejszością. I choć nie można powiedzieć, że podróż do Iraku jest przedsięwzięciem bezpiecznym, na śmiałków, którzy się jej podejmą, czeka do odkrycia niezwykły świat i bogata kultura.

COVID-19 w Iraku – obowiązują restrykcyjne obostrzenia

Zgodnie z najnowszymi zmianami obostrzeń z kwietnia 2022 roku w Iraku wciąż obowiązują liczne restrykcje i ograniczenia związane z podróżą do tego kraju. 

  • Od 1 kwietnia 2022 roku podróżujący powyżej 12 roku zobligowani są okazać świadectwo  potwierdzające wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19 co najmniej jedną dawką szczepionki Johnson & Johnson lub dwoma dawkami szczepionek innych producentów. Świadectwo szczepienia uprawnia do podróży na terytorium Iraku bez konieczności wykonywania testów. 
  • Pozostali podrużujący muszą przedstawić negatywny wyniktestu PCR na COVID-19 wykonany nie dalej niż na 72 godziny przed wylotem do Iraku. Wynik testu musi być w języku angielskim lub arabskim. 
  • Pasażerowie, którzy nie mogli przyjąć żadnej dawki szczepionki z uwagi na przczyny medyczne, zobligowani są okazać zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan medyczny oraz wykonać testy PCR na wykrycie COVID-19 nie dalej niż 72 godziny przed wylotem.
  • Wyjątkiem są dzieci poniżej 10. roku życia, które nie muszą wykonywać testów ani okazywać zaświadczenia o szczepianiach.
  • Dzieci w wieku 10-12 lat muszę wykonać test PCR na obecność wirusa COVID-19 na 72 godziny przed wylotem.
  • Tturyści poddawani są badaniom kontrolnym stanu zdrowia przy przylocie i przy odlocie. Zazwyczja jest to ocena wizualna stanu zdrowia połączona z mierzeniem temperatury ciała.  
  • Maski są wymagane we wszystkich miejscach publicznych, zamkniętych pomieszczeniach, a także w komunikacji publicznej.
CZY WIESZ, ŻE …

Irak graniczy 6 państwami: Iranem, Turcją, Arabią Saudyjską, Jordanią, Kuwejtem i Syrią.

Bezpieczeństwo w Iraku

Przed podróżą do Iraku warto mieć świadomość, że sytuacja polityczna na całym Bliskim Wschodzie jest napięta i zmienia się dość dynamicznie. W Iraku istnieje realne i wysokie ryzyko zamachów terrorystycznych, dlatego odradza się brania udziału we wszelkich zgromadzeniach publicznych oraz doradza się unikania sąsiedztwa potencjalnych celów ataku, tj. baz wojskowych i pozostałej infrastruktury militarnej. 

Największe niebezpieczeństwo występuje w prowincjach i miastach:

  • Anbar;
  • Babil;
  • Bagdad;
  • Basra;
  • Dhi Qar;
  • Diyala;
  • Karbala;
  • Kirkuk;
  • Maysan;
  • Muthanna;
  • Nadżaf;
  • Niniwa;
  • Qadisija;
  • Salahaddin;
  • Wasit.

Szczególnie niebezpiecznie jest na terenie Irackiego Kurdystanu, gdzie swoją działalność wciąż prowadzi tzw. Państwo Islamskie.

Ubezpieczenie turystyczne do Iraku – jaką polisę wybrać?

Dobrą praktyką w przypadku kupowania ubezpieczenia turystycznego przed podróżą do dalekich i egzotycznych krajów, a Irak spełnia te dwa warunki, jest ubezpieczenie się na spore kwoty. 

Iracki rynek ubezpieczeń jest słabo rozwinięty i niepewny, przez co zaleca się kupienie właściwej polisy jeszcze przed wylotem, inaczej ryzykujemy sytuację, w której nie będziemy w stanie wyegzekwować zapisów ubezpieczenia, a co za tym idzie – uzyskać wypłaty odszkodowania. 

Warto też pamiętać, że w Iraku nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a więc będziemy zmuszeni do pokrycia 100% kosztów korzystania z usług irackiej opieki zdrowotnej. 

Koszt pojedynczej wizyty lekarskiej kształtuje się  w granicach 20-30 dolarów amerykańskich. Większość leków dostępna jest bez recepty. 

Koszty leczenia nie są zatem skrajnie wysokie, ale przed wykupieniem polisy powinno się zadbać, by pokrywała ona również incydenty związane z działalnością terrorystyczną i militarną. Kluczowe są też zapisy o zabezpieczeniu nie tylko kosztów leczenia, ale i kosztów transportu medycznego do kraju.

Oprócz tak oczywistych niebezpieczeństw jak choćby terroryzm czy wojna na turystów czyhają te bardziej tradycyjne pułapki związane z urlopem za granicą. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy zwracać uwagę na:

  • Koszty leczenia – są to wszystkie wydatki związane z procesem leczenia w trakcie naszego wyjazdu. Włączamy w to wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu lub innych placówkach medycznych, koszty leków i zabiegów, koszty transportu medycznego. Wszystko oczywiście do sumy ubezpieczenia, zatem zadbajmy, by nie była ona zbyt niska. 
  • Ochronę przed COVID-19 – klauzula, dzięki której towarzystwo ubezpieczeniowe zabezpiecza nas finansowo przed ponoszeniem kosztów związanych z przedłużającym się zakwaterowaniem, leczeniem, testami, kwarantanną lub izolacją, wyżywieniem i lekami w przypadku zachorowania na COVID-19. 
  • Ubezpieczenie NNW – w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia lub śmierci możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Zazwyczaj NNW zawiera się w podstawach ubezpieczenia, ale większość TU oferuje wykupienie rozszerzonego NNW jako dodatkową opcję, z wyższą sumą ubezpieczenia. NNW nie ma nic wspólnego z kosztami leczenia. Celem tego dodatku jest zapewnienie wsparcia finansowego poszkodowanemu lub rodzinie. 
  • OC w życiu prywatnym – proszę nie mylić tego dodatku ubezpieczeniowego z obligatoryjnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. OC w życiu prywatnym jest całkowicie dobrowolne i zapewnia dodatkową ochronę, jeśli wyrządzimy jakąś szkodę osobom trzecim. Chodzi tu zarówno o uszkodzenie mienia, jak i uszczerbki na zdrowiu. Ochrona zadziała, jeśli szkoda zostanie wyrządzona w ramach działania jako osoba prywatna, np. na wakacjach, nie zaś w przypadku wykonywania zawodu. 
  • Ubezpieczenie sportowe – wielu turystów podczas wakacji nie lubi leżeć plackiem na plaży przy hotelu, preferują aktywne spędzanie czasu, w tym uprawianie sportu, niekiedy bardzo ryzykownego. W takiej sytuacji należu sprawdzić w OWU danej polisy, czy konkretny sport jest objęty podstawową ochroną ubezpieczyciela. Zazwyczaj tak nie jest i wówczas konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które przewiduje ochronę w przypadku wypadku w trakcie, przykładowo, jazdy konnej. Część sportów wymaga wykupienia bardziej specjalistycznych dodatków jak choćby ubezpieczenia dla sportów ryzykownych czy sportów wysokiego ryzyka. Oczywiście we wszystkich przypadkach mowa jest o amatorskim uprawianiu sportu. 
  • Ubezpieczenie bagażu – finansowa siatka bezpieczeństwa w przypadku opóźnienia, zagubienia, zniszczenia czy kradzieży bagażu. Nic tak bowiem nie niszczy radości z dopiero rozpoczętego urlopu jak świadomość, że nasze rzeczy, często bardzo cenne, bezpowrotnie straciliśmy. W ramach ubezpieczenia bagażu warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia sprzętów elektrycznych. Często nie przystają one do warunków rynkowych. 
  • Pakiet assistance – dodatek, dzięki któremu w miejscu docelowym naszego wyjazdu możemy liczyć na asystę tłumacza oraz pomoc w przy wypełnianiu wszystkich formalności związanych z obsługa ubezpieczenia. 
  • Klauzula alkoholowa – wakacje czas relaksu i zabawy oraz poznawania smaków miejscowej kuchni, co zazwyczaj wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Klauzula alkoholowa rozszerza ochronę ubezpieczyciela na wypadek, gdybyśmy doznali wypadku, będąc pod wpływem alkoholu. Wiążą się z nią jednak liczne wykluczenia, o których zawczasu warto poczytać. 
  • Choroby przewlekłe – do których zalicza się tak pospolite schorzenia jak nadciśnienie, cukrzyca czy nawet otyłość. Dodatek zadziała w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia wynikającego z zaostrzenia się choroby przewlekłej. Bez wykupionego dodatku obejmującego choroby przewlekłe ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia. 

Jak widać, ubezpieczenie jest niczym garnitur szyty na miarę – można dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz naszej wizji spędzania urlopu. Wszystko ma oczywiście swoją ceną, a im wyższe kwoty ubezpieczeń i więcej dodatków znajdzie się w naszej polisie, tym wyższą składkę zapłacimy.

Ubezpieczenie turystyczne do Iraku już od… 33 zł za osobę!

Ale drogo wcale być nie musi. Ceny podstawowego ubezpieczenia na tygodniowy wypoczynkowy wyjazd do Iraku bez dodatków dla 30-letniej osoby bez chorób przewlekłych zaczynają się już od 33 zł (wyliczenia z kalkulatora Mubi na dzień: 07.09.2022).

FirmaWarunkiCena
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł
COVID – 100 000 zł
Assistance,
klauzula alkoholowa,
klauzula sportowa
33 zł
mtu24Suma ubezpieczenia – 300 000 zł
COVID – 300 000 zł
Assistance,
klauzula alkoholowa,
klauzula sportowa,
NNW, OC,
ubezpieczenie bagażu,
COVID-19
62 zł
GeneraliSuma ubezpieczenia – 800 000 zł
COVID – 800 000 zł
Assistance,
klauzula alkoholowa,
klauzula sportowa,
NNW, OC,
ubezpieczenie bagażu,
COVID-19,
klauzula alkoholowa
97 zł

Podróż do Iraku – kiedy i jak podróżować, jakie dokumenty trzeba posiadać, co trzeba wiedzieć

Irak nie jest zapewne pierwszą myślą, która przychodzi na do głowy, kiedy zastanawiamy się nad destynacją naszej wakacyjnej wyprawy. Nic w tym dziwnego – od blisko dwóch dekad krajem wstrząsają wojny, zamieszki, zamachy terrorystyczne. Można powiedzieć, że wydarzenia ostatnich lat w pełni wpisują się w brutalną historię całego regionu, który od prawie 5 tysięcy lat jest areną zmagań imperiów, migracji ludów i polem bitew.

To wszystko sprawia, że Irak nie nadaje się na rodzinne wycieczki z dziećmi, to bardziej cel wypraw ludzi, którym nie straszne niebezpieczeństwo, a w żyłach płynie chęć przeżycia przygody. 

Dlatego jeśli powyższy opis do Ciebie pasuje, pakuj bagaże, ale jeszcze wcześniej zapoznaj się z ważnymi informacjami o Iraku.

Jakie dokumenty potrzebne są przy wjeździe na terytorium tego kraju? 

Polscy obywatele zobligowani są do wykupienia wizy turystycznej, którą można nabyć w ambasadzie Iraku w Warszawie lub innych placówkach konsularnych oraz na irackich lotniskach międzynarodowych i lądowych przejściach granicznych.

Wiza zakupiona w placówce dyplomatyczno-konsularnej jest jednokrotna, uprawnia do przebywania na terytorium Iraku przez miesiąc i ważna jest przez trzy miesiące. Iracką wizę można przedłużyć już na miejscu, uiszczając opłatę w lokalnym biurze meldunkowym. 

Z kolei wiza nabyta na lotnisku irackim lub przejściu granicznym – za wyjątkiem Irackiego Regionu Kurdystanu – ważna jest przez dwa miesiące. 

W związku z wysokim ryzykiem zamachów terrorystycznych, kontrole na lotniskach są bardzo skrupulatne. 

Kiedy najlepiej jechać do Iraku? 

Lato w Iraku jest nie tylko upalne, ale wręcz niebezpieczne upalne. Średnie temperatury od czerwca do sierpnia przewyższają 40°! W sierpniu 2020 roku w miejscowości Badra temperatura wyniosła równe  52,4°. Takie wskazania termometrów są już tylko o krok od najwyższej w historii świata zmierzonej temperatury powietrza, czyli 56,7° (Stany Zjednoczone). Osoby starsze oraz mające problemy z układem krążenia i oddechowym powinny mogą mieć w takich warunkach spore problemy zdrowotne. Warto o tym pamiętać. 

Dlatego jeśli Twoim zamiarem jest zwiedzanie, wybierz raczej zimniejsze miesiące. 

Najchłodniej jest w styczniu, kiedy termometry wskazują średnio 15°. To idealna temperatura na podróżowanie po pustynnych drogach Iraku i szukanie śladów przeszłości.

UWAGA!

Za wwożenie, posiadanie i wywożenie narkotyków grozi kara śmierci.

Irak – podróż lotnicza

Ze względu na znaczną odległość, przeszkody wodne oraz olbrzymie niebezpieczeństwo towarzyszące potencjalnej wyprawie samochodowej, odradzamy takie rozwiązanie. Najlepszym sposobem na podróż do Iraku jest oczywiście samolot.

Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Iraku i trzeba liczyć się z międzylądowaniami. Połączenia z jednym międzylądowaniem można znaleźć z lotniska w Berlinie, a ceny biletów oscylują w granicach 1700 złw jedna stronę (07.09.2022). 

Irak – zestaw przydatnych informacji

1. Walutą Iraku jest dinar iracki, który w przeliczeniu na złotówki wart jest 0,0033 zł (07.09.2022).

2. Irak znajduje się w innej strefie czasowej, ale jet lag nie powinien być specjalnie odczuwalny. Zegarki w Iraku przesuwamy bowiem jedynie o godzinę do przodu.

3. Językiem urzędowym Iraku jest język arabski, zaś w północnej części kraju, do której podróż jest wyjątkowo niebezpieczna, porozumiemy się także w języku kurdyskim. Angielskim posługują się ludzie w większych miastach.  

4. Spożywanie alkoholu nie jest prawnie zabronione, ale nie jest praktykowane ze względu na powszechne podporządkowanie życia towarzyskiego zasadom islamu. 

Irak – najważniejsze atrakcje

Ziggurat w Ur – Sumerowie zwali go Etemennigur, co oznacza „Dom Którego Fundamenty Wywołują Przerażenie”. Budowla została wzniesiona ok. 2100 r. p. n. e. z suszonej oraz wypalanej cegły i była poświęcona sumeryjskiemu bogu księżyca, Nannie. W czasach swojej świetności ziggurat wznosił się w górę na 21 metrów, lecz dzisiejsze ruiny mierzą jedynie 13 metrów. To najlepiej zachowany ziggurat na świecie, który odnawiany był już przez starożytnych władców. Jedna z teorii głosi, że na tarasach Etemenniguru istniały świątynne ogrody. Miejsce warte odwiedzin. 

Hatra – starożytne miasto, które leżało na ważnym szlaku handlowym wiodącym z Zatoki Perskiej do Syrii w czasach zmagań Cesarstwa Rzymskiego z Partami. Hatra otoczona była podwójnym węzłem murów obronnych i dwukrotnie opierała się atakom rzymskich legionów, dowodzonych przez nie byle kogo, bo samego Trajana, uważanego przez wielu historyków za największego rzymskiego cesarza. Ruiny Hatry zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Babilon – i zrekonstruowana przez historyków słynna brama Isztar, czyli ogromne wejście z palonej cegły usytuowane nad główną arterią komunikacyjną w starożytnym mieście Babilon. Zbudowana została około 575 p.n.e., stała się ósmą ufortyfikowaną bramą w mieście. Brama Isztar miała ponad 12 metrów wysokości i była ozdobiona reliefami z glazurowanej cegły, w szczeblach, smoków i młodych byków. Sama brama była podwójna, a po jej południowej stronie znajdował się ogromny przedsionek. Przez bramę biegła wybrukowana kamieniami i cegłami aleja, zwana Drogą Procesyjną. Brama robi ogromne wrażenie, choć jest tylko rekonstrukcją. Prawdziwa Brama Isztar znajduje się w Berlinie, a rząd iracki bezskutecznie próbuje ją odzyskać od Niemców.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Iraku na mubi.pl?
  • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli podczas pobytu w Iraku źle się poczujesz.
  • Zostaniesz przetransportowany do Polski pod opieką lekarza, jeśli Twój stan będzie tego wymagał. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
  • Firma ubezpieczeniowa pokryje koszty noclegu i transferu między hotelem a lotniskiem, jeśli Twój lot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Iraku

Czy w Iraku jest bezpiecznie?

Nie, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju. W Iraku możliwe są zamachy terrorystyczne, a sytuacja społeczno-polityczna jest niestabilna. Podróżującym zaleca się zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności oraz zarejestrowanie podróży w systemie Odyseusz.

Czy warto jechać do Iraku?

To piękny kraj z najprawdopodobniej najdłuższą historią na świecie, bowiem to właśnie na terytorium dzisiejszego Iraku powstała cywilizacja Sumerów, czyli najstarsza znana światu cywilizacja. W Iraku znajduje się spora liczba unikatowych zabytków antycznych oraz liczne zabytki sakralne.

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Iraku?

Tak, ponieważ oprócz tradycyjnych niebezpieczeństw czyhających na turystów podczas wakacji, w Iraku dołożyć trzeba do tego jeszcze niepokoje społeczne, niestabilną sytuację polityczną, wysoką przestępczość oraz powszechną biedę. Są to czynniki, które zwiększają ryzyko odniesienia uszczerbku na zdrowiu lub zniszczenia i utraty mienia.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!