Jak dorobić kluczyk z immobilizerem?

Właściciele samochodów zwykle mają dwa kluczyki do pojazdu: jeden, którego używają na co dzień, oraz drugi, będący kluczem zapasowym, trzymanym zazwyczaj w domu. To najbezpieczniejsza opcja, bo gdy zdarzy Ci się zgubić, uszkodzić lub zatrzasnąć w samochodzie jeden z nich, masz do dyspozycji drugi, który posłuży nie tylko do otwarcia i uruchomienia samochodu, ale także przy dorabianiu klucza.

Czy dorobienie kluczyka z immobilizerem jest możliwe?

Zarówno zwykły klucz, jak i ten z immobilizerem można dorobić. Bez problemu zrobisz to, przedstawiając specjaliście zapasowy egzemplarz. Jednak nawet gdy nie posiadasz zapasowego klucza, możesz otrzymać wtórnik. Będzie to jednak wymagało nieco więcej zachodu, większej cierpliwości, bo wykonanie drugiego kluczyka, w dodatku zakodowanego, może być bardziej czasochłonne, a także będzie wymagało wydania nieco większej sumy na taki zabieg.

Kiedy dorobić klucz?

Może przydarzyć Ci się kilka sytuacji, w których dorobienie klucza będzie niezbędne albo przynajmniej wskazane. Kiedy dorobić klucz?

  • Gdy posiadasz tylko jeden egzemplarz (warto dorobić klucz zapasowy na wypadek, gdybyś stracił ten, którego używasz na co dzień).
  • Gdy zatrzaśniesz klucz w samochodzie.
  • Gdy klucz zostanie uszkodzony.
  • Gdy zgubisz klucz lub zostanie on skradziony.

Chcesz dorobić klucz z immobilizerem na zapas? Sprawdź, jak to zrobić!

To najlepsze, co możesz zrobić, aby uniknąć znalezienia się w mało komfortowej sytuacji, kiedy zostaniesz bez żadnego klucza do samochodu. Dorobienie zapasowego egzemplarza na podstawie posiadanego już kluczyka z immobilizerem nie powinno sprawić kłopotu fachowcowi. W serwisie, do którego zgłosisz się z kluczem, aby dorobić jego wtórnik, serwisant nie tylko powieli sam klucz, ale także odczyta kod z chipa znajdującego się w kluczyku i wgra go do nowego egzemplarza, aby i ten w taki sam sposób zabezpieczał auto przed kradzieżą.

Możesz też potrzebować nowego kluczyka ze względu na uszkodzenie grotu (czyli metalowej części wchodzącej do zamka) lub immobilizera. Na podstawie zapasowego klucza zarówno jeden, jak i drugi element mogą zostać odtworzone w taki sam sposób, jak przy dorabianiu klucza na zapas. W przypadku uszkodzenia immobilizera, warto udać się do elektronika, który być może będzie w stanie zaradzić awarii, zamiast kodować nowe urządzenie.

Jak dorobić klucz z immobilizerem, gdy nie posiadasz kluczyka zapasowego?

Wyobraź sobie sytuację, w której wychodzisz na chwilę z samochodu, żeby zerknąć pod maskę, bo zaniepokoił Cię dźwięk silnika. Zostawiłeś kluczyk w stacyjce i nieco za mocno pchnąłeś drzwi, w efekcie czego wszystko, co miałeś ze sobą (łącznie z kluczykiem), zostało zatrzaśnięte w środku. Pół biedy, że wyłączyłeś silnik zanim opuściłeś samochód. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli do zdarzenia doszło pod Twoim domem, a Ty posiadasz klucz zapasowy w szufladzie w przedpokoju, wystarczy, że wrócisz po niego do mieszkania. Jeśli jesteś w innej części miasta, możesz poprosić kogoś z bliskich o dostarczenie kluczyka.

Sytuacja się komplikuje, jeśli nie masz zapasowego klucza. W takim wypadku powinieneś zgłosić się do ASO, gdzie nowy klucz zostanie wyrobiony za pośrednictwem producenta pojazdu. Musisz mieć ze sobą potwierdzenie, że jesteś właścicielem pojazdu. Pracownik Autoryzowanego Punktu Obsługi skontaktuje się z producentem Twojego auta i zleci przygotowanie wtórnika. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość i naszykować nieco więcej pieniędzy niż w przypadku dorabiania zwykłego kluczyka. Zapasowy egzemplarz będzie do odebrania w tym samym serwisie, w którym zgłosiłeś potrzebę jego wyrobienia. Może to jednak potrwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Zadbaj wówczas o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu.

Przykład

Ewelina pojechała do galerii handlowej. Gdy po zrobieniu zakupów wróciła do zaparkowanego przed centrum handlowym samochodu, z przerażeniem stwierdziła, że nie może znaleźć kluczyka. Przetrząsnęła całą torebkę, ale niestety bez rezultatów. Doszła do wniosku, że kluczyk mógł jej wypaść w jednym ze sklepów, gdy wyciągała portfel. Zdenerwowana wróciła swoim śladem we wszystkie wcześniej odwiedzone miejsca, jednak i tam nie znalazła zguby – ktoś musiał ją uprzedzić i zabrać kluczyk ze sobą. Co w takiej sytuacji powinna zrobić Ewelina, zakładając, że w domu nie ma zapasowego kluczyka? Zostawić auto na parkingu, narażając się na jego utratę (znalazca kluczyka mógłby je bez problemu skraść)? A może wezwać lawetę, która odholowałaby samochód pod dom Eweliny?

W przytoczonej wyżej sytuacji, lepszym rozwiązaniem wydaje się drugie wyjście, czyli wezwanie lawety. Oczywiście nowy klucz również można wyrobić w ASO, ale jeśli jeden z kluczy lub jedyny klucz do samochodu zostanie Ci skradziony albo go zgubisz, powinieneś powiadomić o tym fakcie policję (w przypadku kradzieży) oraz ubezpieczyciela (jeśli masz wykupione ubezpieczenie AC). Jeśli w najbliższym czasie Twój samochód zostanie skradziony, towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że miało to związek z wcześniejszą utratą kluczyków. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Oprócz tego wskazana będzie wymiana zamków oraz wgranie nowego kodu w immobilizerze.

kluczyki od auta
2 komplety kluczyków a ubezpieczenie AC

Ile kluczyków zadeklarować przy zakupie AC? Co zrobić, jeśli zgubiłeś kluczyk do samochodu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Czytaj dalej

Ile kosztuje dorobienie klucza z immobilizerem?

To zależy, czy dorabiasz go na podstawie drugiego egzemplarza, którym dysponujesz, czy chcesz otrzymać nowy klucz po stracie poprzedniego (jedynego). W tym pierwszym przypadku ślusarz policzy od 150 zł w górę, natomiast dorobienia takiego klucza w ASO z pewnością będzie bardziej kosztowne (wyniesie nawet kilkaset złotych). Z kolei wydanie klucza po jego zgubieniu lub kradzieży może Cię kosztować nawet powyżej 1000 zł.

Przeczytaj też: 2 komplety kluczyków a ubezpieczenie AC

PODSUMOWANIE
  • Możesz dorobić klucz z immobilizerem. Będzie to jednak więcej kosztowało, a w niektórych przypadkach może potrwać nieco dłużej.
  • Najlepiej dorobić klucz zapasowy na podstawie tego, który używasz na co dzień, aby w razie potrzeby nie zostać bez klucza i samochodu.
  • Będziesz musiał też dorobić wtórnik, gdy jedyny klucz zatrzaśniesz w samochodzie, zgubisz lub zostanie on skradziony.
  • Jeśli możesz przedstawić klucz, na podstawie którego ma zostać dorobiony egzemplarz zapasowy, serwisant bez trudu wykona nowy grot i skopiuje kod immobilizera do nowego urządzenia.
  • Jeśli nie masz żadnego klucza, będziesz musiał udać się do ASO, gdzie serwisant zamówi nowy klucz u producenta auta na podstawie numeru VIN. To jednak będzie trwało od kilku dni nawet do kilku tygodni.
  • Dorobienie klucza na podstawie zapasowego egzemplarza to koszt od 150 zł w górę. Uzyskanie wtórnika w ASO będzie droższe (od kilkuset złotych nawet do ponad 1000 zł).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dorobienie kluczyka z immobilizerem

Do czego służy immobilizer?

Immobilizer, jak sama jego nazwa wskazuje, służy do unieruchomienia pojazdu. Stanowi elektroniczną blokadę zapłonu silnika. Dzięki niemu samochód nie odpali, jeśli nie zostanie uruchomiony kluczykiem, który nadajnikiem zwanym transponderem emituje odpowiedni sygnał do centralki znajdującej się w aucie.

Jak rozpoznać awarię immobilizera?

Awaria immobilizera może polegać na zepsuciu się transpondera, czyli nadajnika umieszczonego w kluczyku i pozwalającego na otwieranie samochodu. Objawia się problemem z uruchomieniem silnika i miganiem lub zapaleniem się na stałe kontrolki immobilizera.

Kiedy trzeba wymienić kluczyk z immobilizerem?

Kluczyk z immobilizerem wymaga wymiany, gdy zepsuje się znajdujący się w nim nadajnik. Należy wtedy zwrócić się do zaufanego serwisu i unikać oddawania kluczyka w przypadkowym warsztacie. Powierzenie wymiany transpondera nieuczciwemu mechanikowi może skończyć się nawet utratą samochodu w wyniku kradzieży.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
203,85
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Artykuł tak ogólny, że nie wiem czy komuś się przyda.
avatar autora komentarza
A kluczyk z fbs4 do Mercedesa c klasy to tylko serwis i nie 1000pln tylko prawie 2600pln
avatar autora komentarza
Dorobienie samego grota do A160 kosztuje 80 zł i otwierasz i zamykasz drzwi natomiast nie chce odpalić sk trzeba dorobić immobilizer.
avatar autora komentarza
Witam jak włączyć immobilizer w Renault Twingo 1.2 aby odpalić silnik bo mobilizer jest z kluczykiem rozsypał mi się w rękach i mam problem z odpaleniem samochodu