Jak zdezynfekować samochód?

Często korzystasz z samochodu? Przewozisz nim pasażerów lub zakupy? W Twoim aucie może znajdować się wiele wirusów, bakterii i grzybów, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Co możesz zrobić, aby czuć się bezpiecznie we własnym pojeździe? Jak je czyścić i dezynfekować?

Dezynfekcja samochodu

Kto powinien szczególnie dbać o dezynfekcję auta?

Wnętrze samochodu jest tak niewielką przestrzenią, że nawet korzystający z niego w pojedynkę kierowca, jest w stanie je zanieczyścić, po prostu kaszląc czy kichając. Można to zrobić, także dotykając części auta po uprzednim płaceniu gotówką na stacji benzynowej czy chwytaniu za zanieczyszczoną klamkę w sklepie. Dużo drobnoustrojów przenosi się właśnie przez dotyk, dlatego największe skupiska będą znajdowały się na tych elementach, których dotyka się najczęściej. W samochodzie będą to klamki, uchwyty, pasy bezpieczeństwa, przyciski i przełączniki, a także kierownica, hamulec ręczny czy gałka skrzyni biegów.

Jak przestrzegać higieny podczas podróży samochodem?

Korzystając z samochodu, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko przedostania się drobnoustrojów do wnętrza samochodu. To pierwszy krok do uniknięcia zakażenia.

Jeśli w drodze do samochodu musiałeś otworzyć drzwi klatki schodowej lub wspólnego garażu i naciskałeś przy tym klamkę, przed usadowieniem się za kierownicą, zdezynfekuj ręce. Płyn na bazie spirytusu w niewielkiej buteleczce zmieści się w kieszeni. Podobnie postępuj po wyjściu ze sklepu, w którym trzymałeś w ręce koszyk, ze stacji benzynowej lub urzędu. Możesz też posłużyć się jednorazowymi rękawiczkami, które wyrzucisz do kosza przed otwarciem drzwi pojazdu. Jest to jednak mniej ekologiczne rozwiązanie.

Pamiętaj też o dezynfekowaniu kluczyków, portfeli, telefonów i torebek, na których również mogą osadzać się bakterie i wirusy. Korzystając z zakażonego telefonu jako pasażer podczas jazdy, przenosisz drobnoustroje, które później mogą znaleźć się, np. na klamce czy lusterku samochodowym. Wymienione wyżej przedmioty są jednymi z najczęściej używanych, znajduje się więc na nich wiele niechcianych mikroorganizmów.

Pewne kroki warto podjąć także po przewożeniu osób, z którymi na co dzień nie mieszkasz. Zwykłe kichnięcie wystarczy, aby na desce rozdzielczej znalazły się miliony mikroorganizmów zagrażających zdrowiu. W taki sposób łatwo rozprzestrzeniają się wirusy, np. wirus grypy. Jeśli zauważysz niebezpieczeństwo, najlepiej od razu po zaparkowaniu auta na parkingu przetrzyj elementy, które chwytał pasażer (użyj w tym celu np. ściereczki nasączonej wodą z mydłem lub płynem do naczyń). Jeśli nie musisz korzystać z samochodu w najbliższym czasie, pozostaw go na kilka dni. Niektóre wirusy po tym czasie giną.

Częste sprzątanie i samodzielna dezynfekcja

Podstawą zachowania czystości w aucie jest często sprzątanie. Nie chodzi tu tylko o mycie karoserii oraz szyb, chociaż i ta czynność jest niezbędna, ale przede wszystkim o sprzątanie auta w środku.

Dokładnie odkurz podłogi i wszystkie zabrudzone elementy. Jeśli możesz zdjąć pokrowce przykrywające fotele, zdemontuj je i wypierz w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Wyczyść dokładnie deskę rozdzielczą, kierownicę, skrzynię biegów i inne elementy, które są najczęściej używane. Oprócz wody z mydłem lub płynem do naczyń, o którym pisałam już wyżej, możesz natrzeć elementy z tworzywa sztucznego płynem dezynfekującym. Poszukaj preparatu w sklepie lub przygotuj go samodzielnie. Wystarczy do tego spirytus, żel aloesowy i ewentualnie olejek, aby zneutralizować zapach. Takim środkiem możesz przecierać najbardziej narażone na drobnoustroje części nawet codziennie.

Warto pamiętać także o regularnym czyszczeniu i odgrzybianiu klimatyzacji. To ona wdmuchuje do wnętrza pojazdu schłodzone lub ogrzane powietrze, którym potem oddychasz. Dobrze więc zadbać, aby nie znalazły się w niej żadne zarazki.

Czy profesjonalna dezynfekcja auta jest bardziej skuteczna?

Dezynfekcję pojazdów przeprowadza się zwykle przy pomocy ozonu. Ozonowanie pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i szczelin, zabijając znajdujące się tam mikroby. Dzięki ozonatorowi pozbędziesz się nie tylko drobnoustrojów, ale także przykrego zapachu.

Ozonator możesz kupić. To koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wydaje Ci się, że to zbędny wydatek? Weź jednak pod uwagę to, że zabieg ozonowania pojazdu trzeba powtarzać co jakiś czas, jeśli chcesz zachować pojazd w całkowitej czystości. Na rynku funkcjonują również firmy, które zajmują się ozonowaniem pojazdów. Również tam możesz uwolnić wnętrze auta od mikrobów.

CIEKAWOSTKA

Ozonowanie najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu lub w garażu z otwartymi szeroko drzwiami.

Nie powinniśmy także zapominać o odpowiednim dbaniu o klimatyzację. Dowiedz się, ile kosztują usługi związane z dbaniem o ten układ w samochodzie z naszego poradnika: https://mubi.pl/poradniki/klimatyzacja-samochodowa/.

Kto powinien szczególnie dbać o dezynfekcję auta?

Najskuteczniej zarazki rozprzestrzeniają się tam, gdzie znajduje się dużo osób z różnych środowisk. Szczególną uwagę na dezynfekcji powinno się zatem skupić w środkach komunikacji zbiorowej (w tramwajach, autobusach, pociągach itp), a także w taksówkach, z których korzysta wiele osób, choć nie jednocześnie.

Jako właściciel auta powinieneś zdezynfekować albo przynajmniej porządnie wyczyścić samochód, jeśli przewoziłeś nim kogoś obcego, zwłaszcza osobę chorą lub przeziębioną. Takie zabiegi są również wskazane po zakupie samochodu używanego, który zmienił właściciela, lub auta powystawowego, służącego wcześniej do jazd testowych w salonie. Jeśli właśnie nabyłeś pojazd, którym wcześniej ktoś jeździł, poświęć trochę czasu na dokładną dezynfekcję lub nawet ozonowanie.

Dezynfekcja samochodu w kontekście COVID-19

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła podejście do dezynfekcji wielu z nas. To, co wcześniej wydawało się przesadną ostrożnością, dzisiaj jest oczywistością – dotyczy to również opisywanych wyżej metod dezynfekcji auta. A czy obecność koronawirusa coś w nich zmieniła?

Przede wszystkim większą uwagę poleca się zwracać na czyszczenie i dezynfekcję klimatyzacji. Najlepiej w profesjonalnym serwisie, który wykonuje te usługi metodami ozonowania lub ultradźwięków, ale dobrym wyjściem jest także regularne samodzielne stosowanie odpowiednich środków chemicznych.

Poza odkażaniem klimatyzacji, trzeba oczywiście pamiętać o jak najczęstszej dezynfekcji wnętrza pojazdu. Przy zakupie używanego samochodu, warto natomiast zadbać o to, by zaraz po dokonaniu transakcji umówić się na ozonowanie w najbliższym warsztacie. Jednorazowy koszt takiego zabiegu to ok. 50 zł – niewielki wydatek, aby zagwarantować sobie poczucie bezpieczeństwa.

PODSUMOWANIE
  • Najwięcej drobnoustrojów gromadzi się na kierownicy, gałce skrzyni biegów, hamulcu ręcznym, pasach bezpieczeństwa, przyciskach, klamkach i uchwytach.
  • Warto dezynfekować ręce przed wejściem do samochodu.
  • Rozprzestrzenianie się zarazków i wnikanie ich do Twojego organizmu ograniczysz, jeśli będziesz często i dokładnie sprzątał pojazd, używał środków dezynfekujących lub ozonatora.
  • O czystość w pojeździe powinny zatroszczyć się zwłaszcza osoby, które przewoziły w aucie chorego, kupiły samochód, którego ktoś wcześniej używał, a także taksówkarze i spółki zarządzające komunikacją zbiorową.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dezynfekcję samochodu

Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie?
Które elementy samochodu wymagają najdokładniejszego czyszczenia?
Jakie środki czyszczące mogą zniszczyć samochód?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC