Jak usunąć zabrudzenia z tapicerki samochodowej?

Tapicerka w aucie jest niczym historia przeglądarki. Można z niej odczytać kronikę wszystkich naszych samochodowych wypraw: jak często, z kim i gdzie jeździmy, co lubimy jeść, czy palimy papierosy, czy mamy dzieci lub zwierzęta. Dlatego zadbajmy o to, żeby od czasu do czasu wyczyścić zapis tej historii.

jak czyścić tapicerkę

Czyszczenie tapicerki krok po kroku

Bardzo często zapomina się, że tapicerka to nie tylko fotele i obicia drzwi, ale też wykładzina, którą wyłożona jest podłoga samochodu oraz dolna część elementu chroniącego skrzynię biegów. Wykładzina znajduje się również w bagażniku. 

Należy dbać o te elementy, systematycznie odkurzając i chroniąc najbardziej narażone fragmenty dywanikami – optymalne będą te przeznaczone do danego modelu samochodu, dzięki czemu idealnie wypełnią wszystkie przestrzenie. Świetnie sprawdzi się też mata ochronna ułożona w bagażniku, w którym z definicji przewozimy rzeczy brudzące i pozostawiające ślady. 

Odkurzanie należy przeprowadzać cyklicznie, najlepiej co dwa tygodnie. W tym celu odpuśćmy sobie jednak małe odkurzacze samochodowe, których używamy doraźnie. Optymalne będą mocne odkurzacze domowe z wąską ssawką, dzięki której dostaniemy się pod fotele i wszystkie inne trudno dostępne miejsca. 

Jeśli nasz odkurzacz nie usunie wszystkich zanieczyszczeń (80% zanieczyszczeń w tapicerkach to związki nierozpuszczalne w wodzie, jak piasek), chwyćmy w dłoń małą szczoteczkę i dokończymy dzieła własnoręcznie. O myciu dywaników chyba nie musimy wspominać, prawda? Z odkurzaczem odwiedzamy także bagażnik.

Jeśli posiadasz zwierzaka, nawet domowy odkurzacz może nie poradzić sobie z jego sierścią, która wbije się pomiędzy włókna materiału tapicerki. Pomocne będą w tym przypadku szczotki silikonowe, szczotki do sierści lub zwykłe rolki samoprzylepne do czyszczenia ubrań. Po odkurzeniu wnętrza należy zabrać się do czyszczenia tapicerki przy pomocy środków czyszczących.

Na sklepowych półkach znajdziemy m. in.: 

  • Preparaty w sprayu, którymi spryskuje się zabrudzone miejsca, doczyszcza szczotką, a następnie pozostawia do wyschnięcia.
  • Preparaty w piance, które również nakłada się na plamę, wyciera ściereczką i na koniec odkurza odplamione miejsce.
  • Specjalistyczne odplamiacze, które stosuje się jedynie punktowo. 

Dobrą praktyką jest wypróbowanie środka na mniej widocznej części tapicerki i zastosowanie go na większej powierzchni dopiero wówczas, gdy zauważymy, że wnętrze naszego pojazdu dobrze go toleruje. Jednak nawet wtedy może zaistnieć konieczność wyczyszczenia nie tylko samej plamy, ale całego elementu tapicerki, np. zagłówka. Wszystko dlatego, że odplamiony fragment może różnić się kolorem od reszty, a to marny efekt wizualny.

Tapicerka skórzana

Trzeba jednak pamiętać, że tapicerka tapicerce nierówna. Na rynku dostępne są tapicerki z najróżniejszych materiałów, ale zdecydowanie najczęściej stosowane są tapicerki skórzane, materiałowe i welurowe. Każda z nich ma inne właściwości, wygląd i, oczywiście, sposoby na czyszczenie oraz konserwację. O ile jednak tapicerki materiałowe i welurowe możemy czyścić na własną rękę zgodnie z wcześniej przedstawionymi metodami, o tyle tapicerce skórzanej trzeba poświęcić trochę więcej czasu i uwagi. 

Tapicerka wykonana ze skóry kojarzona jest z wyposażeniem luksusowych lub sportowych pojazdów. Kojarzona jest na tyle mocno, że niektórzy producenci samochodów oferują swoje flagowe produkty często (nie jest to sztywna reguła) tylko w wersji ze skórzaną tapicerką. Wszystko dlatego, że popularna “skóra” to wciąż synonim prestiżu i posiadacze kosztownych aut nawet nie chcą słyszeć o innych rozwiązaniach. 

A że pod rękę wraz z prestiżem kroczy wysoka cena? Chętnych nie brakuje. Tymczasem nawet najmniejsze pojedyncze elementy tapicerki w samochodach salonowych potrafią kosztować kilkaset złotych! W zakładach tapicerskich za metr kwadratowy skórzanego obicia zapłacimy do 150 zł. Często płacimy więc dużo za dużo za poczucie elitarności, które – no właśnie – nie trwa wiecznie.

Kolor tapicerki – jaki wybrać?

Wśród najpopularniejszych odcieni tapicerek skórzanych dominują te jasne, które nadają wnętrzu auta dodatkowego blasku. Niestety są też niepraktyczne, bo wraz z biegiem czasu zmieniają kolor i kształt – szczególnie w przypadku często wykorzystywanych siedzisk i oparć foteli. Nawet bardzo zadbane tapicerki potrafią być zauważalnie zużyte po pewnym czasie.

Bardziej praktyczne wydają się być tapicerki skórzane w ciemniejszych kolorach – wówczas nawet w samochodzie rodzinnym nieuniknione uszkodzenia i zabrudzenia nie będą tak widoczne gołym okiem. Nie dają jednak efektu wow.

Czyszczenie skórzanej tapicerki

Skórzane tapicerki należy czyścić i konserwować przynajmniej dwa razy do roku, by zachowały na dłużej swoje właściwości i efektowny wygląd. Jak się do tego zabrać? Najpierw upewnijmy się, jaki rodzaj skóry zdobi wnętrze naszego pojazdu. Obok skóry naturalnej możemy jeszcze trafić na ekoskórę.

CZY WIESZ, ŻE …

Aby rozpoznać rodzaj skóry użytej w samochodzie, należy wykonać test kropli wody – jeśli kropla wchłania się powoli, oznacza to, że mamy do czynienia ze skórą naturalną pokrytą warstwą lakieru wykończeniowego. Jeśli kropla nie wchłonie się w ogóle, test wykaże, że nasza skóra to tak naprawdę ekoskóra. 

Skoro wiemy już, z czym przyjdzie nam się mierzyć, możemy dobrać odpowiednie środki czyszczące. Zasadniczo środki przeznaczone dla skóry naturalnej nie powinny wyrządzić ekoskórze żadnych większych szkód, ale wówczas nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na produkty do czyszczenia i konserwacji skóry naturalnej. 

W sklepie zaopatrz się w:

  • rękawice ochronne,
  • szczotkę ze średnio twardym włosiem (by nie uszkodzić skóry przy doczyszczaniu),
  • ściereczkę z mikrofibry o dużej chłonności,
  • preparat czyszczący o neutralnym pH (w razie dużych zabrudzeń można zastosować środek o odczynie mocno zasadowym, który jest mocniejszy, ale uwaga – może doprowadzić do uszkodzenia tapicerki).

Wszystkie z wymienionych rzeczy często można dostać w zestawach proponowanych przez producentów środków do czyszczenia skór samochodowych. Gdyby jednak przyszło Ci kompletować wszystko oddzielnie, postaw na środki od jednego producenta – to pozwoli uniknąć niepożądanych reakcji różnych składników.

Sam proces mycia nie jest skomplikowany i wygląda podobnie, jak w przypadku tapicerek welurowych czy materiałowych. Pierwszym krokiem jest oczywiście odkurzanie. Następnie oczyszczamy skórę preparatem myjącym. W tym przypadku zastosujmy znaną nam już taktykę małych kroków i zanim rozpoczniemy działanie na pełną skalę, sprawdźmy na mało widocznym miejscu tapicerki, jak skóra znosi obecność środka czyszczącego. Jeśli tapicerka “da” nam zielone światło, możemy zacząć czyścić skórę odpowiednim preparatem myjącym oraz ściereczką

Po precyzyjnym wyczyszczeniu tapicerki trzeba odczekać 2-3 godziny, aż skóra wyschnie. Dopiero wówczas można nałożyć na jej powierzchnię preparat konserwujący. Unikajmy jednak wosków, które przeznaczone są dla wiekowych skór oldtimerów.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczać deskę rozdzielczą w samochodzie?

Czyszczenie tapicerki – kiedy udać się do specjalisty?

Nie zawsze jednak uda nam się wyjść obronną ręką ze starcia z plamami. Niektóre z nich są bardzo trudne do usunięcia przy pomocy domowych metod i środków. Przykładem mogą być ślady po produktach mlecznych, które nie dość, że są praktycznie nieusuwalne, to jeszcze po pewnym czasie zaczynają wydzielać przykrą woń zepsutego mleka.

Przykład

Pani Barbara zauważyła, że jedno z jej dzieci w trakcie podróży wylało na tapicerkę odrobinę jogurtu. Plamy nie dało się usunąć za pomocą polecanych w internecie sposobów. Pani Barbara miała tylko jedno wyjście: profesjonalne pranie tapicerki samochodowej. Przy okazji mogła skorzystać z takich usług, jak ozonowanie kabiny (które służy do usuwania drobnoustrojów i roztoczy) i czyszczenie klimatyzacji. Cały zabieg trwał tyle samo czasu, ile zajęłoby jej samodzielne sprzątanie auta.

Domowe pranie nie usuwa również zapachu papierosów. Problematyczne będą też ślady po kawie i herbacie, krwi, lakierze do paznokci i wielu innych substancjach. Wówczas zamiast samemu męczyć się i przeklinać swój los, oddajmy go w ręce profesjonalistów od car detailingu, którzy przywrócą wnętrzu naszego samochodu blask pierwotnej prezencji.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć felgi przed brudem?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o usuwanie zabrudzeń z tapicerki samochodowej

Jak usunąć sierść z tapicerki?
Jak wyczyścić welurową tapicerkę?
Jak czyści się plastikowe części samochodu?
PODSUMOWANIE
  • Warto zabezpieczać materiały znajdujące się w aucie przed zabrudzeniem i uszkodzeniami, stosując chodniki i maty chroniące wykładzinę.
  • Do sprzątania samochodu przydają się: rękawice, odkurzacz, ściereczki z mikrofibry i specjalne środki do czyszczenia tapicerki.
  • Przed użyciem środka czyszczącego warto wypróbować go na małej powierzchni, żeby zobaczyć, jak reagują na niego materiały znajdujące się w samochodzie.
  • Do czyszczenia tapicerki ze skóry i z ekoskóry przydają się specjalne preparaty. Konserwowanie takiego rodzaju tapicerki warto przeprowadzać raz na pół roku.
  • Plamy z mleka lub smaru, a także ślady po kawie, herbacie czy krwi mogą być trudne do samodzielnego usunięcia. Żeby się ich pozbyć, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów od car detailingu.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Najlepiej to zamówić pranie tapicerki w aucie w firmie która wie co robi, dobrze, tanio, robią w Warszawie, ostatnio korzystałem z mobilna para , i jestem mega zadowolony, widać że chłopaki wiedzą co robią i mają całe auto różnych preparatów.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC