Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy przez policję oznacza zakaz prowadzenia pojazdów. Może być on czasowy lub nawet dożywotni. Co trzeba zrobić, by po upływie kary odzyskać uprawnienia? Czym różni się procedura w przypadku zatrzymania prawa jazdy na czas poniżej roku od zatrzymania na dłuższy okres? Czy kierowca może starać się o szybsze odzyskanie uprawnień?

Przyczyny zatrzymania prawa jazdy

W 2020 roku wydano w Polsce ponad 370 tysięcy praw jazdy (dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Statystyki te dotyczą kierowców, którzy otrzymali uprawnienia po raz pierwszy. Z kolei ponad 100 tysięcy osób straciło czasowo lub dożywotnio prawo jazdy. Jakie są główne przyczyny utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Polscy kierowcy najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h na godzinę i jazdę pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Aby dowiedzieć się, za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące, rok i 3 lata, zajrzyj do artykułu na https://mubi.pl/poradniki/za-co-mozna-stracic-prawo-jazdy/. Co jednak zrobić, kiedy prawo jazdy zostanie zatrzymane? Czy odzyskanie dokumentu jest trudne i wymaga wielu wyrzeczeń?

Odzyskanie prawa jazdy zatrzymanego na mniej niż rok – co zrobić?

Jeśli dokument został zatrzymany na krócej niż rok, odzyskanie go nie jest trudne. Przede wszystkim trzeba poczekać do końca zawieszenia uprawnień prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po tym czasie kierowcę czeka kilka formalności. Może on udać się do odpowiedniego urzędu lub wykonać niezbędne czynności zdalnie z domu. Jedynie po odbiór dokumentu trzeba udać się osobiście do odpowiedniej placówki. Od czego jednak należy zacząć, by odzyskać prawo jazdy?

 • Sprawdź ważność badań lekarskich i ewentualnych badań psychologicznych.
 • W razie ich nieważności należy udać się do odpowiedniego lekarza, by przejść badania ponownie i otrzymać orzeczenie.
 • Wypełnij wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy.
 • Dokonaj opłaty za zwrot prawa jazdy przelewem lub w kasie urzędu (50 groszy za zwrot i 100,50 zł za nowe prawo jazdy, jeśli dotychczasowe prawo jazdy straciło ważność).
 • Złóż niezbędne dokumenty w urzędzie lub wyślij je drogą mailową.
 • Odbierz prawo jazdy w urzędzie.

Okazuje się, że nie trzeba wiele, by odzyskać zatrzymane prawo jazdy – należy spełnić kilka formalności. Najważniejsza jest jednak cierpliwość i powstrzymywanie się od prowadzenia pojazdów w czasie obowiązywania kary. W powyższym wyliczeniu wspomniano o niezbędnych dokumentach. Aby dwa razy nie wybierać się do urzędu, warto dokładnie je wymienić, by o niczym nie zapomnieć:

 • wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • orzeczenie lekarskie lub psychologiczne (jeśli były konieczne).

Jeszcze jedna istotna kwestia – jeśli prawo jazdy utraci ważność w czasie jego zatrzymania, to kierowca otrzyma nowy dokument – wiąże się to z wyższą opłatą, która wynosi 100,50 złotych. Dodatkowo będzie on musiał czekać na jego zwrot nieco dłużej, bo nawet do 7 dni. W przypadku kiedy prawo jazdy i badania lekarskie będą aktualne, otrzyma on dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów tego samego dnia.

UWAGA!

W razie niekorzystnej decyzji urzędu masz 14 dni na złożenie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego!

W czasie pandemii wiele urzędów umożliwia dopełnienie formalności bez konieczności osobistego stawiania się w instytucji. Wnioski można składać za pośrednictwem platformy ePUAP, a także wysyłać mailowo lub tradycyjną pocztą. Niektóre dokumenty są także wydawane w ten sposób, np. dowód rejestracyjny samochodu po wymianie na nowy. Jeśli czeka Cię teraz odbiór prawa jazdy, skontaktuj się z właściwym wydziałem komunikacji, aby dowiedzieć się, jakie drogi odbioru są dopuszczalne.

Ekspert Mubi radzi:

Kierowca, który ma zatrzymane prawo jazdy, nie może prowadzić samochodu. Jeśli to zrobi, to czeka go mandat i konsekwencje prawne. To jednak nie wszystko! W przypadku, gdy spowoduje on kolizję lub wypadek, to ubezpieczyciel wypłaci z jego polisy OC odszkodowanie osobom poszkodowanym, ale zwróci się w ramach regresu ubezpieczeniowego o zwrot poniesionych kosztów. Ubezpieczyciel może także odmówić wypłaty odszkodowania z polisy autocasco.

Zatrzymane “prawko” na dłużej niż rok – co wtedy?

Utrata uprawnienia do prowadzenia pojazdów to problem dla wielu osób. Jeśli sąd odbierze kierowcy prawo jazdy na co najmniej jeden rok, to sytuacja winowajcy dodatkowo się komplikuje. Po upływie czasu, kiedy obowiązywał zakaz kierowania pojazdami, feralny kierowca musi przejść egzamin sprawdzający jego kwalifikacje, czyli ponownie przystąpić ponownie do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy.

UWAGA!

W razie zatrzymania prawa jazdy z kilkoma kategoriami należy zdać egzaminy praktyczne i teoretyczne dla każdej kategorii!

W tym miejscu warto rozwiać jeszcze jedną wątpliwość, która dotyka wielu kierowców. Co w przypadku, kiedy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdu na dokładnie 12 miesięcy (wykroczenie) lub 1 rok (przestępstwo)?* Czy wtedy kierowca musi zdawać ponownie egzamin na prawko jazdy?

Na szczęście dla takiego kierowcy, nie musi on przystępować do egzaminu, lecz otrzyma prawo jazdy po wypełnieniu wniosku i ewentualnym przeprowadzeniu badań lekarskich lub psychologicznych. Przepisy prawa wyraźnie mówią, że obowiązek ten dotyczy osób, których zakaz prowadzenia był dłuższy niż jeden rok. W związku z tym powinien on złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy i spełnić warunki określone dla osób, które utraciły dokument na mniej niż rok.

Skrócenie okresu zatrzymania prawa jazdy – czy to możliwe?

Jak już wcześniej było wspomniane, prawo jazdy może zostać zatrzymane z kilku powodów. Jednym z nich jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. To właśnie w tym przypadku można starać się o odzyskanie prawa jazdy wcześniej. Jakich kierowców dotyczą przepisy z 20 marca 2015 roku zawarte w Kodeksie karnym wykonawczym (art. 182a), które mówią o zmianie sposobu wykonywania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów?

 • Kierowcy minęła połowa okresu orzeczonej kary.
 • W przypadku osób, które otrzymały dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, minęło 10 lat od zastosowania środka karnego.

Po spełnieniu tych warunków sąd może zastosować zmianę sposobu wykonywania kary. Na czym ona polega? Jeśli kierowca w wymienionym wyżej okresie zachowywał się poprawnie, nie łamał przepisów, jego postawa, właściwości i warunki osobiste były odpowiednie i skłaniają do przekonania, że prowadzenie przez niego pojazdów nie będzie zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, to sąd może zmienić zakres przedmiotowy orzeczonego wcześniej zakazu. 

Nie oznacza to więc, że zostanie wymierzony nowy środek karny, lecz zmieni się zakres tego obowiązującego. Kierowca będzie mógł prowadzić samochód, ale tylko taki, który będzie wyposażony w blokadę alkoholową. Urządzenie to blokuje możliwość uruchomienia pojazdu, jeśli czujniki wykryją, że w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm³ (art. 2 pkt 84 Kodeksu drogowego).

Przeczytaj też: Blokada alkoholowa – czym jest, kiedy można ją zainstalować i ile to kosztuje?

Odebrane prawo jazdy a ubezpieczenie samochodu

To kwestia, która może zastanawiać niektórych kierowców. Czy na czas zakazu prowadzenia pojazdów można zrezygnować z opłacania składki OC? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – nie, ale można sprzedać lub wyrejestrować samochód, co zwalnia właściciela z obowiązku ubezpieczeniowego. 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu. Nie ma znaczenia, czy właściciel z niego korzysta, czy stoi on od dłuższego czasu na parkingu. Rozwiązaniem jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Można to zrobić na maksymalnie 48 miesięcy! W razie dłuższego okresu orzeczonej kary lepszym rozwiązaniem jest sprzedaż auta.

UWAGA!

Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego nie jest jeszcze możliwe.

*Jeśli kara dotyczy wykroczenia, jej długość (np. czas zakazu prowadzenia pojazdów) orzeka się w miesiącach, natomiast jeśli dotyczy przestępstwa – w latach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat zabranego prawa jazdy

Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

Przede wszystkim czekaj cierpliwie, aż minie okres, na jaki odebrano Ci uprawnienia. Gdy już się to stanie, musisz wybrać się do właściwego wydziału komunikacji, wypełnić i opłacić wniosek o zwrot dokumentu, a także przedstawić wyniki testów psychologicznych, jeśli te były potrzebne. Zatrzymane prawo jazdy odzyskasz tego samego dnia.

Czy po zatrzymaniu prawa jazdy muszę ponownie podchodzić do egzaminu?

Nie, jeśli okres zatrzymania prawa jazdy nie przekracza 1 roku. Jeśli jednak uprawnienia odebrano Ci na dłużej niż 12 miesięcy, konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu państwowego, zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. Co więcej, będziesz musiał to zrobić osobno dla każdej kategorii prawa jazdy, jaką posiadasz.

Czy można skrócić okres zatrzymania prawa jazdy?

Nie. Jedyny sytuacją, w której kara może ulec zmianie, jest zabranie prawa jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Jeśli ukarany za to kierowca odczekał już połowę orzeczonego czasu lub w przypadku dożywotniego zakazu minęło 10 lat, sąd może zmienić sposób wykonania przez niego kary, zezwalając mu na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową.

Zabrano mi prawo jazdy. Czy muszę płacić OC?

Tak. Pozbawienie uprawnień do prowadzenia pojazdów nie jest powodem wstrzymania płatności za ubezpieczenie, ponieważ OC jest przypisane do samochodu, a nie do jego właściciela. Uniknąć opłacania składki można tylko przez sprzedaż lub czasowe wyrejestrowanie auta na okres maksymalnie 48 miesięcy (w przypadku niektórych rodzajów pojazdów).

Czy można odzyskać prawo jazdy zabrane za jazdę po alkoholu?

Tak. W przypadku utraty prawa jazdy na krócej niż rok, gdy minie okres, na jaki zatrzymano dokument za prowadzenie po alkoholu, należy złożyć wniosek do starosty z prośbą o zwrot prawa jazdy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Z kolei jeśli dokument został zatrzymany na dłużej niż rok, sam wniosek i zaświadczenie lekarza nie wystarczy. Kierowca ukarany za jazdę po alkoholu będzie musiał jeszcze zdać egzamin państwowy, zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu trzeba dołączyć do wniosku złożonego staroście.

PODSUMOWANIE
 • Prawo jazdy może zostać zabrane między innymi za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, jazdę pod wpływem alkoholu lub przekroczenie limitu punktów karnych.
 • Prawo jazdy zabrane na mniej niż rok można odzyskać przez wypełnienie wniosku o jego zwrot.
 • Odzyskanie “prawka” wymaga posiadania aktualnych badań lekarskich (jeśli straciły ważność).
 • Prawo jazdy zabrane na co najmniej rok wymaga ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego.
 • Jeśli kierowca stracił uprawnienia na skutek prowadzenia pod wpływem alkoholu, to może starać się o zmianę zakresu kary, co pozwoli mu na jeżdżenie samochodami z zamontowaną blokadą alkoholową.

Źródło:

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
94,11
Loading...

Dołącz do dyskusji

12 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Zostały mi zabrane prawo jazdy na okres 3 msc. Termin miną i zgłosiłem się do starosty w swoim mieście i powiedzieli mi, że mogę już śmiało jeździć. Po 9 msc zainstalowałem m-obywatel i ku zdziwieniu zobaczyłem, że moje prawo jazdy są zatrzymane. Okazało się w starostwie, że u nich w systemie jest wszystko w porządku a w systemie policyjnym są zatrzymane. Zgłosili to do cal suppot i czekam następny msc I nic nie mogę zrobić. Gdzie mogę jeszcze zglosic samemu, żeby coś zaczęli w końcu z tym problemem robić.
avatar autora komentarza
Witam miałem zabrane prawo jazdy na kilka lat i minoł Mi zakaz prowadzenia podeszlem do egzaminu teoretycznego i udało Mi się za pierwszym razem następnie przeszłam do egzaminu praktycznego i nie zdałem czy muszę na nowo robić cały kurs na prawo jazdy Bo słyszałem że miałem jedną próbę aby zdać? Z góry dziękuję za odpowiedz
Kurs na prawo jazdy jest ważny bezterminowo dla osób, które rozpoczęły go po 1 lipca 1998 roku. Dodatkowo egzamin teoretyczny zdany po 24 sierpnia 2014 roku jest także ważny bezterminowo.
avatar autora komentarza
Witam straciłem prawo jazdy na okres 2 lat, które już minęły czy muszę robić kurs od nowa czy mogę przystąpić do egzaminu od razu?
Jeśli ukończył Pan kurs po 1 lipca 1998 roku to jest on dożywotni, więc nie musi Pan go ponownie robić.
avatar autora komentarza
Witam, przekroczyłem 24pkt i zostałem skierowany na badanie psychologiczne, czego mam się spodziewać i na jaki okres zostaną mi zatrzymane uprawnienia? Pozdrawiam
avatar autora komentarza
Witam mam taki problem wczoraj podczas kontroli wyszło mi 011 mg i 010 zabrali mi prawo jazdy . Co mi grozi ? Nigdy nie byłam karana żadnego mandatu . Czy mam szanse odzyskać prawko ? Jak się ratować
Dzień dobry. Policja stwierdziła u Pani, jak dobrze rozumie, stan po użyciu alkoholu za co grozi wysoka grzywna, utrata prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat i 10 pktów karnych (więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w artykule https://mubi.pl/poradniki/co-grozi-za-jazde-pod-wplywem-alkoholu/). Co do utraty prawa jazdy, to może Pani napisać odwołanie do właściwego Pani miejsca zamieszkania Samorządowego Kolegium Odwoławczego – ma Pani na to 14 dni od dnia odbioru decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Najlepiej jakby Pani zadzwoniła do starostwa z pytaniem, jak takie odwołanie złożyć. Może Pani także rozważyć kontakt z prawnikiem, szczególnie, że Pani wynik stężenia alkoholu był na granicy dopuszczalności.
avatar autora komentarza
Witam nie mam szansy na łagodny wyrok ? I oddanie prawa jazdy ? Jestem jedynym żywicielem mieszkam z synem autem dojeżdżam do pracy czy jest jakaś szansa ?
Proszę napisać odwołanie, o ile nie upłynął termin i czekać na rozstrzygnięcie.
avatar autora komentarza
Witam! Kilka lat temu straciłem prawo jazdy na okres 3 lat. Zakaz już dawno minął. Podstawowy problem tkwi w tym, że po dostaniu skierowania od starostwa na psychotesty nie zrobiłem ich. Czy jest możliwość wniosku o kolejne skierowanie? Jeżeli tak to gdzie Mam to zrobić?
Dzień dobry. Nie spotkałem się z taką sytuacją, ale sądzę, że tak. Najlepiej skontaktować się ze starostwem.