Jak dorobić kluczyk z immobilizerem?

Właściciele samochodów zwykle mają dwa kluczyki do pojazdu: jeden, którego używają na co dzień, oraz drugi, będący kluczem zapasowym, trzymanym zazwyczaj w domu. To najbezpieczniejsza opcja, bo gdy zdarzy Ci się zgubić, uszkodzić lub zatrzasnąć w samochodzie jeden z nich, masz do dyspozycji drugi, który posłuży nie tylko do otwarcia i uruchomienia samochodu, ale także przy dorabianiu klucza.

Czy dorobienie kluczyka z immobilizerem jest możliwe?

Zarówno zwykły klucz, jak i ten z immobiliserem można dorobić. Bez problemu zrobisz to, przedstawiając specjaliście zapasowy egzemplarz. Jednak nawet gdy nie posiadasz zapasowego klucza, możesz otrzymać wtórnik. Będzie to jednak wymagało nieco więcej zachodu, większej cierpliwości, bo wykonanie drugiego kluczyka, w dodatku zakodowanego, może być bardziej czasochłonne, a także będzie wymagało wydania nieco większej sumy na taki zabieg.

Kiedy dorobić klucz?

Może przydarzyć Ci się kilka sytuacji, w których dorobienie klucza będzie niezbędne albo przynajmniej wskazane. Kiedy dorobić klucz?

 • Gdy posiadasz tylko jeden egzemplarz (warto dorobić klucz zapasowy na wypadek, gdybyś stracił ten, którego używasz na co dzień).
 • Gdy zatrzaśniesz klucz w samochodzie.
 • Gdy klucz zostanie uszkodzony.
 • Gdy zgubisz klucz lub zostanie on skradziony.

Chcesz dorobić klucz z immobilizerem na zapas? Sprawdź, jak to zrobić!

To najlepsze, co możesz zrobić, aby uniknąć znalezienia się w mało komfortowej sytuacji, kiedy to zostaniesz bez żadnego klucza do samochodu. Dorobienie zapasowego egzemplarza na podstawie posiadanego już kluczyka z immobilizerem nie powinno sprawić kłopotu fachowcowi. W serwisie, do którego zgłosisz się z kluczem, aby dorobić jego wtórnik, serwisant nie tylko powieli sam klucz, ale także odczyta kod z chipa znajdującego się w kluczyku i wgra go do nowego egzemplarza, aby i ten w taki sam sposób zabezpieczał auto przed kradzieżą.

Możesz też potrzebować nowego kluczyka ze względu na uszkodzenie grotu (czyli metalowej części wchodzącej do zamka) lub immobilizera. Na podstawie zapasowego klucza zarówno jeden, jak i drugi element mogą zostać odtworzone w taki sam sposób, jak przy dorabianiu klucza na zapas. W przypadku uszkodzenia immobilizera, warto udać się do elektronika, który być może będzie w stanie zaradzić awarii zamiast kodować nowe urządzenie.

Jak dorobić klucz z immobilizerem, gdy nie posiadasz kluczyka zapasowego?

Wyobraź sobie sytuację, w której wychodzisz na chwilę z samochodu, żeby zerknąć pod maskę, bo zaniepokoił Cię dźwięk silnika. Zostawiłeś kluczyk w stacyjce i nieco za mocno pchnąłeś drzwi, w efekcie czego wszystko, co miałeś ze sobą (łącznie z kluczykiem) zostało zatrzaśnięte w środku. Pół biedy, że wyłączyłeś silnik zanim opuściłeś samochód. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli do zdarzenia doszło pod Twoim domem, a Ty posiadasz klucz zapasowy w szufladzie w przedpokoju, wystarczy, że wrócisz po niego do mieszkania. Jeśli jesteś w innej części miasta, możesz poprosić kogoś z bliskich o dostarczenie kluczyka.

Jeśli nie masz zapasowego klucza, w takiej sytuacji powinieneś zgłosić się do ASO, gdzie nowy klucz zostanie wyrobiony za pośrednictwem producenta pojazdu. Musisz mieć ze sobą potwierdzenie, że jesteś właścicielem pojazdu. Pracownik Autoryzowanego Punktu Obsługi skontaktuje się z producentem Twojego auta i zleci przygotowanie wtórnika. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość i naszykować nieco więcej pieniędzy niż w przypadku dorabiania zwykłego kluczyka. Zapasowy egzemplarz będzie do odebrania w tym samym serwisie, w którym zgłaszasz potrzebę jego wyrobienia. Może to jednak potrwać od kilku dni, nawet do kilku tygodni. Zadbaj wówczas o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu.

Wyobraź sobie teraz, że pojechałeś do galerii handlowej na zakupy. Zaparkowałeś pojazd na parkingu i wszedłeś do środka. W jednym ze sklepów z kieszeni musiał wypaść Ci klucz do samochodu, gdy wyciągałeś portfel, bo gdy dotarłeś do samochodu, już go nie miałeś. Wróciłeś w miejsca, w których byłeś chwilę wcześniej, ale już nie znalazłeś zguby. Ktoś musiał podnieść klucz i zabrać go ze sobą. W dodatku nie posiadasz zapasowego egzemplarza. To zatem nieco trudniejsza sytuacja, bo albo zostawisz samochód na parkingu, narażając się na jego utratę (w końcu ktoś mógłby przyjść i za pomocą znalezionego klucza otworzyć i uruchomić pojazd), albo zadzwonić po lawetę, która odholowałaby zamknięte auto na parking pod Twoim domem.

W tej sytuacji również wyrobisz nowy klucz w ASO. Jeśli jednak zgubisz jeden z kluczy lub jedyny klucz do samochodu albo zostanie Ci on skradziony, powinieneś powiadomić o tym fakcie policję (w przypadku kradzieży) oraz ubezpieczyciela (jeśli masz wykupione ubezpieczenie AC). Jeśli w najbliższym czasie Twój samochód zostanie skradziony, towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że miało to związek z wcześniejszą utratą kluczyków. Wówczas TU ma prawo odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Oprócz tego wskazana będzie wymiana zamków oraz wgranie nowego kodu w immobilizerze.

miniaturka wpisu
2 komplety kluczyków a ubezpieczenie AC

Twój samochód może być w dobrym stanie, mieć tylko kilka lat, ale jeśli nie ma kompletu kluczyków, nie każda firma zgodzi się objąć go ubezpieczeniem autocasco.

Przejdź do artykułu

Ile kosztuje dorobienie klucza z immobilizerem?

To zależy, czy dorabiasz go na podstawie drugiego egzemplarza, którym dysponujesz, czy chcesz otrzymać nowy klucz po stracie poprzedniego (jedynego). W tym pierwszym przypadku ślusarz policzy od 150 zł w górę, natomiast dorobienia takiego klucza w ASO z pewnością będzie bardziej kosztowne (wyniesie nawet kilkaset złotych). Z kolei wydanie klucza po jego zgubieniu lub kradzieży może Cię kosztować nawet powyżej 1000 zł.

PODSUMOWANIE
 • Możesz dorobić klucz z immobilizerem. Będzie to jednak kosztowało Cię nieco więcej, a w niektórych przypadkach może potrwać nieco dłużej.
 • Najlepiej dorobić klucz zapasowy na podstawie tego, który używasz na co dzień, aby w razie potrzeby nie zostać bez klucza i samochodu.
 • Będziesz musiał też dorobić wtórnik, gdy jedyny klucz zatrzaśniesz w samochodzie, zgubisz lub zostanie on skradziony.
 • Jeśli możesz przedstawić klucz, na podstawie którego ma zostać dorobiony egzemplarz zapasowy, serwisant bez trudu wykona nowy grot i skopiuje kod immobilizera do nowego urządzenia.
 • Jeśli nie masz żadnego klucza, będziesz musiał udać się do ASO, gdzie serwisant zamówi nowy klucz u producenta auta na podstawie numeru VIN. To jednak będzie trwało od kilku dni nawet do kilku tygodni.
 • Dorobienie klucza na podstawie zapasowego egzemplarza to koszt od 150 zł w górę. Uzyskanie wtórnika w ASO będzie droższe (od kilkuset złotych nawet do ponad 1000 zł).

Źródła:

 • https://sprzedajemy.pl/poradnik/jak-dorobic-klucz-do-samochodu-koszty-dorobienia-zapasowego-kluczyka-do-auta-6bea9f-art1802
 • https://autokult.pl/36038,dorabianie-klucza-procedura
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!