Jak zabezpieczać deskę rozdzielczą w samochodzie?

Dawniej deski rozdzielcze połyskiwały blaskiem pięknie polerowanego drewna lub lakierowanej blachy, ale współcześnie we wnętrzach naszych pojazdów dominują tworzywa sztuczne. Jak zabrać się za ich czyszczenie i konserwację? Czy wymagają one specjalnego traktowania?

czyszczenie deski rozdzielczej

Deska rozdzielcza – jak zmieniała się na przestrzeni lat

W latach 1980-1990 średnie wykorzystanie tworzyw sztucznych w konstruowaniu wnętrza samochodów oscylowało w granicach 7,5%. Już w kolejnych latach (1991-2004) odsetek ten wzrósł do 17%. Jednak prawdziwy czas królowania syntetycznych materiałów we wnętrzach samochodowych nastąpił później – w latach 2005-2015 średnio aż 38% wnętrz nowych pojazdów wykonano z tworzyw sztucznych.

Ten proces ma swoje wady, ale ma też zalety. Po stronie zalet na pewno należy wspomnieć o niższej masie tworzyw sztucznych w porównaniu do materiałów naturalnych, co przekłada się na niższą masę pojazdu i w konsekwencji niższe zużycie paliwa. Tworzywa sztuczne są też łatwiejsze w obróbce i tańsze, co ma wpływ na końcową cenę samochodu. 

Przykład

Używane do produkcji samochodów metale i ich stopy, a nawet opony i oleje napędowe, można poddać recyklingowi. Te elementy pojazdów najłatwiej przetworzyć. Przerabia się na przykład prawie 100% akumulatorów używanych w silnikach samochodów spalinowych. Nieco trudniej jest z przetwarzaniem tworzyw sztucznych i laminowanych szyb samochodów. Z tego względu producenci coraz częściej sięgają po komponenty z tworzyw sztucznych stworzone z już wcześniej użytych materiałów.

Niestety tworzywa sztuczne są też mniej trwałe od swoich naturalnych poprzedników. Jako minus należy również zapisać mniej efektowny wygląd wnętrz. Plusem jest z kolei fakt, że bardzo łatwo jest je wyczyścić – wystarczy szmatka, pędzelek i odpowiedni preparat. 

Czyszczenie deski rozdzielczej, czyli czego?

Co mamy na myśli, pisząc deska rozdzielcza? To element wnętrza naszego pojazdu, który rozciąga się pomiędzy słupkami A nadwozia i zawiera miejsce m.in. na:

  • kierownicę,
  • zegary,
  • centralnie usytuowany panel na nawigację,
  • sterowanie klimatyzacją,
  • schowek pasażera.

Jednak z punktu widzenia całego procesu czyszczenia i konserwacji deski rozdzielczej, warto byłoby rozciągnąć jej definicję także na obudowę drążka zmiany biegów. Nie zapominajmy przy tym o tylnej części deski rozdzielczej, która znajduje się za kierownicą, a tuż pod dolną częścią przedniej szyby, oraz o osłonach przeciwsłonecznych. Wszystkie te elementy należy czyścić tymi samymi preparatami, dlaczego więc mielibyśmy czyścić je oddzielnie?

Czym czyścić deskę rozdzielczą?

Do mycia deski rozdzielczej polecamy nie używać popularnych preparatów zawierających naprawdę duże ilości środków zapachowych i nabłyszczaczy, po których deska rozdzielcza połyskuje nienaturalnie, a w całym samochodzie unosi się dusząca woń sztucznych perfum. 

W 2017 roku niemiecka organizacja GTU przeprowadziła testy dostępnych na rynku środków do czyszczenia deski rozdzielczej, w których nieznacznym zwycięzcą okazał się Caramba Cockpit-Spray Fresh, który pomimo słowa “spray” w nazwie, jest preparatem piankowym. Testy przeprowadzono na zabrudzeniach po m.in.: długopisie, coli i soku. Sprawdzano zdolność do usuwania plam, kurzu, właściwości nabłyszczające i antystatyczne oraz oddziaływanie na kolor. W skrócie: kompleksowe badanie. 

Można zatem zainspirować się tym testem, nawet porównując skład innych preparatów do zwycięzcy. Nie podejrzewajcie nas o promowanie jakichkolwiek produktów za judaszowe srebrniki. Co to, to nie! Po prostu uznaliśmy, że wyniki obiektywnych testów związanych z poruszanym zagadnieniem są warte wzmianki.

Przy wyborze środka czyszczącego trzeba też zwrócić uwagę na efekt, który ów środek gwarantuje. Zazwyczaj mamy do czynienia z matem lub połyskiem – trzeba dostosować środek do materiałów wykończeniowych naszej deski rozdzielczej.

W przypadku preparatów z połyskiem pamiętajmy jednak, że nie chodzi nam o uzyskanie “mokrego” połysku kokpitu, a raczej o odświeżenie i odzyskanie koloru. Dlatego też nie przesadzajmy z aplikacją. Potraktujmy nakładanie takiego środka jak stylizację fryzury – więcej nie zawsze znaczy lepiej. 

Ekspert Mubi radzi:

Czyszczenie deski rozdzielczej zazwyczaj trwa kilkanaście minut. Jednak przed przystąpieniem do niej warto zrobić dwie inne rzeczy – odkurzyć wnętrze samochodu i umyć szyby od środka. Dzięki temu pozbędziemy się brudu, który mógłby łatwo przenieść się na wyczyszczoną powierzchnię. Pamiętajmy także, by nie nadawać zbyt dużego połysku desce rozdzielczej, ponieważ w słoneczny dzień będzie się ona odbijać w przedniej szybie, a zatem utrudniać prowadzenie samochodu.

Jak czyścić deskę rozdzielczą?

Skuteczne preparaty do czyszczenia deski rozdzielczej mają na celu nie nabłyszczanie, a przywrócenie koloru i ochronę przed promieniami UV. Niezależnie jednak od tego, na jaki środek się zdecydujesz, czyszczenie deski rozdzielczej należy wykonać w kilku prostych krokach. Oto one:

  1. Przygotuj namoczoną w ciepłej wodzie lub preparacie ściereczkę z mikrofibry, którą delikatnie przemyj wszystkie elementy deski rozdzielczej. Wielu producentów oferuje ściereczki już nasączone odpowiednimi składnikami czyszczącymi – to również wybór warty rozważenia.
  2. Trudno dostępne miejsca, w których osadza się kurz, wyczyść przy pomocy drobnego pędzelka lub patyczka kosmetycznego (świetnie zbiera zabrudzenia).
  3. Szybki zegarów i lusterka w osłonach przeciwsłonecznych skutecznie wyczyścić można płynem do szyb samochodowych. Oczywiście używamy w tym celu czystej ściereczki, inaczej tylko pogorszymy sprawę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zabezpieczanie deski rozdzielczej

Jak krok po kroku wyczyścić kokpit?
Jakie płyny do czyszczenia deski rozdzielczej są najlepsze?
Jakich produktów do czyszczenia deski rozdzielczej unikać?
PODSUMOWANIE
  • Preparaty do czyszczenia deski rozdzielczej powinny przywrócić jej kolor i ochronić ją przed promieniami UV.
  • Do czyszczenia deski rozdzielczej warto wybrać ściereczki z mikrofibry lub jednorazowe ściereczki nasączane odpowiednimi preparatami.
  • Pędzelki i patyczki kosmetyczne sprawdzą się przy czyszczeniu trudno dostępnych miejsc.
  • Płyn do szyb samochodowych posłuży także do wyczyszczenia lusterek i szybek zegarów.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC