Ubezpieczenie do Irlandii

Irlandia to kraj średniowiecznych zamków, charakterystycznych obiektów stworzonych przez naturę, a także stepowania, whiskey i Guinnessa oraz słynnej ryby z frytkami, czyli fish and chips. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Irlandii? Czego posmakować? I jak przygotować się do takiego wyjazdu?

irlandia - przewodnik

Irlandia – co warto zobaczyć?

Irlandia ma wiele do zaoferowania. Od bogactwa kulturowego skupionego w pubach, przez przepiękne zabytki, po zapierające dech w piersiach krajobrazy. Co warto odwiedzić, będąc w Irlandii?

co warto zwiedzić w irlandii

Klify Moheru (Cliffs of Moher)

Ciągnące się na dystansie 14 km i wysokie nawet na 214 m majestatyczne klify nad Oceanem Atlantyckim, będące jedną z najbardziej znanych atrakcji Irlandii i przyciągające turystów spragnionych niesamowitych widoków.

Skellig Michael

Wpisana na listę UNESCO skalista wyspa położona u południowo-zachodnich brzegów Irlandii, na której znajduje się kompleks klasztorny z VIII wieku, znany także jako plener w filmowych “Gwiezdnych wojnach”.

Park Narodowy Killarney

Widowiskowa mieszanka najwyższych w Irlandii gór, lasów, jezior, wodospadów i mokradeł, na terenie której można też podziwiać zabytki historyczne, np. XV-wieczny Zamek Ross i wiktoriańską posiadłość Muckross House.

Katedra św. Patryka w Dublinie (St. Patrick’s Cathedral)

Największa i najbardziej znacząca katedra w Irlandii, powstała kilkaset lat temu w miejscu, w którym św. Patryk udzielał chrztu, słynąca z wyjątkowej architektury i miejsca pochówku znanych osobistości.

Rock of Cashel

Zespół średniowiecznych budowli w Cashel na południu kraju, położony na stromym wapiennym wzgórzu i obejmujący m.in. najstarszy irlandzki kościół, czyli kaplicę Cormaca, wiele nagrobków i krzyży celtyckich.

Ring of Kerry

Trasa wiodąca przez 180 km wokół półwyspu Iveragh, na której można podziwiać irlandzką przyrodę w całej okazałości, mijając po drodze liczne wysepki, zatoczki i rybackie osady, a także wiele zabytków i atrakcji.

Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway)

Unikatowa formacja geologiczna składająca się z ok. 40 mln nachodzących na siebie bazaltowych słupów, jedyne miejsce w Irlandii Północnej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galway

Położone nad brzegiem oceanu miasto w zachodniej Irlandii słynące z mocno zakorzenionej kultury celtyckiej oraz tętniących życiem pubów i restauracji, ale też zabytkowej starówki z kolegiatą św. Mikołaja i XVI-wiecznym Hiszpańskim Łukiem.

Newgrange

Położony w północno-wschodniej Irlandii grób korytarzowy znany z naturalnego oświetlenia w czasie przesilenia zimowego, jego pochodzenie datuje się na ok. 3200 lat p.n.e., co czyni go starszym niż piramidy w Gizie czy Stonehenge.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Irlandii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za wizytę u dentysty, jeśli podczas pobytu w Irlandii rozboli Cię ząb.
 • Pomoże Ci prawnik, jeśli będziesz musiał walczyć o odszkodowanie od innej osoby lub sam popadniesz w konflikt z prawem. Usługi prawnika opłaci firma ubezpieczeniowa.
 • Ubezpieczyciel w Twoim imieniu wypłaci odszkodowanie osobie, którą ugryzł Twój pies w czasie podróży.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Rozrywka w Irlandii

Irlandzkie puby na wzór średniowiecznych tawern

Będąc w Irlandii, nie można pominąć wizyty chociażby w jednym z irlandzkich pubów. Miła atmosfera, huczna zabawa i doskonałe trunki (Whiskey i Guinness) to pozostałości po średniowiecznych tawernach i panującej w nich atmosferze. Symbolem późniejszej epoki wiktoriańskiej i rozwoju browarnictwa są zainstalowane we wnętrzach marmurowe elementy i charakterystyczne dla irlandzkich lokali zagrody. Najlepsze puby tętniące irlandzką atmosferą znajdziesz nie tylko w Dublinie, ale także w Cork, Kerry, Galway i Clare.

Kultura Irlandii

Muzyka i taniec

Muzyka odgrywa ogromnie ważną rolę w życiu codziennym Irlandczyków. Większość jej rodzajów od dawna była pisana z przeznaczeniem do tańca. Jigi, hornpipes i reele to najpopularniejsze melodie kojarzone ze słynnym stepowaniem, czyli tańcem w specjalnych butach, którymi tancerz stuka w rytm muzyki.

Oprócz tańca Irlandczycy uwielbiają śpiew a cappella, najlepiej w ich ojczystym języku.

Mity, opowieści i tradycje

Jedną z rozrywek w Irlandii było układanie mitów i baśni z różnego rodzaju fantastycznymi bohaterami.

Irlandzkie smaki

Irlandia to nie tylko trunki, o których była już mowa wyżej. To także smakowite jedzenie. Irlandczycy wiedzą, czym są zasady zdrowego odżywiania. A przynajmniej zdają sobie sprawę z tego, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które musi być obfite, żeby dać energię na cały dzień. Co zatem jada się rano w Irlandii? Śniadanie wygląda tam podobnie do śniadania brytyjskiego. Bekon, kiełbaski, jajka, czarny pudding, fasolka w sosie pomidorowym, chleb sodowy stale goszczą na śniadaniowym talerzu. Obecnie jada się także owsianki.

Śniadanie to nie jedyne, co łączy Irlandczyków i Brytyjczyków. Wspólne jest także zamiłowanie do tzw. fish and chips, czyli ryby w cieście oraz frytek skropionych octem.

Irlandczycy uwielbiają także różnego rodzaju gulasze, m.in. z baraniny i wołowiny połączonej z warzywami. A tamtejszą propozycją na deser jest tzw. barmbrack, czyli słodki chlebek z bakaliami.

COVID-19 w Irlandii – brak obostrzeń!

6 marca 2022 roku władze Irlandii ostatecznie zniosły wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do tego kraju w związku z epidemią COVID-19. Oznacza to, że aktualnie wjazd do Irlandii jest możliwy bez przeszkód dla wszystkich bez względu na status zaszczepienia. Nie trzeba przedstawiać dowodu zaszczepienia lub ozdrowienia, testować się przed lub po przyjeździe, odbywać kwarantanny ani wypełniać formularza lokalizacyjnego. Zaleca się noszenie maseczek w środkach transportu publicznego i placówkach opieki medycznej.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat panującej w Irlandii sytuacji epidemicznej i związanych z nią obostrzeń znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak do Irlandii to zarówno z EKUZ, jak i z NNW

W Irlandii pomoc medyczna najczęściej jest płatna. Za darmo można skorzystać tylko z podstawowych usług w sytuacjach nagłych i zagrażających życiu (zatrucie, zachorowanie, nagły wypadek). W dodatku nie każdy lekarz i nie każda przychodnia zaopiekuje się Tobą nieodpłatnie nawet w tych przypadkach. Trzeba szukać specjalisty, który ma podpisany kontrakt z HSE, czyli państwową służbą medyczną, a nie są to częste przypadki.

Tym bardziej warto zabrać ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, bo w nagłych sytuacjach będzie ona podstawą do skierowania Cię na hospitalizację. A jeśli lekarz współpracujący z HSE wypisze Ci receptę, będziesz miał szansę nabyć lekarstwa bezpłatnie.

Jeśli podczas pobytu w Irlandii zachorujesz na COVID-19, będziesz mógł liczyć na udzielenie pomocy medycznej bezpłatnie na podstawie EKUZ, na takich samych zasadach, jak z leczenia korzystają obywatele tego kraju. Nawet posiadaczom EKUZ NFZ nie opłaci transportu medycznego do Polski.

Ze względu na to, że nie zawsze będziesz miał możliwość skorzystać z opieki medycznej nieodpłatnie, oprócz EKUZ dobrym pomysłem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego zawierającego, np. NNW, w ramach którego będziesz mógł otrzymać odszkodowanie, gdy doznasz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podczas podróży.

Ubezpieczenie turystyczne do Irlandii już od 22 zł!

A ile trzeba by zapłacić za takie ubezpieczenie, jak wspomniana powyżej polisa turystyczna? Wysokość składki zależy oczywiście od różnych czynników, m.in. czasu wyjazdu i liczby ubezpieczonych, a także wybranego zakresu ochrony, ale przyjmijmy, że obliczamy cenę dla jednego dorosłego turysty, który do Irlandii wybiera się na tydzień. Ile musiałby wydać na ubezpieczenie w najtańszym wariancie?

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu ubezpieczeń
mtu24.plKoszty leczenia: 80 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
Stomatolog: 2 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 87 120 zł;
Ratownictwo: 30 492 zł;
Stomatolog: 1 089 zł;
NNW: 15 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
25,61 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
Stomatolog: 2 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 250 000 zł;
Ratownictwo: 250 000 zł;
Stomatolog: 2 500 zł;
NNW: 30 000 zł;
Bagaż: 2 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
29,40 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł;
Ratownictwo: 100 000 zł;
Stomatolog: 871 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5 000 zł.
30,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 200 000 zł;
Stomatolog: 900 zł;
NNW: 20 000 zł;
Bagaż: 3 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
31,70 zł
WienerKoszty leczenia: 174 240 zł;
Ratownictwo: 174 240 zł;
Stomatolog: 2 178 zł;
OC prywatne: 108 900 zł;
OC sportowe: 108 900 zł;
NNW: 10 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
35,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
Stomatolog: 871 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
NNW: 15 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5 000 zł.
46,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (26.01.2024).

Okazuje się, że najtańsza polisa mogłaby kosztować już 22 zł, co daje zaledwie 3,14 zł za dzień ochrony. Warto jednak zastanowić się przed wyborem, czy oszczędność rzeczywiście się opłaca. Spójrz na warunki ubezpieczenia – suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) w wysokości 80 000 zł może okazać się za mała w razie gdyby doszło do poważnego wypadku, który wymagałby długiej hospitalizacji i transportu medycznego do kraju. Wówczas różnicę musiałbyś pokryć z własnej kieszeni.

Może więc lepiej wydać kilkanaście złotych więcej i zapewnić sobie pełen spokój podczas urlopu? Ubezpieczenie KL z sumą powyżej 100 000 zł, do tego NNW i OC w życiu prywatnym to bezpieczne minimum, żeby nic nie zaskoczyło Cię w trakcie wakacyjnego wyjazdu! 

Dotyczy to również problemów związanych z COVID-19, którego leczenie wchodzi w skład sumy ubezpieczenia KL. O ile jednak ubezpieczyciel zawsze pokrywa koszty związane z leczeniem w razie zachorowania na COVID-19, o tyle nie każda firma zrekompensuje Ci wydatki związane z pobytem na przymusowej kwarantannie lub izolacji. Jakie są warunki w poszczególnych towarzystwach?

Firma ubezpieczeniowaCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
AXA Partners*Zachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
mtu24.plZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
You Can DriveZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
UNIQAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
WienerZachorowanie,
Test
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (26.01.2024) *ubezpieczenie AXA Partners w najtańszym wariancie (z sumą KL: 200 000 zł) zawiera ochronę obejmującą wyłącznie pokrycie kosztów leczenia i testu w razie zachorowania na COVID-19

Wyjazd do Irlandii – co trzeba wiedzieć?

Spakuj odzież przeciwdeszczową i nakładkę na wtyczki

Wybierając się do Irlandii, trzeba mieć na uwadze położenie geograficzne tego kraju. Panujący tam morski klimat wiąże się z dużą ilością opadów i niższymi temperaturami, dlatego warto spakować ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania oraz zabrać ze sobą parasolkę.

Powinieneś też wiedzieć, że gniazdka w Irlandii mają nieco inną budowę niż te, których używamy w Polsce, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą specjalnej nakładki, która umożliwi naładowanie telefonu czy podłączenie do prądu innych zabranych ze sobą urządzeń.

W lipcu i sierpniu najwyższe temperatury, ale też najwięcej deszczu

Planowanie wyjazdu do Irlandii jest dosyć trudne, jeśli zależy Ci na ładnej pogodzie. Przez większą część roku w kraju panują dosyć niskie temperatury (średnio do 17° C w miesiącach letnich) oraz mają miejsce intensywne opady. Choć w lipcu i sierpniu termometry w Irlandii pokazują najbardziej przyjemne temperatury, to jest to jednocześnie czas, kiedy pogoda deszczowa występuje częściej. Jeśli dobrze przygotujesz się na opady, przemyśl wyjazd między majem a październikiem. Trzeba więc liczyć się z tym, że nieodłącznym elementem zwiedzania tego kraju będzie parasol i peleryna przeciwdeszczowa.

Tygodniowy pobyt od 3 204 zł za nocleg w Irlandii

Noclegi w głównych miastach Irlandii nie należą do najtańszych. Według cen obowiązujących w styczniu 2024 roku za 7-dniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić przynajmniej 765 euro (Dublin). Możliwe, że mniejsze lub bardziej oddalone od atrakcji miejscowości będą w stanie zaoferować tańsze noclegi. Poniżej przedstawiamy cennik dla osoby dorosłej, która chciałaby wybrać się do Irlandii w lutym 2024 roku.

 • Dublin – 3 295 zł,
 • Galway – 3 399 zł,
 • Cork – 4 562 zł,
 • Limerick – 3 204 zł,
 • Waterford – 3 322 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2024].

UWAGA!

W hotelach lub innych obiektach noclegowych w Irlandii mogą nadal obowiązywać ograniczenia wprowadzone z uwagi na pandemię COVID-19.

Wjazd do Irlandii na podstawie dowodu lub paszportu

Jeśli wybierasz się do Irlandii na krótki wypoczynek (kilka dni lub tygodni), powinieneś zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. To bowiem te dokumenty będą uprawniały Cię do przekroczenia granicy kraju, w którym będziesz wypoczywał.

Najbardziej opłacalnym i praktycznym sposobem poruszania się po kraju jest samochód. Jeśli zdecydujesz się wynająć pojazd na czas pobytu, zabierz ze sobą prawo jazdy. W Irlandii honorowany jest dokument wydawany i obowiązujący w Polsce. Oprócz dokumentu potwierdzającego Twoje uprawnienia do kierowania pojazdem, powinieneś mieć ze sobą także ubezpieczenie, dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłacenia podatku drogowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Irlandii

Czy do Irlandii potrzebny jest paszport?
Czy międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane na terenie Irlandii?
Ile kosztują prywatne wizyty lekarskie w Irlandii?
Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż do Irlandii?
PODSUMOWANIE
 • Do wjazdu do Irlandii uprawniają dowód osobisty lub paszport.
 • Jeżeli zamierzasz jeździć w Irlandii samochodem, będziesz potrzebować prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC i potwierdzenia zapłaty podatku drogowego.
 • W Irlandii panuje morski klimat, w związku z czym nawet w lecie trzeba się tam nastawiać na niższe temperatury i duże opady deszczu.
 • W Irlandii obowiązuje karta EKUZ, ale przed wyjazdem warto zadbać też o ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym.
 • Do najciekawszych atrakcji Irlandii można zaliczyć m.in. Zamki Blarney i Ross, czy cuda przyrody w rodzaju Grobli Olbrzyma lub Wysp Aran.
 • Irlandzka kultura słynie z muzyki, tańca i trunków spożywanych w tradycyjnych pubach.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!