Irlandia – przewodnik dla turystów

Irlandia to kraj średniowiecznych zamków, charakterystycznych obiektów stworzonych przez naturę, a także kraj stepowania, whiskey i Guinnessa oraz słynnej ryby z frytkami, czyli fish and chips. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Irlandii? Czego posmakować? I jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Przygotuj się na deszczową pogodę

Od 19 lipca 2021 roku aby wjechać do Irlandii z terytorium krajów UE (w tym Polski), konieczne jest wypełnienie online formularza Passenger Locator Form, a także okazanie jednego z dokumentów:

 • dowodu szczepienia przeciwko COVID-19,
 • dowodu wyzdrowienia z COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni,
 • negatywnego wyniku testu PCR wykonanego do 72 godzin wcześniej.

Obowiązek nie dotyczy dzieci do 12. roku życia. W razie niespełnienia obowiązku podróżujący zostanie poddany 14-dniowej kwarantannie. Za złamanie jej zasad grozi mandat w wysokości do 5 tys. euro lub 6 miesięcy więzienia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat panującej w Irlandii sytuacji epidemicznej i związanych z nią obostrzeń znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyjazd do Irlandii – co trzeba wiedzieć?

Spakuj odzież przeciwdeszczową i nakładkę na wtyczki

Wybierając się do Irlandii, trzeba mieć na uwadze położenie geograficzne tego kraju. Panujący tam morski klimat wiąże się z dużą ilością opadów i niższymi temperaturami, dlatego warto spakować ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania oraz zabrać ze sobą parasolkę.

Powinieneś też wiedzieć, że gniazdka w Irlandii mają nieco inną budowę niż te, których używamy w Polsce, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą specjalnej nakładki, która umożliwi naładowanie telefonu czy podłączenie do prądu innych zabranych ze sobą urządzeń.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

W lipcu i sierpniu najwyższe temperatury, ale też najwięcej deszczu

Planowanie wyjazdu do Irlandii jest dosyć trudne, jeśli zależy Ci na ładnej pogodzie. Przez większą część roku w kraju panują dosyć niskie temperatury (średnio do 17 stopni Celsjusza w miesiącach letnich) oraz mają miejsce intensywne opady. Choć w lipcu i sierpniu termometry w Irlandii pokazują najbardziej przyjemne temperatury, to jest to jednocześnie czas, kiedy pogoda deszczowa występuje częściej. Jeśli dobrze przygotujesz się na opady, przemyśl wyjazd między majem a październikiem. Trzeba więc liczyć się z tym, że nieodłącznym elementem zwiedzania tego kraju będzie parasol i peleryna przeciwdeszczowa.

Tygodniowy pobyt od 1378 zł za nocleg w Irlandii

Noclegi w głównych miastach Irlandii nie należą do najtańszych. Według cen obowiązujących we wrześniu 2021 roku za 7-dniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić przynajmniej 1981 zł (Limerick). Możliwe, że mniejsze lub bardziej oddalone od atrakcji miejscowości będą w stanie zaoferować tańsze noclegi. Poniżej przedstawiamy cennik dla osoby dorosłej, która chciałaby wybrać się do Irlandii we wrześniu 2021 roku.

 • Dublin – 2146 zł,
 • Galway – 3025 zł,
 • Cork – 3148 zł,
 • Limerick – 1981 zł,
 • Waterford – 2152 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [wrzesień 2021].

UWAGA!

W czasie pandemii hotele i inne obiekty noclegowe w Irlandii mogą być niedostępne dla turystów lub mogą obowiązywać w nich ograniczenia w liczbie przyjmowanych gości.

Wjazd do Irlandii na podstawie dowodu lub paszportu

Jeśli wybierasz się do Irlandii na krótki wypoczynek (kilka dni lub tygodni), powinieneś zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. To bowiem te dokumenty będą uprawniały Cię do przekroczenia granicy kraju, w którym będziesz wypoczywał.

Najbardziej opłacalnym i praktycznym sposobem poruszania się po kraju jest samochód. Jeśli zdecydujesz się wynająć pojazd na czas pobytu, zabierz ze sobą prawo jazdy. W Irlandii honorowany jest dokument wydawany i obowiązujący w Polsce. Oprócz dokumentu potwierdzającego Twoje uprawnienia do kierowania pojazdem, powinieneś mieć ze sobą także ubezpieczenie, dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłacenia podatku drogowego.

Jak do Irlandii to zarówno z EKUZ, jak i z NNW

W Irlandii pomoc medyczna najczęściej jest płatna. Za darmo można skorzystać tylko z podstawowych usług w sytuacjach nagłych i zagrażających życiu (zatrucie, zachorowanie, nagły wypadek). W dodatku nie każdy lekarz i nie każda przychodnia zaopiekuje się Tobą nieodpłatnie nawet w tych przypadkach. Trzeba szukać specjalisty, który ma podpisany kontrakt z HSE, czyli państwową służbą medyczną, a nie są to częste przypadki. Warto zabrać ze sobą EKUZ, bo w nagłych sytuacjach będzie ona podstawą do skierowania Cię na hospitalizację, a jeśli lekarz współpracujący z HSE wypisze Ci receptę, będziesz miał szansę nabyć lekarstwa bezpłatnie.

Jeśli podczas pobytu w Irlandii zachorujesz na COVID-19, będziesz mógł liczyć na udzielenie pomocy medycznej bezpłatnie na podstawie EKUZ, na takich samych zasadach, jak z leczenia korzystają obywatele tego kraju. Nawet posiadaczom EKUZ NFZ nie opłaci transportu medycznego do Polski.

Ze względu na to, że nie zawsze będziesz miał możliwość skorzystać z opieki medycznej nieodpłatnie, oprócz EKUZ dobrym pomysłem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego zawierającego, np. NNW, w ramach którego będziesz mógł otrzymać odszkodowanie, gdy doznasz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podczas podróży.

Ubezpieczenie turystyczne do Irlandii już od 26 zł!

A ile trzeba by zapłacić za takie ubezpieczenie, jak wspomniana powyżej polisa turystyczna? Wysokość składki zależy oczywiście od różnych czynników, m.in. czasu wyjazdu i liczby ubezpieczonych, a także wybranego zakresu ochrony, ale przyjmijmy, że obliczamy cenę dla jednego dorosłego turysty, który do Irlandii wybiera się na tydzień. Ile musiałby wydać na ubezpieczenie w standardowym wariancie?

Firma ubezpieczeniowaCena polisyZakres ubezpieczenia
mtu24.pl26 złKL + Assistance – 80 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
Wiener37 złKL + Assistance – 40 000 euro;
NNW – 10 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 25 000 euro;
Bagaż podróżny – 1000 zł.
Proama39 złKL + Assistance Premium – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Bagaż podróżny – 500 zł;
Kradzież mienia na czas wyjazdu – 5000 zł.
Signal Iduna41 złKL + Assistance – 40 000 euro;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 30 000 euro;
Bagaż podróżny – 2000 zł.
Uniqa41 złKL + Assistance – 100 000 euro;
NNW – 4000 euro;
OC w życiu prywatnym – 50 000 euro.
Generali45 złKL + Assistance Premium – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Bagaż podróżny – 500 zł;
Kradzież mienia na czas wyjazdu – 5000 zł.
PZU47 złKL + Assistance – 160 000 zł;
NNW – 100 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
Europa Ubezpieczenia49 złKL + Assistance 24h – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Bagaż podróżny/sprzęt sportowy – 2000 zł;
Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł;
Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł;
Przymusowa kwarantanna lub izolacja związana z COVID-19 – 9000 zł.
Warta64 złKL – 400 000 zł;
Assistance – 1 000 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 300 000 zł;
Bagaż podróżny – 3000 zł.
Aviva66 złKL – 300 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Bagaż podróżny – 1000 zł;
Ubezpieczenie domu lub mieszkania od kradzieży – 5000 zł;
Ubezpieczenie domu lub mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.
AXA Assistance69 złKL i assistance – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł;
Bagaż podróżny – 3000 zł.
Obliczenia wykonane za pomocą kalkulatorów na stronach ubezpieczycieli (14.09.2021).

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Okazuje się, że najtańsza polisa mogłaby kosztować już 26 zł, do daje zaledwie 3,71 zł za dzień ochrony. Warto jednak zastanowić się przed wyborem, czy oszczędność rzeczywiście się opłaca. Spójrz na warunki ubezpieczenia – suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) w wysokości 80 000 zł może okazać się za mała, w razie gdyby doszło do poważnego wypadku, który wymagałby długiej hospitalizacji i transportu medycznego do kraju. Wówczas różnicę musiałbyś pokryć z własnej kieszeni.

Może więc lepiej wydać kilkanaście złotych więcej i zapewnić sobie pełen spokój podczas urlopu? Ubezpieczenie KL z sumą powyżej 100 000 zł, do tego NNW i OC w życiu prywatnym to bezpieczne minimum, żeby nic nie zaskoczyło Cię w trakcie wakacyjnego wyjazdu!

Co zwiedzać podczas urlopu w Irlandii?

Irlandia ma wiele do zaoferowania. Od bogactwa kulturowego skupionego w pubach, przez przepiękne zabytki, po zapierające dech w piersiach krajobrazy. Co warto odwiedzić, będąc w Irlandii?

Zabytki Irlandii

Newgrange

Starożytny grobowiec, który jest uważany nawet za starszy od piramid egipskich. Wnętrze tej potężnej budowli jest oświetlane za pomocą promieni słonecznych, jednak te docierają do głównej sali tylko raz w roku i to zaledwie na kwadrans.

Zamek Blarney

Jedna z perełek wśród irlandzkich zabytków. Średniowieczna budowla wzniesiona na terenie hrabstwa Cork. Oprócz samego zamku do zwiedzenia jest tu też piękny park zamkowy wraz ze znajdującymi się na jego terenie: prehistorycznym grobowcem – Dolmen, Skałą Wiedźmy oraz ołtarzem ofiarnym Druidów. Turyści najczęściej odwiedzają to miejsce ze względu na słynny Kamień Elokwencji. Legenda głosi, że osobie, która pocałuje kamień, nigdy nie zabraknie słów w dyskusji.

Zamek Ross

Kolejny przykład średniowiecznej architektury. Zamek znajduje się na terenie Parku Narodowego Killarney w południowo-zachodniej części kraju. Wnętrza zamku zostały wyremontowane pod koniec lat 80. XX wieku. Od tamtej pory zwiedzający mogą podziwiać wystrój, który oddaje klimat XVII i XVIII wieku tamtych rejonów.

Rozrywka w Irlandii

Irlandzkie puby na wzór średniowiecznych tawern

Będąc w Irlandii, nie można pominąć wizyty chociażby w jednym z irlandzkich pubów. Miła atmosfera, huczna zabawa i doskonałe trunki (Whiskey i Guinness) to pozostałości po średniowiecznych tawernach i panującej w nich atmosferze. Symbolem późniejszej epoki wiktoriańskiej i rozwoju browarnictwa są zainstalowane we wnętrzach marmurowe elementy i charakterystyczne dla irlandzkich lokali zagrody. Najlepsze puby tętniące irlandzką atmosferą znajdziesz nie tylko w Dublinie, ale także w Corku, Kerry, Galway i Clare.

UWAGA!

W czasie pandemii w Irlandii mogą obowiązywać ograniczenia w korzystaniu z punktów gastronomicznych, np. do sprzedaży posiłku na wynos lub z dowozem.

Kultura Irlandii

Muzyka i taniec

Muzyka odgrywa ogromnie ważną rolę w życiu codziennym Irlandczyków. Większość jej rodzajów od dawna była pisana z przeznaczeniem do tańca. Jigi, hornpipes i reele to najpopularniejsze melodie kojarzone ze słynnym stepowaniem, czyli tańcem w specjalnych butach, którymi tancerz stuka w rytm muzyki.

Oprócz tańca Irlandczycy uwielbiają śpiew a cappella, najlepiej w ich ojczystym języku.

Mity, opowieści i tradycje

Jedną z rozrywek w Irlandii było układanie mitów i baśni z różnego rodzaju fantastycznymi bohaterami.

Irlandzka przyroda

Półwysep Dingle

Jest to najdalej wysunięty na zachód fragment kraju. Ma do zaoferowania zarówno piaszczyste plaże, jak i strome klify na wybrzeżu, a wgłąb lądu znajduje się krajobraz górzysty. Będąc w tych rejonach, powinieneś zwrócić uwagę na górę o nazwie Mount Brandon, która jest ósmym co do wysokości szczytem w kraju.

Grobla Olbrzyma

Jeden z obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Wiek bazaltowych formacji skalnych o dość regularnym kształcie datuje się na około 60 mln lat wstecz. Grobla składa się z 37 tys. skał, z których większość ma sześciokątną podstawę i nawet kilkanaście metrów wysokości. Obiekt odkryto w XVII wieku na północnym wybrzeżu Irlandii.

Wyspy Aran

Zespół trzech wysp znajdujących się nieopodal zachodniego wybrzeża kraju. Na te skaliste wyspy przyciąga turystów m.in. zlokalizowany na największej wyspie – Inishmore – kamienny fort Dún Aonghasa, który stanowi doskonały punkt widokowy ze względu na usytuowanie na krawędzi około 100-metrowego klifu. Na wyspach znajduje się także Black Fort, który uznawany jest za najmniejszy na świecie kościół. Na uwagę zasługuje także fakt, że mieszkańcy tej wyspy wciąż używają żywego języka irlandzkiego.

UWAGA!

W związku z pandemią w Irlandii mogą obowiązywać ograniczenia w dostępności muzeów, galerii sztuki i innych miejsc kulturalnych.

Irlandzkie smaki

Irlandia to nie tylko trunki, o których była już mowa wyżej. To także smakowite jedzenie. Irlandczycy wiedzą, czym są zasady zdrowego odżywiania. A przynajmniej zdają sobie sprawę z tego, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które musi być obfite, żeby dać energię na cały dzień. Co zatem jada się rano w Irlandii? Śniadanie wygląda tam podobnie do śniadania brytyjskiego. Bekon, kiełbaski, jajka, czarny pudding, fasolka w sosie pomidorowym, chleb sodowy stale goszczą na śniadaniowym talerzu. Obecnie jada się także owsianki.

Śniadanie to nie jedyne, co łączy Irlandczyków i Brytyjczyków. Wspólne jest także zamiłowanie do tzw. fish and chips, czyli ryby w cieście oraz frytek skropionych octem.

Irlandczycy uwielbiają także różnego rodzaju gulasze, m.in. z baraniny i wołowiny połączonej z warzywami. A tamtejszą propozycją na deser jest tzw. barmbrack, czyli słodki chlebek z bakaliami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Irlandii

Czy międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane na terenie Irlandii?
Polscy turyści poruszający się samochodami po irlandzkich drogach muszą mieć przy sobie polskie prawo jazdy, natomiast dokument międzynarodowy nie jest w tym kraju uznawany.
Ile kosztują prywatne wizyty lekarskie w Irlandii?
Wizyta u lekarza internisty to koszt około 50 – 60 euro, natomiast specjalista policzy sobie więcej za poradę – od 100 do 155 euro. Takie ceny to jedne z powodów, dla których przed wyjazdem do Irlandii warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym pokrywającym koszty leczenia.
Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż do Irlandii?
Przede wszystkim zwróć uwagę na zakres i sumę ubezpieczenia, która w przypadku wyjazdu do Irlandii powinna wynosić minimum 100 000 zł. Podstawowe polisy turystyczne zawierają zwykle ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, NNW oraz ochronę OC w życiu prywatnym, ale dodatkowo można też wykupić ubezpieczenie bagażu i domu na czas wyjazdu.
PODSUMOWANIE
 • Do wjazdu do Irlandii uprawniają dowód osobisty lub paszport.
 • Jeżeli zamierzasz jeździć w Irlandii samochodem, będziesz potrzebować prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC i potwierdzenia zapłaty podatku drogowego.
 • W Irlandii panuje morski klimat, w związku z czym nawet w lecie trzeba się tam nastawiać na niższe temperatury i duże opady deszczu.
 • W Irlandii obowiązuje karta EKUZ, ale przed wyjazdem warto zadbać też o ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym.
 • Do najciekawszych atrakcji Irlandii można zaliczyć m.in. Zamki Blarney i Ross, czy cuda przyrody w rodzaju Grobli Olbrzyma lub Wysp Aran.
 • Irlandzka kultura słynie z muzyki, tańca i trunków spożywanych w tradycyjnych pubach.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!