Jazda bez świateł – jaka kara grozi Ci w 2024 roku?

Zdarza Ci się czasami zapomnieć o włączeniu świateł mijania czy kierunkowskazu? O ile nocą brak świateł zdecydowanie ogranicza widoczność, więc łatwo go zauważyć, o tyle za dnia możesz nie być świadomy tego niedociągnięcia. Jaka kara grozi Ci za jazdę bez oświetlenia w 2024 roku? Jaka jest wysokość mandatu i liczba punktów karnych za to wykroczenie?

jazda bez świateł

Jakie są rodzaje świateł w pojeździe i do czego służą?

Pojazd wyposażony jest w wiele rodzajów świateł, które mają służyć bezpiecznej jeździe. Są potrzebne zarówno Tobie – osobie kierującej pojazdem, aby oświetlić Ci drogę, oraz pozostałym uczestnikom ruchu, abyś był dla nich widoczny. 

Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach muszą być wyposażone w odpowiednie oświetlenie. Nakaz ten narzucony jest przez prawo obowiązujące w Polsce oraz Unii Europejskiej. Każdy rodzaj świateł spełnia inną funkcję. Używanie ich jest kluczowe. 

Jakie są rodzaje świateł i czemu dokładnie służą?

Światła mijania

Nazywane też niekiedy światłami krótkimi. Posłużą Ci do oświetlania drogi, ale tak, abyś nie oślepiał przy tym innych kierowców. W ruchu prawostronnym prawe światło zwykle jest skierowane wyżej niż lewe – ma oświetlać Ci pobocze. W niektórych krajach europejskich używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę – nocą, za dnia, podczas opadów czy mgły.

Światła drogowe

Nazywane też niekiedy światłami długimi. Oświetlają duży odcinek drogi znajdujący się przed pojazdem. Skierowane są poziomo, a nawet delikatnie ku górze. Służą Ci do oświetlenia drogi jedynie nocą, w terenie, gdzie jest kiepska widoczność. Nie możesz korzystać ze świateł drogowych podczas mijania się z innym pojazdem. Możesz w ten sposób doprowadzić do chwilowego oślepienia kierowcy.

Światła przeciwmgielne

Służą poprawie widoczności pojazdów, kiedy panują niekorzystne warunki pogodowe. Występują światła przeciwmgielne przednie oraz tylne. Według prawa każdy pojazd musi mieć przynajmniej jedno tego typu oświetlenie, znajdujące się z tyłu. Przednie nie jest wymagane, aczkolwiek może ułatwić jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Pojazdy, które posiadają oświetlenie LED, zazwyczaj mają światło przeciwmgielne przednie w jednym reflektorze. 

Światła pozycyjne

Przeznaczone są do oświetlania pojazdu podczas postoju. Znajdują się z przodu i z tyłu. Sprawiają, że auto jest widoczne dla innych uczestników ruchu. Jeśli pojazd ma uszkodzone światła awaryjne, można zamiennie używać świateł pozycyjnych.

Światła stopu

Sygnalizują hamowanie pojazdu. Znajdują się z tyłu auta i zapalają od razu po wciśnięciu hamulca. Świateł stopu może być nawet trzy – po obu stronach pojazdu oraz niekiedy na podszybiu czy zderzaku. 

Światła wskazujące kierunek – kierunkowskazy

Informują innych użytkowników ruchu drogowego o tym, jaki manewr chce wykonać kierowca. Służą do wskazywania kierunku jazdy podczas skrętu, zmiany pasa ruchu czy wyprzedzania. Muszą być widoczne z każdej strony. Znajdują się z przodu, z tyłu oraz z boku auta – z każdej strony parami.

Światła awaryjne

Pełnią rolę ostrzegawczą. Używa się ich, aby poinformować pozostałych kierowców o niebezpieczeństwie, np. korku czy wypadku. Powinny być używane także podczas awaryjnego postoju, np. na poboczu drogi. Światła awaryjne powodują włączenie wszystkich kierunkowskazów – z przodu, z tyłu i po bokach. W przypadku usterki świateł awaryjnych, można korzystać ze świateł pozycyjnych.

Światła odblaskowe

Znajdują się w wyposażeniu aut, choć pełnią najmniej istotną rolę. Służą odbijaniu świateł innych pojazdów po zmroku. Znajdują się z przodu, z boku i z tyłu auta. Powinny być widoczne z odległości przynajmniej 150 metrów. 

Jak wyglądają kontrolki poszczególnych świateł w pojeździe?

Każde światło znajdujące się w pojeździe włącza się w inny sposób. Technika może się różnić, w zależności od marki auta. Każde oświetlenie posiada także inne oznaczenie graficzne. Dzięki temu wiesz, którego z nich używasz w danej chwili. 

Jak wyglądają kontrolki poszczególnych świateł w pojeździe?

 • Światła mijania – zielona ikona reflektora z zielonymi kreskami pochylonymi ku dołowi.
 • Światła drogowe – niebieska lub granatowa ikona reflektora z poziomymi kreskami.
 • Światła przeciwmgielne – zielona, żółta lub pomarańczowa ikona reflektora z poziomymi lub ukośnymi kreskami, które przecina pionowa, falowana linia.
 • Światła pozycyjne – zielona ikona, składająca się z dwóch reflektorów w formie lustrzanego odbicia, od których odchodzą trzy kreski.
 • Kierunkowskazy – zielona ikona ukazująca strzałkę skierowaną w lewą lub w prawą stronę w zależności od kierunku wykonywanego manewru.
 • Światła awaryjne – zielona ikona ukazująca dwie strzałki skierowane w lewą i prawą stronę.

Jaka kara grozi Ci za brak świateł w pojeździe w 2024 roku?

Jeśli nie dostosujesz się do przepisów, dotyczących używania świateł, musisz liczyć się z konsekwencjami. Mowa tu o mandacie i punktach karnych. Wysokość opłaty i liczba punktów karnych zależy od rodzaju wykroczenia. Dotyczy to zarówno jazdy bez świateł, jak i nieprawidłowego ich wykorzystywania. Policjant może Cię ukarać nawet za zły stan techniczny oświetlenia lub błędne ustawienie reflektorów.

CZY WIESZ, ŻE …

W niektórych sytuacjach, jeśli doszło do szczególnego zaniedbania, policjant może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny lub odebrać prawo jazdy.

Jak prezentuje się taryfikator mandatów na 2024 rok? Kara grozi Ci za:

 • poruszanie się bez świateł mijania lub do jazdy dziennej od świtu do zmierzchu, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne,
 • poruszanie się bez świateł mijania lub do jazdy dziennej od zmierzchu do świtu, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 300 zł i 4 punkty karne,
 • poruszanie się bez świateł mijania lub do jazdy dziennej w tunelu, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 200 zł i 4 punkty karne,
 • jazdę z użyciem świateł drogowych niezgodnie z przepisami, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 200 zł,
 • jazdę z użyciem świateł przeciwmgielnych przednich, kiedy warunki pogodowe tego nie wymagają, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne,
 • brak odpowiedniego oświetlenia podczas postoju, jeśli warunki ograniczają widoczność, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 150300 zł i 3 punkty karne,
 • zakrywanie świateł, możesz wówczas otrzymać mandat w wysokości 300 zł i 3 punkty karne.

Mandat za brak świateł a ubezpieczenie OC – czy to ma znaczenie?

Jeśli niewłaściwie używasz oświetlenia lub w ogóle go nie włączyłeś, otrzymasz mandat i punkty karne, ale nie tylko. Istnieje wówczas także realne zagrożenie, że spowodujesz kolizję lub wypadek. Sprawcą zdarzenia możesz być zarówno Ty, jak i inny użytkownik ruchu drogowego. Jeśli nie używasz odpowiednio oświetlenia w pojeździe, narażasz siebie i innych kierujących na niebezpieczeństwo. Ograniczasz widoczność sobie i pozostałym uczestnikom dróg. Wówczas oprócz mandatu musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą pojazdu, a później wyższą ceną ubezpieczenia OC z uwagi na szkodę, której jesteś sprawcą.

Pamiętaj także, że od 2022 roku, w związku ze zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ubezpieczyciele mogą naliczać składkę ubezpieczenia OC z uwzględnieniem liczby punktów karnych. Mają dostęp do informacji, dotyczących wykroczeń popełnionych przez kierowców, sięgających do 2 lat wstecz. Oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek czy zagrożenie bezpieczeństwa, możesz liczyć się z podwyższeniem opłaty za ubezpieczenie OC.

O ile wzrośnie cena ubezpieczenia, jeśli kierowca spowoduje szkodę? Można to sprawdzić za pomocą porównywarki ubezpieczeń Mubi. Przyjrzyjmy się ofertom na podstawie kalkulacji, której dokonała 30-letnia Malwina – właścicielka Volkswagena Golfa z 2013 roku. Mieszkanka Rzeszowa posiada prawo jazdy od 12 lat. Mężatka planuje przejechać swoim autem do 10 tys. km rocznie. Ile Malwina zapłaci za ubezpieczenie, jeśli od 10 lat jeździ bezszkodowo? Jaka będzie cena polisy, jeśli w ostatnim roku spowoduje szkodę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres ochronyCena dla kierowcy z bezszkodową historią jazdyCena dla kierowcy, który spowodował 1 szkodę w ostatnim roku
TrastiOC + assistance476 zł843 zł
TrastiOC + NNW494 zł875 zł
You Can DriveOC551 zł820 zł
LINK4OC + assistance604,23 zł985,71 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024].

Jak ustrzec się przed skutkami jazdy bez świateł?

Niekiedy zdarza się, że zupełnie nieświadomie nie włączysz świateł lub użyjesz ich niezgodnie z przepisami. Co, jeśli takim działaniem spowodujesz kolizję lub wypadek? Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Myśl o takich sytuacjach, zanim się wydarzą i zadbaj o odpowiednią ochronę. 

Oczywiście obowiązkiem każdego użytkownika ruchu drogowego jest posiadanie ubezpieczenia OC pojazdu. Regulują to przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel gwarantuje rekompensatę szkód, które powstały w wyniku kolizji czy wypadku. Pokrzywdzony otrzymuje odszkodowanie, dzięki któremu może dokonać naprawy swojego pojazdu.

Nie tylko OC – co jeszcze może się przydać? 

Możesz także zadbać o zadośćuczynienie i naprawę swojego pojazdu, jeśli jesteś sprawcą zdarzenia. Koszty związane z przywróceniem auta do pierwotnego stanu po stłuczce czy wypadku niekiedy mogą być naprawdę wysokie. Niespodziewane zdarzenie losowe z pewnością będzie dla Ciebie niewygodnym źródłem wydatków. W takiej sytuacji bardzo pomocne okaże się ubezpieczenie autocasco. Dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci Ci należne odszkodowanie lub naprawi Twój pojazd.

A co jeśli do uszkodzenia lub awarii oświetlenia w Twoim samochodzie dojdzie w trasie? Takie sytuacje mogą wydawać się mało znaczące, ale wbrew pozorom bywają bardzo kłopotliwe, często uniemożliwiając dalszą jazdę. W takim przypadku z pomocą może Ci przyjść ubezpieczenie assistance, które przyda się, gdy nie będziesz w stanie naprawić szkody na własną rękę. W jego ramach ubezpieczyciel może zaoferować m.in.:

 • naprawę szkody na miejscu zdarzenia,
 • holowanie samochodu do warsztatu,
 • naprawę auta w warsztacie,
 • organizację noclegu, jeśli naprawa się przedłuży,
 • organizację samochodu zastępczego, jeśli naprawa potrwa kilka dni.

Ile kosztuje pakiet ubezpieczeń zawierający AC i assistance? Wbrew pozorom nie musi to być wcale bardzo duży wydatek. Ubezpieczyciele często oferują zniżki klientom, którzy wybierają więcej niż jeden rodzaj ochrony, a poza tym wiele korzystnych ofert można znaleźć, porównując je ze sobą.Przyjrzyjmy się wynikom kalkulacji dokonanej przez 31-letniego Piotra, który szuka polisy dla Opla Astry z 2018 roku (benzyna, 998 cm3). Żonaty, bezdzietny mieszkaniec Krakowa planuje w przyszłym roku pokonać swoim samochodem do 15 tysięcy kilometrów. Piotr posiada prawo jazdy od 13 lat i od co najmniej 10 wykupuje ubezpieczenia OC oraz AC. Jeździ bezszkodowo. Interesuje go ochrona w zakresie OC, AC, NNW oraz assistance.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
WienerOC,
NNW,
assistance po wypadku: holowanie do 150 km w Polsce i do 75 km w Europie, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia,
AC mini: szkoda częściowa i całkowita, naprawa na podstawie kosztorysu i z użyciem części zamiennych, udział własny w wysokości 500 zł, brak amortyzacji części
871 zł
WienerOC,
NNW,
assistance po awarii, kradzieży i wypadku: holowanie do 200 km w Polsce i do 100 km w Europie, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia,
AC pełne: naprawa na podstawie kosztorysu i z użyciem części zamiennych, udział własny w wysokości 500 zł, brak amortyzacji części
1171 zł
TrastiOC,
NNW,
assistance po wypadku: holowanie do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu zdarzenia,
AC pełne: naprawa na podstawie kosztorysu i z użyciem części zamiennych, brak udziału własnego i amortyzacji części
1227 zł
LINK4OC,
NNW,
assistance po awarii, kradzieży i wypadku: holowanie do 500 km, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia,
AC pełne: naprawa na podstawie kosztorysu i z użyciem części zamiennych, udział własny w wysokości 500 zł przy szkodach wypadkowych, amortyzacja części 50%
1369 zł
BeesafeOC,
NNW,
assistance po awarii, kradzieży i wypadku: holowanie do 200 km, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia,
AC pełne: naprawa w warsztacie z użyciem części zamiennych, udział własny w wysokości 500 zł przy szkodach wypadkowych i kradzieży, brak amortyzacji części
1441 zł
UNIQAOC,
NNW,
assistance po awarii, kradzieży i wypadku: holowanie do 75 km, samochód zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia,
AC pełne: naprawa na podstawie kosztorysu i z użyciem części zamiennych, udział własny w wysokości 500 zł przy szkodach wypadkowych, brak amortyzacji części
1554 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (28.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawanie pytania o mandat za brak świateł

W jakich sytuacjach, podczas braku lub nieodpowiedniego używania świateł, można dostać mandat?
Jaka jest wysokość mandatów za brak świateł w 2024 roku?
Czy za brak świateł grożą punkty karne?
PODSUMOWANIE
 • Światła w pojeździe służą do bezpiecznej jazdy w każdych warunkach pogodowych i lepszej widoczności dla kierującego oraz pozostałych uczestników ruchu.
 • W pojeździe wyróżniamy wiele rodzajów świateł. Należą do nich światła mijania, drogowe, przeciwmgielne, pozycyjne, stopu, awaryjne, a także kierunkowskazy i odblaski.
 • Każdy rodzaj oświetlenia posiada inne oznakowanie. Symbole wyświetlają się na desce rozdzielczej i informują o tym, którego światła używasz w danej chwili.
 • Za brak świateł, w zależności od rodzaju wykroczenia, grozi Ci mandat oraz punkty karne. W skrajnych sytuacjach policja może także zatrzymać Twój dowód rejestracyjny lub nawet zabrać Ci prawo jazdy.
 • Jeśli jeździsz bez świateł albo nieodpowiednio ich używasz, możesz spowodować kolizję lub przyczynić się do wypadku.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC