Ubezpieczenie turystyczne do Iraku

Irak to państwo, które leży na terenie starożytnej Mezopotamii, gdzie swoje początki miały liczne imperia. To kraj, w którym burzliwa historia spotyka się z niespokojną teraźniejszością. I choć nie można powiedzieć, że podróż do Iraku jest przedsięwzięciem bezpiecznym, na śmiałków, którzy się jej podejmą, czeka do odkrycia niezwykły świat i bogata kultura.

irak

Bezpieczeństwo w Iraku

Przed podróżą do Iraku warto mieć świadomość, że sytuacja polityczna na całym Bliskim Wschodzie jest napięta i zmienia się dość dynamicznie. W Iraku istnieje realne i wysokie ryzyko zamachów terrorystycznych, dlatego odradza się brania udziału we wszelkich zgromadzeniach publicznych oraz doradza się unikania sąsiedztwa potencjalnych celów ataku, tj. baz wojskowych i pozostałej infrastruktury militarnej. 

Największe niebezpieczeństwo występuje w prowincjach i miastach:

 • Anbar;
 • Babil;
 • Bagdad;
 • Basra;
 • Dhi Qar;
 • Diyala;
 • Karbala;
 • Kirkuk;
 • Maysan;
 • Muthanna;
 • Nadżaf;
 • Niniwa;
 • Qadisija;
 • Salahaddin;
 • Wasit.

Szczególnie niebezpiecznie jest na terenie Irackiego Kurdystanu, gdzie swoją działalność wciąż prowadzi tzw. Państwo Islamskie.

Irak – najważniejsze atrakcje

atrakcje w iraku

Ziggurat w Ur 

Sumerowie zwali go Etemennigur, co oznacza „Dom Którego Fundamenty Wywołują Przerażenie”. Budowla została wzniesiona ok. 2100 r. p.n.e. z suszonej oraz wypalanej cegły i była poświęcona sumeryjskiemu bogu księżyca, Nannie. W czasach swojej świetności ziggurat wznosił się w górę na 21 metrów, lecz dzisiejsze ruiny mierzą jedynie 13 metrów. To najlepiej zachowany ziggurat na świecie, który odnawiany był już przez starożytnych władców. Jedna z teorii głosi, że na tarasach Etemenniguru istniały świątynne ogrody. Miejsce warte odwiedzin. 

Hatra

Starożytne miasto, które leżało na ważnym szlaku handlowym wiodącym z Zatoki Perskiej do Syrii w czasach zmagań Cesarstwa Rzymskiego z Partami. Hatra otoczona była podwójnym węzłem murów obronnych i dwukrotnie opierała się atakom rzymskich legionów, dowodzonych przez nie byle kogo, bo samego Trajana, uważanego przez wielu historyków za największego rzymskiego cesarza. Ruiny Hatry zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Babilon

Miasto i zrekonstruowana przez historyków słynna brama Isztar, czyli ogromne wejście z palonej cegły usytuowane nad główną arterią komunikacyjną w starożytnym mieście Babilon. Zbudowana została około 575 p.n.e., stała się ósmą ufortyfikowaną bramą w mieście. Brama Isztar miała ponad 12 metrów wysokości i była ozdobiona reliefami z glazurowanej cegły z wizerunkami smoków i młodych byków. Sama brama była podwójna, a po jej południowej stronie znajdował się ogromny przedsionek. Przez bramę biegła wybrukowana kamieniami i cegłami aleja, zwana Drogą Procesyjną. Brama robi ogromne wrażenie, choć jest tylko rekonstrukcją. Prawdziwa Brama Isztar znajduje się w Berlinie, a rząd iracki bezskutecznie próbuje ją odzyskać od Niemców.

Spiralny Minaret

W środkowym Iraku w mieście Samarra wznosi się wznosi się świątynia o charakterystycznym kształcie. Zbudowano ją z wypalanej gliny, a jej wysokość sięga około 55 metrów. Nazywana jest także Al-Malawija. Konstrukcja powstała w IX wieku i była wtedy największym meczetem na świecie.

Bagdadzie Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe Iraku to obowiązkowy punkt wycieczki dla miłośników archeologii. Dlaczego? W końcu obecne tereny Iraku to kolebka pierwszych cywilizacji, w tym Sumerów, Akadyjczyków czy Asyryjczyków. W zbiorach muzeum znajduje się między innymi złota biżuteria i figurki z IX wieku p.n.e. czy tablice z pismem klinowym z Uruk.

Meczet Al-Kazimijja

Świątynia znajduje się w Bagdadzie. Pełni również funkcję sanktuarium i mauzoleum, ponieważ pochowani są w nim przodkowie Mahometa. Niestety w pobliżu meczetu od czasu obalenia Saddama Husajna doszło do wielu zamachów terrorystycznych. Co ciekawe, w wielu miejscach Iraku powstały pałace dyktatora. Do najbardziej znanych należy pałac Saddama Husseina w Tikrit, czyli jego rodzinnych stronach.

Cytadela w Irbilu

Obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To duże stanowisko archeologiczne, które powstało poprzez budowę kolejnych osiedli na istniejących wcześniej. W ten sposób powstało wzniesienie o wysokości około 30 metrów i powierzchni 10 hektarów. W starożytności znajdowało się tam asyryjskie miasto Arbela.

Ruiny starożytnego miasta Aszur

Aszur był pierwszą stolicą Asyrii, która jako potęga władała między innymi terenami obecnego północnego Iraku przed tysiącami lat. Obecnie to stanowisko archeologiczne Kalat asz-Szarkat. Aszur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Iraku na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli podczas pobytu w Iraku źle się poczujesz.
 • Zostaniesz przetransportowany do Polski pod opieką lekarza, jeśli Twój stan będzie tego wymagał. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
 • Firma ubezpieczeniowa pokryje koszty noclegu i transferu między hotelem a lotniskiem, jeśli Twój lot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 w Iraku – czy obowiązują ograniczenia?

Na dzień 01.03.2024 w Iraku zostały zniesione obostrzenia dla podróżnych związanych z epidemią COVID-19. W tym momencie wykonanie testu PCR przed wjazdem na terytorium Iraku jest wymagane jedynie od osób podróżujących z Chin. Każdy podróżny może jednak zostać poddany kontroli zdrowotnej na lotnisku.

CZY WIESZ, ŻE …

Irak graniczy 6 państwami: Iranem, Turcją, Arabią Saudyjską, Jordanią, Kuwejtem i Syrią.

Ubezpieczenie turystyczne do Iraku – jaką polisę wybrać?

Dobrą praktyką w przypadku kupowania ubezpieczenia turystycznego przed podróżą do dalekich i egzotycznych krajów, a Irak spełnia te dwa warunki, jest ubezpieczenie się na spore kwoty. 

Iracki rynek ubezpieczeń jest słabo rozwinięty i niepewny, przez co zaleca się kupienie właściwej polisy jeszcze przed wylotem, inaczej ryzykujemy sytuację, w której nie będziemy w stanie wyegzekwować zapisów ubezpieczenia, a co za tym idzie – uzyskać wypłaty odszkodowania. 

Warto też pamiętać, że w Iraku nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a więc będziemy zmuszeni do pokrycia 100% kosztów korzystania z usług irackiej opieki zdrowotnej. 

Koszt pojedynczej wizyty lekarskiej kształtuje się  w granicach 20-30 dolarów amerykańskich. Większość leków dostępna jest bez recepty. 

Koszty leczenia nie są zatem skrajnie wysokie, ale przed wykupieniem polisy powinno się zadbać, by pokrywała ona również incydenty związane z działalnością terrorystyczną i militarną. Kluczowe są też zapisy o zabezpieczeniu nie tylko kosztów leczenia, ale i kosztów transportu medycznego do kraju.

UWAGA!

W niektórych regionach Iraku występują przypadki polio i cholery. Przed podróżą należy sprawdzić zalecenia WHO i poddać się odpowiednim szczepieniom.

Oprócz tak oczywistych niebezpieczeństw jak choćby terroryzm czy wojna, na turystów czyhają te bardziej tradycyjne pułapki związane z urlopem za granicą. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy zwracać uwagę na:

 • Koszty leczenia – są to wszystkie wydatki związane z procesem leczenia w trakcie naszego wyjazdu. Włączamy w to wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu lub innych placówkach medycznych, koszty leków i zabiegów, koszty transportu medycznego. Wszystko oczywiście do sumy ubezpieczenia, zatem zadbajmy, by nie była ona zbyt niska. 
 • Ochronę przed COVID-19 – klauzula, dzięki której towarzystwo ubezpieczeniowe zabezpiecza nas finansowo przed ponoszeniem kosztów związanych z przedłużającym się zakwaterowaniem, leczeniem, testami, kwarantanną lub izolacją, wyżywieniem i lekami w przypadku zachorowania na COVID-19. 
 • Ubezpieczenie NNW w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia lub śmierci możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Zazwyczaj NNW zawiera się w podstawach ubezpieczenia, ale większość towarzystw oferuje wykupienie rozszerzonego NNW jako dodatkową opcję, z wyższą sumą ubezpieczenia. NNW nie ma nic wspólnego z kosztami leczenia. Celem tego dodatku jest zapewnienie wsparcia finansowego poszkodowanemu lub rodzinie.
 • OC w życiu prywatnym – proszę nie mylić tego dodatku ubezpieczeniowego z obligatoryjnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. OC w życiu prywatnym jest całkowicie dobrowolne i zapewnia dodatkową ochronę, jeśli wyrządzimy jakąś szkodę osobom trzecim. Chodzi tu zarówno o uszkodzenie mienia, jak i uszczerbki na zdrowiu. Ochrona zadziała, jeśli szkoda zostanie wyrządzona w ramach działania jako osoba prywatna, np. na wakacjach, nie zaś w przypadku wykonywania zawodu. 
 • Ubezpieczenie sportowe – wielu turystów podczas wakacji nie lubi leżeć plackiem na plaży przy hotelu, preferują aktywne spędzanie czasu, w tym uprawianie sportu, niekiedy bardzo ryzykownego. W takiej sytuacji należy sprawdzić w OWU danej polisy, czy konkretny sport jest objęty podstawową ochroną ubezpieczyciela. Zazwyczaj tak nie jest i wówczas konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które przewiduje ochronę w razie wypadku w trakcie, przykładowo, jazdy konnej. Część sportów wymaga wykupienia bardziej specjalistycznych dodatków jak choćby ubezpieczenia dla sportów ryzykownych czy sportów wysokiego ryzyka. Oczywiście we wszystkich przypadkach mowa jest o amatorskim uprawianiu sportu. 
 • Ubezpieczenie bagażu – finansowa siatka bezpieczeństwa w przypadku opóźnienia, zagubienia, zniszczenia czy kradzieży bagażu. Nic tak bowiem nie niszczy radości z dopiero rozpoczętego urlopu jak świadomość, że nasze rzeczy, często bardzo cenne, bezpowrotnie straciliśmy. W ramach ubezpieczenia bagażu warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia sprzętów elektrycznych. Często nie przystają one do warunków rynkowych. 
 • Pakiet assistance – dodatek, dzięki któremu w miejscu docelowym naszego wyjazdu możemy liczyć na asystę tłumacza oraz pomoc przy wypełnianiu wszystkich formalności związanych z obsługą ubezpieczenia. 
 • Klauzula alkoholowa – wakacje czas relaksu i zabawy oraz poznawania smaków miejscowej kuchni, co zazwyczaj wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Klauzula alkoholowa rozszerza ochronę ubezpieczyciela na wypadek, gdybyśmy doznali wypadku, będąc pod wpływem alkoholu. Wiążą się z nią jednak liczne wykluczenia, o których zawczasu warto poczytać. 
 • Choroby przewlekłe – do których zalicza się tak pospolite schorzenia jak nadciśnienie, cukrzyca czy nawet otyłość. Dodatek zadziała w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia wynikającego z zaostrzenia się choroby przewlekłej. Bez wykupionego dodatku obejmującego choroby przewlekłe ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia. 

Jak widać, ubezpieczenie jest niczym garnitur szyty na miarę – można dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz naszej wizji spędzania urlopu. Wszystko ma oczywiście swoją ceną, a im wyższe kwoty ubezpieczeń i więcej dodatków znajdzie się w naszej polisie, tym wyższą składkę zapłacimy.

Ubezpieczenie turystyczne do Iraku już od 35 zł za osobę!

Ale drogo wcale być nie musi. Ceny podstawowego ubezpieczenia na tygodniowy wypoczynkowy wyjazd do Iraku bez dodatków dla 30-letniej osoby bez chorób przewlekłych zaczynają się już od 35 zł. Zwróćmy jednak uwagę na warunki ochrony i pamiętajmy, że ubezpieczenie na zbyt niską kwotę może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
WienerKL – 172 760 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 107 975 zł
35 zł
ProamaKL – 100 000 zł35 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
42,18 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 1000 zł
56 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
109,20 zł
SIGNAL IDUNAKL – 647 850 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 129 570 zł,
Bagaż – 2000 zł
114,58 zł
AXA PartnersKL – 40 000 000 zł,
NNW – 150 000 zł,
OC – 1 500 000 zł,
Bagaż – 6000 zł
166,01 zł
Wyliczenia pochodzą z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi z dnia 01.03.2024.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Iraku na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli podczas pobytu w Iraku źle się poczujesz.
 • Zostaniesz przetransportowany do Polski pod opieką lekarza, jeśli Twój stan będzie tego wymagał. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
 • Firma ubezpieczeniowa pokryje koszty noclegu i transferu między hotelem a lotniskiem, jeśli Twój lot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Podróż do Iraku – kiedy i jak podróżować, jakie dokumenty trzeba posiadać, co trzeba wiedzieć

Irak nie jest zapewne pierwszą myślą, która przychodzi na do głowy, kiedy zastanawiamy się nad destynacją naszej wakacyjnej wyprawy. Nic w tym dziwnego – od blisko dwóch dekad krajem wstrząsają wojny, zamieszki, zamachy terrorystyczne. Można powiedzieć, że wydarzenia ostatnich lat w pełni wpisują się w brutalną historię całego regionu, który od prawie 5 tysięcy lat jest areną zmagań imperiów, migracji ludów i polem bitew.

To wszystko sprawia, że Irak nie nadaje się na rodzinne wycieczki z dziećmi, to bardziej cel wypraw ludzi, którym nie straszne niebezpieczeństwo, a w żyłach płynie chęć przeżycia przygody. 

Dlatego jeśli powyższy opis do Ciebie pasuje, pakuj bagaże, ale jeszcze wcześniej zapoznaj się z ważnymi informacjami o Iraku.

Jakie dokumenty potrzebne są przy wjeździe na terytorium tego kraju? 

Granicę Iraku można przekroczyć na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego, który ważny jest przez minimum 6 miesięcy. Polscy obywatele zobligowani są do wykupienia wizy turystycznej, którą można nabyć w ambasadzie Iraku w Warszawie lub innych placówkach konsularnych oraz na irackich lotniskach międzynarodowych i lądowych przejściach granicznych.

Wiza zakupiona w placówce dyplomatyczno-konsularnej jest jednokrotna, uprawnia do przebywania na terytorium Iraku przez miesiąc i ważna jest przez trzy miesiące. Iracką wizę można przedłużyć już na miejscu, uiszczając opłatę w lokalnym biurze meldunkowym. Wówczas wymagane jest poddanie się testom na obecność wirusa HIV.

Z kolei wiza nabyta na lotnisku irackim lub przejściu granicznym – za wyjątkiem Irackiego Regionu Kurdystanu – ważna jest przez dwa miesiące. 

W związku z wysokim ryzykiem zamachów terrorystycznych, kontrole na lotniskach są bardzo skrupulatne. 

Kiedy najlepiej jechać do Iraku? 

Lato w Iraku jest nie tylko upalne, ale wręcz niebezpieczne upalne. Średnie temperatury od czerwca do sierpnia przewyższają 40°C! W sierpniu 2020 roku w miejscowości Badra temperatura wyniosła dokładnie 52,4°C. Takie wskazania termometrów są już tylko o krok od najwyższej w historii świata zmierzonej temperatury powietrza, czyli 56,7°C (Stany Zjednoczone). Osoby starsze oraz mające problemy z układem krążenia i oddechowym mogą mieć w takich warunkach spore problemy zdrowotne. Warto o tym pamiętać. 

Dlatego jeśli Twoim zamiarem jest zwiedzanie, wybierz raczej zimniejsze miesiące. 

Najchłodniej jest w styczniu, kiedy termometry wskazują średnio 15°. To idealna temperatura na podróżowanie po pustynnych drogach Iraku i szukanie śladów przeszłości.

UWAGA!

Za wwożenie, posiadanie i wywożenie narkotyków w Iraku grozi kara śmierci.

Irak – podróż lotnicza

Ze względu na znaczną odległość, przeszkody wodne oraz olbrzymie niebezpieczeństwo towarzyszące potencjalnej wyprawie samochodowej, odradzamy takie rozwiązanie. Najlepszym sposobem na podróż do Iraku jest oczywiście samolot.

Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Iraku i trzeba liczyć się z międzylądowaniami. Połączenia z jednym międzylądowaniem można znaleźć z lotniska w Berlinie, a ceny biletów oscylują w granicach 1700 zł w jedną stronę. 

Irak – zestaw przydatnych informacji

1. Walutą Iraku jest dinar iracki, który w przeliczeniu na złotówki wart jest 0,0030 zł (według kursu z dnia 01.03.2024).

2. Irak znajduje się w innej strefie czasowej, ale jet lag nie powinien być specjalnie odczuwalny. Zegarki w Iraku przesuwamy bowiem jedynie o godzinę do przodu.

3. Językiem urzędowym Iraku jest język arabski, zaś w północnej części kraju, do której podróż jest wyjątkowo niebezpieczna, porozumiemy się także w języku kurdyjskim. Angielskim posługują się ludzie w większych miastach.

4. Spożywanie alkoholu nie jest prawnie zabronione, ale nie jest praktykowane ze względu na powszechne podporządkowanie życia towarzyskiego zasadom islamu. 

PODSUMOWANIE
 • Irak to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską.
 • Językiem urzędowym w Iraku jest język arabski.
 • Walutą Iraku jest dinar iracki.
 • Podróżni z Polski wybierający się do Iraku muszą wyrobić wizę turystyczną.
 • Irak nie jest bezpiecznym krajem. MSZ odradza podróże tam m.in. ze względu na poważne ryzyko ataków terrorystycznych.
 • Lato w Iraku jest bardzo upalne, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 40°C. Chcąc uniknąć takich warunków, lepiej wybrać na podróż inną porę roku.
 • Podróżując do Iraku, niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne na wysoką sumę ubezpieczenia, która pokryje wszystkie wydatki w razie np. problemów zdrowotnych.
 • Do największych atrakcji turystycznych Iraku należą m.in. Ziggurat w Ur, ruiny starożytnego miasta Hatra, Babilon ze zrekonstruowaną bramą Isztar, Spiralny Minaret w Samarze i Cytadela w Irbilu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Iraku

Gdzie leży Irak?
Czy w Iraku jest bezpiecznie?
Czy warto jechać do Iraku?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Iraku?
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!