Irlandia – przewodnik dla turystów

Irlandia to kraj średniowiecznych zamków, charakterystycznych obiektów stworzonych przez naturę, a także kraj stepowania, Whiskey i Guinnessa oraz słynnej ryby z frytkami, czyli fish and chips. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Irlandii? Czego posmakować? I jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Przygotuj się na deszczową pogodę

Do wyjazdu do Irlandii nie trzeba się specjalnie długo przygotowywać. Możesz więc zdecydować się na wycieczkę last minute, bo większość potrzebnych Ci rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą, z pewnością masz w domu. Sprawdź, co spakować i o co zadbać przed podróżą.

Spakuj odzież przeciwdeszczową i nakładkę na wtyczki

Wybierając się do Irlandii, trzeba mieć na uwadze położenie geograficzne tego kraju. Panujący tam morski klimat wiąże się z dużą ilością opadów i niższymi temperaturami, dlatego warto spakować ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania oraz zabrać ze sobą parasolkę.

Powinieneś też wiedzieć, że gniazdka w Irlandii mają nieco inną budowę niż te, których używamy w Polsce, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą specjalnej nakładki, która umożliwi naładowanie telefonu czy podłączenie do prądu innych zabranych ze sobą urządzeń.

W lipcu i sierpniu najwyższe temperatury, ale też najwięcej deszczu

Planowanie wyjazdu do Irlandii jest dosyć trudne, jeśli zależy Ci na ładnej pogodzie. Przez większą część roku w kraju panują dosyć niskie temperatury (średnio do 17 stopni Celsjusza w miesiącach letnich) oraz mają miejsce intensywne opady. Choć w lipcu i sierpniu termometry w Irlandii pokazują najbardziej przyjemne temperatury, to jest to jednocześnie czas, kiedy pogoda deszczowa występuje częściej. Jeśli dobrze przygotujesz się na opady, przemyśl wyjazd między majem a październikiem. Trzeba więc liczyć się z tym, że nieodłącznym elementem zwiedzania tego kraju będzie parasol i peleryna przeciwdeszczowa.

Tygodniowy pobyt od 1378 zł za nocleg w Irlandii

Noclegi w głównych miastach Irlandii nie należą do najtańszych. Według cen obowiązujących w marcu 2021 roku za 7-dniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić przynajmniej 1378 zł (Waterford). Możliwe, że mniejsze lub bardziej oddalone od atrakcji miejscowości będą w stanie zaoferować tańsze noclegi. Poniżej przedstawiamy cennik dla osoby dorosłej, która chciałaby wybrać się do Irlandii na przełomie czerwca i lipca 2021 roku.

  • Dublin – 2488 zł,
  • Galway – 2480 zł,
  • Cork – 2204 zł,
  • Limerick – 1653 zł,
  • Waterford – 1378 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [marzec 2021].

UWAGA!

W czasie pandemii hotele i inne obiekty noclegowe w Irlandii mogą być niedostępne dla turystów lub mogą obowiązywać ograniczenia w przyjmowaniu gości.

Wjazd do Irlandii na podstawie dowodu lub paszportu

Jeśli wybierasz się do Irlandii na krótki wypoczynek (kilka dni lub tygodni), powinieneś zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. To bowiem te dokumenty będą uprawniały Cię do przekroczenia granicy kraju, w którym będziesz wypoczywał.

UWAGA!

W czasie pandemii konieczne jest także posiadanie negatywnego wyniku testu RT-PCR COVID-19, który został wykonany na 72 godziny przed przyjazdem do Irlandii, a po przyjeździe trzeba wypełnić online formularz Passenger Locator Form i poddać się 14-dniowej kwarantannie w miejscu wskazanym w formularzu.

Najbardziej opłacalnym i praktycznym sposobem poruszania się po kraju jest samochód. Jeśli zdecydujesz się wynająć pojazd na czas pobytu, zabierz ze sobą prawo jazdy. W Irlandii honorowany jest dokument wydawany i obowiązujący w Polsce. Oprócz dokumentu potwierdzającego Twoje uprawnienia do kierowania pojazdem powinieneś mieć ze sobą także ubezpieczenie, dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłacenia podatku drogowego.

Jak do Irlandii to zarówno z EKUZ, jak i z NNW

W Irlandii pomoc medyczna najczęściej jest płatna. Za darmo można skorzystać tylko z podstawowych usług w sytuacjach nagłych i zagrażających życiu (zatrucie, zachorowanie, nagły wypadek). W dodatku nie każdy lekarz i nie każda przychodnia zaopiekuje się Tobą nieodpłatnie nawet w tych przypadkach. Trzeba szukać specjalisty, który ma podpisany kontrakt z HSE, czyli państwową służbą medyczną, a nie są to częste przypadki. Warto zabrać ze sobą EKUZ, bo w nagłych sytuacjach będzie ona podstawą do skierowania Cię na hospitalizację, a jeśli lekarz współpracujący z HSE wypisze Ci receptę, będziesz miał szansę nabyć lekarstwa bezpłatnie.

Jeśli podczas pobytu w Irlandii zachorujesz na COVID-19, będziesz mógł liczyć na udzielenie pomocy medycznej bezpłatnie na podstawie EKUZ, na takich samych zasadach, jak z leczenia korzystają obywatele tego kraju. Nawet posiadaczom EKUZ NFZ nie opłaci transportu medycznego do Polski.

Ze względu na to, że nie zawsze będziesz miał możliwość skorzystać z opieki medycznej nieodpłatnie, oprócz EKUZ dobrym pomysłem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, np. NNW, w ramach którego będziesz mógł skorzystać, gdy konieczne będzie wniesienie opłaty za leczenie lub transport medyczny do Polski.

Co zwiedzać podczas urlopu w Irlandii?

Irlandia ma wiele do zaoferowania. Od bogactwa kulturowego skupionego w pubach, przez przepiękne zabytki, po zapierające dech w piersiach krajobrazy. Co warto odwiedzić, będąc w Irlandii?

Zabytki Irlandii

Newgrange

Starożytny grobowiec, który jest uważany nawet za starszy od piramid egipskich. Wnętrze tej potężnej budowli jest oświetlane za pomocą promieni słonecznych, jednak te docierają do głównej sali tylko raz w roku i to zaledwie na kwadrans.

Zamek Blarney

Jedna z perełek wśród irlandzkich zabytków. Średniowieczna budowla wzniesiona na terenie hrabstwa Cork. Oprócz samego zamku do zwiedzenia jest tu też piękny park zamkowy wraz ze znajdującymi się na jego terenie: prehistorycznym grobowcem – Dolmen, Skałą Wiedźmy oraz ołtarzem ofiarnym Druidów. Turyści najczęściej odwiedzają to miejsce ze względu na słynny Kamień Elokwencji. Legenda głosi, że osobie, która pocałuje kamień, nigdy nie zabraknie słów w dyskusji.

Zamek Ross

Kolejny przykład średniowiecznej architektury. Zamek znajduje się na terenie Parku Narodowego Killarney w południowo-zachodniej części kraju. Wnętrza zamku zostały wyremontowane pod koniec lat 80. XX wieku. Od tamtej pory zwiedzający mogą podziwiać wystrój, który oddaje klimat XVII i XVIII wieku tamtych rejonów.

Rozrywka w Irlandii

Irlandzkie puby na wzór średniowiecznych tawern

Będąc w Irlandii, nie można pominąć wizyty chociażby w jednym z irlandzkich pubów. Miła atmosfera, huczna zabawa i doskonałe trunki (Whiskey i Guinness) to pozostałości po średniowiecznych tawernach i panującej w nich atmosferze. Symbolem późniejszej epoki wiktoriańskiej i rozwoju browarnictwa są zainstalowane we wnętrzach marmurowe elementy i charakterystyczne dla irlandzkich lokali zagrody. Najlepsze puby tętniące irlandzką atmosferą znajdziesz nie tylko w Dublinie, ale także w Corku, Kerry, Galway i Clare.

UWAGA!

W czasie pandemii w Irlandii mogą obowiązywać ograniczenia w korzystaniu z punktów gastronomicznych, np. do sprzedaży posiłku na wynos lub z dowozem.

Kultura Irlandii

Muzyka i taniec

Muzyka odgrywa ogromnie ważną rolę w życiu codziennym Irlandczyków. Większość jej rodzajów od dawna była pisana z przeznaczeniem do tańca. Jigi, hornpipes i reele to najpopularniejsze melodie kojarzone ze słynnym stepowaniem, czyli tańcem w specjalnych butach, którymi tancerz stuka w rytm muzyki.

Oprócz tańca Irlandczycy uwielbiają śpiew a cappella, najlepiej w ich ojczystym języku.

Mity, opowieści i tradycje

Jedną z rozrywek w Irlandii było układanie mitów i baśni z różnego rodzaju fantastycznymi bohaterami.

Irlandzka przyroda

Półwysep Dingle

Jest to najdalej wysunięty na zachód fragment kraju. Ma do zaoferowania zarówno piaszczyste plaże, strome klify na wybrzeżu, a wgłąb lądu znajduje się krajobraz górzysty. Będąc w tych rejonach, powinieneś zwrócić uwagę na górę o nazwie Mount Brandon, która jest ósmym co do wysokości szczytem w kraju.

Grobla Olbrzyma

Jeden z obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Wiek bazaltowych formacji skalnych o dość regularnym kształcie datuje się na około 60 mln lat wstecz. Grobla składa się z 37 tys. skał, z których większość ma sześciokątną podstawę i nawet kilkanaście metrów wysokości. Obiekt odkryto w XVII wieku na północnym wybrzeżu Irlandii.

Wyspy Aran

Zespół trzech wysp znajdujących się nieopodal zachodniego wybrzeża kraju. Na te skaliste wyspy przyciąga turystów m.in. zlokalizowany na największej wyspie – Inishmore kamienny fort – Dún Aonghasa, który stanowi doskonały punkt widokowy ze względu na usytuowanie na krawędzi około 100-metrowego klifu. Na wyspach znajduje się także Black Fort, który uznawany jest za najmniejszy na świecie kościół. Na uwagę zasługuje także fakt, że mieszkańcy tej wyspy wciąż używają żywego języka irlandzkiego.

UWAGA!

W związku z pandemią w Irlandii mogą obowiązywać ograniczenia w dostępności muzeów, galerii sztuki i innych miejsc kulturalnych.

Irlandzkie smaki

Irlandia to nie tylko trunki, o których była już mowa wyżej. To także smakowite jedzenie. Irlandczycy wiedzą, czym są zasady zdrowego odżywiania. A przynajmniej zdają sobie sprawę z tego, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które musi być obfite, żeby dać energię na cały dzień. Co zatem jada się rano w Irlandii? Śniadanie wygląda tam podobnie do śniadania brytyjskiego. Bekon, kiełbaski, jajka, czarny pudding, fasolka w sosie pomidorowym, chleb sodowy stale goszczą na śniadaniowym talerzu. Obecnie jada się także owsianki.

Śniadanie to nie jedyne, co łączy Irlandczyków i Brytyjczyków. Wspólne jest także zamiłowanie do tzw. fish and chips, czyli ryby w cieście oraz frytek skropionych octem.

Irlandczycy uwielbiają także różnego rodzaju gulasze, m.in. z baraniny i wołowiny połączonej z warzywami. A tamtejszą propozycją na deser jest tzw. barm brack, czyli słodki chlebek z bakaliami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Irlandii

Czy międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane na terenie Irlandii?
Polscy turyści poruszający się samochodami po irlandzkich drogach muszą mieć przy sobie polskie prawo jazdy, natomiast dokument międzynarodowy nie jest w tym kraju uznawany.
Ile kosztują prywatne wizyty lekarskie w Irlandii?
Wizyta u lekarza internisty to koszt około 50 – 60 euro, natomiast specjalista policzy sobie więcej za poradę – od 100 do 155 euro.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!