Jaką walizkę wybrać do samolotu?

Planując podróż samolotem, należy sprawdzić, jakie są regulacje przewoźnika dotyczące dopuszczalnej wagi i rozmiaru bagażu. Linie lotnicze samodzielnie regulują zasady przewożenia bagażu, dlatego najlepiej już przy zakupie biletu zorientować się, czy sam bagaż podręczny będzie wystarczający, czy może należałoby pomyśleć o opcji wykupienia bagażu rejestrowego. Poza sprawdzeniem wymogów dotyczących wymiarów i wagi walizki, warto przemyśleć kwestię wyboru rodzaju walizki. W poniższym artykule wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę podczas pakowania bagażu, a także wyjaśniamy, czym jest tzw. bezpieczna walizka.

Wymogi przewoźników dotyczące wagi i rozmiaru walizki – na co zwrócić uwagę?

Linie lotnicze stosują różne zasady dotyczące dopuszczalnego wymiaru i wagi bagażu. Planując podróż samolotem, sprawdź, czy bagaż podręczny jest wliczony w cenę biletu – niektóre linie lotnicze w cenie biletu oferują jedynie mały bagaż osobisty, tj. torbę lub torbę na laptopa. Za dodatkowy bagaż podręczny należy uiścić dodatkową opłatę. Większość przewoźników oferuje jednak bagaż podręczny w cenie biletu. Zazwyczaj jest to walizka o wymiarach 55x40x20 cm (są to średnie wymiary, dokładne dane uzyskasz na stronie przewoźnika), dodatkowo wprowadzają limit wagowy. Przeważnie dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi ok. 8 kg. Sprawdzając wymagania co do rozmiaru bagażu, sprawdź, jak wymiary są liczone. Niektóre linie uwzględniają także kółka walizki oraz rączkę.

Poza bagażem podręcznym możesz wykupić także bagaż rejestrowany. Bagaż rejestrowany to bagaż o większych gabarytach. Na opcję wykupienia bagażu rejestrowanego decydują się osoby, które nie są w stanie spakować się do bagażu podręcznego ze względu na ilość pakowanych rzeczy, ale także osoby chcące przewieźć w bagażu rzeczy, których nie można przewozić w bagażu podręcznym. W stosunku do bagażu podręcznego obowiązują limity dotyczące ilości przewożonych płynów. Ponadto nie można przewozić niektórych kategorii przedmiotów. Podróżny może mieć w bagażu podręcznym łącznie 1 litr płynów, z czego każdy może być przewożony w buteleczce o maksymalnej pojemności 100 ml. W  bagażu podręcznym nie wolno ponadto przewozić rzeczy o ostrych krawędziach, takich jak nożyczki, ostrza bez osłonki, golarki, strzykawki czy druty do szydełkowania.

Walizka z zamkiem TSA – na czym polega zabezpieczenie?

Zamek TSA to zamek szyfrowy, do którego kod ustala właściciel walizki. Nie na tym jednak polega główna zaleta tego rozwiązania. Obok szyfru znajduje się dziurka na klucz, sam właściciel nie posiada jednak klucza, którym mógłby otworzyć zamek. Specjalny klucz posiadają jedynie służby celne, które w razie potrzeby przeprowadzenia rewizji bagażu, otwierają walizkę, używając klucza, a następnie ją zamykają, dzięki czemu Twój bagaż jest bezpieczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu służby celne nie niszczą zamka, a po dokonaniu weryfikacji zawartości walizki służby ją zamykają.

Jakie są funkcje zamka szyfrującego TSA?

Przede wszystkim podkreślić należy, że w razie wątpliwości służby celne mają prawo zweryfikować zawartość walizki, także pod nieobecność właściciela. Z uwagi na kontrolę bezpieczeństwa służby mogą więc otworzyć walizkę w celu dokonania rewizji. Zamek TSA został tak skonstruowany, że służby celne są w stanie otworzyć walizkę, używając specjalnego klucza, dzięki czemu nie ma potrzeby niszczenia zamknięcia. Dzięki systemowi TSA:

 • służby celne mogą otworzyć walizkę bez niszczenia zamka zabezpieczającego,
 • kontrola bagażu odbywa się w bezpieczny sposób, walizka jest zamykana po dokonaniu rewizji, a bagaż podróżnego bezpieczny,
 • dostęp do zawartości bagażu ma właściciel (który używa ustawionego samodzielnie kodu) oraz służby celne (które posiadają odpowiedni klucz).
walizka z zamkiem tsa
CZY WIESZ, ŻE …

Ze względu na przepisy obowiązujące w danych państwach, walizki z zamkiem szyfrowym TSA są przede wszystkim zalecane osobom podróżującym do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin oraz Australii.

Jak zaszyfrować walizkę TSA?

Zakupiona walizka ustawiona jest na domyślny kod 0-0-0. Właściciel powinien wykonać reset ustawień, przytrzymując odpowiedni przycisk (tutaj może przydać się narzędzie zakończone szpikulcem, rysik czy po prostu długopis). Po usłyszeniu kliknięcia, posiadacz walizki może wprowadzić swój własny kod, który następnie musi zatwierdzić.

Jak się spakować i jak zabezpieczyć bagaż?

Podczas pakowania się należy pamiętać o podstawowych zasadach: klucze, dokumenty, ważne przedmioty najlepiej mieć przy sobie, tj. w bagażu podręcznym, który masz przy sobie. Jeśli w bagażu rejestrowanym przewozisz cenne przedmioty, warto pomyśleć nad ubezpieczeniem bagażu. Ubezpieczenie zapewni ochronę w przypadku opóźnienia bagażu, zniszczenia bagażu oraz zgubienia bagażu. To doskonałe dodatkowe zabezpieczenie, zwłaszcza że dokupienie ubezpieczenia bagażu do polisy turystycznej nie kosztuje majątku, a w niektórych ubezpieczalniach jest dołączone już do podstawowego wariantu ubezpieczenia podróżnego. Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu? Już od 4 zł w mtu24.pl za rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o ochronę bagażu z sumą 2000 zł. To naprawdę niewiele. Wystarczy zatem kilka złotych, żeby objąć ochroną także walizki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Mając na względzie zasady przewoźników dotyczące wymiaru i wagi bagażu, sprawdź zawczasu, czy walizka, którą chcesz zabrać w podróż mieści się w dopuszczalnych ramach.
 • Warto skorzystać również ze specjalnej wagi do bagażu, dzięki czemu unikniesz stresu związanego z ewentualną dopłatą za nadbagaż.
 • Oznacz walizkę. W punkcie odbioru bagażu czasem ciężko odróżnić swoją walizkę od innych. Dzięki kolorowej plakietce czy wstążce szybciej znajdziesz swój bagaż i unikniesz nieporozumień.

Jaką walizkę wybrać? Warto zainwestować w walizkę z zamkiem typu TSA, o którym pisaliśmy powyżej, zwłaszcza jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, Australii lub Japonii. Istnieją również inne formy zabezpieczenia bagażu. Wielu podróżnych decyduje się na zwykłe kłódki, którymi można spiąć zamki walizki. Dodatkowym zabezpieczeniem są również specjalne pasy do walizki. Pasy można zapiąć w różnych konfiguracjach (w pionie, poziomie, na skos), ważne aby mocno przylegały do torby lub walizki. Pasy chronią przed przypadkowym otwarciem. Niektóre modele pasów posiadają zamek typu TSA.

Przeczytaj też: Zwierzę w samolocie – przepisy

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wybór walizki do samolotu

Czym jest zamek TSA?

Zamek TSA to rodzaj zabezpieczenia stosowany w walizkach podróżnych. Takie zabezpieczenie opiera się na kodzie ustalonym przez właściciela bagażu. Za pomocą szyfru jest on w stanie otworzyć walizkę oraz ją zamknąć. Taką walizkę w razie potrzeby przeprowadzenia rewizji mogą otworzyć również służby celne, które jako jedyne posiadają klucz do tego typu zapięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas rewizji zamek nie zostanie uszkodzony.

Czy do samolotu można zabrać dowolną ilość bagaży?

Niestety nie. Każdy przewoźnik ustala, czy w cenę biletu wliczony jest jedynie bagaż podręczny, czy także bagaż rejestrowany. Ustalane są także dopuszczalne wymiary walizki oraz jej waga.

PODSUMOWANIE
 • Każda linia lotnicza stosuje swoje indywidualne warunki dotyczące dopuszczalnej wagi i rozmiaru bagażu. Przed podróżą zorientuj się, jakie normy stosowane są u danego przewoźnika.
 • Walizka z zamkiem typu TSA otwierana jest przez właściciela za pomocą ustalonego przez niego szyfru. Zamek można otworzyć także kluczem, który posiadają jedynie służby celne. Dzięki temu podczas kontroli bagażu służby są w stanie otworzyć walizkę bez uszkodzenia zamka oraz zamknąć ją bez udziału właściciela tak, aby była bezpieczna podczas dalszej podróży.
 • Walizki z zamkiem TSA zaleca się osobom podróżującym do Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Chin.
 • Innymi sposobami zabezpieczenia walizki są klasyczne kłódki spinające zamki, a także pasy zabezpieczające, które chronią przed przypadkowym otwarciem.
 • Jeśli przewozisz cenne rzeczy, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia bagażu, które uchroni Cię w sytuacji zgubienia, zniszczenia lub opóźnienia bagażu.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!