Jak wycenić samochód na sprzedaż?

Sprzedając używane auto, przede wszystkim należy ustalić odpowiednią cenę. Jak oszacować wartość samochodu, aby nie odstraszyć ewentualnych kupców, ale też nie stracić na transakcji? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Z tekstu dowiesz się jakie czynniki wpływają na wartość pojazdu, dzięki czemu będziesz w stanie wycenić używany samochód przed sprzedażą, tak aby na nim nie stracić.

Jak oszacować wartość używanego samochodu?

Wiele osób ma problem z wyceną używanego samochodu przed sprzedażą – nikt nie chce przecież stracić na transakcji, ale z drugiej strony, zbyt wysoka oferta mogłaby odstraszyć potencjalnych klientów. Jak więc ustalić odpowiednią cenę?

Sprzedawcy najczęściej zaczynają od porównania podobnych ofert. Jest to dobry trop, o ile weźmiesz poprawkę na to, że na wartość samochodu ma wpływ nie tylko model, rocznik oraz przebieg, ale także wyposażenie czy przebyte stłuczki. Oferty dotyczące tej samej marki i tego samego rocznika, mogą odbiegać od siebie cenowo, co potwierdza że przy wycenie należy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki.

Porównanie ofert może być więc dobrym punktem wyjściowym, aby ustalić średnią cenę dla samego modelu i rocznika. Następnie ustaloną cenę należy zmodyfikować o wartości, które obniżają lub podwyższają wartość samochodu. Podwyższyć wartość może np. dodatkowe wyposażenie samochodu czy tunning, z kolei negatywnie na wysokość ceny będą wpływały np. przebyte stłuczki.

Jak inaczej możesz ustalić wartość samochodu? Możesz skorzystać z szacunku sporządzonego na potrzeby ostatnio podpisanej umowy AC, pamiętaj jednak, że wartość samochodu jest szacowana przez ubezpieczyciela na podstawie podanych przez Ciebie informacji. W praktyce zazwyczaj wartość wskazana w umowie AC jest zbyt wysoka jak na realia rynkowe. Nie oznacza to, że powyższe informacje są bezwartościowe. Wykorzystaj je i porównaj z wartością, którą samodzielnie oszacowałeś – dzięki temu będziesz w stanie uzyskać realną wartość swojego auta.

Jakie serwisy internetowe pomogą oszacować wartość samochodu?

W internecie znajdziesz wiele serwisów, które umożliwiają darmową wycenę samochodu. Taką pomoc uzyskasz m.in. na stronach: 

 • autouncle.pl,
 • darmowa-wycena-aut.pl,
 • omnipret.com.

Powyższe serwisy umożliwiają oszacowanie wartości samochodu na podstawie następujących informacji: marka, model, rocznik, typ silnika. Wyszukiwarka omnipret bierze dodatkowo pod uwagę przebieg samochodu, z kolei na stronie darmowa-wycena-aut.pl w formularzu należy również wskazać typ nadwozia.

Czy wycena uzyskana na powyższych stronach jest realna? Same serwisy zastrzegają, że jest to średnia cena rynkowa dla danego modelu i rocznika, ale kalkulatory umieszczone na stronach nie biorą pod uwagę takich czynników, jak stan techniczny, przebyte kolizje czy dodatkowe wyposażenie.

Powyższe informacje mogą być więc pomocne przy dokonywaniu wstępnej wyceny jako dobra alternatywa dla opisywanego wyżej porównywania podobnych ofert. Korzystając z powyższych serwisów lub innych analogicznych, jesteś zatem w stanie w szybki sposób uzyskać średnią wartość rynkową dla danego modelu samochodu, jednak pamiętaj, że przy wyliczaniu ceny auta należy brać pod uwagę także inne czynniki.

Wycena samochodu przez podmioty trzecie – czy warto?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wizyta w komisie nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz poznać realną wartość samochodu. Komis jako podmiot będący potencjalnym nabywcą nie poda zbyt wysokiej ceny – wskazana wartość będzie raczej zaniżona (leży to w interesie komisu). Gdzie jeszcze można szukać pomocy?

Obecnie istnieje wiele podmiotów, które oferują wycenę samochodu za konkretną opłatą. Wcześniej wspomniano o serwisach internetowych, za pośrednictwem których możesz za darmo wykonać uproszczoną kalkulację, co może przydać się w celu ustalenia ceny początkowej. Tego typu serwisy, poza tym, że udostępniają darmowy kalkulator, często odsyłają użytkowników do swoich punktów, w których dokładnej wyceny (uwzględniającej więcej czynników) dokona profesjonalista, ale to wszystko oczywiście za dodatkową opłatą.

Istnieją również serwisy, które dokonują kalkulacji wartości samochodu za wniesieniem odpowiedniej opłaty. Takie serwisy to przede wszystkim Info-Ekspert i Eurotax. Serwisy te korzystają z rozbudowanych baz danych, dzięki czemu wycena samochodu w ich wykonaniu jest bardzo dokładna. Czy to się opłaca? Jeśli zależy Ci na szybkiej wycenie, to warto rozważyć taką opcję.

Ekspert Mubi radzi:

Z baz Info-Ekspert i Eurotax korzystają także ubezpieczyciele w celu oszacowania wartości ubezpieczanego pojazdu, a tym samym w celu określenia sumy ubezpieczenia AC. To od niej będzie zależało maksymalne odszkodowanie, jakie właściciel samochodu będzie mógł uzyskać po szkodzie, np. po kradzieży auta. Wskazanie wersji pojazdu według bazy Eurotax oraz podanie modelu według bazy Info-Ekspert w porównywarce Mubi pozwoli uzyskać bardziej dokładną wycenę polisy i zapewnić właściwy zakres ochrony.

Jakie wstępnie ustalić wartość używanego auta?

Jeśli planujesz samodzielnie ustalić wartość samochodu, to w pierwszej kolejności określ średnią cenę dla konkretnego modelu i rocznika. Możesz skorzystać z wcześniej wspomnianych kalkulatorów dostępnych w internecie lub samodzielnie przejrzeć podobne oferty sprzedaży i wyciągnąć odpowiednią średnią. Pamiętaj, że uzyskaną w ten sposób wartość należy zmodyfikować, biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak przebieg, bezwypadkowość czy dodatkowe wyposażenie.

Jakie czynniki mają wpływ na wartość używanego samochodu?

Poniżej wskazano listę czynników, które mają wpływ na wartość samochodu.

 • Pochodzenie samochodu

Jeśli np. sprowadziłeś samochód z Niemiec, jego wartość rynkowa będzie niestety niższa. Statystycznie auta zakupione w Polsce sprzedają się na rynku wtórnym za wyższą cenę, co więcej, cieszą się one większym zainteresowaniem potencjalnych kupców.   

 • Stan techniczny pojazdu

Jeśli samochód przebył liczne naprawy, ma pewne usterki bądź jego stan wizualny nie jest doskonały, wartość samochodu na pewno spadnie. Ważne, aby nie próbować zataić wad przed kupcem. Pamiętaj, że jako sprzedający odpowiadasz za wady, które ukryłeś przed nabywcą. Podejdź do tej kwestii uczciwie, poinformuj o ewentualnych mankamentach i zrekompensuj to, obniżając odpowiednio cenę.

 • Bezwypadkowość

Samochód po kolizji o wiele ciężej sprzedać, aniżeli auto które nigdy nie uczestniczyło w stłuczce. Potencjalni kupcy obawiają się o stan samochodu, który przeszedł większe naprawy. Nie bez przyczyny więc bezwypadkowość stanowi dodatkowy atut. Wartość samochodu po przebytej kolizji może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu do tego samego modelu, który ma bezwypadkową historię. Jeśli chcesz uczynić z tego dodatkową zaletę, udokumentuj odpowiednio bezwypadkową historię samochodu.

Przykład

Niedoszły nabywca używanego samochodu sprawdził jego przeszłość w usłudze Historia Pojazdu, korzystającej z danych CEPiK. Zorientował się, że sprzedawca chciał wprowadzić go w błąd, zatajając informację o wypadku, w wyniku którego powstała istotna szkoda, a także o naprawach, które przeszło wystawione na sprzedaż auto. Z powodu tych wiadomości kupiec rozmyślił się, a następnie zdecydował się zamieścić uwagę o nieuczciwości sprzedawcy na stronie internetowej, na której znalazł ogłoszenie. Z tego powodu osoba sprzedająca pojazd straciła zaufanie wielu użytkowników serwisu i nie udało jej się szybko zbyć samochodu.

 • Dodatkowe wyposażenie

Dodatkowe wyposażenie z pewnością podnosi komfort użytkowania auta. Jeśli dużo włożyłeś w auto, inwestując w jego dodatkowe wyposażenie, uczyń z tego atut. Dodatkowe wyposażenie przemawia za zwiększeniem wartości samochodu.

 • Przebieg

Im wyższy przebieg, tym gorszy odbiór samochodu przez potencjalnych kupców. Nie bez przyczyny częstym trikiem nieuczciwych handlowców jest przekręcanie licznika w celu zmniejszenia liczby przebytych kilometrów. Wysoki przebieg samochodu może obniżyć jego wartość nawet o kilkadziesiąt procent. Weź to pod uwagę, ustalając wartość samochodu, bo zbyt wysoka cena auta może spowodować, że nie będzie zainteresowanych ofertą.

Przeczytaj też: Wycena samochodu przy wypłacie odszkodowania

PODSUMOWANIE
 • Jeśli planujesz sprzedać samochód, zacznij od ustalenia średniej wartości rynkowej. Możesz to uczynić, porównując podobne oferty bądź korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów.
 • Ustalając cenę samochodu, nie opieraj się jedynie na średniej wartości samochodów o tym samym modelu i roczniku, ale weź pod uwagę dodatkowe elementy, takie jak: przebieg, bezwypadkowość, stan techniczny czy dodatkowe wyposażenie.
 • Pamiętaj, że im wyższy przebieg, tym niższa wartość rynkowa pojazdu. Negatywnie na jego wartość wpływają także przebyte stłuczki, odbyte naprawy, usterki, a także pochodzenie samochodu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wycenę samochodu przed sprzedażą

Czy można samodzielnie oszacować wartość samochodu?

Tak. Kierowcy najczęściej porównują podobne oferty, ustalając w ten sposób średnią cenę dla danego modelu i rocznika. Można też przeprowadzić wycenę za pomocą darmowych serwisów internetowych lub skorzystać z wartości oszacowanej przez ubezpieczyciela podczas podpisywania umowy AC. Pamiętaj jednak, że takie wyceny nie uwzględniają indywidualnych cech, stanu technicznego i historii pojazdu.

Czy opłaca się zlecić wycenę auta?

Jeśli chcesz mieć pewność, że ta będzie jak najdokładniejsza, to bez wątpienia tak. Musisz jednak przy tym uważać, bo np. wycena w komisie, w którym zamierzasz sprzedać auto, może być zaniżona. Lepiej w takim wypadku skorzystać z usług niezależnego profesjonalisty lub płatnych serwisów w rodzaju Info-Ekspert czy Eurotax, które korzystają przy wycenie z rozbudowanych baz danych.

Od czego zależy cena używanego auta?

Czynników jest wiele, począwszy od pochodzenia, przez przebieg i stan techniczny, po historię pojazdu. Samochód z widocznymi uszkodzeniami na pewno będzie automatycznie tracił na wartości, podobnie jak ten, który przechodził w przeszłości naprawy po poważnym wypadku. Zawyżyć wartość auta może natomiast jego dodatkowe wyposażenie lub tuning.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę
63,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!