Jak poprawnie holować samochód?

Niejednemu kierowcy zdarzyło się, że samochód odmówił posłuszeństwa, a sam właściciel pojazdu nie był w stanie naprawić usterki na miejscu. W takiej sytuacji konieczne wydaje się holowanie auta na parking, pod domy czy do warsztatu. Jak prawidłowo holować samochód? Otóż trzeba przestrzegać kilku zasad.

Holowanie pojazdu – wyposażenie

Holowanie samochodu wymaga konkretnego wyposażenia. Podstawowym elementem wyposażenia, bez którego nie odholujemy pojazdu, jest lina. Właściciel samochodu osobowego (masa do 3,5 t) powinien zaopatrzyć się w syntetyczną (nie kinetyczną!) linę o długości od 4 do 6 metrów. Można ją nabyć właściwie na każdej stacji benzynowej. Koszt to około 20-30 zł.

Kolejnym elementem wyposażenia koniecznym do holowania auta jest trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Należy również zaopatrzyć się w kable rozruchowe, które pozwolą, w razie wyładowania akumulatora, na podładowanie go i włączenie świateł pozycyjnych oraz kierunkowskazów.

Holowanie samochodu – przygotowanie pojazdu

Przed holowaniem pojazdu należy go odpowiednio przygotować. Trójkąt ostrzegawczy powinno się umieścić z lewej strony samochodu. Jeśli zamierzamy holować auto po zmroku lub w warunkach słabej widoczności spowodowanej aurą pogodową, konieczne jest włączenie świateł pozycyjnych. W sytuacji holowania zabrania się uruchamiania świateł awaryjnych.

Linę należy przymocować do haka lub ucha holowniczego, korzystając z zaczepów zespolonych z liną. Haki lub uszy holownicze w większości samochodów wkręca się w specjalne, na co dzień zasłonięte otwory. Nie można zaczepić liny do wahaczy czy zderzaków. Przymocowanie liny do elementów zawieszenia grozi najechaniem na hol, a nawet uszkodzeniem zawieszenia lub innych części podwozia.

Jak prawidłowo holować samochód? Zasady holowania pojazdu

Prawidłowe holowanie samochodu wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 • obydwa pojazdy muszą sygnalizować zmianę pasa lub skrętu;
 • lina musi być cały czas napięta. Brak napięcia liny podczas ruszania może doprowadzić do zbyt gwałtownego szarpnięcia i uszkodzenia pojazdu;
 • w razie hamowania pojazd holowany powinien hamować z większą siłą niż auto holujące, co zapewnia odpowiednie napięcie liny. Gwałtowne hamowanie dobrze jest poprzedzić umówionym między kierowcami znakiem, który zasygnalizuje nagły manewr;
 • jeśli droga jest kilkupasmowa, samochód holujący i holowany powinny znajdować się na prawym pasie;
  wybierając trasę, należy zdecydować się na drogi mniej uczęszczane, dzięki czemu możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji związanych z częstym hamowaniem;
 • należy uważać na przejściach dla pieszych, ponieważ piesi nieopatrznie mogą próbować przechodzić między autem holowanym a holującym;
 • holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegu, hydropneumatycznym zawieszeniem, napędem elektrycznym lub hybrydowym grozi uszkodzeniem pojazdu. Możliwość holowania należy sprawdzić w instrukcji auta;
 • holowanym pojazdem powinien kierować bardziej doświadczony kierowca.

Warunki holowania samochodu regulują przepisy:

 • maksymalna prędkość samochodu podczas holowania na terenie zabudowanym to 30 km/h, poza terenem zabudowanym – 60 km/h;
 • pojazd holujący powinien mieć zapalone światła mijania, niezależnie od warunków pogodowych;
  pojazdem holowanym musi kierować osoba, która ma prawo jazdy;
 • połączenie pojazdu holowanego z holującym nie może dać się łatwo odczepić;
 • jeśli holowanym pojazdem nie trzeba kierować, a hamulce nie są używane, masa całkowita holowanego pojazdu nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu, który go holuje;
 • pojazd holowany na połączeniu giętkim musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe, pojazd holowany na połączeniu sztywnym – przynajmniej jeden;
 • odległość między pojazdem holującym a holowanym zależy od połączenia: 3 m w przypadku połączenia sztywnego i 4-6 m przy połączeniu giętkim. Połączenie znakuje się za pomocą naprzemiennych białych i czerwonych pasów albo chorągiewek barwy żółtej lub czerwonej.

Holowanie pojazdu jest zakazane w następujących sytuacjach:

 • holowany pojazd korzysta z niesprawnych hamulców;
 • holowanie samochodu odbywa na autostradzie (a pojazd holujący nie jest przeznaczony do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych);
 • holowanie więcej niż jednego pojazdu;
 • holujący pojazd ma naczepę/przyczepę.

W razie nieprawidłowości mandat za holowanie na lince zapłaci kierowca pojazdu holującego. Jeśli pojazd holujący spowoduje uszkodzenie w pojeździe holowanym, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie z tytułu OC sprawcy. W przypadku uderzenia pojazdu holowanego w holujący, szkody likwidowane są z AC.

Holowanie samochodu w ramach ubezpieczenia

W organizacji holowania pojazdu i pokrycia jego kosztów może pomóc firma ubezpieczeniowa. Z takiej pomocy mogą skorzystać kierowcy, którzy zawarli odpowiednią umowę ubezpieczenia assistance.

Zakres ubezpieczenia assistance różni się od ubezpieczyciela. Różnice dotyczą między innymi możliwości holowania pojazdu, który doznał awarii, w tym odległości, na którą odholowywany jest pojazd. Bywa, że towarzystwo ubezpieczeniowe udziela pomocy jedynie do, określonej w OWU, odległości od domu właściciela pojazdu.

Co ciekawe, istnieje możliwość zawarcia assistance działającego za granicą czy też mini-assistance o zmniejszonym zakresie.

PODSUMOWANIE
 • Holowanie wymaga odpowiedniego wyposażenia, na które składają się: syntetyczna lina o długości 4-6 m, trójkąt ostrzegawczy oraz kable rozruchowe.
 • Przed holowaniem samochodu należy odpowiednio się przygotować: ustawić trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie pojazdu; przymocować linę do haka lub ucha holowniczego; w razie złej widoczności, zapalić światła.
 • Holując pojazd należy pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest, aby lina była cały czas napięta, a pojazdy jednocześnie sygnalizowały skręt. Powinno się wybrać mniej ruchliwą trasę przejazdu.
 • Istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia assistance, w którego zakres wchodzi holowanie pojazdu.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *