Jak uzyskać paszport dla dziecka?

Dziecko może natchnąć do podróżowania i eksplorowania nowych, nieznanych dotąd kierunków. Wystarczy zadbać o paszport dla malucha. Sprawdź, jak wyrobić dokument podróży dla pociechy, by wspólnie cieszyć się z odkrywania świata na nowo!

paszport dla dziecka

Twoje dziecko pierwszy raz wyjeżdża za granicę? A może czeka je pierwszy wyjazd poza UE? W tym poradniku zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak wyrobić paszport dziecku. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura ubiegania się o polski paszport dla małoletniego.

Paszport dla dziecka a paszport biometryczny

Paszport tradycyjny jest dokumentem biometrycznym, gdyż zawiera mikrochip z zapisanymi danymi posiadacza, takimi jak: wzór linii papilarnych i siatkówki oka. Jest on pełnoprawnym dokumentem podróży, uznawanym na całym świecie i przeznaczonym przede wszystkim dla dorosłych. Niepełnoletnim przysługuje natomiast paszport dla dziecka.

Co to jest paszport dla dziecka?

Stoisz przed wyborem, jaki dokument podróży wyrobić dziecku? W przypadku podróży tylko po krajach strefy Schengen wystarczy dowód osobisty dla dziecka, jednak w przypadku dalszych wypraw przyda mu się właśnie polski paszport. Dziecięcy paszport to uproszczona wersja pełnowymiarowego paszportu dla dorosłych. Wystawiany jest dzieciom w różnym wieku:

 • do 5. roku życia (niekonieczna obecność dziecka),
 • od 5. do 12. roku życia (konieczna obecność dziecka i pobranie odcisków palców),
 • od 12. do 18. roku życia (konieczna obecność dziecka, pobranie odcisków palców i podpis).

Procedura paszportowa w przypadku osoby małoletniej jest różna. Zależy od wieku dziecka oraz od tego, czy osoby składające wniosek przebywają w Polsce, czy za granicą.

Wniosek o paszport dla dziecka – kto może go złożyć?

Dziecko w wieku do 5 lat nie musi być obecne przy składaniu wniosku ani odbiorze gotowego dokumentu. Starsza pociecha (w wieku 5-12 lat lub więcej) musi już stawić się przy ubieganiu o dokument podróży. Urzędnik pobiera odciski palców od dzieci powyżej 5. roku życia, a po 12. urodzinach prosi również o złożenie podpisu w stosownym miejscu we wniosku.

Kto uzyska paszport dla dziecka?

 • rodzice/opiekunowie prawni (oboje),
 • jeden z rodziców/opiekunów prawnych, jeśli:
  • drugi z nich wyrazi na to zgodę na piśmie potwierdzonym przez notariusza, konsula lub urzędnika paszportowego,
  • ma orzeczenie z sądu, zwalniające drugiego z nich z prawa o decydowaniu o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • ma orzeczenie sądu rodzinnego stwierdzające zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • jeden z nich nie żyje.

Jak uzyskać paszport dla dziecka krok po kroku?

Paszport dla dziecka to nie tak skomplikowana sprawa. Oto instrukcja, jak go uzyskać w 4 prostych krokach:

 1. Przygotuj niezbędne dokumenty (m.in.: wniosek, zdjęcie i dowód opłaty),
 2. Zapłać za paszport (zachowaj dowód zapłaty).
 3. Złóż komplet dokumentów (obowiązkowych i dodatkowych w razie potrzeby).
 4. Odbierz gotowy paszport.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Jak wyrobić paszport? Krok po kroku omawiamy całą procedurę.

Jak złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Wniosek paszportowy dla dziecka możesz złożyć stacjonarnie albo przez internet. Aby dopełnić formalności zdalnie, wystarczy, że masz profil zaufany – dodatkowo może Ci się przydać kwalifikowany podpis elektroniczny/osobisty.

We wnioskach składanych przez jednego z rodziców/ prawnych opiekunów wymagana jest zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka.

Wniosek o paszport dla dziecka – wymagane dokumenty

Co jest niezbędne we wniosku o paszport dla dziecka? Do wniosku paszportowego dla osoby nieletniej potrzebne są:

 • 1 kolorowe zdjęcie (fotografia paszportowa),
 • dowód wniesienia opłaty za paszport dla dziecka,
 • zgodę drugiej strony (rodzica/opiekuna prawnego/kuratora) lub orzeczenie sądu rodzinnego przy braku zgodności stanowisk,
 • dokument określający zakres władzy rodzicielskiej, jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone.

Wniosek wypełnij zgodnie z najlepszą wiedzą i zebraną dokumentacją.

Dodatkowe dokumenty i załączniki:

 • transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia, jeśli dziecko przyszło na świat w innym kraju,
 • ogólnopolska Karta Dużej Rodziny (do zniżki).

Jakie informacje zawiera paszport dla dziecka?

Dziecięcy paszport, podobnie jak dokument podróży w przypadku pełnoletnich podróżników, zawiera podstawowe informacje i dane umożliwiające ich identyfikację. Są to m.in. takie informacje jak:

 • imię i nazwisko,
 • data i miejsce urodzenia,
 • płeć,
 • numer PESEL,
 • wizerunek twarzy (zdjęcie paszportowe),
 • kraj wydania,
 • seria i numer paszportu,
 • nazwa organu wydającego,
 • data ważności paszportu.

Gdzie pojedziesz z dowodem, a gdzie z paszportem?

Dowód osobisty dla dziecka uprawnia je do wjazdu na teren niemal wszystkich państw Wspólnoty i jeszcze kilku egzotycznych krain. To przede wszystkim 27 krajów strefy Schengen, a łącznie ponad 40 państw świata.

Polski paszport pozwala natomiast dostać się do 189 krajów bez wizy. To plasuje dokument podróży wydany przez Polskę na 6. pozycji na świecie (wg indeksu Henley z początku 2024 roku). W aktualizowanym na bieżąco indeksie (Passport Index) tworzonym przez Arton Capital sytuowany jest w 4. randze mocy.

Kraje, do których dziecko wjedzie na podstawie dowodu osobistego (przykłady)Kraje, do których dziecko wjedzie na podstawie paszportu (przykłady)
Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy Ukraina, Białoruś, Kosowo, Rosja, Turcja, Kazachstan, Wielka Brytania, Egipt, Tunezja, Turecka Republika Cypru Północnego
Źródło: opracowanie własne.

Przeczytaj również: Do jakich krajów potrzebna jest wiza?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o paszport dla dziecka

Ile kosztuje paszport dla dziecka?
Ile czeka się na paszport dla dziecka?
Kto może odebrać paszport dziecka?
Dlaczego oboje rodziców musi wyrazić zgodę na wydanie dziecku paszportu?
PODSUMOWANIE
 • Aby wyrobić dziecku paszport, musi być obopólna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w tej kwestii. W sytuacji spornej decyduje sąd, a w przypadku nieletnich pod nadzorem kuratorskim – kurator.
 • Wniosek o wydanie dziecku paszportu może złożyć jeden z rodziców pod warunkiem, że dysponuje zgodą drugiego z nich.
 • Paszport dla dziecka w wieku do 5 lat nie jest paszportem biometrycznym. Wzór linii papilarnych pobierany jest od dzieci dopiero po ukończeniu 5. roku życia.
 • Aby uzyskać paszport dla dziecka powyżej 5. roku życia, trzeba udać się z nim do punktu paszportowego. Dzieci powyżej 12 lat samodzielnie podpisują się na wniosku paszportowym w obecności urzędnika.
 • Dowód osobisty dla dziecka pozwala podróżować po Europie (m.in. 27 państwach Schengen). Polski paszport dla dziecka daje możliwość wyjazdu do aż 189 krajów. Dokument podróży wydawany przez Polskę jest jednym z silniejszych paszportów na świecie.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!