Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy przez policję oznacza zakaz prowadzenia pojazdów. Może być on czasowy lub nawet dożywotni. Co trzeba zrobić, by po upływie kary odzyskać uprawnienia? Czym różni się procedura w przypadku zatrzymania prawa jazdy na czas poniżej roku od zatrzymania na dłuższy okres? Czy kierowca może starać się o szybsze odzyskanie uprawnień?

Przyczyny zatrzymania prawa jazdy

W 2019 roku wydano w Polsce ponad 370 tysięcy praw jazdy (dane CEPiK). Statystyki te dotyczą kierowców, którzy otrzymali uprawnienia po raz pierwszy. Z kolei ponad 80 tysięcy osób straciło czasowo lub dożywotnio prawo jazdy. Jakie są główne przyczyny utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Polscy kierowcy najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h na godzinę i jazdę pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Aby dowiedzieć się, za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące, rok i 3 lata, zajrzyj do artykułu na https://mubi.pl/poradniki/za-co-mozna-stracic-prawo-jazdy-w-2020-roku/. Co jednak zrobić kiedy prawo jazdy zostanie zatrzymane? Czy odzyskanie dokumentu jest trudne i wymaga wielu wyrzeczeń?

UWAGA!

Od 1 lipca 2020 roku za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym również karane jest utratą prawa jazdy na 3 miesiące!

Odzyskanie prawa jazdy zatrzymanego na mniej niż rok – co zrobić?

Jeśli dokument został zatrzymany na krócej niż rok, odzyskanie go nie jest trudne. Przede wszystkim trzeba poczekać do końca zawieszenia uprawnień prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po tym czasie kierowcę czeka kilka formalności. Może on udać się do odpowiedniego urzędu lub wykonać niezbędne czynności zdalnie z domu. Jedynie po odbiór dokumentu trzeba udać się osobiście do odpowiedniej placówki. Od czego jednak należy zacząć, by odzyskać prawo jazdy?

 • Sprawdzenie ważność badań lekarskich i ewentualnych badań psychologicznych,
 • W razie ich nieważności należy udać się do odpowiedniego lekarza, by przejść badania i otrzymać orzeczenie.
 • Wypełnienie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy.
 • Opłata przelewem lub w kasie urzędu za zwrot prawa jazdy (50 groszy za zwrot, 100,50 zł za nowe prawo jazdy).
 • Wizyta w urzędzie lub wysłanie niezbędnych dokumentów drogą mailową.
 • Odebranie prawa jazdy w urzędzie.

Okazuje się, że nie trzeba wiele, by odzyskać zatrzymane prawo jazdy – należy spełnić kilka formalności. Najważniejsza jest jednak cierpliwość i powstrzymywanie się od prowadzenia pojazdów w czasie obowiązywania kary. W powyższym wyliczeniu wspomniano o niezbędnych dokumentach. Aby dwa razy nie wybierać się do urzędu, warto dokładnie je wymienić, by o niczym nie zapomnieć:

 • wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie wniesienie opłaty,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • orzeczenie lekarskie lub psychologiczne (jeśli były konieczne).

Jeszcze jedna istotna kwestia – jeśli prawo jazdy utraci ważność w czasie jego zatrzymania, to kierowca otrzyma nowy dokument – wiąże się to z wyższą opłatą, która wynosi 100,50 złotych. Dodatkowo będzie on musiał czekać na jego zwrot nieco dłużej, bo nawet do 7 dni. W przypadku kiedy prawo jazdy i badania lekarskie będą aktualne, otrzyma on dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów tego samego dnia.

UWAGA!

W razie niekorzystnej decyzji urzędu masz 14 dni na złożenie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego!

Zatrzymane “prawko” na dłużej niż rok – co wtedy?

Utrata uprawnienia do prowadzenia pojazdów to problem dla wielu osób. Jeśli sąd odbierze kierowcy prawo jazdy na co najmniej jeden rok, to sytuacja winowajcy dodatkowo się komplikuje. Po upływie czasu, kiedy obowiązywał zakaz kierowania pojazdami, feralny kierowca musi przejść egzamin sprawdzający jego kwalifikacje, czyli ponownie przystąpić ponownie do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy.

UWAGA!

W razie zatrzymania prawa jazdy z kilkoma kategoriami należy zdać egzaminy praktyczne i teoretyczne dla każdej kategorii!

W tym miejscu warto rozwiać jeszcze jedną wątpliwość, która dotyka wielu kierowców. Co w przypadku kiedy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdu na dokładnie 12 miesięcy (wykroczenie) lub 1 rok (przestępstwo)? Czy wtedy kierowca musi zdawać ponownie egzamin na prawko jazdy?

Na szczęście dla takiego kierowcy, nie musi on przystąpić do egzaminu, lecz otrzyma prawo jazdy po wypełnieniu wniosku i ewentualnym przeprowadzeniu badań lekarskich lub psychologicznych. Przepisy prawa wyraźnie mówią, że obowiązek ten dotyczy osób, których zakaz prowadzenia był dłuższy niż jeden rok. W związku z tym powinien on złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy i spełnić warunki określone dla osób, które utraciły dokument na mniej niż rok.

Skrócenie okresu zatrzymania prawa jazdy – czy to możliwe?

Jak już wcześniej było wspomniane, prawo jazdy może zostać zatrzymane z kilku powodów. Jednym z nich jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. To właśnie w tym przypadku można starać się odzyskać prawo jazdy wcześniej. Jakich kierowców dotyczą przepis z 20 marca 2015 roku zawarte w Kodeksie karnym, które mówią o zmianie sposobu wykonywania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów?

 • Kierowcy minęła połowa okresu orzeczonej kary.
 • W przypadku osób, które otrzymały dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, minęło 10 lat od zastosowania środka karnego.

Po spełnieniu tych warunków sąd może zastosować zmianę sposobu wykonywania kary. Na czym ona polega? Jeśli kierowca w wymienionym wyżej okresie zachowywał się poprawnie, nie łamał przepisów, jego postawa, właściwości i warunki osobiste były odpowiednie i skłaniają do przekonania, że prowadzenie przez niego pojazdów nie będzie zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, to sąd może zmienić zakres przedmiotowy orzeczonego wcześniej zakazu. 

Nie oznacza to więc, że zostanie wymierzony nowy środek karny, lecz zmieni się zakres tego obowiązującego. Kierowca będzie mógł prowadzić samochód, ale tylko taki, który będzie wyposażony w blokadę alkoholową, Urządzenie to blokuje możliwość uruchomienia pojazdu, jeśli czujniki wykryją, że w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm³ (2 pkt 84 ustawy z 20 czerwca 1997 roku).

Odebrane prawo jazdy a ubezpieczenie samochodu

To kwestia, która może zastanawiać niektórych kierowców. Czy na czas zakazu prowadzenia pojazdów można zrezygnować z opłacania składki OC? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – nie, ale można sprzedać lub wyrejestrować samochód, co zwalnia właściciela z obowiązku ubezpieczeniowego. Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu. Nie ma znaczenia, czy właściciel z niego korzysta, czy stoi on od dłuższego czasu na parkingu. Rozwiązaniem jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Można to zrobić na maksymalnie 48 miesięcy! W razie dłuższego okresu orzeczonej kary lepszy rozwiązaniem jest sprzedaż auta.

PODSUMOWANIE
 • Prawo jazdy może zostać zabrane między innymi za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, jazdę pod wpływem alkoholu lub przekroczenie limitu punktów karnych.
 • Zabrane dokument na mniej niż rok można odzyskać przez wypełnienie wniosku o jego zwrot.
 • Odzyskanie “prawka” wymaga posiadania aktualnych badań lekarskich (jeśli straciły ważność).
 • Zabrane prawo jazdy na co najmniej rok wymaga ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego.
 • Jeśli kierowca stracił uprawnienia na skutek prowadzenia pod wpływem alkoholu, to może starać się o zmianę zakresu kary, co pozwoli mu na jeżdżenie samochodami z zamontowaną blokadą alkoholową.

Źródło:

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!