Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie 2023 – gdzie poczujesz magię świąt?

Rozświetlone świątecznymi dekoracjami kamienice, ulice i place, dziesiątki straganów z lokalnymi wyrobami, ozdobami, zabawkami i jedzeniem to nieodłączny element zabytkowych centrów w wielu europejskich miastach w drugiej połowie listopada i grudniu. Mowa oczywiście o jarmarkach bożonarodzeniowych – poznajmy kilka europejskich, a może staną się powodem do zimowej weekendowej wycieczki!

jarmarki bożonarodzeniowe w europie

Historia jarmarków bożonarodzeniowych – krótko o bardzo długiej tradycji!

Pod koniec listopada lub na początku grudnia w wielu europejskich miastach organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki. W centrach, wśród zabytkowej zabudowy na ulicach, rynkach czy placach, ustawia się stragany, które oferują między innymi lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze czy świąteczne ozdoby. W czasie trwania jarmarku – najczęściej do końca grudnia lub początku stycznia – odbywają się dodatkowe występy artystyczne i koncerty.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych ma swoje początki w średniowiecznym Wiedniu. W 1296 roku książę Albrecht I zezwolił na organizację grudniowych targów. Te pierwsze nie były bezpośrednio związane ze Świętami Bożego Narodzenia – handlowano tam między innymi mięsem i wyrobami, które miały przygotować mieszkańców na zimę.

W Niemczech pierwszy jarmark bożonarodzeniowy miał miejsce w 1384 roku. Jednak popularność zaczęły one zyskiwać dopiero w XVI wieku za sprawą reformacji i zmiany podejścia do kwestii religijnych – Marcin Luter miał sugerować, że Święta Bożego Narodzenia są najlepszym czasem do dawania sobie prezentów, co sprawiło, że stały się one świętem bardziej rodzinnym.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie – popularne w wielu krajach

Wprawdzie tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Austrii i Niemiec, to obecnie odbywają się one w większości krajów europejskich. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w listopadzie i grudniu zabytkowe centra miast, rynki, stare place handlowe i ulice zapełniają się straganami w tysiącach miast w Europie.

Zapewne najwięcej jarmarków bożonarodzeniowych odbywa się w Niemczech ze względu na tradycję i wielkość kraju. W przeciwieństwie do Polski tego typu wydarzenia u naszego zachodniego sąsiada, w Austrii i w Szwajcarii odbywają się także w małych miejscowościach, a nie tylko największych miastach.

Jarmarki bożonarodzeniowe stały się bardzo popularne i przyciągają miliony mieszkańców i turystów. W końcu w czasie zimnego grudnia, gdy dni są najkrótsze w roku, odwiedziny rozświetlonego zabytkowego centrum miasta, pełnego światełek i smakołyków jest niewątpliwą atrakcją.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie – przykłady z wybranych krajów

W rankingach najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych pojawiają się jarmarki z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji, Belgii, Czech, Anglii, Estonii, a także Polski. Ich liczba jest bardzo dużo, więc wybraliśmy po jednym z kilku kraju.

grafika

Drezno – Niemcy

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie uważany jest za najstarszy w Niemczech. Jego historia sięga roku 1434, więc w tym roku odbędzie się po raz 589! Oficjalna nazwa jarmarku to Dresdner Striezelmarkt, która wzięła się on słowa “Striezel” – lokalnego ciasta owocowego sprzedawanego tradycyjnie na targu (obecnie przysmak znany jest jako Stollen). W Polsce ciasto nosi nazwę strucla.

Oto najważniejsze informacje o jarmarku bożonarodzeniowym w Dreźnie:

 • termin – 29.11.2023 – 24.12.2023 roku,
 • miejsce – Altmarkt w Dreźnie,
 • godziny otwarcia – 29.11.2023 od 16:00 do 21:00, od 30.11 do 23.12 od 10:00 do 21:00 oraz 24.12 od 10:00 do 14:00.

Dlaczego warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie?

 • Blisko Polski, z Warszawy do Drezna jest zaledwie 621 km.
 • Scena główna z codziennymi atrakcjami takimi jak występy muzyczne i taneczne.
 • Jedną z atrakcji jest największa na świecie piramida świec o wysokości 14 metrów.
 • Wspaniała lokalizacja w centrum zabytkowego Drezna.
 • Wspaniałe lokalne przysmaki, w tym stollen czy drezdeńskie pączki.

Inne popularne jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech odbywają się między innymi w Kolonii, Norymberdze, Berlinie i Monachium.

Wiedeń – Austria 

To jedno z najbardziej magicznych miast na świecie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, w który odbywa się w kilku miejscach pięknej stolicy Austrii. Najbardziej znany Christkindlmarkt organizowany jest na Placu Ratuszowym. Wydarzenie zachwyca, dekoracjami i świątecznym nastrojem oraz licznymi atrakcjami.

Co ważniejsze, Christkindlmarkt to tylko jeden z wielu jarmarków, które są organizowane w Wiedniu na przełomie listopada i grudnia. W tym czasie odbywają się między innymi: Starowiedeński jarmark świąteczny Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung, Jarmark bożonarodzeniowy AM Hof czy jarmark kulturalno-świąteczny pod pałacem Schonbrunn.

Oto najważniejsze informacje o jarmarku bożonarodzeniowym w Wiedniu (dane dla Christkindlmarkt):

 • termin – 01.11.2023 – 26.12.2023 roku,
 • miejsce – Plac Ratuszowy w Wiedniu,
 • godziny otwarcia – codziennie od 10:00 do 22:00, 24.12 od 10:00 do 18:30.

Dlaczego warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu?

 • W Wiedniu odbywa się kilka jarmarków jednocześnie!
 • Na jarmarku Christkindlmarkt sprzedawane są wyłącznie produkty najwyższej jakości, w tym wyroby rękodzielnicze, ozdoby choinkowe i przysmaki.
 • Oprócz zakupów można także pojeździć na łyżwach na lodowisku Wiener Eistraum.
 • Dzieci mogą pojeździć na 12-metrowej karuzeli na jarmarku Christkindlmarkt.

Inne popularne jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech odbywają się między innymi w Instrubku, Linzu, Klagenfurcie czy Grazu.

Bazylea – Szwajcaria

Ten alpejski kraj również słynie z cudownych jarmarków bożonarodzeniowych. Jeden z największych odbywa się w malowniczej Bazylei i nosi nazwę Basler Weihnachtsmarkt.  

Oto najważniejsze informacje o jarmarku bożonarodzeniowym w Bazylei:

 • termin – 23.11.2023 – 23.12.2023 roku,
 • miejsce – Barfüsserplatz i Münsterplatz w Bazylei,
 • godziny otwarcia – codziennie od 11:00 do 20:30, natomiast 23.12 do godziny 20:00.

Dlaczego warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Bazylei?

 • Ponad 150 straganów z wyrobami rzemieślniczymi, ozdobami, jedzeniem i upominkami.
 • Diabelski młyn dla dzieci “Happy Garden”.
 • “Bajkowy las” na Münsterplatz.
 • W 2021 roku portal turystyczny “European Best Destinations” uznał jarmark bożonarodzeniowy w Bazylei za najlepszy w Europie. W 2022 roku zajął on 2 miejsce.
 • Z Bazylei jest blisko do Colmar i innych miast z popularnymi jarmarkami.

W Szwajcarii jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się w wielu innych miastach, w tym w Zurychu, Einsiedeln, Lugano czy Bernie.

Colmar – Francja

To niewielkie malownicze miasteczko leży we wschodniej Francji w Alzacji przy granicy z Niemcami i Szwajcarią. W pobliżu znajdują się 2 miasta słynące z jarmarków bożonarodzeniowych – francuski Strasburg i szwajcarska Bazylea. Do Colmar turystów przyciąga piękno tego średniowiecznego miasteczka, a także aż 6 jarmarków odbywających się w listopadzie i grudniu

Oto najważniejsze informacje o jarmarku bożonarodzeniowym w Colmar:

 • termin – 23.11.2023 – 29.12.2023 roku,
 • miejsce – Stare Miasto w Colmar,
 • godziny otwarcia – poniedziałek-czwartek od 11:00 do 19:00, piątek-niedziela od 10:00 do 20:00, 24 grudnia od 11:00 do 17:00, 25 i 26 grudnia od 11:00 do 19:00.

Dlaczego warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Colmar?

 • W listopadzie i grudniu odbywa się aż 6 jarmarków bożonarodzeniowych.
 • Na straganach oferowane są wyroby rękodzielnicze, lokalne przysmaki w tym alzackie wino czy pain d’epices (francuski piernik).
 • Jarmarkowi towarzyszą występy, w tym chórów dziecięcych.
 • Cudowna atmosfera, pięknie udekorowane zabytkowe kamienicy i ulice.

Popularne jarmarki bożonarodzeniowe we Francji odbywają się także w Strasburgu, Lyonie, Mulhouse czy Kayserbergu.

Praga – Czechy

Z pewnością w czasie grudniu warto odwiedzić Pragę, gdzie odbywają się liczne jarmarki świąteczne. Ten najbardziej znany ma miejsce na Rynku Staromiejskim (Staroměstské náměstí), gdzie co roku ustawiana jest choinka. Jarmarki organizowane są także w różnych terminach na Placu Wacława (Václavské náměstí), Placu Republiki (náměstí Republiky), Placu Tyla (Tylovo náměstí), Placu Pokoju (náměstí Míru) czy na Zamku Praskim (Pražský hrad) i Smichovie – deptak Anděl

Oto najważniejsze informacje o jarmarku bożonarodzeniowym na Rynku Staromiejskim w Pradze:

 • termin – 02.12.2023 -06.01.2024 roku,
 • miejsce –  Rynek Staromiejski w Pradze,
 • godziny otwarcia – codziennie od 10:00 do 22:00, w święta godziny otwarcia są nieco inne.

Dlaczego warto odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze?

 • Niedaleko Polski – trasa z Warszawy do Pragi to 743 km.
 • Wiele jarmarków od 26 listopada do 6 stycznia.
 • Na jarmarkach można kupić zabawki, ozdoby, ceramikę i biżuterię.
 • Z pewnością warto spróbować czeskich przysmaków – langosz, bramborak, palaczinki, czeskiego piwa, grzanego wina, wina miodowego (Medowina) czy gorącej czekolady (Horká čokoláda)

W Czechach jarmarki odbywają się także w Brnie, Ołomuńcu, Czeskich Budziejowicach czy Zlinie.

Ubezpieczenie turystyczne na weekendowy wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy – od około 40 zł dla 4-osobowej rodziny!

Na wyjazd za granicę zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ochrona na weekend będzie bardzo tania, a zapewni wsparcie w razie nieprzewidzianych sytuacji. Oczywiście warto także mieć EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wszystkie wymienione miasta w tym artykule, w których odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe, leżą w krajach Unii Europejskiej lub Szwajcarii, dlatego cena ubezpieczenia turystycznego na taki sam czasowo wyjazd, dla takiej samej liczby podróżnych i w takim samym celu będzie identyczna. 

Dlatego wyliczenia przeprowadzimy dla przykładowego wyjazdu do Wiednia od piątku do niedzieli, czyli na 3 dni dla 4-osobowej rodziny z dwójką dzieci. Oczywiście celem wyjazdu będzie udział w jarmarku, zwiedzanie i smakowanie lokalnych specjałów. W zestawieniu podajemy najniższe ceny ubezpieczenia od wybranych ubezpieczycieli.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 763 zł;
NNW – 15 000 zł
39,22 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł
45,27 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł;
NNW – 30 000 zł
45,36 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł53,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł;
OC – 50 000 zł
64,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC – 50 000 zł
81,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [06.12.2023].

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na zakres ochrony (jakie ubezpieczenia wchodzą w skład pakietu) oraz na sumy ubezpieczeń – im są one wyższe, tym lepiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

W których krajach jarmarki bożonarodzeniowe są najbardziej popularne?
Co oferowane jest na jarmarkach bożonarodzeniowych?
PODSUMOWANIE
 • Za pierwszy jarmark bożonarodzeniowy uważa się ten z 1296 roku, który odbył się w Wiedniu.
 • Przez stulecia jarmarki zyskiwały popularność w krajach niemieckojęzycznych – Austrii, Niemczech i Szwajcarii.
 • Obecnie jarmarki bożonarodzeniowe popularne są w większości europejskich krajów.
 • Wyróżniane jarmarki odbywają się w Dreźnie (Niemcy), Wiedniu (Austria), Bazylea (Szwajcaria), Colmar (Francja) czy Praga (Czechy).
 • Na city break do miejsc, w którym odbywa się jarmark, warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!