Jaką walizkę wybrać do samolotu?

Planując podróż samolotem, należy sprawdzić, jakie są regulacje przewoźnika dotyczące dopuszczalnej wagi i rozmiaru bagażu. Linie lotnicze samodzielnie regulują zasady przewożenia ekwipunku, dlatego najlepiej już przy zakupie biletu zorientować się, czy sam bagaż podręczny będzie wystarczający, czy może należałoby pomyśleć o opcji wykupienia bagażu rejestrowego. Poza sprawdzeniem wymogów dotyczących wymiarów i wagi walizki warto przemyśleć kwestię wyboru rodzaju torby podróżnej. W poniższym artykule wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę podczas pakowania bagażu, a także wyjaśniamy, czym jest tzw. bezpieczna walizka.

bezpieczna walizka

Wymogi przewoźników dotyczące wagi i rozmiaru walizki – na co zwrócić uwagę?

Linie lotnicze stosują różne zasady dotyczące dopuszczalnego wymiaru i wagi bagażu. Planując podróż samolotem, sprawdź, czy bagaż podręczny jest wliczony w cenę biletu – niektóre linie lotnicze bez dodatkowej opłaty oferują jedynie mały ekwipunek osobisty, tj. torbę lub torbę na laptopa. Za dodatkowy bagaż podręczny należy uiścić dodatkową opłatę.

Większość przewoźników oferuje jednak bagaż podręczny w cenie biletu. Zazwyczaj jest to walizka o wymiarach 55x40x20 cm (są to średnie wymiary, dokładne dane uzyskasz na stronie przewoźnika), dodatkowo wprowadzają limit wagowy. Przeważnie dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi ok. 8 kg. Sprawdzając wymagania co do rozmiaru bagażu, sprawdź, jak wymiary są liczone. Niektóre linie uwzględniają także kółka walizki oraz rączkę.

Poza bagażem podręcznym możesz wykupić także bagaż rejestrowany. To ekwipunek o większych gabarytach. Na opcję wykupienia bagażu rejestrowanego decydują się osoby, które nie są w stanie spakować się do bagażu podręcznego ze względu na ilość rzeczy, ale także osoby chcące przewieźć w bagażu elementy, których nie można umieścić w bagażu podręcznym.

W stosunku do bagażu podręcznego obowiązują limity dotyczące ilości przewożonych płynów. Ponadto nie można transportować niektórych kategorii przedmiotów. Podróżny może mieć w bagażu podręcznym łącznie 1 litr płynów, z czego każdy może być przewożony w buteleczce o maksymalnej pojemności 100 ml. W  bagażu podręcznym nie wolno ponadto przewozić rzeczy o ostrych krawędziach, takich jak nożyczki, ostrza bez osłonki, golarki, strzykawki czy druty do szydełkowania.

Walizka z zamkiem TSA – na czym polega zabezpieczenie?

Zamek TSA to zamek szyfrowy, do którego kod ustala właściciel walizki. Nie na tym jednak polega główna zaleta tego rozwiązania. Obok szyfru znajduje się dziurka na klucz, sam właściciel nie posiada jednak klucza, którym mógłby otworzyć zamek. Specjalny klucz posiadają jedynie służby celne, które w razie potrzeby przeprowadzenia rewizji bagażu, otwierają walizkę, używając klucza, a następnie ją zamykają, dzięki czemu Twój bagaż jest bezpieczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu służby celne nie niszczą zamka, a po dokonaniu weryfikacji zawartości walizki ponownie ją zamykają.

Jakie są funkcje zamka szyfrującego TSA?

Przede wszystkim podkreślić należy, że w razie wątpliwości służby celne mają prawo zweryfikować zawartość walizki, także pod nieobecność właściciela. Z uwagi na kontrolę bezpieczeństwa mogą więc otworzyć bagaż w celu dokonania rewizji. Zamek TSA został tak skonstruowany, że służby celne są w stanie otworzyć walizkę, używając specjalnego klucza, dzięki czemu nie ma potrzeby niszczenia zamknięcia. Dzięki systemowi TSA:

 • służby celne mogą otworzyć walizkę bez niszczenia zamka zabezpieczającego,
 • kontrola bagażu odbywa się w bezpieczny sposób, walizka jest zamykana po dokonaniu rewizji, a bagaż podróżny bezpieczny,
 • dostęp do zawartości bagażu ma właściciel (który używa ustawionego samodzielnie kodu) oraz służby celne (które posiadają odpowiedni klucz).
walizka z zamkiem tsa
CZY WIESZ, ŻE …

Ze względu na przepisy obowiązujące w danych państwach, walizki z zamkiem szyfrowym TSA są przede wszystkim zalecane osobom podróżującym do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin oraz Australii.

Jak zaszyfrować walizkę TSA?

Zakupiona walizka ustawiona jest na domyślny kod 0-0-0. Właściciel powinien wykonać reset ustawień, przytrzymując odpowiedni przycisk (tutaj może przydać się narzędzie zakończone szpikulcem, rysik czy po prostu długopis). Po usłyszeniu kliknięcia, posiadacz walizki może wprowadzić swój własny kod, który następnie musi zatwierdzić.

Jak się spakować i jak zabezpieczyć bagaż?

Podczas pakowania się należy pamiętać o podstawowych zasadach: klucze, dokumenty, ważne przedmioty najlepiej mieć przy sobie, tj. w bagażu podręcznym. Jeśli w ekwipunku rejestrowanym przewozisz cenne przedmioty, warto pomyśleć nad ubezpieczeniem bagażu.

Polisa zapewni ochronę w przypadku opóźnienia, zniszczenia oraz zgubienia bagażu. To doskonałe dodatkowe zabezpieczenie, zwłaszcza że dokupienie ochrony ekwipunku do polisy turystycznej nie kosztuje majątku, a w niektórych towarzystwach jest dołączone już do podstawowego wariantu ubezpieczenia podróżnego. Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu? Sprawdźmy ceny polis podróżnych obejmujących tego typu ochronę dla dorosłego turysty wyjeżdżającego na tydzień do Grecji.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 174 296 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 130 722 zł,
Bagaż: 1000 zł
49,11 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
57 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
63 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71,40 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.01.2023).

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Mając na względzie zasady przewoźników dotyczące wymiaru i wagi bagażu, sprawdź zawczasu, czy walizka, którą chcesz zabrać w podróż mieści się w dopuszczalnych ramach.
 • Warto skorzystać również ze specjalnej wagi do bagażu, dzięki czemu unikniesz stresu związanego z ewentualną dopłatą za nadbagaż.
 • Oznacz walizkę. W punkcie odbioru bagażu czasem ciężko odróżnić swoją walizkę od innych. Dzięki kolorowej plakietce czy wstążce szybciej znajdziesz swój bagaż i unikniesz nieporozumień.

Jaką walizkę wybrać? Warto zainwestować w bagaż z, zamkiem typu TSA, o którym pisaliśmy powyżej, zwłaszcza jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, Australii lub Japonii. Istnieją również inne formy zabezpieczenia bagażu. Wielu podróżnych decyduje się na zwykłe kłódki, którymi można spiąć zamki walizki. Dodatkowym zabezpieczeniem są również specjalne pasy do walizki. Pasy można zapiąć w różnych konfiguracjach (w pionie, poziomie, na skos), ważne aby mocno przylegały do torby lub walizki. Pasy chronią przed przypadkowym otwarciem. Niektóre modele posiadają zamek typu TSA.

Przeczytaj też: Zwierzę w samolocie – przepisy

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wybór walizki do samolotu

Czym jest zamek TSA?
Czy do samolotu można zabrać dowolną ilość bagaży?
W jaki sposób można zabezpieczyć swój bagaż?
PODSUMOWANIE
 • Każda linia lotnicza stosuje swoje indywidualne warunki dotyczące dopuszczalnej wagi i rozmiaru bagażu. Przed podróżą zorientuj się, jakie normy stosowane są u danego przewoźnika.
 • Walizka z zamkiem typu TSA otwierana jest przez właściciela za pomocą ustalonego przez niego szyfru. Zamek można otworzyć także kluczem, który posiadają jedynie służby celne. Dzięki temu podczas kontroli bagażu są one w stanie otworzyć walizkę bez uszkodzenia zamka oraz zamknąć ją bez udziału właściciela tak, aby była bezpieczna podczas dalszej podróży.
 • Walizki z zamkiem TSA zaleca się osobom podróżującym do Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Chin.
 • Innymi sposobami zabezpieczenia walizki są klasyczne kłódki spinające zamki, a także pasy zabezpieczające, które chronią przed przypadkowym otwarciem.
 • Jeśli przewozisz cenne rzeczy, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia bagażu, które uchroni Cię w sytuacji zgubienia, zniszczenia lub opóźnienia bagażu.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!