Wycena samochodu – jak wycenić auto na sprzedaż?
Sprzedając używane auto, przede wszystkim należy ustalić odpowiednią cenę. Jak oszacować wartość samochodu, aby nie odstraszyć ewentualnych kupców, ale też nie stracić na transakcji? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Z tekstu dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wartość pojazdu, dzięki czemu będziesz w stanie wycenić używany samochód przed sprzedażą, tak, aby na nim nie stracić.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Jak oszacować wartość używanego samochodu?
- Jakie serwisy internetowe pomogą oszacować wartość samochodu?
- Czy warto powierzyć wycenę samochodu podmiotom trzecim?
- Czy istnieje cennik wartości samochodu?
- Jak wstępnie ustalić wartość używanego auta?
- Jakie czynniki mają wpływ na wartość używanego samochodu?
- Co z ubezpieczeniem po sprzedaży samochodu?
Wycena samochodu – jak oszacować wartość używanego samochodu?
Wiele osób ma problem z wyceną używanego samochodu przed sprzedażą – nikt nie chce przecież stracić na transakcji, ale z drugiej strony, zbyt wysoka oferta mogłaby odstraszyć potencjalnych klientów. Jak więc ustalić odpowiednią cenę?
Sprzedawcy najczęściej zaczynają od porównania podobnych ofert. Jest to dobry trop, o ile weźmiesz poprawkę na to, że na wartość samochodu ma wpływ nie tylko model, rocznik oraz przebieg, ale także wyposażenie czy przebyte stłuczki. Oferty dotyczące tej samej marki i tego samego rocznika, mogą odbiegać od siebie cenowo, co potwierdza, że przy wycenie należy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki.
Porównanie ofert może być więc dobrym punktem wyjściowym, aby ustalić średnią cenę dla samego modelu i rocznika. Następnie ustaloną cenę należy zmodyfikować o wartości, które obniżają lub podwyższają wartość samochodu. Podwyższyć wartość może np. dodatkowe wyposażenie samochodu czy tuning, z kolei negatywnie na wysokość ceny będą wpływały np. przebyte stłuczki.
Jak inaczej możesz ustalić wartość samochodu? Możesz skorzystać z szacunku sporządzonego na potrzeby ostatnio podpisanej umowy AC, pamiętaj jednak, że wartość samochodu jest szacowana przez ubezpieczyciela na podstawie podanych przez Ciebie informacji. W praktyce zazwyczaj wycena auta wskazana w umowie ubezpieczenia AC jest zbyt wysoka jak na realia rynkowe. Nie oznacza to, że powyższe informacje są bezwartościowe. Wykorzystaj je i porównaj z wartością, którą samodzielnie oszacowałeś – dzięki temu będziesz w stanie uzyskać realną wartość swojego auta.
Wycena auta w internecie – gdzie oszacować wartość samochodu?
W internecie znajdziesz wiele serwisów, które umożliwiają darmową wycenę samochodu. Taką pomoc uzyskasz m.in. na stronach:
- autouncle.pl,
- autowycena.eu,
- autowycenaonline.pl,
- darmowa-wycena-aut.pl,
- omnipret.com.
Powyższe serwisy umożliwiają oszacowanie wartości samochodu na podstawie następujących informacji: marka, model, rocznik, typ silnika. Wyszukiwarka omnipret bierze dodatkowo pod uwagę przebieg samochodu, z kolei na stronie darmowa-wycena-aut.pl w formularzu należy również wskazać typ nadwozia.
Czy wycena samochodu uzyskana na powyższych stronach jest realna? Same serwisy zastrzegają, że jest to średnia cena rynkowa dla danego modelu i rocznika, ale kalkulatory umieszczone na stronach nie biorą pod uwagę takich czynników, jak stan techniczny, przebyte kolizje czy dodatkowe wyposażenie.
Powyższe informacje mogą być więc pomocne przy dokonywaniu wstępnej wyceny jako dobra alternatywa dla opisywanego wyżej porównywania podobnych ofert. Korzystając z powyższych serwisów lub innych analogicznych, jesteś zatem w stanie w szybki sposób uzyskać średnią wartość rynkową dla danego modelu samochodu. Jednak pamiętaj, że przy wyliczaniu ceny auta należy brać pod uwagę także inne czynniki.
Wycena auta przez podmioty trzecie – czy warto?
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wizyta w komisie nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz poznać realną wartość samochodu. Komis jako podmiot będący potencjalnym nabywcą nie poda zbyt wysokiej ceny – wskazana wartość będzie raczej zaniżona (leży to w interesie komisu). Gdzie jeszcze można szukać pomocy?
Obecnie istnieje wiele podmiotów, które oferują wycenę samochodu za konkretną opłatą. Wcześniej wspomniano o serwisach internetowych, za pośrednictwem których możesz za darmo wykonać uproszczoną kalkulację, co może przydać się w celu ustalenia ceny początkowej. Tego typu serwisy, poza tym, że udostępniają darmowy kalkulator, często odsyłają użytkowników do swoich punktów, w których dokładnej wyceny (uwzględniającej więcej czynników) dokona profesjonalista, ale to wszystko oczywiście za dodatkową opłatą.
Istnieją również serwisy, które dokonują kalkulacji wartości samochodu za wniesieniem odpowiedniej opłaty. Takie serwisy to przede wszystkim Info-Ekspert i Eurotax. Serwisy te korzystają z rozbudowanych baz danych, dzięki czemu wycena samochodu w ich wykonaniu jest bardzo dokładna. Czy to się opłaca? Jeśli zależy Ci na szybkiej wycenie, to warto rozważyć taką opcję.
Ekspert Mubi radzi:
Czy można sprawdzić cenniki firm ubezpieczeniowych i rzeczoznawców?
Istnienie takich baz jak Info-Ekspert czy Eurotax rodzi pytanie, czy wobec tego można gdzieś znaleźć również ogólny cennik, na podstawie którego dałoby się ustalić wartość rynkową samochodu? Niestety, odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości sprawdzenia tego, jak jest wyceniany nasz samochód przez zajmujące się tym podmioty. Jak to zrobić?
- Zamawiając wycenę u profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego – taki specjalista posiada uprawnienia do wyceny pojazdów i spełnia wymagania podane w ustawie Prawo o ruchu drogowym, lista rzeczoznawców samochodowych jest powszechnie dostępna i można ją sprawdzić na stronie Ministerstwa Infrastruktury.
- Sprawdzając sumę ubezpieczenia AC u danego ubezpieczyciela – jak wspominaliśmy, można to zrobić, sprawdzając wycenę na ostatnio podpisanej umowie, ale można też skorzystać z kalkulatora OC AC Mubi, gdzie po wypełnieniu formularza na liście uzyskanych ofert znajdziemy też informacje o sumie ubezpieczenia AC, czyli oszacowanej przez ubezpieczyciela wartości rynkowej samochodu.
Pamiętaj, że o ile wycena uzyskana u profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego jest wiarygodna i można się nią posłużyć, np. podczas zawierania umowy ubezpieczenia AC, o tyle wyceny przeprowadzone przez ubezpieczycieli są szacunkowe. Możesz się z nimi nie zgodzić.
Jakie wstępnie ustalić wartość używanego auta?
Jeśli planujesz samodzielnie ustalić wartość samochodu, to w pierwszej kolejności określ średnią cenę dla konkretnego modelu i rocznika. Możesz skorzystać z wcześniej wspomnianych kalkulatorów dostępnych w internecie lub samodzielnie przejrzeć podobne oferty sprzedaży i wyciągnąć odpowiednią średnią. Pamiętaj, że uzyskaną w ten sposób wartość należy zmodyfikować, biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak przebieg, bezwypadkowość czy dodatkowe wyposażenie.
Wycena samochodu – co wpływa na wartość używanego samochodu?
Poniżej wskazano listę czynników, które mają wpływ na wartość samochodu. To po ich uwzględnieniu można ustalić, czy wycena samochodu jest prawidłowa, czy może powinna być wyższa lub niższa.
- Pochodzenie samochodu
Jeśli np. sprowadziłeś samochód z Niemiec, jego wartość rynkowa będzie niestety niższa. Statystycznie auta zakupione w Polsce sprzedają się na rynku wtórnym za wyższą cenę, co więcej, cieszą się one większym zainteresowaniem potencjalnych kupców.
- Stan techniczny pojazdu
Jeśli samochód przebył liczne naprawy, ma pewne usterki bądź jego stan wizualny nie jest doskonały, wartość samochodu na pewno spadnie. Ważne, aby nie próbować zataić wad przed kupcem. Pamiętaj, że jako sprzedający odpowiadasz za wady, które ukryłeś przed nabywcą. Podejdź do tej kwestii uczciwie, poinformuj o ewentualnych mankamentach i zrekompensuj to, obniżając odpowiednio cenę.
- Bezwypadkowość
Samochód po kolizji o wiele ciężej sprzedać, aniżeli auto, które nigdy nie uczestniczyło w stłuczce. Potencjalni kupcy obawiają się o stan samochodu, który przeszedł większe naprawy. Nie bez przyczyny więc bezwypadkowość stanowi dodatkowy atut. Wartość samochodu po przebytej kolizji może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu do tego samego modelu, który ma bezwypadkową historię. Jeśli chcesz uczynić z tego dodatkową zaletę, udokumentuj odpowiednio bezwypadkową historię samochodu.
Niedoszły nabywca używanego samochodu sprawdził jego przeszłość w usłudze Historia Pojazdu korzystającej z danych CEPiK. Zorientował się, że sprzedawca chciał wprowadzić go w błąd, zatajając informację o wypadku, w wyniku którego powstała istotna szkoda, a także o naprawach, które przeszło wystawione na sprzedaż auto. Z powodu tych wiadomości kupiec rozmyślił się, a następnie zdecydował się zamieścić uwagę o nieuczciwości sprzedawcy na stronie internetowej, na której znalazł ogłoszenie. Z tego powodu osoba sprzedająca pojazd straciła zaufanie wielu użytkowników serwisu i nie udało jej się szybko zbyć samochodu.
- Dodatkowe wyposażenie
Dodatkowe wyposażenie z pewnością podnosi komfort użytkowania auta. Jeśli dużo włożyłeś w auto, inwestując w jego dodatkowe wyposażenie, uczyń z tego atut. Dodatkowe wyposażenie przemawia za zwiększeniem wartości samochodu.
- Przebieg
Im wyższy przebieg, tym gorszy odbiór samochodu przez potencjalnych kupców. Nie bez przyczyny częstym trikiem nieuczciwych handlowców jest przekręcanie licznika w celu zmniejszenia liczby przebytych kilometrów. Wysoki przebieg samochodu może obniżyć jego wartość nawet o kilkadziesiąt procent. Weź to pod uwagę, ustalając wartość samochodu, bo zbyt wysoka cena auta może spowodować, że nie będzie zainteresowanych ofertą.
Przeczytaj też: Wycena samochodu przy wypłacie odszkodowania
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie
Gdy już ustalisz wartość samochodu i uda Ci się sprzedać auto po satysfakcjonującej cenie, to jeszcze nie koniec. Zarówno sprzedający, jak i kupujący mają bowiem po swojej stronie obowiązki dotyczące ubezpieczenia, których muszą dopełnić.
Sprzedający powinien:
- przekazać nowemu właścicielowi dokumenty ubezpieczenia OC samochodu,
- zawiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu (w ciągu 14 dni od sprzedaży).
Z punktu widzenia sprzedającego zwłaszcza ten drugi obowiązek jest istotny. Dopóki go nie dopełni będzie bowiem odpowiadał solidarnie z nabywcą auta za zobowiązania ubezpieczeniowe (np. opłatę raty za polisę czy składki ubezpieczenia). Aby tego uniknąć, wystarczy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o transakcji, podając datę sprzedaży, dane sprzedawcy i kupującego, oraz informacje o pojeździe.
Z kolei kupujący powinien zadbać o to, żeby otrzymać ubezpieczenie po sprzedającym – w jego interesie leży bowiem, aby samochód był ubezpieczony – a także zdecydować, co z nim zrobić. Opcje są dwie:
- można zatrzymać ubezpieczenie OC po sprzedającym i korzystać z niego do końca obowiązywania umowy – pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i zażądać od Ciebie dopłaty,
- można wypowiedzieć dotychczasową umowę OC i nabyć nowe ubezpieczenie.
Jeśli kontynuujesz polisę OC po poprzednim właścicielu samochodu, pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie – najpóźniej w ostatnim dniu jego obowiązywania musisz zatem kupić nową polisę.
W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu musisz pamiętać, że Twoim obowiązkiem jest zakup nowej polisy, tak żeby nie wystąpiła przerwa w ochronie ubezpieczeniowej. Brak OC jest bowiem karany i już nawet jeden dzień bez obowiązkowej ochrony może skutkować dużym wydatkiem dla kierowcy. W 2024 roku kary za brak ubezpieczenia OC dla kierowców samochodów osobowych wynoszą:
- 1720 zł za brak OC od 1 do 3 dni,
- 4300 zł za brak OC od 4 do 14 dni,
- 8600 zł brak OC powyżej 14 dni.
Najlepszą opcją, aby uniknąć kary, jest oczywiście wykupienie ubezpieczenia samochodu w terminie. Szybko i wygodnie zrobisz to za pomocą porównywarki Mubi, gdzie w kilka minut uzyskasz listę ofert wielu różnych firm ubezpieczeniowych przygotowanych specjalnie dla Ciebie. Podając w formularzu tylko niezbędne informacje, będziesz mógł porównać ceny i warunki ochrony, wybierając tę polisę, która najbardziej Ci odpowiada.
A ile możesz na tym zaoszczędzić? Sprawdźmy na przykładzie 33-letniego Dariusza, żonatego i bezdzietnego mężczyzny z Zielonej Góry, który szuka ubezpieczenia dla swojego Peugeota 206 z 2009 roku (benzyna, pojemność silnika: 1360 cm3). Nasz przykładowy kierowca ma prawo jazdy od 6 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jakie oferty zaproponowali mu ubezpieczyciele?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Pakiet ubezpieczeń | Cena polisy |
---|---|---|
mtu24.pl | OC + Assistance | 718 zł |
Beesafe | OC | 847 zł |
Trasti | OC | 931 zł |
LINK4 | OC + Assistance | 1167 zł |
UNIQA | OC + Assistance | 1297 zł |
Wiener | OC + Assistance | 1568 zł |
Benefia | OC + NNW | 2308 zł |
Dzięki porównywarce ubezpieczeń Dariusz mógłby zaoszczędzić na OC prawie 1600 zł! Nie czekaj i sprawdź, o ile tańsze może być Twoje ubezpieczenie!
- Jeśli planujesz sprzedać samochód, zacznij od ustalenia średniej wartości rynkowej. Możesz to uczynić, porównując podobne oferty bądź korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów.
- Ustalając cenę samochodu, nie opieraj się jedynie na średniej wartości samochodów o tym samym modelu i roczniku, ale weź pod uwagę dodatkowe elementy, takie jak: przebieg, bezwypadkowość, stan techniczny czy dodatkowe wyposażenie.
- Pamiętaj, że im wyższy przebieg, tym niższa wartość rynkowa pojazdu. Negatywnie na jego wartość wpływają także przebyte stłuczki, odbyte naprawy, usterki, a także pochodzenie samochodu.
- Wartość samochodu możesz ustalić również u profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego, a także posługując się wycenami przygotowanymi przez ubezpieczycieli.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wycenę samochodu przed sprzedażą
Tak. Kierowcy najczęściej porównują podobne oferty, ustalając w ten sposób średnią cenę dla danego modelu i rocznika. Można też przeprowadzić wycenę za pomocą darmowych serwisów internetowych lub skorzystać z wartości oszacowanej przez ubezpieczyciela podczas podpisywania umowy AC. Pamiętaj jednak, że takie wyceny nie uwzględniają indywidualnych cech, stanu technicznego i historii pojazdu.
Jeśli chcesz mieć pewność, że ta będzie jak najdokładniejsza, to bez wątpienia tak. Musisz jednak przy tym uważać, bo np. wycena w komisie, w którym zamierzasz sprzedać auto, może być zaniżona. Lepiej w takim wypadku skorzystać z usług niezależnego profesjonalisty lub płatnych serwisów w rodzaju Info-Ekspert czy Eurotax, które korzystają przy wycenie z rozbudowanych baz danych.
Czynników jest wiele, począwszy od pochodzenia, przez przebieg i stan techniczny, po historię pojazdu. Samochód z widocznymi uszkodzeniami na pewno będzie automatycznie tracił na wartości, podobnie jak ten, który przechodził w przeszłości naprawy po poważnym wypadku. Zawyżyć wartość auta może natomiast jego dodatkowe wyposażenie lub tuning.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji