Jak zmienić przeznaczenie pojazdu?

Kiedyś bardzo popularne samochody z kratką dziś odchodzą do lamusa. Ówczesne przepisy pozwalały na odliczanie pełnego podatku VAT od zakupu tego typu pojazdów. Dodatkowo samochody z kratką rejestrowane były jako pojazdy ciężarowe. Przedsiębiorcy mogli także odliczać VAT od zakupu paliwa, serwisowania i wymiany części. Zmiany przepisów z 2014 roku wpłynęły na sensowność mocowania kratek w samochodach i rejestrowania ich jako ciężarowych. Obecnie łatwo kupić używany samochód z kratką, a potem ją zdemontować. Niestety nie można tego zrobić na własną rękę. Zobacz krok po kroku, jak zmienić przeznaczenie pojazdu!

Czym jest zmiana przeznaczenia pojazdu?

Zgodnie z przepisami pojazdy klasyfikuje się ze względu na ich rodzaj, podrodzaj oraz przeznaczanie. To ostatnie wpisywane jest przede wszystkim do samochodów ciężarowych. Łatwo sobie wyobrazić, że inaczej zbudowany jest furgon pocztowy od chłodni albo samochód specjalny do oczyszczania dróg od pojazdu pożarniczego. 

W przypadku samochodów osobowych nie precyzuje się ich przeznaczenie, tylko określa rodzaj pojazdu – nie oznacza to, że auto, które ma sylwetkę samochodu miejskiego, jest nim w myśl przepisów prawa. Tutaj znaczenie ma kod ITS (Instytut Transportu Samochodowego) i to z niego odczytuje się jaką homologację dostał dany pojazd. Oczywiście z konkretnymi homologacjami wiążą się wymagania konstrukcyjne i techniczne pojazdu. 

Tak popularne kiedyś samochody z kratką rejestrowane były jako pojazdy ciężarowe – przynosiło to korzyści finansowe. Wymagało to jednak zamontowanie właśnie feralnej kratki, która, nie ukrywajmy, nie sprawdzała się w praktyce, a była tylko dodatkiem wymaganym przez prawo. Jeśli więc ktoś teraz kupi taki samochód i nie chce mieć przegrody w samochodzie, to jak może ją usunąć?

Czy można samemu usunąć kratkę?

Oczywiście fizyczne usunięcie kratki nie jest jakimś wielkim problemem, ot kilka śrubek i problem rozwiązany. Kłopoty zaczynają się na poziomie przepisów. Zmiany konstrukcyjne pojazdu powinny być przeprowadzone w uprawnionym do tego miejscu. Podmiot do tego upoważniony powinien być oznaczony kodem PKD 50.20.A, który potwierdza prowadzenie działalności w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. 

Zmiany w konstrukcji pojazdu nie polegają tylko na usunięciu kratki. Zakładając, że samochód ma już tylne siedzenia, których nie trzeba kupić, należy zamontować dodatkowy zagłówek i pasy bezpieczeństwa dla piątej osoby (na środku tylnego fotela). To jeszcze nie wszystko… po wykonaniu zmian, powinieneś otrzymać na miejscu:

 • zaświadczenie przedstawiające zakres wykonanych zmian konstrukcyjnych,
 • oświadczenie, że podmiot ma uprawnienia do wykonywania tego typu działalności,
 • paragon lub fakturę.

Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych pojazdu jego właściciela czeka jeszcze kilka obowiązków. Otrzymanie odpowiednich dokumentów w warsztacie to niestety początek załatwiania formalności.

Czy musisz udać się do stacji kontroli pojazdów po zmianach?

Tak, bez tego się nie obejdzie. W Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów czeka Cię sprawdzenie przez wykwalifikowanego pracownika przeprowadzonych zmian konstrukcyjnych w samochodzie. To dodatkowe badanie kosztuje 82 zł. Do tego trzeba doliczyć tradycyjny przegląd rejestracyjny, którego cena wynosi 99 zł. W sumie za całą wizytę zapłacisz 191 zł.

Diagnosta po zapoznaniu się z przeprowadzonymi zmianami konstrukcyjnymi sprawdzi, czy pojazd spełnia określone w prawie warunki techniczne. Jeśli będziesz zmieniał przeznaczenia auta z ciężarowego na osobowy, to pracownik Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów powinien wpisać, że pojazd po zmianach pozwala na przewożenie 5 osób, a nie na przykład 2 czy 4. Jeśli w dokumentach zabraknie takiej informacji, to urzędnik może nie przyjąć wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Jak zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym?

Jeśli pojazd był zarejestrowany jako ciężarowy, to taka adnotacja znajdowała się w dowodzie rejestracyjnym. Po przeprowadzeniu zmian konstrukcyjnych musisz udać się do Wydziału Komunikacji – masz na to 30 dni od daty badania technicznego

Wybierając się do urzędu będziesz musiał mieć ze sobą następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym,
 • kartę pojazdu (jeśli ją posiadasz),
 • oświadczenie lub fakturę wystawione przez warsztat, który wykonał zmian w konstrukcji pojazdu. Potrzebny jest także wpis z CEiDG lub KRS, że firma ma prawo prowadzić działalność w zakresie naprawy i obsługi pojazdów,
 • zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów o dokonanych zmianach,
 • dowód osobisty,
 • aktualne ubezpieczenie OC,
 • dowód wpłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego,

Jeśli wymianę dowodu rejestracyjnego dokonujesz jako przedstawiciel firmy, to musisz mieć także jej KRS. Pamiętaj, że każdy współwłaściciel pojazdu musi stawić się w urzędzie osobiście, chyba że wystawione zostaną pełnomocnictwa – na każdego współwłaściciela jedno. Pełnomocnictwo kosztuje 17 zł od osoby, chyba że jest nią mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie lub wnuki.

Zmiana danych w dowodzie osobistym kosztuje 73,50 zł. Informacje o terminie nowego dowodu rejestracyjnego otrzymasz SMS-em lub zostaniesz powiadomiony mailowo. Zazwyczaj cała procedura trwa około dwóch tygodni – zależy to od ilości składanych wniosków w danym okresie.

Czy zmiany konstrukcyjne mogą wpłynąć na wysokość składki OC?

Zmiany konstrukcyjne przekładają się na zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli dany pojazd przestaje być samochodem ciężarowym, a staje się osobowym, to należy to zgłosić ubezpieczycielowi OC. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe zapisują w warunkach ubezpieczenia taki obowiązek.

Obliczanie składki OC i AC opiera się na wielu parametrach. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko doświadczenie kierowcy i jego dane, ale także sposób użytkowania pojazdu i jego aspekty techniczne. Po zgłoszeniu zmian w budowie samochodu otrzymasz informacje o rekalkulacji składki, co może wiązać się, ze zmianą jej wartości. Oczywiście nie zawsze będzie to oznaczać wzrost opłaty – możesz także zapłacić mniej za polisę.

PODSUMOWANIE
 • Instytut Transportu Samochodowego klasyfikuje pojazdy ze względu na rodzaj, podrodzaj i kategorie homologacyjne.
 • Najpopularniejszą zmianą przeznaczenia pojazdu jest zmiana rodzaju z samochodu ciężarowego na osobowy.
 • Zmiany takiej można dokonać legalnie tylko w uprawnionych do tego warsztatach, których działalność określa kod PKD 50.20.A.
 • Po zmianach konstrukcyjnych należy przeprowadzić badania techniczne pojazdu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
 • Następnie trzeba dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji.
 • Zmiany konstrukcyjne i wymianę dowodu rejestracyjnego należy zgłosić ubezpieczycielowi OC i AC – może nastąpić rekalkulacja składki.

Źródła:

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!