Jak poprawnie holować samochód?

Niejednemu kierowcy zdarzyło się, że samochód odmówił posłuszeństwa w trasie, a sam właściciel pojazdu nie był w stanie naprawić usterki na miejscu. W takiej sytuacji konieczne wydaje się holowanie auta na parking, pod dom czy do warsztatu. Jak prawidłowo holować samochód? Otóż trzeba przestrzegać kilku zasad.

holowanie samochodu

Holowanie pojazdu – niezbędne wyposażenie

Holowanie samochodu wymaga konkretnego wyposażenia. Podstawowym elementem wyposażenia, bez którego nie odholujemy pojazdu, jest lina. Właściciel samochodu osobowego (masa do 3,5 t) powinien zaopatrzyć się w syntetyczną (nie kinetyczną!) linę o długości od 4 do 6 metrów. Można ją nabyć właściwie na każdej stacji benzynowej. Koszt to około 20-30 zł.

holowanie samochodu

Kolejnym elementem wyposażenia koniecznym do holowania auta jest trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Należy również zaopatrzyć się w kable rozruchowe, które pozwolą w razie wyładowania akumulatora na podładowanie go i włączenie świateł pozycyjnych oraz kierunkowskazów.

Holowanie samochodu – przygotowanie pojazdu

Przed holowaniem pojazdu należy go odpowiednio przygotować. Trójkąt ostrzegawczy powinniśmy umieścić z lewej strony samochodu. Jeśli zamierzamy holować auto po zmroku lub w warunkach słabej widoczności spowodowanej aurą pogodową, włączmy światła pozycyjne. Podczas holowania zabrania się uruchamiania świateł awaryjnych.

Linę należy przymocować do haka lub ucha holowniczego, korzystając z zaczepów zespolonych z liną. Haki lub uszy holownicze w większości samochodów wkręca się w specjalne, na co dzień zasłonięte otwory. Nie można zaczepić liny do wahaczy czy zderzaków. Przymocowanie liny do elementów zawieszenia grozi najechaniem na hol, a nawet uszkodzeniem zawieszenia lub innych części podwozia.

Jak prawidłowo holować samochód? Zasady holowania pojazdu

Prawidłowe holowanie samochodu wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 • obydwa pojazdy muszą sygnalizować zmianę pasa lub skrętu;
 • lina musi być cały czas napięta, w przeciwnym razie może dojść do zbyt gwałtownego szarpnięcia i uszkodzenia pojazdu;
 • w razie hamowania pojazd holowany powinien hamować z większą siłą niż auto holujące, co zapewnia odpowiednie napięcie liny (gwałtowne hamowanie dobrze jest poprzedzić umówionym między kierowcami znakiem, który zasygnalizuje nagły manewr);
 • jeśli droga ma kilka pasów w jednym kierunku, samochód holujący i holowany powinny znajdować się na skrajnym, prawym pasie;
 • wybierając trasę, należy zdecydować się na drogi mniej uczęszczane, dzięki czemu uniknie się kłopotliwych sytuacji związanych z częstym hamowaniem;
 • należy uważać na przejściach dla pieszych, ponieważ piesi nieopatrznie mogą próbować przechodzić między autem holowanym a holującym;
 • holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegu, hydropneumatycznym zawieszeniem, napędem elektrycznym lub hybrydowym grozi uszkodzeniem pojazdu (możliwość holowania należy sprawdzić w instrukcji auta);
 • holowanym pojazdem powinien kierować bardziej doświadczony kierowca.

Warunki holowania samochodu regulują przepisy Kodeksu drogowego (art. 31):

 • maksymalna prędkość samochodu podczas holowania na terenie zabudowanym to 30 km/h, poza terenem zabudowanym – 60 km/h;
 • pojazd holujący powinien mieć zapalone światła mijania, niezależnie od warunków pogodowych;
 • pojazdem holowanym musi kierować osoba, która ma prawo jazdy;
 • połączenie pojazdu holowanego z holującym nie może dać się łatwo odczepić;
 • jeśli holowanym pojazdem nie trzeba kierować, a hamulce nie są używane, masa całkowita holowanego pojazdu nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu, który go holuje;
 • pojazd holowany na połączeniu giętkim musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe, pojazd holowany na połączeniu sztywnym – przynajmniej jeden;
 • odległość między pojazdem holującym a holowanym zależy od połączenia: 3 m w przypadku połączenia sztywnego i 4-6 m przy połączeniu giętkim;
 • połączenie między pojazdami znakuje się za pomocą naprzemiennych białych i czerwonych pasów albo chorągiewek barwy żółtej lub czerwonej.

Jak nie holować auta?

Holowanie pojazdu jest zakazane w następujących sytuacjach:

 • holowany pojazd korzysta z niesprawnych hamulców;
 • holowanie samochodu odbywa na autostradzie (a pojazd holujący nie jest przeznaczony do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych);
 • holowania więcej niż jednego pojazdu;
 • holujący pojazd ma naczepę/przyczepę.

W razie nieprawidłowości mandat za holowanie na lince zapłaci kierowca pojazdu holującego. Jeśli pojazd holujący spowoduje uszkodzenie w pojeździe holowanym, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie z tytułu OC sprawcy. W przypadku uszkodzenia pojazdu holowanego, szkody likwidowane są z AC.

Przykład

Dominik po raz pierwszy holował samochód innej osoby. Ponieważ był zestresowany zaistniałą sytuacją, zapomniał o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie holowanego pojazdu, mimo że wiedział, że należy to zrobić. Niestety musiał zapłacić za swoje niedopatrzenie. W 2024 roku za niewłaściwe oznaczenie lub brak oznaczenia pojazdu holowanego należy zapłacić mandat w wysokości 150 zł.

Holowanie samochodu w ramach ubezpieczenia

W organizacji holowania pojazdu i pokrycia jego kosztów może pomóc firma ubezpieczeniowa. Z takiej pomocy mogą skorzystać kierowcy, którzy zawarli odpowiednią umowę ubezpieczenia assistance.

Zakres ubezpieczenia assistance różni się w zależności od ubezpieczyciela. Różnice dotyczą między innymi możliwości holowania pojazdu, który doznał awarii, w tym odległości, na którą odholowywany jest pojazd. Bywa, że towarzystwo ubezpieczeniowe udziela pomocy jedynie od określonej w OWU odległości od domu właściciela pojazdu.

Ekspert Mubi radzi:

Na wypadek konieczności holowania właściciel samochodu może wykupić usługę assistance. Firmy ubezpieczeniowe świadczące usługi pomocy w podróży autem zapewniają swoim klientom profesjonalne holowanie w ramach wykupionego pakietu ubezpieczeń, choć pakiety nie gwarantują holowania w każdej sytuacji. Właściciele pojazdów jeszcze przed wykupieniem ubezpieczenia powinni dowiedzieć się, czy funkcjonuje w nim franszyza kilometrowa, czyli minimalna odległość miejsca zdarzenia od domu poszkodowanego, która uprawnia do skorzystania z usług ubezpieczyciela. Innymi ograniczeniami mogą być: dystans, na który wykonuje się holowanie, a także zakres terytorialny, który określa, czy holowanie może odbywać się tylko terenie Polski, czy również w innych krajach Europy.

Co ciekawe, istnieje możliwość zawarcia assistance działającego za granicą czy też assistance mini o zmniejszonym zakresie.

Co wpływa na cenę holowania auta?

Koszt holowania samochodu zależy od wielu czynników. W każdej firmie stawki mogą być inne, ale są one uzależnione od kilku kwestii:

 • gabarytów pojazdu (w przypadku dużych samochodów potrzebny jest niekiedy specjalistyczny sprzęt),
 • długości trasy (zwykle holowanie liczone jest za 1 km),
 • miejsca zdarzenia (holowanie za granicą jest sporo droższe, na cenę wpływa także to czy do zdarzenia doszło w mieście, czy poza nim),
 • pory dnia, dnia tygodnia (holowanie auta w nocy, weekendy czy święta może wiązać się z wyższą ceną),
 • regionu (każdy region i firma ma inne ceny),
 • innych okoliczności (np. wyciągnięcia auta z rowu).

Ile kosztuje holowanie auta przez profesjonalną firmę?

Koszt holowania pojazdu w każdej części Polski może być inny. Zależy on także od wielu czynników, takich jak między innymi waga i rozmiar auta czy długość trasy, więc nie ma jednej ogólnej stawki za 1 km holowania samochodu.

Widełki dotyczące stawki za 1 km holowania auta wahają się w granicach od 2,50 zł do 10 zł. W przypadku samochodów osobowych jest to koszt w granicach około 2–2,50 zł/km. Holowanie pojazdów dostawczych i ciężarowych kosztuje około 3 zł/km, a w przypadku samochodów specjalnych opłata sięga nawet do 10 zł/km. Ponadto firmy oferujące usługi holownicze często doliczają także stawkę początkową, związaną z samym rozpoczęciem pracy, która wynosi zwykle około 100 zł. 

Zatem za holowanie pojazdu na odległość 50 km (razem z opłatą początkową) trzeba będzie zapłacić średnio:

 • 215 zł w przypadku auta osobowego,
 • 250 zł w przypadku pojazdu dostawczego i ciężarowego,
 • nawet do 600 zł w przypadku pojazdu specjalnego.

*ceny nie uwzględniają pory dnia, weekendów, świąt, miejsca zdarzenia i pozostałych okoliczności, które mają wpływ na cenę holowania.

Czy można holować pojazd na autostradzie?

Holowanie auta na autostradzie może odbywać się wyłącznie przy użyciu specjalistycznych sprzętów. Zabronione jest zatem holowanie samochodu z użyciem linki. Za niedostosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości 250 zł. Powodem tego jest fakt, że pojazd holujący może jechać z prędkością maksymalnie 60 km/h, a dozwolona prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h. Taka sytuacja byłaby zatem poważnym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Laweta posiada za to odpowiednie oznaczenia i oświetlenie, co zapewnia bezpieczeństwo.

Jaką pomoc otrzymasz w ramach ubezpieczenia assistance?

Pomoc związaną z holowaniem pojazdu w przypadku awarii lub wypadku otrzymasz w ramach ubezpieczenia assistance. Jeśli to możliwe, firma usprawni Twój samochód na miejscu zdarzenia, a jeśli nie, zorganizuje i pokryje koszty wynajęcia lawety, która przetransportuje Twój samochód do wskazanego przez Ciebie miejsca na odległość określoną w umowie. Może to być 50 km, 200 km lub nawet 500 km na terenie Polski bądź Europy. Wszystko zależy od zakresu assistance.

Ubezpieczyciel zapewni Ci także transport powrotny do domu lub zadba o to, abyś mógł kontynuować swoją podróż. W ramach assistance otrzymasz również pojazd zastępczy na czas naprawy Twojego samochodu, a niekiedy nawet kierowcę zastępczego. Towarzystwo zorganizuje i pokryje koszty noclegu, parkingu czy pomocy medycznej.

Przykładowe formy pomocy w ramach assistance sprawdzimy na podstawie towarzystwa UNIQA. Firma ma w swojej ofercie 5 rodzajów assistance – Mini, Midi, Standard, Premium i Prestiż.

Rodzaj usługiMiniMidiStandardPremiumPrestiż
zakres terytorialnyPolskaPolskaPolskaPolska i EuropaPolska i Europa
naprawa na miejscu zdarzeniapo wypadkupo wypadku i awariipo wypadku i awariipo wypadku i awariipo wypadku i awarii
holowanie75 km (wypadek)75 km (wypadek i awaria)200 km (wypadek i awaria)400 km (wypadek i awaria)bez limitu w Polsce i 1200 km w Europie km (wypadek i awaria)
holowanie pojazdu poszkodowanegopo wypadkupo wypadku
holowanie przyczepy200 km (wypadek i awaria)400 km (wypadek i awaria)bez limitu w Polsce i 1200 km w Europie km (wypadek i awaria)
pojazd zastępczyna 2 doby (wypadek, awaria i kradzież)na 7 dób (wypadek i kradzież) lub 4 doby (awaria)na 7 dób (wypadek i kradzież) lub 4 doby (awaria)na 15 dób (wypadek i kradzież) lub 7 dób (awaria)
transport osóbpo wypadku (min. 25 km od domu)po wypadku, awarii i kradzieży (min. 25 km od domu)po wypadku, awarii i kradzieży (min. 25 km od domu)po wypadku, awarii i kradzieży (min. 25 km od domu)
noclegna 4 doby po wypadku, awarii i kradzieży (min. 25 km od domu)na 4 doby po wypadku, awarii i kradzieży (min. 25 km od domu)na 4 doby po wypadku, awarii i kradzieży
pomoc przy wymianie kołaawaria (300 zł w Polsce, 150 euro w Europie lub holowanie do 120 km)awaria (300 zł w Polsce, 150 euro w Europie lub holowanie do 120 km)awaria (300 zł w Polsce, 150 euro w Europie lub holowanie do 120 km)
pomoc przy otwarciu pojazduawaria (300 zł w Polsce, 150 euro w Europie lub holowanie do 120 km)awaria (300 zł w Polsce, 150 euro w Europie lub holowanie do 120 km)awaria (300 zł w Polsce, 150 euro w Europie lub holowanie do 120 km)
pomoc w przypadku braku paliwataktaktak
pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwaawaria (do 200 km)awaria (do 200 km)awaria (do 200 km)
parkowanie pojazduna 4 doby po wypadku i awarii (min. 25 km od domu)na 4 doby po wypadku i awarii (min. 25 km od domu)na 4 doby po wypadku i awarii
odbiór pojazdu po naprawiepo wypadku i awarii (min. 25 km od domu)po wypadku i awarii (min. 25 km od domu)po wypadku i awarii
kierowca zastępczypo nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu (min. 25 km od domu)po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu (min. 25 km od domu)po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu
złomowanie pojazdupo wypadku, awarii i kradzieżypo wypadku, awarii i kradzieży
dostarczenie części zamiennychpo wypadku i awariipo wypadku i awarii
natychmiastowa pomoc medycznanieszczęśliwy wypadek i nagłe zachorowanienieszczęśliwy wypadek i nagłe zachorowanienieszczęśliwy wypadek i nagłe zachorowanie
hospitalizacjanieszczęśliwy wypadek (do 1200 euro)nieszczęśliwy wypadek (do 1200 euro)
repatriacjanieszczęśliwy wypadeknieszczęśliwy wypadek
przewóz medycznytaktaktak
wizyta osoby bliskiejpo nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu (min. 25 km od domu)po nieszczęśliwym wypadku
dostarczenie lekówtaktak
opieka nad dziećmi i osobami niesamodzielnymipo nieszczęśliwym wypadkupo nieszczęśliwym wypadkupo nieszczęśliwym wypadku
transport zwłokpo nieszczęśliwym wypadkupo nieszczęśliwym wypadku
tłumacztaktak
pomoc finansowapo kradzieży (do 500 euro)po kradzieży (do 500 euro)
ochrona prawna za granicąpo wypadku (200 euro na prawnika i 2000 euro pożyczka)po wypadku (200 euro na prawnika i 2000 euro pożyczka)
pomoc administracyjnataktak
pomoc informacyjnataktaktaktaktak
przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowegona przewóz limit 400 zł, a na leczenie limit 1000 zł
Źródło: www.uniqa.pl

Więcej na temat zakresów i cen pakietów OC i assistance oferowanych przez różne firmy dowiesz się, korzystając np. z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi. Obliczeń możesz dokonać o każdej porze. Masz możliwość samodzielnej modyfikacji zakresów i porównania ich z kilkunastoma towarzystwami. W każdej chwili możesz zapisać swoją kalkulację, a jeśli zdecydujesz się na zakup którejś z ofert, transakcji dokonujesz przez internet i wszystkie dokumenty otrzymujesz na maila.

PODSUMOWANIE
 • Holowanie wymaga odpowiedniego wyposażenia, na które składają się: syntetyczna lina o długości 4-6 m, trójkąt ostrzegawczy oraz kable rozruchowe.
 • Przed holowaniem samochodu należy odpowiednio się przygotować: ustawić trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie holowanego pojazdu, przymocować linę do haka lub ucha holowniczego, a w razie złej widoczności zapalić światła.
 • Holując pojazd, należy pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest m.in., aby lina była cały czas napięta, a pojazdy jednocześnie sygnalizowały skręt. Powinno się też wybrać mniej ruchliwą trasę przejazdu.
 • Istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia assistance. W jego zakres wchodzi bezkosztowe holowanie pojazdu.
 • Na autostradzie holowanie auta może odbywać się wyłącznie z użyciem lawety. Zabronione jest holowanie na linę.
 • Cena wynajęcia lawety zależy między innymi od gabarytów pojazdu, długości trasy czy regionu. Zwykle opłata za 1 km to kilka złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o poprawne holowanie samochodu po unieruchomieniu

Czy można holować auto na lince?
Z jaką prędkością można holować samochód?
Jak masz obowiązek oznakować holowany samochód osobowy?
Jakie wyposażenie jest potrzebne do holowania?
Czy każdy może kierować pojazdem holowanym?
W jakich sytuacjach holowanie jest zakazane?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ale najważniejszego nie napisaliście i w większości przypadków nie można holować! Zabrania się holowania: 1. Pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia. 2. Pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeśli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika a silnik jest unieruchomiony.
Dziękujemy za komentarz. W odpowiedzi specjalnie wyróżniliśmy w artykule sekcję “Jak nie holować auta?”. Temat dokładniej omawiamy w poradniku: Jaki sprzęt do holowania samochodu wybrać?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC