Izrael – przewodnik dla turystów

Izrael jest przede wszystkim miejscem kultu. Z pobudek religijnych odwiedzają to państwo zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi oraz muzułmanie. Turyści tam przebywający mają okazję nie tylko zwiedzić mnóstwo miejsc uważanych przez wiernych za święte, ale także poczuć doskonały, ciepły klimat, podziwiać malownicze krajobrazy oraz różnorodność kulturową. Z takiego wyjazdu z pewnością będziesz miał co wspominać.

Wycieczka do Izraela – o tym pamiętaj przed wyjazdem!

Żeby w pamięci zachować tylko te pozytywne zdarzenia i zminimalizować ryzyko uczestniczenia w niezbyt przyjemnych zdarzeniach, trzeba wiedzieć co nieco o realiach życia w Izraelu. Każdy kraj rządzi się bowiem swoimi własnymi zasadami, które jako przyjezdny powinieneś uszanować i których należy przestrzegać. Co mieć przy sobie? Kiedy jechać? Na jakie koszty noclegu trzeba się przygotować?

Aktualna pogoda w stolicy Izraela – Jerozolima

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Gdy przychodzi czas na pakowanie…

Część kultury kraju, do którego wyjeżdżasz, powinieneś poznać jeszcze przed wakacjami. Najlepszym dowodem na to jest chociażby kwestia odzieży, która w Izraelu nie jest bez znaczenia. Przebywając w tym kraju, powinieneś nosić odzież zakrywającą nogi, ramiona i dekolt. I to nie tylko wtedy, gdy zamierzasz zwiedzać miejscowe świątynie (w niektórych przyda się także nakrycie głowy), ale także podczas podziwiania innych atrakcji oraz w czasie spacerów. Zasady tej powinieneś się trzymać zwłaszcza w Jerozolimie i Mea Shearim. Lekkie i zwiewne, ale jednak zakrywające większe partie ciała części garderoby pozwolą Ci nie tylko uszanować kulturę mieszkańców Izraela, ale także ochronić się przed palącymi promieniami słonecznymi.

Oprócz zakrywających ciało ubrań warto często sięgać po krem z filtrem, aby zwiększyć zabezpieczenie przed słońcem.

W mniejszych miejscowościach i w niewielkich, lokalnych restauracjach możesz mieć problem z zapłaceniem rachunku za pomocą karty kredytowej. Wybieranie gotówki z bankomatu w miejscowej walucie (nowy izraelski szekel) jest z kolei mało opłacalne ze względu na dużą prowizję, którą pobiera bank. Warto zatem mieć przy sobie czeki lub większą ilość gotówki, wymienioną jeszcze w Polsce.

Izrael dla miłośników słońca i wysokich temperatur

Jeśli chcesz być pewny, że podczas Twojego pobytu w Izraelu będzie ciepło i słonecznie, a temperatury pozwolą zarówno na zwiedzanie, jak i kąpiele w morzu, zaplanuj swoje wakacje między kwietniem a listopadem. Wówczas będziesz mógł liczyć na więcej niż 20 stopni Celsjusza w dzień. Wieczorami i w nocy jednak termometry wskazują często duże ochłodzenie.

Ile kosztuje nocleg w Izraelu?

Ceny w Izraelu są bardzo wysokie. Widać to chociażby w ofertach noclegów, które w przypadku obiektów o dobrym standardzie sięgają nawet kilku tysięcy za tygodniowy pobyt dla jednej osoby. Pokój dla jednego turysty można wynająć w 3-gwiazdkowym hotelu od 3093 zł w Jerozolimie, 3549 zł w Hajfie czy za 3119 zł w Tel Awiwie. W Ejlacie cena ta wzrośnie nawet do 5148 zł. Musisz pamiętać jednak, że nie jesteś skazany na wydawanie kroci za zakwaterowanie. Jeśli nie masz przesadnie dużych wymagań co do standardu obiektu i jego odległości od centrum miasta czy kluczowych atrakcji turystycznych, możesz wybrać tańszą ofertę i wydać mniej niż 1000 zł za tydzień w tym kraju.

Jak dostać się do Izraela? Dokumenty, które uprawniają do wjazdu na jego terytorium

Jeśli celem Twojej podróży do Izraela jest kilkunastodniowy wypoczynek, wystarczy Ci aktualny paszport, żeby wjechać na teren tego kraju. Dokument ten musi jednak zachować swoją ważność jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od dnia wyjazdu z Izraela. Na granicy otrzymasz specjalny bilet, który jest potwierdzeniem legalnego wjazdu do tego kraju i pozwoleniem na pobyt. Posłuży m.in. do wynajmu samochodu, jeśli będziesz chciał podróżować po Izraelu wypożyczonym autem. Bilet należy zachować do dnia wyjazdu.

UWAGA!

Warto wiedzieć, że Izrael ma dosyć napięte stosunki z Syrią czy Libanem. O ile bez problemu wjedziesz do Izraela z pieczęcią otrzymaną w którymś z tych krajów, to pieczątka w paszporcie poświadczająca pobyt w Izraelu może spowodować problem z dostaniem się do Libanu lub Syrii.

Jeśli zamierzasz wynająć na miejscu samochód, powinieneś wiedzieć, że może to zrobić osoba, która ukończyła 21 lat i ma przy sobie wydane w Polsce prawo jazdy lub prawo jazdy międzynarodowe. W Izraelu honorowane jest polskie ubezpieczenie OC, jednak przed wyjazdem powinieneś postarać się o uzyskanie tzw. Zielonej Karty, która potwierdza wykupienie ochrony.

UWAGA!

Wypożyczonym samochodem można poruszać się jedynie na terenie Izraela. Wyjazd poza granice kraju, do Strefy Gazy czy na terytorium Zachodniego Brzegu, jest zabroniony.

Izrael – jak zadbać o zdrowie podczas pobytu na urlopie?

Na pewno nie trzeba Ci przypominać, że w okresie letnim, kiedy upały w Izraelu szczególnie doskwierają, powinieneś zachować szczególną ostrożność i nie przebywać zbyt długo w pełnym słońcu, aby nie przegrzać organizmu. Pamiętaj też o częstym piciu wody.

Minimalizowanie ryzyka zasłabnięcia, zatrucia, przeziębienia się, nawet w tak ciepłym kraju, jak Izrael, pozwoli uniknąć konsultacji lekarskich czy hospitalizacji. Opieka zdrowotna w Izraelu jest bardzo droga, a polskie ubezpieczenie, które w innych krajach pozwala na korzystanie z pomocy lekarza na podstawie karty EKUZ, w tym państwie nie działa. Jedynym sposobem na uniknięcie dużych wydatków związanych z leczeniem w nagłych sytuacjach, jest wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. W jego ramach możesz liczyć najczęściej na pokrycie kosztów badań, wizyt lekarskich, hospitalizacji i transportu medycznego. W przypadku wyboru polisy na zagraniczny wyjazd, niezwykle istotna jest właściwie dobrana suma ubezpieczenia. W przypadku Izraela warto kierować się zasadą: im więcej, tym lepiej i wybrać jak najwyższą kwotę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi, aby suma ubezpieczenia wynosiła przynajmniej 100 tys. zł.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Izraelu?

Chociaż Izrael może kojarzyć Ci się przede wszystkim z miejscami kultu religijnego (Betlejem czy Jerozolimą), to wbrew pozorom oferuje także wiele innych atrakcji, z których turyści chętnie korzystają. Możesz tam spotkać się także ze współczesną architekturą, która często mieści instytucje kulturowe, jak muzea. Nie można przeoczyć również atrakcji przyrodniczych, zawsze robiących wrażenie na przyjezdnych z krajów północnych.

Miejsca kultu religijnego w Izraelu

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Tłumy, które codziennie przybywają do tego miejsca, interesuje nie tyle sama świątynia z jej walorami architektonicznymi i artystycznymi, co niewielka kapliczka w podziemiach kościoła – Grota Narodzenia, która została wybudowana w miejscu, w którym na świat przyszedł Jezus Chrystus. Dokładne miejsce narodzin Jezusa wskazuje gwiazda umieszczona na podłodze. W środku ma otwór, przez który pielgrzymi i turyści mogą dotknąć pamiętnej skały – miejsca narodzin Chrystusa.

Ściana Płaczu

Jedno z ważniejszych miejsc dla wyznawców judaizmu. Mur, w którego szczelinach wierni zostawiają karteczki z prośbami i modlitwami, ma być pozostałością po Świątyni Jerozolimskiej lub po Drugiej Świątyni, którą wybudowano po zburzeniu poprzedniej.

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Świątynia, która powstała w miejscu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pielgrzymi i turyści przybywają tu przede wszystkim po to, aby zobaczyć miejsce, w którym przed laty złożono ciało Jezusa. Na skrzyżowaniu nawy głównej i poprzecznej kościoła znajduje się masywny grobowiec, który wskazuje miejsce najważniejszych dla chrześcijan wydarzeń. Turyści mają dostęp do wnętrza grobowca, gdzie znajduje się płyta nagrobna, pod którą znajduje się pierwsza komora, a dopiero pod nią właściwy grób Chrystusa.

Gdzie kontemplować piękno izraelskiej przyrody?

Park Narodowy En Gedi

Park stanowi 25 km2 oazy, która utworzyła się pośród suchego i pustynnego krajobrazu Izraela na zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Bujna roślinność podzwrotnikowa pozwala turystom odpocząć od palącego słońca i upału, jaki panuje w miastach i na piaskach pustyni. Miejscem, które szczególnie przyciąga turystów do parku jest Wodospad Dawida z Jaskinią Kochanków na szczycie.

Dolina Timna

Miejsce idealne dla miłośników geologii i archeologii. Dolinę można przemierzyć pieszo, rowerem lub udać się na zorganizowaną wycieczkę autobusową. Każda forma zwiedzania pozwoli podziwiać ciekawe formacje skalne i kaniony, które tam się znajdują.

Jaskinie Rosz ha-Nikra

Znajdująca się nad Morzem Śródziemnym formacja geologiczna, w której powstały jaskinie. Korytarze mają łącznie 200 m długości i można je zwiedzać nie tylko z wody, ale także od strony lądu za pomocą kolejki linowej, która powstała tam kilkadziesiąt lat temu.

Posmakuj kultury Izraela

W przerwie między zwiedzaniem zabytków i miejsc kultu religijnego a podziwianiem izraelskiej przyrody warto wybrać się do któregoś z tamtejszych muzeów, aby jeszcze lepiej i nieco z innej perspektywy przyjrzeć się kulturze Izraela, łącząc tę starożytną ze współczesnymi dziełami. Dzieła współczesnych artystów (zarówno izraelskich, jak i pochodzących z innych krajów) można podziwiać m.in. w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie czy Muzeum Izraela zlokalizowanym w Jerozolimie.

Kuchnia w Izraelu – popisowe i tradycyjne smaki

Mieszkańcy Izraela łączą w swoich daniach elementy kuchni śródziemnomorskiej oraz palestyńskiej. Na kuchnię tę składa się kilka podstawowych produktów, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Czego powinieneś spodziewać się w tamtejszych restauracjach?

 • Oliwy z oliwek,
 • bakłażanów,
 • jabłek,
 • papryki,
 • pomidorów,
 • ciecierzycy,
 • karczochów,
 • cytryn,
 • baraniny,
 • jagnięciny,
 • jajek,
 • buraków,
 • kapusty,
 • ziemniaków.

W izraelskiej kuchni nie może zabraknąć hummusu, który jest podawany niemal do wszystkiego. Występuje ponadto w wielu odmianach: klasycznej, pikantnej oraz o rozmaitych smakach. Na śniadanie idealna jest shakshuka (jajko na pomidorach i papryce, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce). Każde danie musi być dobrze doprawione. Przyprawy w daniach izraelskich odgrywają ważną rolę.

Sprawdź ceny niektórych produktów i usług w Izraelu

 • Benzyna (litr) – 7,24 zł,
 • wypożyczenie samochodu (doba) – 217 zł,
 • całodniowy bilet na komunikację miejską w Ejlacie – 7,60 zł,
 • przejażdżka na wielbłądzie (za osobę) – około 200 zł,
 • zwiedzanie Muzeum Sztuki w Tel-Awiwie – 57 zł,
 • kawa latte – 11,50 zł,
 • piwo (kufel) – od 25 zł do 30 zł,
 • obiad w lokalu – od 90 do 115 zł,
 • duże frytki – 23 zł,
 • sałata izraelska – 32 zł,
 • krewetki z dodatkami – 62 zł,
 • shakshuka – 40 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Izraela

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!