Jaki sprzęt do holowania samochodu wybrać?
Kolizja, usterka, awaria – trudno przewidzieć, kiedy dojdzie do którejś z tych sytuacji i będziesz potrzebował holowania. Oczywiście możesz zadzwonić po lawetę, która przetransportuje uszkodzony pojazd do miejsca Twojego zamieszkania lub bezpośrednio do warsztatu, w którym auto zostanie poddane naprawie. Czasem nie będziesz miał wyboru i odholowanie samochodu na lawecie okaże się jedynym możliwym sposobem przetransportowania pojazdu. Jeśli jednak auto może poruszać się po drodze, bo nie zagraża kierowcy i innym uczestnikom ruchu, to z pewnością przyda Ci sprzęt, który umożliwi holowanie bez angażowania lawety.
W tym artykule przeczytasz:
Zasady holowania pojazdu
Przewożenie samochodu na lawecie wymaga jedynie odpowiedniego ustawienia i przymocowania pojazdu. Trzeba pamiętać też o zaciągnięciu hamulca ręcznego. Dużo więcej wytycznych dotyczy kierowców, którzy holują inny pojazd i są holowani przez inny pojazd za pomocą sprzętu do tego przeznaczonego. Reguły poruszania się po drogach samochodu holującego i holowanego regulują przepisy art. 31. Prawa o ruchu drogowym. Jest w nim mowa m.in. o dopuszczalnej prędkości, z jaką może poruszać się samochód podczas holowania, a jest to:
- 60 km/h poza terenem zabudowanym.
- 30 km/h w terenie zabudowanym.
Oprócz wytycznych dotyczących prędkości jazdy wspomniany artykuł Kodeksu drogowego zobowiązuje również kierowców pojazdów biorących udział w holowaniu do jazdy z włączonymi światłami mijania, używania lin holowniczych o odpowiedniej długości i reguluje kilka innych kwestii.
Poza elementami holowania pojazdu, które są opisane w ustawie, istnieje także kilka innych praktyk, które zapewnią bezpieczeństwo osobom poruszającym się pojazdem holującym, holowanym, a także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Wszystkie zasady dotyczące holowania auta zostały wymienione w artykule Jak poprawnie holować samochód?.
Czy każdy pojazd można holować?
Należy zaznaczyć, że nie każdy pojazd może być holowany za pomocą liny holowniczej lub podobnego sprzętu. Przede wszystkim z możliwości holowania w taki sposób są wyłączone pojazdy z uszkodzonym układem hamulcowym i kierowniczym, a także z niedziałającym oświetleniem. Samochodami holowanymi inaczej niż na lawecie nie mogą być również niektóre modele aut hybrydowych (niektóre z nich nie mogą także holować innego pojazdu), z napędem na cztery koła, zawieszeniem pneumatycznym lub hydropneumatycznym i z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli Twój pojazd nie jest zupełnie wyłączony z możliwości holowania na linie holowniczej, mogą obowiązywać Cię pewne ograniczenia, np. te dotyczące prędkości.
Holowanie pojazdu nie jest możliwe na autostradzie.
Lina holownicza, pas holowniczy czy sztywny hol – jaki rodzaj sprzętu holowniczego wybrać? [ZALETY I WADY]
Jeśli dojdzie do kolizji, awarii czy usterki pojazdu, nieocenione okaże się posiadanie w bagażniku sprzętu holowniczego. W przypadku unieruchomienia pojazdu potrzebny będzie z pewnością trójkąt ostrzegawczy, który ustawiony w odpowiednim miejscu za pojazdem będzie ostrzegał innych kierowców przed stojącym na drodze autem. Warto także zainwestować w kable rozruchowe, które być może pozwolą uniknąć konieczności holowania auta przez inny pojazd lub na lawecie.
Czy posiadanie trójkąta ostrzegawczego jest obowiązkowe? Kiedy może Ci się on przydać? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
Czytaj dalejGłównym sprzętem, który przyda się podczas samego holowania, jest jednak lina holownicza. Można ją nabyć w wielu marketach i na stacjach benzynowych. Rodzajów liny holowniczej jest przynajmniej kilka, a każdy z nich ma nieco inne właściwości i będzie służył do nieco innych celów, a mianowicie do holowania nieco innych rodzajów pojazdu. Jakie rodzaje lin holowniczych masz do wyboru?
Pleciona lina holownicza
To chyba najbardziej popularna lina holownicza. Nie powinno być problemu z jej dostępnością. Jest wykonana ze skręconych włókien polipropylenowych. Ze względu na to, że jest przystępna cenowo, wielu kierowców korzysta właśnie z tego rodzaju lin holowniczych. Nie warto jednak stawiać tu na najtańsze z dostępnych wersji, bo te mogą charakteryzować się zbyt małą wytrzymałością i szybko ulegać osłabieniu. Na ich szybkie zużywanie mają wpływ nie tylko szarpnięcia i siła działająca na linę podczas holowania, ale także warunki atmosferyczne.
Zalety | Wady |
---|---|
łatwo dostępna, tania, droższe i lepsze jakościowo modele są bardziej wytrzymałe i bezpieczniejsze w użytkowaniu. | najtańsze modele mogą być mniej wytrzymałe, szybkie osłabienie włókien może przyczynić się do zerwania liny podczas holowania, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo, mało odporna na warunki atmosferyczne, szczególnie na wilgoć. |
Stalowa lina holownicza
Lina holownicza tego rodzaju to lina do zadań specjalnych. Dobrze sprawdzi się podczas wydobywania pojazdu z rowu, a także podczas holowania samochodów ciężarowych. Ze względu na to, że jest to dosyć sztywna, może zajmować sporo miejsca w bagażniku, ale cieńsze modele są bardziej praktyczne pod tym względem. Uszkodzoną liną stalową łatwo się skaleczyć lub porysować karoserię, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas używania jej.
Zalety | Wady |
---|---|
mocna i wytrzymała, pozwala na holowanie dużych i ciężkich pojazdów, dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, posłuży do holowania samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych. | grube stalowe liny zajmują sporo miejsca w bagażniku, uszkodzoną liną łatwo się skaleczyć lub porysować samochód. |
Elastyczna lina holownicza
Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to sztywna lina. Elastyczność pozwala na niewielkie jej rozciąganie, co wpływa na komfort jazdy zarówno pojazdem holującym, jak i holowanym (mniej odczuwalne szarpnięcia). Rozciągliwość liny zwiększa również jej wytrzymałość.
Zalety | Wady |
---|---|
bardziej wytrzymała (nie zużywa się tak szybko), zwiększa komfort jazdy podczas holowania pojazdu, zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. | rozciąga się jedynie do kilkudziesięciu centymetrów. |
Kinetyczna lina holownicza
To najbardziej wytrzymała lina holownicza, która jest stosowana nie do holowania pojazdów po drogach, a do wyciągania cięższego sprzętu z zasp czy błota. Zastosowanie tej liny do klasycznego holu ogranicza możliwości sterowania autem, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo podczas holowania. Kinetyczna lina jest wykonywana z poliamidu, który zapewnia jej rozciągliwość i wytrzymałość nawet przy dużym obciążeniu. Za jakość trzeba jednak zapłacić. Ceny tego rodzaju lin są wysokie.
Zalety | Wady |
---|---|
rozciągliwa i wytrzymała, służy do wydobywania cięższych pojazdów z błota i zasp, dostępna w różnych rozmiarach. | droga, nie nadaje się do holowania auta na drogach ze względu na zmniejszenie sterowności negatywny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego). |
Oprócz lin holowniczych do holowania posłuży także pas holowniczy (taśma holownicza) i sztywny hol.
Taśma holownicza
W przeciwieństwie do lin holowniczych taśmy są szerokimi pasmami materiału, wykonanymi z poliestru, co zapewnia zarówno ich wytrzymałość podczas holowania, jak i łatwość przechowywania. Lina jest rozciągliwa, dzięki czemu jest trwalsza i zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo podczas holowania. Dobrze sprawdza się podczas holowania samochodów osobowych.
Zalety | Wady |
---|---|
wytrzymała i odporna na uszkodzenia, zapewnia bezpieczeństwo i komfort holowania, łatwa w przechowywaniu, dobrze sprawdzi się podczas holowania samochodów osobowych. | brak |
Sztywny hol
Inaczej nazywany drążkiem holowniczym. Może posłużyć do holowania zarówno większych pojazdów, jak i do holowania samochodów osobowych. Zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla samochodu holującego, jak i holowanego, bo pozwala utrzymać stałą odległość między nimi. Zapewnia komfort jazdy, gdyż ułatwia wykonywanie wszelkich manewrów nawet podczas holowania ciężkich pojazdów. Drążek holowniczy powinien mieć długość przynajmniej 3 m.
Zalety | Wady |
---|---|
służy zarówno do holowania samochodów dostawczych i ciężarowych, jak i do holowania osobówek, pozwala utrzymać stały dystans między samochodem holującym a holowanym, zwiększa łatwość wykonywanych manewrów i komfort jazdy. | może powodować pewne niedogodności przy transporcie w bagażniku. |
Te cechy sprzętu holowniczego weź pod uwagę przy jego wyborze
Wybór sprzętu, który w razie potrzeby posłuży Ci do holowania samochodu, nie jest taką prostą sprawą. Aby dobrze Ci służył i umożliwił bezpieczne odholowanie pojazdu, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów lin holowniczych.
Trzeba pamiętać, że podczas holowania kierowca pojazdu holowanego, czyli uszkodzonego, który znajduje się z tyłu, również musi mieć odpowiednią widoczność i pole manewru, które umożliwi mu bezpieczne zahamowanie czy wykonanie skrętu. Dlatego jedną z istotniejszych cech liny holowniczej jest jej długość. Giętki hol, czyli liny i pasy holownicze, powinny mieć długość od 4 do 6 m. Można znaleźć zarówno dłuższe, jak i krótsze modele, jednak wspomniana długość lin będzie optymalna. Z kolei hol sztywny może być krótszy i mieć już wyżej wspomniane 3 m. To wystarczy, ponieważ wykonywanie manewrów przy stosowaniu takiego rodzaju sprzętu jest dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Nie każdy rodzaj sprzętu holowniczego sprawdzi się w przypadku każdego pojazdu. Jak już było wspomniane, do holowania samochodów osobowych najbardziej odpowiednie będą pasy holownicze i liny plecione, natomiast w holowaniu cięższych pojazdów sprawdzi się lina kinetyczna i hol sztywny. Ważny jest tu udźwig akcesoriów, aby lina czy taśma nie zerwała się podczas holowania.
Uwagę należy zwrócić również na rodzaj i rozmiar zaczepów, którymi będzie można przymocować linę do samochodu holującego i holowanego. Sprzęt do holowania auta zazwyczaj jest wyposażony albo w haki, które charakteryzuje nieco mniejsza wytrzymałość i słabsza jakość, lub bardziej odporne na przeciążenia szekle. Te ostatnie sprawdzą się zatem przy holowaniu większych pojazdów.
Jest jeszcze jedna cecha sprzętu holowniczego, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego dla danego pojazdu. Chociaż niektórym może to wydać się najmniej ważne, warto zwrócić uwagę także na sposób, w jaki można przechowywać i przewozić dane akcesoria. Niektóre liny ze względu na swoją sztywność będą zajmowały więcej miejsca w bagażniku (stalowa lina holownicza). Jeśli zależy Ci również na wygodzie transportowania sprzętu holowniczego lub zwyczajnie masz niewiele miejsca w aucie, praktycznym rozwiązaniem będzie wybór na przykład taśmy holowniczej.
Ubezpieczenie assistance umożliwia skorzystanie z holowania auta
Gdy holowanie pojazdu stanie się konieczne, dobrze mieć kogoś, kto będzie mógł przyjść Ci z pomocą. Nie zawsze będzie to ktoś bliski, kto przyjedzie na mniejsze zdarzenia i odholuje Twój samochód w wybrane miejsce. Usługi holowania zapewniają ubezpieczyciele, którzy mają w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. Kupując polisę OC, powinieneś zatem zainteresować się także ubezpieczeniem assistance, w ramach którego możesz liczyć właśnie na tego rodzaju usługi.
Nawet podstawowy zakres ochrony assistance (tzw. assistance mini), które jest często dodawane przez ubezpieczycieli do ubezpieczenia OC, zapewnia usługi holowania pojazdu.
Wybierając assistance, warto sprawdzić kilka kwestii, które mogą okazać się dla Ciebie kluczowe.
- Czy ubezpieczyciel zapewnia holowanie zarówno po wypadku, kolizji, jak i po awarii pojazdu?
- Czy ubezpieczenie assistance działa tylko w Polsce, czy także za granicą?
- Czy ubezpieczyciel stosuje franszyzę kilometrową?
- Czy ubezpieczyciel określa dystans, na którym może odbyć się holowanie?
- Ile razy w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej można skorzystać z usług holowania?
Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?
Sam dodatek w postaci ubezpieczenia assistance jest albo bezpłatny (zwykle ma wtedy zakres podstawowy), albo kosztuje kilkadziesiąt złotych. Nie jest to więc majątek, a korzyść z jego posiadania bywa ogromna. Sprawdźmy, ile kosztuje taka polisa, korzystając z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Za przykładowego kierowcę niech posłuży nam 60-letni wrocławianin z bezszkodową historią jazdy, a za przykładowy pojazd – Opel Astra z 2019 roku z napędem benzynowym (1,0 l).
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Cena pakietu zawierającego assistance | Zakres ochrony assistance |
---|---|---|
UNIQA | 510 zł (OC + assistance) | Assistance po awarii, wypadku, kradzieży, zakres terytorialny: Polska, limit holowania: 75 km, franszyza kilometrowa: brak. |
Trasti | 570 zł (OC + assistance) | Assistance po wypadku, zakres terytorialny: Europa, limit holowania: do najbliższego warsztatu, franszyza kilometrowa: brak. |
UNIQA | 647,97 zł (OC + assistance) | Assistance po awarii, wypadku, kradzieży, zakres terytorialny: Polska, limit holowania: 75 km, franszyza kilometrowa: brak. |
mtu24.pl | 736 zł (OC + assistance) | Assistance po wypadku, zakres terytorialny: Polska, limit holowania: 100 km, franszyza kilometrowa: brak. |
Benefia | 740 zł (OC + NNW + assistance) | Assistance po awarii, wypadku, zakres terytorialny: Europa, limit holowania: 150 km, franszyza kilometrowa: brak. |
LINK4 | 785,99 zł (OC + assistance) | Assistance po wypadku, kradzieży, zakres terytorialny: Polska, limit holowania: 100 km, franszyza kilometrowa: brak |
Wiener | 900 zł (OC + assistance) | Assistance po wypadku,
zakres terytorialny: Europa, limit holowania: 150 km (w Polsce) i 75 km (w Europie), franszyza kilometrowa: brak. |
- Holowanie musi odbywać się na pewnych zasadach, m.in. dotyczących dopuszczalnej prędkości.
- Nie wszystkie pojazdy mogą być holowane. Ograniczenia dotyczą niektórych modeli samochodów z automatyczną skrzynią biegów, zawieszeniem pneumatycznym lub hydropneumatycznym, napędem hybrydowym czy napędem na cztery koła. Nie można także holować inaczej niż na lawecie pojazdów z uszkodzonym układem kierowniczym, hamulcowym i z niedziałającym oświetleniem.
- Kierowcy, w zależności od posiadanego pojazdu, mogą wybrać liny holownicze (elastyczną, stalową, kinetyczną, plecioną), a także pas holowniczy i hol sztywny.
- Przy wyborze sprzętu holowniczego należy wziąć pod uwagę długość liny, uciąg, rodzaj zaczepów, a także możliwości pakowania i transportu takiego wyposażenia.
- Usługi holowania pojazdów oferują ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia assistance komunikacyjnego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzęt do holowania samochodu
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów sprzętu holowniczego, który mogą wybrać kierowcy, biorąc pod uwagę wszystkie istotne dla nich parametry. Do holowania można wybrać m.in. linę holowniczą plecioną, stalową, elastyczną, pas holowniczy lub sztywny hol.
Usługi holowania pojazdu są dostępne w ramach ubezpieczenia assistance komunikacyjnego. Assistance jest często dodawany jako dodatek do ubezpieczenia OC kierowców. Nawet polisa w wersji mini zapewnia możliwość skorzystania z usług holowania pojazdu po awarii, kolizji lub wypadku.
Ubezpieczenie assistance, jak każda polisa, ma pewne ograniczenia. Wybierając assistance, należy sprawdzić, czy będziesz mógł liczyć na pomoc po wypadku, kolizji czy po awarii (lub w razie wszystkich tych zdarzeń). Należy także upewnić się, czy dany ubezpieczyciel stosuje franszyzę kilometrową, czyli czy określa minimalną odległość od miejsca zamieszkania, powyżej której udzielana jest pomoc w holowaniu. Niebagatelne znaczenie może mieć też limit kilometrów i zakres terytorialny ubezpieczenia, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wyjazd samochodem za granicę.
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji