Jak spakować się w bagaż podręczny do samolotu? Triki na bagaż podręczny

Znalazłeś tani bilet lotniczy, który nawet w ekonomicznych liniach lotniczych wcale już taki tani nie jest, i nie chcesz dopłacać za bagaż rejestrowany? Podpowiadamy, jak spakować się w małą walizkę podróżną (kabinówkę), aby połączyć wymagania przewoźnika z listą niezbędnych rzeczy podczas wyjazdu i nie ponosić dodatkowych kosztów!

jak spakować bagaż podręczny

Bagaż podręczny – plan i lista to podstawa!

Tanie linie lotnicze zrewolucjonizowały rynek lotniczy. Kiedyś każda podróż samolotem była sporym wydatkiem, potem w promocyjnych cenach – za około 100 zł – można było polecieć na kilkudniowy urlop do wielu miejsc w Europie, a ostatnio ceny biletów lotniczych znowu poszybowały.

Podróż tanimi liniami ma na pewno jedną zaletę – jest tańsza niż u tradycyjnych przewoźników. Niestety nic nie ma za darmo, więc niska cena lotu oferowana jest kosztem wygody, przestrzeni oraz rozbudowanej obsługi. 

Wiele osób wybiera tanie linie ze względu na cenę i bogatą siatkę połączeń (jeszcze). Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, oszczędni pasażerowie starają się spakować jedynie w bagaż podręczny. Zastanówmy się, od czego zacząć pakowanie małej walizki, która spełnia normy przewoźników?

UWAGA!

Z naszego poradnika Co możesz mieć w bagażu podręcznym? dowiesz się, których rzeczy nie można przewozić w walizce podręcznej!

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić prognozę pogody, która prognozowana jest w miejscu naszego wyjazdu. To wstępnie pozwoli nam przygotować listę rzeczy do spakowania, która będzie oczywiście zależeć od miejsca wyjazdu oraz planowanych aktywności. 

W końcu zupełnie inne rzeczy spakujemy na beztroski wylegiwanie się na plaży w Grecji, aktywne zwiedzanie Szwecji jesienią, sportowy wyjazd w Alpy, a imprezowy weekend w Berlinie bądź Londynie.

Pakowanie bagażu podręcznego powinno wiązać się z:

  • przygotowaniem listy rzeczy do spakowania – warto na niej umieścić wszystko, co chcemy zabrać w tym niezbędne dokumenty (paszport, prawo jazdy, dowód osobisty), leki, ubrania, kosmetyki, elektronikę i dodatkowe przedmioty;
  • sprawdzeniem wymagań dotyczących walizki – każda linia określa rozmiar i wagę bagażu podręcznego, który można zabrać na pokład samolotu, o czym przeczytasz w poradniku Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych?;
  • wybraniem najważniejszych rzeczy z listy – w niewielkiej pokładówce zapewne nie zmieści się wszystko, co chcielibyśmy zabrać, dlatego powinniśmy ograniczyć rzeczy do tych najbardziej potrzebnych (np. niektóre kosmetyki można kupić na miejscu);
  • wyborem walizki – producenci oferują wiele małych walizek na kółkach, tak zwanych pokładówek, których wymiary spełniają normy wielkości wyznaczone przez przewoźników lotniczych; 
  • przestrzeganiem zasad efektywnego pakowania – do bagażu podręcznego możemy włożyć rzeczy na 101 sposobów, ale tylko nieliczne z nich pozwolą nam na wzięcie większej liczby ubrań i innych przedmiotów;
  • ważeniem spakowanej walizki – za kilkadziesiąt złotych kupimy wagę bagażową, która pozwoli nam sprawdzić, czy nasza pokładówka nie waży więcej, niż dopuszcza linia lotnicza, którą będziemy lecieć. 

Oczywiście bez przestrzegania powyższych rad również spakujemy się do bagażu podręcznego. Z pewnością zmieści się w nim mniej rzeczy, a ich stan po otworzeniu walizki, pozostawi wiele do życzenia.

Triki na bagaż podręczny do samolotu – wiele rzeczy w ograniczonej przestrzeni

Przy pakowaniu każdego bagażu, a przede wszystkim tego podręcznego, powinno nam zależeć na dwóch kwestiach – zmieszczeniu jak największej liczby potrzebnych rzeczy oraz przewiezieniu ich w dobrym stanie. Chodzi o to, by po otwarciu walizki ubrania nadawały się do założenia.

10 trików na skuteczne spakowanie bagażu podręcznego do samolotu:

  • rolowanie złożonych ubrań – pozwala na spakowanie więcej rzeczy, a dodatkowo będą one mniej pogniecione (uważajmy na wagę bagażu);
  • worki na ubrania – pozwolą na lepsze wypełnienie przestrzeni w walizce oraz podzielenie rzeczy, by łatwo było z nich korzystać (np. worek na bieliznę, koszulki, itp.); 
  • wykorzystanie całej przestrzeni – w walizce nie powinno być pustych miejsc, chyba że pozostawiamy je na pamiątki lub inne rzeczy, z którymi zamierzamy wrócić do domu (warto rozłożyć rzeczy równomiernie);
  • dobór kolorystyczny – dzięki zaplanowaniu zestawów ubrań, które będą do siebie pasować, stworzymy więcej kompozycji z mniejszej liczby rzeczy;
  • eliminacja tanich rzeczy – nie warto brać przedmiotów, które możemy tanio kupić na miejscu, a ważą i zajmują miejsce w walizce (np. klapki, szampon czy żel pod prysznic); 
  • ułożenie ciężkich przedmiotów – od nich zaczynamy pakowanie, by znajdowały się one na dnie, gdy walizka będzie postawiona w pionie (dzięki temu będzie łatwiej ją ciągnąć na kółkach);
  • dostępność rzeczy do kontroli – na lotnisku może czekać nas kontrola bagażu, dlatego elektronika, dokumenty czy kosmetyki powinny znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu walizki;
  • delikatne ubrania – lepiej ograniczyć ich liczbę, a te, które weźmiemy, należy ułożyć rozprostowane na wierzchu lub w plastikowej torebce z powietrzem (to dodatkowa ochrona);
  • próbki kosmetyków – do samolotu można zabrać tylko kosmetyki w buteleczkach do 100 ml, większe pojemności trzeba wyrzucić (np. dezodoranty), a do tego próbki mniej ważą;
  • cebulka w razie konieczności – cieplejszą bluzę czy sweter możemy założyć na siebie podczas kontroli, a potem je ściągnąć.
jak spakować bagaż podręczny do samolotu

Warto tutaj zwrócić uwagę, że w wielu liniach lotniczych torbę z laptopem można wziąć ze sobą na pokład samolotu – traktowana jest jako drugi bagaż podręczny.

Co spakować do bagażu podręcznego?

Do bagażu podręcznego nie możesz zapakować wszystkiego. Niektóre przedmioty mogą znajdować się wyłącznie w bagażu rejestrowanym. W związku z tym podczas lotu powinieneś mieć przy sobie te rzeczy, które są Ci niezbędne w podróży. Ponadto w każdej linii mogą panować inne zasady. 

Co więc warto spakować do bagażu podręcznego?

  • Leki

Leki zapakuj najlepiej do bagażu podręcznego. Zwłaszcza jeśli przyjmujesz je na stałe. Bagaż rejestrowany może zaginąć lub się opóźnić, a wtedy zostaniesz bez lekarstw.

  • Ubrania

Weź pod uwagę to, że kiedy Twój bagaż rejestrowany zaginie lub się opóźni, zostaniesz bez artykułów pierwszej potrzeby. Zapakuj więc do bagażu podręcznego najpotrzebniejsze ubrania, takie jak np. bielizna na zmianę czy cieplejsza bluza na wieczór.

  • Kosmetyki

Najpotrzebniejsze kosmetyki, takie jak pasta, szczoteczka do zębów, dezodorant czy żel pod prysznic, zapakuj do bagażu podręcznego, na wypadek gdyby Twój bagaż rejestrowany zaginął lub się opóźnił.

  • Dokumenty i pieniądze

Tak ważne rzeczy lepiej mieć przy sobie. Ponadto dokumenty musisz okazać podczas odprawy, więc spakuj je tam, gdzie będziesz miał do nich dostęp cały czas. Gotówka również w każdej chwili może Ci się przydać.

  • Elektronika

Przewożenie elektroniki w bagażu rejestrowanym jest o tyle ryzykowne, że sprzęt ten może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. W bagażu podręcznym będzie bardziej bezpieczny. Poza tym w czasie podróży przydadzą Ci się np. słuchawki.

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy na pokład samolotu warto wziąć ze sobą również cieplejszą bluzę lub koc. Podczas lotu w samolocie może być chłodniej. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie ze sobą poduszki podróżnej, która umili lot i dzięki niej będzie można wygodnie się zdrzemnąć. Z kolei dla tych, którzy nie lubią spać w podróży, sposobem na nudę w trakcie lotu może być książka.

Z kolei do bagażu podręcznego nie możesz spakować między innymi:

  • płynów o pojemności większej niż 100 ml (nie dotyczy to leków w płynie),
  • ostrych przedmiotów,
  • sprzętu sportowego,
  • środków toksycznych i chemicznych,
  • broni,
  • substancji łatwopalnych.

Czy do bagażu podręcznego można spakować laptopa?

Jak najbardziej laptop to urządzenie, które można spakować do bagażu podręcznego, o ile mieści się on w dozwolonej ilości tego ekwipunku. To nawet lepsze rozwiązanie niż pakowanie go do bagażu rejestrowanego, z racji tego, że na pokładzie jest on bezpieczniejszy. Ogranicza to ryzyko utraty urządzenia w przypadku zagubienia bagażu rejestrowanego czy jego opóźnienia w dostarczeniu. Ponadto laptop w bagażu podręcznym może też umilić kilkugodzinną podróż samolotem.

UWAGA!

Laptop musi być wyłączony i odpowiednio zabezpieczony na czas startu i lądowania.

Gdzie należy umieścić bagaż podręczny?

W zależności od wytycznych linii lotniczych bagaż podręczny można umieścić pod fotelem lub w specjalnie zamykanym schowku, który znajduje się nad siedzeniami. Rozwiązania te mają ograniczyć ryzyko przemieszczania się bagażu w trakcie turbulencji. W innym przypadku mogłoby to stworzyć zagrożenie dla podróżujących. Ponadto wszyscy uczestnicy lotu mają wówczas więcej miejsca. Nie muszą trzymać bagaży np. na kolanach, więc podróż jest zdecydowanie bardziej komfortowa.

Jak spakować się w bagaż podręczny na 7 dni?

Główna zasada dotycząca pakowania bagażu na wyjazd to zabranie wyłącznie najpotrzebniejszych rzeczy. Podróżujący mają tendencję do zabierania czegoś “na zapas”. Oczywiście zawsze jest szansa, że wszystko się przyda. Jednak w praktyce zabranie przedmiotów w nadmiarze zdecydowanie powiększa rozmiar i wagę bagażu, a jak wiadomo, linie lotnicze stosują ograniczenia w kwestii wymiarów i ciężaru ekwipunków. A za przekroczenie limitu trzeba dopłacić.

Bagaż podręczny powinien mieścić się zwykle w wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm. Dla porównania bagaż rejestrowany najczęściej nie może przekroczyć wymiaru 158 cm (głębokość + szerokość + wysokość). Zatem spakowanie się do bagażu podręcznego na 7 dni może nie być takie proste, ale dla chcącego nic trudnego. Jak to zrobić?

  1. Załóż na siebie jak najwięcej ubrań. Dzięki temu ograniczysz miejsce w bagażu. Kurtka czy sweter zajęłyby jednak sporo miejsca. 
  2. Weź plecak/walizkę, która maksymalnie wykorzystuje wymiary akceptowane przez linię lotniczą w ramach bagażu podręcznego. 
  3. Nie pakuj nic w nadmiarze.
  4. Zaplanuj każdy dzień podróży. Dzięki temu będziesz wiedział, co i w jakich ilościach Ci się przyda.
  5. Podstawowe kosmetyki, takie jak żel pod prysznic, szampon do włosów czy pasta do zębów możesz kupić na miejscu.
  6. Przed wylotem sprawdź pogodę w miejscu docelowym. Będziesz wiedział czy zabrać więcej cieplejszych, czy letnich ubrań.

Ubezpieczenie bagażu – czy to możliwe?

W ramach ubezpieczenia turystycznego oferowane jest ochrona bagażu związana z jego utratą, zniszczeniem czy opóźnieniem w dostarczeniu. W ramach ubezpieczenia bagażu ubezpieczyciele oferują także ochronę sprzętu elektronicznego, który przewozi turysta.

Na koniec sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie turystyczne, które zawiera także ochronę bagażu. Oferty zostały wyliczone dla 7-dniowego wyjazdu osoby dorosłej (s) do Grecji.

UbezpieczycielSumy ubezpieczenia bagażuCena ubezpieczenia turystycznego
UNIQAUtrata lub zniszczenie – 2000 zł,
sprzęt elektroniczny – 2000 zł
32,34 zł
mtu24.plUtrata lub zniszczenie – 2000 zł,
sprzęt elektroniczny – 2000 zł,
opóźnienie bagażu – 500 zł
40 zł
You Can DriveUtrata lub zniszczenie – 2000 zł,
sprzęt elektroniczny – 2000 zł,
opóźnienie bagażu – 500 zł
44 zł
SIGNAL IDUNAUtrata lub zniszczenie – 1000 zł,
sprzęt elektroniczny – 500 zł
48,30 zł
GeneraliUtrata lub zniszczenie – 1000 zł,
sprzęt elektroniczny – 1000 zł,
opóźnienie bagażu – 514 zł
57 zł
ProamaUtrata lub zniszczenie – 2000 zł,
sprzęt elektroniczny – 2000 zł,
opóźnienie bagażu – 514 zł
57 zł
AXA PartnersUtrata lub zniszczenie – 3000 zł,
sprzęt elektroniczny – 1 500 zł,
opóźnienie bagażu – 350 zł
64,12 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (30.08.2024).

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy między innymi od poszczególnych sum ubezpieczeń, a także zakresu i czasu ochrony. Ubezpieczenie bagażu jest tak naprawdę dodatkiem i decydujące znaczenie mają sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW czy OC w życiu prywatnym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o triki na spakowanie bagażu podręcznego do samolotu

O czym należy pamiętać przy pakowaniu bagażu podręcznego?
Czy można ubezpieczyć bagaż?
Czy są jakieś zasady pakowania walizek, by wykorzystać jak najlepiej przestrzeń bagażu?
PODSUMOWANIE
  • Aby się efektywnie spakować w małą walizkę podróżną potrzebny jest dobry plan z listą rzeczy do zabrania.
  • Potem pozostaje eliminacja niektórych rzeczy, spakowanie się zgodnie z regułami i zważenie walizki.
  • Zrolowanie złożonych ubrań pozwoli na spakowanie ich większej liczby.
  • Poszczególne rodzaje rzeczy warto zapakować w woreczki i układać tak, aby wykorzystały całą przestrzeń.
  • Do bagażu podręcznego warto spakować leki i elektronikę.
  • Ochrona bagażu oferowana jest w ramach ubezpieczenia turystycznego.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!