Ubezpieczenie do Izraela

Izrael jest przede wszystkim miejscem kultu. Z pobudek religijnych odwiedzają to państwo zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi oraz muzułmanie. Turyści tam przebywający mają okazję nie tylko zwiedzić mnóstwo miejsc uważanych przez wiernych za święte, ale także poczuć doskonały, ciepły klimat, podziwiać malownicze krajobrazy oraz różnorodność kulturową. Z takiego wyjazdu z pewnością będziesz miał co wspominać.

Jerozolima

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Izraelu?

Chociaż Izrael może kojarzyć Ci się przede wszystkim z miejscami kultu religijnego (Betlejem czy Jerozolimą), to wbrew pozorom oferuje także wiele innych atrakcji, z których turyści chętnie korzystają. Możesz tam spotkać się także ze współczesną architekturą, która często mieści instytucje kulturowe, jak muzea. Nie można przeoczyć również atrakcji przyrodniczych, zawsze robiących wrażenie na przyjezdnych z krajów północnych.

atrakcje turystyczne w izraelu

Miejsca kultu religijnego w Izraelu

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Tłumy, które codziennie przybywają do tego miejsca, interesuje nie tyle sama świątynia z jej walorami architektonicznymi i artystycznymi, co niewielka kapliczka w podziemiach kościoła – Grota Narodzenia, która została wybudowana w miejscu, w którym na świat przyszedł Jezus Chrystus. Dokładne miejsce narodzin Jezusa wskazuje gwiazda umieszczona na podłodze. W środku ma otwór, przez który pielgrzymi i turyści mogą dotknąć pamiętnej skały – miejsca narodzin Chrystusa.

Ściana Płaczu

Jedno z ważniejszych miejsc dla wyznawców judaizmu. Mur, w którego szczelinach wierni zostawiają karteczki z prośbami i modlitwami, ma być pozostałością po Świątyni Jerozolimskiej lub po Drugiej Świątyni, którą wybudowano po zburzeniu poprzedniej.

Stare Miasto w Jerozolimie

Ścisłe centrum miasta o powierzchni niecałego 1 km², na którego obszarze znajdują się najważniejsze miejsca dla wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. To właśnie tam jest Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale, Murem Zachodnim, meczetem Al-Aksa oraz bazyliką Grobu Świętego. Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Droga Krzyżowa – Via Dolorosa

Biegnie ona przez Stare Miasto w Jerozolimie od medresy Omara do bazyliki Grobu Świętego. Tędy właśnie według wierzeń przeszedł Jezus Chrystus, niosąc krzyż na Golgotę. Co piątek odbywają się na niej nabożeństwa drogi krzyżowej.

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Świątynia, która powstała w miejscu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pielgrzymi i turyści przybywają tu przede wszystkim po to, aby zobaczyć miejsce, w którym przed laty złożono ciało Jezusa. Na skrzyżowaniu nawy głównej i poprzecznej kościoła znajduje się masywny grobowiec, który wskazuje miejsce najważniejszych dla chrześcijan wydarzeń. Turyści mają dostęp do wnętrza grobowca, gdzie znajduje się płyta nagrobna, pod którą znajduje się pierwsza komora, a dopiero pod nią właściwy grób Chrystusa.

Masada

Ruiny tej starożytnej fortecy znajdują się w pobliżu Morza Martwego. Konstrukcję wzniesiono na płaskowyżu, a więc budowlę dodatkowo chroniły kilkusetmetrowe bardzo strome zbocza. Masadę wybudowano około II wieku p.n.e. Aby zobaczyć fortecę można wjechać kolejką linową na szczyt, a także wejść pieszo.

Tel Awiw – plaże i nie tylko

To drugie co do wielkości, ale zarazem jedno z najbogatszych miast Izraela. Wprawdzie zostało założone dopiero w 1909 roku obok Jafy – jednego z najstarszych portów na świecie. Tak więc oficjalna nazwa miasta to Tel Awiw-Jafa. To miejsce, które słynie z pięknych plaż nad Morzem Śródziemnym, a do tego z wielu klubów – prawdziwe centrum zabawy i rozrywki w Izraelu.

Kafarnaum

To ruiny miasta położone w depresji Doliny Jordanu ponad 200 metrów pod poziomem morza nad Jeziorem Tyberiadzkim (północny Izrael). Można tam podziwiać zabytki z różnego okresu życia miasta. Turyści mogą więc zobaczyć w Kafarnaum budynki mieszkalne z czasów rzymskich (insule), ruiny Białej Synagogi czy “Dom św. Piotra” (wg tradycji chrześcijańskiej).

Świątynia Baha’i Mauzoleum Baba w Hajfie

To centrum ruchu bahaizmu oraz cel pielgrzymek wyznawców. Na całym terenie znajduje się wiele budynków od biur, przez domy pielgrzyma, biblioteki, obiekty historyczne i sanktuaria, po grobowiec oraz ogrody i tarasy. Zespół świątynny został wpisany w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie kontemplować piękno izraelskiej przyrody?

Park Narodowy En Gedi

Park stanowi 25 km2 oazy, która utworzyła się pośród suchego i pustynnego krajobrazu Izraela na zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Bujna roślinność podzwrotnikowa pozwala turystom odpocząć od palącego słońca i upału, jaki panuje w miastach i na piaskach pustyni. Miejscem, które szczególnie przyciąga turystów do parku jest Wodospad Dawida z Jaskinią Kochanków na szczycie.

Dolina Timna

Miejsce idealne dla miłośników geologii i archeologii. Dolinę można przemierzyć pieszo, rowerem lub udać się na zorganizowaną wycieczkę autobusową. Każda forma zwiedzania pozwoli podziwiać ciekawe formacje skalne i kaniony, które tam się znajdują.

Jaskinie Rosz ha-Nikra

Znajdująca się nad Morzem Śródziemnym formacja geologiczna, w której powstały jaskinie. Korytarze mają łącznie 200 m długości i można je zwiedzać nie tylko z wody, ale także od strony lądu za pomocą kolejki linowej, która powstała tam kilkadziesiąt lat temu.

Posmakuj kultury Izraela

W przerwie między zwiedzaniem zabytków i miejsc kultu religijnego a podziwianiem izraelskiej przyrody warto wybrać się do któregoś z tamtejszych muzeów, aby jeszcze lepiej i nieco z innej perspektywy przyjrzeć się kulturze Izraela, łącząc tę starożytną ze współczesnymi dziełami. Dzieła współczesnych artystów (zarówno izraelskich, jak i pochodzących z innych krajów) można podziwiać m.in. w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie czy Muzeum Izraela zlokalizowanym w Jerozolimie.

Kuchnia w Izraelu – popisowe i tradycyjne smaki

Mieszkańcy Izraela łączą w swoich daniach elementy kuchni śródziemnomorskiej oraz palestyńskiej. Na kuchnię tę składa się kilka podstawowych produktów, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Czego powinieneś spodziewać się w tamtejszych restauracjach?

 • Oliwy z oliwek,
 • bakłażanów,
 • jabłek,
 • papryki,
 • pomidorów,
 • ciecierzycy,
 • karczochów,
 • cytryn,
 • baraniny,
 • jagnięciny,
 • jajek,
 • buraków,
 • kapusty,
 • ziemniaków.

W izraelskiej kuchni nie może zabraknąć hummusu, który jest podawany niemal do wszystkiego. Występuje ponadto w wielu odmianach: klasycznej, pikantnej oraz o rozmaitych smakach. Na śniadanie idealna jest shakshuka (jajko na pomidorach i papryce, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce). Każde danie musi być dobrze doprawione. Przyprawy w daniach izraelskich odgrywają ważną rolę.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Izraela na mubi.pl?
 • Ubezpieczyciel zapłaci za Twoje leczenie, jeśli zachorujesz na COVID-19. Posiadanie ubezpieczenia kosztów leczenia tej choroby jest w Izraelu obowiązkowe.
 • Otrzymasz pomoc finansową, jeśli ktoś ukradnie Twój bagaż, pieniądze i dokumenty z pokoju hotelowego.
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli Ci pomocy, jeśli podczas Twojego pobytu dojdzie do ataku terrorystycznego. Zagrożenie jest wysokie szczególnie w miejscach kultu religijnego i w okolicach atrakcji turystycznych.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 w Izraelu

Na dzień 23.01.2024 roku nie ma konieczności wykonywania testów zarówno przed przylotem do Izraela, jak i po przylocie. Turyści nie są też kierowani na kwarantannę. Obowiązkowe jest jednak posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 oraz koniecznością odbycia obowiązkowej kwarantanny. Nie trzeba już wypełnić formularza lokalizacyjnego.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Izraelu i panujących w kraju obostrzeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wycieczka do Izraela – o tym pamiętaj przed wyjazdem!

Żeby w pamięci zachować tylko te pozytywne zdarzenia i zminimalizować ryzyko uczestniczenia w niezbyt przyjemnych sytuacjach, trzeba wiedzieć co nieco o realiach życia w Izraelu. Każdy kraj rządzi się bowiem swoimi własnymi zasadami, które jako przyjezdny powinieneś uszanować i których należy przestrzegać. Co mieć przy sobie? Kiedy jechać? Na jakie koszty noclegu trzeba się przygotować?

warszawa - tel awiw podróż - grafika

Gdy przychodzi czas na pakowanie…

Część kultury kraju, do którego wyjeżdżasz, powinieneś poznać jeszcze przed wakacjami. Najlepszym dowodem na to jest chociażby kwestia odzieży, która w Izraelu nie jest bez znaczenia. Przebywając w tym kraju, powinieneś nosić odzież zakrywającą nogi, ramiona i dekolt. I to nie tylko wtedy, gdy zamierzasz zwiedzać miejscowe świątynie (w niektórych przyda się także nakrycie głowy), ale także podczas podziwiania innych atrakcji oraz w czasie spacerów. Zasady tej powinieneś się trzymać zwłaszcza w Jerozolimie i Mea Shearim. Lekkie i zwiewne, ale jednak zakrywające większe partie ciała części garderoby pozwolą Ci nie tylko uszanować kulturę mieszkańców Izraela, ale także ochronić się przed palącymi promieniami słonecznymi.

Oprócz zakrywających ciało ubrań, warto często sięgać po krem z filtrem, aby zwiększyć zabezpieczenie przed słońcem.

W mniejszych miejscowościach i w niewielkich, lokalnych restauracjach możesz mieć problem z zapłaceniem rachunku za pomocą karty kredytowej. Wybieranie gotówki z bankomatu w miejscowej walucie (nowy izraelski szekel) jest z kolei mało opłacalne ze względu na dużą prowizję, którą pobiera bank. Warto zatem mieć przy sobie czeki lub większą ilość gotówki, wymienioną jeszcze w Polsce.

Izrael dla miłośników słońca i wysokich temperatur

Jeśli chcesz być pewny, że podczas Twojego pobytu w Izraelu będzie ciepło i słonecznie, a temperatury pozwolą zarówno na zwiedzanie, jak i kąpiele w morzu, zaplanuj swoje wakacje między kwietniem a listopadem. Wówczas będziesz mógł liczyć na więcej niż 20 stopni Celsjusza w dzień. Wieczorami i w nocy termometry wskazują jednak często na duże ochłodzenie.

Ile kosztuje nocleg w Izraelu?

Ceny w Izraelu są bardzo wysokie. Widać to chociażby w ofertach noclegów, które w przypadku obiektów o dobrym standardzie sięgają nawet kilku tysięcy za tygodniowy pobyt dla jednej osoby. Pokój dla jednego turysty można wynająć w 3-gwiazdkowym hotelu od 2 939 zł w Jerozolimie i 1 086 zł w Hajfie. W Tel Awiwie ta cena wzrośnie do co najmniej 1 689 zł, a w Ejlacie nawet do 2 070 zł. Musisz pamiętać jednak, że nie jesteś skazany na wydawanie kroci za zakwaterowanie. Jeśli nie masz przesadnie dużych wymagań co do standardu obiektu i jego odległości od centrum miasta czy kluczowych atrakcji turystycznych, możesz wybrać tańszą ofertę i wydać mniej niż 1 000 zł za tydzień w tym kraju.

Jak dostać się do Izraela? Dokumenty, które uprawniają do wjazdu na jego terytorium

Jeśli celem Twojej podróży do Izraela jest kilkunastodniowy wypoczynek, wystarczy Ci aktualny paszport, żeby wjechać na teren tego kraju. Dokument ten musi jednak zachować swoją ważność jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od dnia wyjazdu z Izraela. Na granicy otrzymasz specjalny bilet, który jest potwierdzeniem legalnego wjazdu do tego kraju i pozwoleniem na pobyt. Posłuży m.in. do wynajmu samochodu, jeśli będziesz chciał podróżować po Izraelu wypożyczonym autem. Bilet należy zachować do dnia wyjazdu.

UWAGA!

Warto wiedzieć, że Izrael ma dosyć napięte stosunki z Syrią czy Libanem. O ile bez problemu wjedziesz do Izraela z pieczęcią otrzymaną w którymś z tych krajów, to pieczątka w paszporcie poświadczająca pobyt w Izraelu może spowodować problem z dostaniem się do Libanu lub Syrii.

Jeśli zamierzasz wynająć na miejscu samochód, powinieneś wiedzieć, że może to zrobić osoba, która ukończyła 21 lat i ma przy sobie wydane w Polsce prawo jazdy lub prawo jazdy międzynarodowe. W Izraelu honorowane jest polskie ubezpieczenie OC, jednak przed wyjazdem powinieneś postarać się o uzyskanie tzw. Zielonej Karty, która potwierdza wykupienie ochrony.

UWAGA!

Wypożyczonym samochodem można poruszać się jedynie na terenie Izraela. Wyjazd poza granice kraju, do Strefy Gazy czy na terytorium Zachodniego Brzegu, jest zabroniony.

Izrael – jak zadbać o zdrowie podczas pobytu na urlopie?

Na pewno nie trzeba Ci przypominać, że w okresie letnim, kiedy upały w Izraelu szczególnie doskwierają, powinieneś zachować szczególną ostrożność i nie przebywać zbyt długo w pełnym słońcu, aby nie przegrzać organizmu. Pamiętaj też o częstym piciu wody.

Minimalizowanie ryzyka zasłabnięcia, zatrucia, przeziębienia się, nawet w tak ciepłym kraju, jak Izrael, pozwoli uniknąć konsultacji lekarskich czy hospitalizacji. Opieka zdrowotna w Izraelu jest bardzo droga, a polskie ubezpieczenie, które w innych krajach pozwala na korzystanie z pomocy lekarza na podstawie karty EKUZ, w tym państwie nie działa.

Jedynym sposobem na uniknięcie dużych wydatków związanych z leczeniem w nagłych sytuacjach, jest wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. W jego ramach możesz liczyć najczęściej na pokrycie kosztów badań, wizyt lekarskich, hospitalizacji i transportu medycznego. W przypadku wyboru polisy na zagraniczny wyjazd, niezwykle istotna jest właściwie dobrana suma ubezpieczenia. W przypadku Izraela warto kierować się zasadą: im więcej, tym lepiej i wybrać jak najwyższą kwotę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi, aby suma ubezpieczenia wynosiła przynajmniej równowartość 100 tys. euro.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Izraela?

Wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) to tylko jeden ze składników polisy turystycznej, o jaką powinno się zadbać przed podróżą do Izraela. Co jeszcze jest ważne? Zwróć uwagę na:

 • sumy ubezpieczenia NNW i OC w życiu prywatnym,
 • zakres dodatkowej ochrony,
 • zakres ubezpieczenia kosztów leczenia pod kątem COVID-19.

Sprawdź też koniecznie, do jakiej strefy geograficznej zalicza Izrael dany ubezpieczyciel. Niektóre firmy klasyfikują go bowiem jako kraj basenu Morza Śródziemnego lub europejski, w innych z kolei trafia do kategorii Świat. A jak kształtują się ceny ubezpieczeń na taki wyjazd? Sprawdźmy oferty wybranych firm na tygodniowy wyjazd dla jednej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena polisyZakres ubezpieczeniaLeczenie COVID-19 w cenie polisy
SIGNAL IDUNA 25,61 złKL – 87 394 zł;
NNW – 15 000 zł.
TAK
Wiener 35,00 zł KL – 174 788 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC – 109 242 zł.
TAK
UNIQA67,20 złKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł.
TAK
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 23.01.2024).

Standardowy pakiet ubezpieczenia turystycznego do Izraela obejmujący koszty leczenia (również w zakresie COVID-19), NNW oraz OC w życiu prywatnym można mieć już za niecałe 3,66 zł dziennie. Cena wzrasta wraz ze zwiększaniem sum ubezpieczenia, a dodatkowo wpływ na nią będą mieć dobrane rozszerzenia, np. ochrona w razie uprawiania sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, ubezpieczenie na wypadek wojny i aktów terroryzmu, czy ubezpieczenie w przypadku zaostrzenia objawów choroby przewlekłej.

Jaką ochronę oferują ubezpieczyciele podróżującym w pandemii?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony w związku z pandemią
Europa UbezpieczeniaPrzymusowa kwarantanna lub izolacja związana z Covid-19: 9000 zł
Ochrona w zakresie COVID-19: 700 000 zł
SIGNAL IDUNAKwarantanna: 2000 euro
WartaLeczenie i assistance w razie zachorowania na COVID-19: 1 000 000 zł
Dane na podstawie informacji na stronach ubezpieczycieli (23.01.2024)

Jeśli do Izraela wybierasz się z osobą towarzyszącą, pamiętaj, żeby ubezpieczyć również ją. Możesz to zrobić przy okazji zakupu polisy dla siebie. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi i w formularzu zgłosisz do ubezpieczenia drugą osobę oraz podasz jej wiek. Ile kosztuje polisa dla dwóch osób, które jadą na 2 tygodnie do Izraela?]

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaSuma ubezpieczenia NNWSuma ubezpieczenia OCCena polisy dla dwóch osób
SIGNAL IDUNA 87 394 zł15 000 zł 102,46 zł
Wiener 174 788 zł 10 000 zł 109 242 zł 139,00 zł
UNIQA 250 000 zł 30 000 zł 268,80 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 23.01.2024).

Izrael - ważne nr telefonów

Sprawdź ceny niektórych produktów i usług w Izraelu

 • Benzyna (litr) – 8,01 zł*;
 • olej napędowy (litr) – 7,61 zł*;
 • całodniowy bilet na komunikację miejską w Ejlacie – 7,60 zł;
 • przejażdżka na wielbłądzie (za osobę) – około 200 zł;
 • zwiedzanie Muzeum Sztuki w Tel-Awiwie – 57 zł;
 • kawa latte – 11,50 zł;
 • piwo (kufel) – od 25 zł do 30 zł;
 • obiad w lokalu – od 90 do 115 zł;
 • duże frytki – 23 zł;
 • sałata izraelska – 32 zł;
 • krewetki z dodatkami – 62 zł;
 • shakshuka – 40 zł.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com (aktualizacja 15.01.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Izraela

Co warto zobaczyć w Izraelu?
Co wycieczki do Izraela są bezpieczne?
Co przywieźć z Izraela?
Z czego słynie Izrael?
PODSUMOWANIE
 • Najlepsze warunki na wyjazd do Izraela panują między kwietniem a listopadem.
 • Podróżując do Izraela, potrzebujesz paszportu, a jeśli zamierzasz prowadzić samochód, musisz mieć Zieloną Kartę.
 • W Izraelu nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby zapewnić sobie ochronę, powinieneś kupić ubezpieczenie turystyczne.
 • Izrael to drogi kraj – za tygodniowy pobyt w hotelu o dobrym standardzie trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
 • Do najsłynniejszych miejsc kultu religijnego w Izraelu należą Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Ściana Płaczu.
 • Wśród atrakcji przyrodniczych Izraela można wymienić m.in. Park Narodowy En Gedi, Dolinę Timna i Jaskinie Rosz ha-Nikra.
 • Specjalnością izraelskiej kuchni jest hummus.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!