Przygotowanie auta do sprzedaży

Sprzedaż samochodu to nie lada wyczyn. Ten proces jest nieco skomplikowany i nieraz zabiera dużo czasu. Jak go usprawnić i nieco ułatwić? Pomóc w tym może przygotowanie auta przed sprzedażą. Dzięki temu zainteresowany podejmie decyzję o zakupie pojazdu znacznie szybciej!

przygotowanie samochodu do sprzedaży

Przygotowanie pojazdu na sprzedaż – od czego zacząć?

Podjąłeś już decyzję, że chcesz sprzedać swoje auto i zastanawiasz się, co teraz zrobić? W pierwszej kolejności należy poinformować o tym zamiarze potencjalnych nabywców. Znacznie ułatwi to ogłoszenie o sprzedaży samochodu. O ile jeszcze wersja papierowa lub naklejka na szybę w stylu: “Sprzedam auto” obędą się bez zdjęć, o tyle cyfrowe ogłoszenia na popularnych portalach samochodowych praktycznie na nich bazują. Zainteresowany zakupem pojazdu z informacji na tablicy ogłoszeń również może zechcieć zobaczyć auto zdalnie. Wtedy fotografie okażą się niezbędne!

Jak robić zdjęcia samochodu na sprzedaż?

Przed przystąpieniem do robienia zdjęć zadbaj o dobrą prezencję auta. Wystarczy niewielki wysiłek, aby używany pojazd prezentował się atrakcyjnie. Jak to zrobić?

 • Umyj dokładnie pojazd z zewnątrz

Wybierz się na myjnię i dokładnie umyj karoserię samochodu. Zadbaj, aby zakamarki, jak np. wnęki drzwi czy bagażnika, także były czyste. Drobne ubytki w powłoce lakierniczej możesz wyeliminować samodzielnie lub w wykwalifikowanym warsztacie. Auto powinno wyglądać nienagannie.

 • Wyczyść i uprzątnij wnętrze

Środek pojazdu jest równie ważny, albo nawet ważniejszy od nadwozia, a często bywa pomijany. Wytrzep dywaniki i odkurz całe wnętrze. Deska rozdzielcza powinna prezentować się jak najlepiej, w końcu to miejsce, gdzie kierowca spędza większość czasu. Niewielkie przetarcia możesz naprawić własnoręcznie, jednak większe i bardziej skomplikowane wymiany przeprowadzisz u specjalisty. Po stopniu zużycia elementów, takich jak: fotel, podłokietnik, kierownica, lewarek zmiany biegów czy dźwignia hamulca ręcznego; wiele osób stara się oszacować stopień zużycia i sposób traktowania pojazdu przez właściciela.

Pozbądź się także wszystkich zbędnych przedmiotów z wnętrza. Będą tylko przeszkadzać podczas robienia zdjęć i wprowadzać zbędny bałagan.

 • Wybierz atrakcyjne miejsce do zdjęć

Wcale nie musisz robić zdjęć auta zaparkowanego pod domem lub na osiedlowym parkingu. Na sesję zdjęciową wybierz lokalizację, która najlepiej ukaże walory Twojego samochodu. Ważne, aby było tam naturalne światło. Odpadają więc garaże podziemne i miejsca postojowe w otoczeniu wysokich budynków, ale za to świetnie sprawdzą się natomiast: najwyższe piętro wielopoziomowego parkingu lub plac parkingowy przy galerii handlowej albo przy obiekcie sportowym (np. stadionie).

Najlepiej, aby była to otwarta, jasna i ogólnodostępna przestrzeń. Jej rozpoznawalność może zadziałać korzystnie na odbiorcę!

Tak przygotowane zdjęcia będą świetnie prezentować się w internecie. Przedtem możesz jedynie zoptymalizować ich parametry, takie jak jasność i kontrast, jednak nie dodawaj sztucznych filtrów czy retuszu, które mogą jedynie zakłamywać rzeczywisty obraz pojazdu w oczach potencjalnego nabywcy. Zdjęcia powinny ukazać auto z każdej możliwej strony. Na zdjęcie główne (okładkowe) wybierz tę fotografię, na który mieści się cały pojazd w kadrze tak, aby był widoczny jego przód i bok (najlepiej prawy – od strony kierowcy).

Przygotowanie podzespołów auta przed sprzedażą – jak to zrobić?

Oprócz prezencji zewnętrznej, ważne jest także to, co głęboko ukryte. Zawarcie w ogłoszeniu zdjęcia komory silnika może zapewnić dodatkowe punkty. Świadczy o tym, że sprzedawca nie ma nic do ukrycia w tym względzie. Również tutaj względy estetyczne mogą grać pewną rolę.

Czy można umyć silnik?

Zdania na ten temat są podzielone. Eksperci zdecydowanie odradzają stosowanie myjek ciśnieniowych, szczotek oraz silnej chemii. Specjalne preparaty użyte w sposób nieinwazyjny mogą jednak pomóc jednostce odzyskać dawny blask. Należy przy tym pamiętać, aby dokonywać tego na zimnym silniku i w sposób rozważny.

Niewskazane jest mycie okładziny pokrywy silnika. Po zamoczeniu trwale się odkształca, dlatego powinno się ją jedynie odkurzyć albo wytrzeć na sucho.

Przygotowanie dokumentów niezbędnych do sprzedaży

Jakie dokumenty przygotować podczas wystawiania auta na sprzedaż? Najlepiej całą dotychczasową dokumentację samochodu (razem z fakturami, rachunkami i dokumentami celnymi) zebrać w jednym miejscu (np. w teczce). To pomoże odpowiedzieć na wszystkie pytania potencjalnego nabywcy, a także rozwiać wszelkie wątpliwości na temat historii pojazdu i napraw czy gwarancji na wymienione części.

UWAGA!

Porządnie udokumentowane przypadki ingerencji w stan techniczny auta znacząco wpływają na wycenę. Nie pozostawiają pola do snucia domysłów i negocjacji ceny na tej podstawie.

Przygotowane wcześniej dokumenty ułatwią sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj, że egzemplarze dla każdej ze stron muszą mieć taką samą treść.

Zawartość ogłoszenia – na co zwrócić uwagę?

Co jest istotne podczas tworzenia ogłoszenia na samochodowy portal aukcyjny? Jak napisać dobre ogłoszenie sprzedaży auta? W pierwszej kolejności uzupełnij najważniejsze rzeczy, czyli parametry techniczne. Zwróć uwagę, czy podajesz je prawidłowo – błędy na tym etapie mogą skutecznie uniemożliwić potencjalnym chętnym dotarcie do oferty, gdyż wielu użytkowników wykorzystuje filtrowanie wyszukiwań po konkretnych szczegółach. Informacje, które muszą się zgadzać, to m.in.:

 • marka i model,
 • autentyczny rok produkcji,
 • jednostka napędowa:
  • wersja silnikowa, zasilanie i moc,
  • rodzaj napędu,
  • typ skrzyni biegów i liczba przełożeń.
 • aktualny przebieg,
 • kolor i typ nadwozia (liczba drzwi i miejsc),
 • wersja wyposażenia i elementy dodatkowe (opcjonalne).

Dodatkowo portale ogłoszeniowe pytają przeważnie o to, czy pojazd jest bezwypadkowy, poleasingowy, czy w trakcie spłaty oraz czy przez ten czas był serwisowany w ASO.

Poza tym treść ogłoszenia powinna być krótka, zwarta i konkretna. Kupujący są wyczuleni na zwroty samozwańczych ekspertów sprzedaży (przeważnie handlarzy), jak choćby: “Niemiec płakał, jak sprzedawał”, “starszy pan jeździł tylko w niedzielę do kościoła i z powrotem” albo “stan igła – tylko wsiadać i jechać”. Tworząc ogłoszenie, unikaj ich jak ognia!

Wprowadzić VIN czy nie podawać?

Część właścicieli może obawiać się podawania VIN-u, czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu. Jest on niepowtarzalny dla każdego auta, ale nie stanowi danej wrażliwej, ani nie prowadzi do ustalenia danych osobowych właściciela. Umożliwia co najwyżej zweryfikowanie wersji wyposażenia, miejsca produkcji i kilku innych informacji fabrycznych.

Za pomocą numeru VIN można sprawdzić przeszłość samochodu na ogólnodostępnym portalu historiapojazdu.gov.pl albo czy pojazd jest aktualnie ubezpieczony na ufg.pl.

Cena pojazdu a jego realna wartość

W ustaleniu rzeczywistej wartości pojazdu, a tym samym ceny, jaką za niego żądać, pomagają internetowe narzędzia. Są one połączone z katalogami samochodowymi (np. Eurotax czy Info-Ekspert) lub bazami danych ubezpieczycieli. Niezawodnym sposobem, aby sprawdzić, ile warte jest auto na sprzedaż, jest wyliczenie składki ubezpieczenia dla niego.

Oferta AC prawdę Ci powie!

Wylicz składkę autocasco, gdyż ta polisa dobrowolna uwzględnia rzeczywistą wartość pojazdu. Tym różni się od polisy obowiązkowej OC, która bierze pod uwagę ewentualność wyrządzenia kosztownych szkód innym. Tak więc, OC służy bardziej innym, a AC posiadaczowi ubezpieczonego pojazdu.

Jaka jest wartość kilkunastoletniego auta? [WYLICZENIE]

Sprawdźmy na przykład, ile wynosi wartość 11-letniej Skody Octavii z silnikiem Diesla o pojemności 1,6 l, która należy do 30-letniego mieszkańca Siedlec.

Towarzystwo ubezpieczeniowe (zakres)Wycena wartości pojazdu (suma ubezpieczenia AC)Składka ubezpieczeniowa
UNIQA (OC, AC mini, NNW, assistance)29 400 zł741,00 zł
You Can Drive (OC, AC mini)28 232 zł751,00 zł
mtu24.pl (OC, AC mini)28 232 zł754,00 zł
LINK4 (OC, AC mini, NNW, assistance)28 900 zł1 108,95 zł
Beesafe (OC, AC mini, NNW, assistance)24 000 zł1 182,39 zł
Benefia (OC, AC mini, NNW, assistance)32 150 zł1 235,00 zł
Trasti (OC, AC, NNW, assistance)31 300 zł1 726,00 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC, AC mini, NNW, assistance)31 680 zł4 307,00 zł
ERGO Hestia (OC, AC, assistance)28 232 zł6 302,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [luty 2024].

Z powyższego przykładu widać, że wycena auta różni się znacznie w zależności od ubezpieczyciela. Taka sama kwota świadczy o tym, że towarzystwa korzystają z tego samego sposobu wyceny. Wartość ta waha się między 24 000 a 32 150 zł, co daje średnią wycenę na poziomie 29 380 zł. Taka więc powinna być cena, jaką właściciel mógłby zażądać, jeśli zdecydowałby się na sprzedaż swojego auta.

Zaletą powyższego narzędzia jest to, że uwzględnia ono aktualny przebieg samochodu i obecnie obowiązujące stawki napraw i części. Umożliwia uzyskanie obiektywnej, uśrednionej wartości.

jak przygotować samochód do sprzedaży

Co zrobić z polisą OC przy sprzedaży samochodu?

Jeżeli sprzedałeś samochód, Twoim obowiązkiem jest poinformować o tym fakcie towarzystwo, w którym ubezpieczone jest Twoje auto. OC po sprzedaży samochodu przechodzi na nowego właściciela. Nie możesz go wypowiedzieć. Jeśli Twoje auto było objęte także ochroną dobrowolną, taką jak AC, NNW lub assistance, za te ubezpieczenia otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres. Tego rodzaju ochrona nie przechodzi na nabywcę. Nowy właściciel decyduje o tym, czy chce kontynuować zawarte przez Ciebie OC. Jeśli nie, może wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie. Wówczas również otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony OC. Z kolei jeśli kontynuacja polisy wiąże się z opłaceniem kolejnych rat, leży to w gestii nabywcy.

Jak sprzedać samochód używany na części?

Jeśli chcesz sprzedać auto, które jest dość mocno wyeksploatowane lub dość mocno ucierpiało w wypadku, dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie sprzedaż pojazdu na części. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ w naszym kraju zabroniony jest demontaż pojazdów na własną rękę. Za złamanie tego zakazu grozi mandat. Takie auta traktowane są jako odpady, a więc podlegają ustawie o ochronie środowiska. Ponadto istnieje duże ryzyko, że podczas rozbiórki samochodu szkodliwe substancje, np. płyn akumulatorowy, przedostaną się do gleby lub wód gruntowych.

Auto na części możesz sprzedać za pomocą legalnie działających stacji demontażu. Wówczas Twoim obowiązkiem jest wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji i poinformowanie o tym ubezpieczyciela. Samochód powinien być kompletny. Oczywiście o ile nie brał udziału w wypadku. Na stacjach demontażu pojazd rozkładany jest na części. Sprawne elementy mogą zostać sprzedane, a te, które nie nadają się do ponownego użytku, są utylizowane lub podlegają recyklingowi.

Jakie techniczne aspekty warto mieć na uwadze, wystawiając auto na sprzedaż?

Jeśli chcesz oszczędzić sobie nerwów, przykrych sytuacji, a przede wszystkim dość szybko sprzedać auto, powinieneś dobrze zająć się tematem zbycia pojazdu. Na co zwracać uwagę? Czym się kierować? Jak postępować?

Przed sprzedażą pojazdu sprawdź jego stan techniczny. Będziesz wtedy mógł poinformować zainteresowanego o potencjalnych usterkach lub samodzielnie usunąć awarie jeszcze przed wystawieniem auta na sprzedaż. Jeśli Twój samochód nie jest w pełni sprawny, ma jakieś wady, zamieść w ogłoszeniu informacje na ten temat. Na pewno niczego nie zatajaj, licząc na to, że nabywca nie dowie się o usterkach.

Jak sprzedać samochód używany szybko i bezpiecznie?

Sprzedaż samochodu nie zawsze jest taka prosta. Z pewnością potrwa ona dłużej, jeśli nieodpowiednio się do niej zabierzesz. 

Aby szybko i bezpiecznie sprzedać samochód:

 • sprawdź, czy wszystkie kwestie prawne związane z autem są uregulowane,
 • zweryfikuj, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty,
 • sprawdź ważność OC i badania technicznego,
 • zbadaj stan techniczny pojazdu,
 • posprzątaj samochód i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy,
 • zrób zdjęcia samochodu, które przyciągną uwagę zainteresowanych (powinny one ukazywać zarówno atuty, jak i mankamenty samochodu),
 • sporządź ogłoszenie dotyczące sprzedaży auta,
 • przy sprzedaży auta ustal z kupującym wszystkie niezbędne informacje i sprawdź dokładnie zgodność danych na umowie.

Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży auta?

Prawidłowo skonstruowane ogłoszenie, które przyciągnie uwagę wielu osób, to klucz do szybkiej sprzedaży samochodu. Aby było ono odpowiednio przygotowane, trzymaj się poniższych wskazówek.

 • Podaj niezbędne i najważniejsze informacje na temat auta. Jeśli umieszczasz ogłoszenie na stronie, która jest przeznaczona m.in. do sprzedaży pojazdów, system przed wystawieniem ogłoszenia zapewne sam zapyta Cię o najważniejsze informacje. 

W treści ogłoszenia powinny znajdować się:

 • marka i model,
 • rok produkcji,
 • data pierwszej rejestracji,
 • pojemność i moc silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • rodzaj skrzyni biegów,
 • typ nadwozia,
 • przebieg,
 • stan techniczny, 
 • kolor,
 • kraj pochodzenia,
 • umiejscowienie kierownicy,
 • kto jest sprzedawcą (osoba prywatna, firma),
 • cena,
 • numer telefonu, adres mailowy.
 • W ogłoszeniu zamieść krótki opis. Zadbaj o to, aby treść była rzeczowa, konkretna i napisana prostym językiem. Zawrzyj w niej informacje na temat:
 • wyposażenia,
 • naprawach, których dokonałeś,
 • stanie technicznym (w tym potencjalnych awariach, mankamentach pojazdu),
 • ważności OC i badania technicznego,
 • stanu i rodzaju opon.
 • Dodaj zdjęcia, które przedstawią atuty pojazdu i przykują uwagę zainteresowanych. Fotografie powinny przedstawiać samochód z różnej perspektywy – wewnętrznej i zewnętrznej. Dobrze będzie, jeśli zadbasz o fajny krajobraz wokół i dobre światło. Nie przerabiaj zdjęć!
 • Ustal cenę adekwatną do marki, modelu, wyposażenia (również dodatkowego), stanu technicznego i przebiegu samochodu. Jeśli cena podlega negocjacjom, zamieść informację na ten temat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szykowanie samochodu na sprzedaż

Co powinno zawierać ogłoszenie dotyczące sprzedaży samochodu?
Czy można samemu rozebrać auto na części przed sprzedażą?
Gdzie najlepiej robić zdjęcia auta do ogłoszenia?
PODSUMOWANIE
 • Ponoć samochód wygląda najlepiej chwilę po zakupie i w momencie sprzedaży. Przyszykuj auto, aby prezentowało się w oczach przyszłego nabywcy jak najlepiej to możliwe.
 • Przygotowanie pojazdu do sprzedaży zacznij od kompletnego detailingu. Dokładnie umyj auto z zewnątrz i wyczyść środek, nie zapominając o zakamarkach, do których najpewniej zajrzy przyszły właściciel.
 • Do ogłoszenia sprzedaży auta dołącz atrakcyjne zdjęcia, ukazujące wyszykowaną maszynę w przyjemnym dla oka otoczeniu. Najlepiej zaprezentuje się w dobrym świetle (bez ostrego słońca i głębokich cieni). Takie warunki są w pogodny dzień na ostatnim piętrze parkingu wielopoziomowego lub na placu postojowym przy galerii handlowej.
 • Jeśli zamierzasz myć silnik na mokro, zrób to z głową. Użyj do tego tylko niezbędnej ilości specjalistycznego płynu i rozprowadź go po podzespołach, uważając, żeby nie zmoczyć okładziny pod pokrywą, która nie lubi wilgoci i odkształca się pod jej wpływem.
 • Przed sprzedażą zbierz wszystkie dokumenty pojazdu w jednym miejscu (np. teczce) i przekaż nabywcy.
 • W określeniu realnej wartości pojazdu pomoże ci kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi! Podaj parametry auta (łącznie z aktualnym przebiegiem), a w ofertach z autocasco (jako suma ubezpieczenia AC), ubezpieczyciel przedstawi, na ile wycenia Twoje auto.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC