Mandat za brak pasów. Jaka kara grozi za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Bez względu na to, czy jesteś kierowcą, czy pasażerem, musisz mieć zapięte pasy podczas jazdy samochodem. Nieprzestrzeganie tego obowiązku zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł. Kierowca dostanie także 4 punkty karne – a może, być ich więcej! Sprawdź, kto jest zwolniony z zapinania pasów? Kiedy wysokość mandatu wzrośnie do 200 zł dla kierowcy? Czy można przewozić dzieci w specjalnych zestawach skracających pasy? A co z przewożeniem psów i kotów – czy mogą swobodnie podróżować?

zapnij pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa – kto i kiedy musi zapinać?

W 1991 roku wprowadzono w Polsce obowiązek zapinania pasów w kształcie znanym obecnie – również tych z tyłu. Wcześniejsze zapisy z 1983 roku zobowiązywały kierowców i pasażera jedynie do zapinania pasów na przednich siedzeniach i to podczas jazdy poza terenem zabudowanym. 

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym zapisano, że kierowca oraz osoba przewożona pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa mają obowiązek z nich korzystać. Nie ma więc znaczenia gdzie siedzi pasażer, jak daleka czeka ich podróż i po jakich drogach się poruszają. Ustawodawca wprowadził także zastrzeżenia dotyczące tego obowiązku, które zwalniają z zapinania pasów – o nich w dalszej części artykułu.

Brak zapiętych pasów – czeka Cię mandat!

Łatwo się domyślić, że jak jakiś obowiązek zapisany jest w prawie, to nieprzestrzeganie go będzie najprawdopodobniej wiązać się z sankcjami. Nie inaczej jest w przypadku zapinania pasów podczas jazdy samochodem. Przyjrzymy się dwóm sytuacjom – mandaty za jazdę bez zapiętych pasów mogą być różne!

W pierwszej sytuacji kierowca wybiera się do pobliskiego sklepu po drobne zakupy. Wsiada do samochodu i rusza. Jedzie sam. Nie zapina pasów, bo to w końcu tylko niecały kilometr. Samochód jest stary, więc nie ma czujników zapięcia pasów – nic nie pika, ani nie miga! Na jego nieszczęście, a może to jednak szczęście, zatrzymuje go policja. Jaki mandat dostanie?

 • Kierowca za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa otrzymuje mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne!

W drugiej sytuacji zmienia się tylko jedno. Kierowca wybiera się na zakupy z całą rodziną. Zbliżają się święta, trzeba się na nie przygotować. Sklep jest blisko, w zasadzie za dwoma zakrętami, a samochód wciąż stary, więc członkowie rodziny w świątecznym szale zakupów nie myślą o zapinaniu pasów. Zatrzymuje ich policja… 

 • Kierowca otrzyma mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne – za naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem i za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o stosowaniu pasów bezpieczeństwa. Natomiast każdy z pasażerów otrzyma karę w wysokości 100 zł!

Gdyby nasz kierowca był przykładny i zapinał zawsze pasy, a do tego prosił o to pasażerów, to w razie kontroli oczywiście nie dostałby mandatu. Za to osoby dorosłe, które nie zastosowały się do jego prośby, otrzymałyby karę w wysokości 100 zł! 

Przykład

Jakie mogą być konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Łatwo sobie to wyobrazić, wiedząc, że w chwili zderzenia z przeszkodą przy prędkości 50 km/h ciało ludzkie jest wyrzucane z siedzenia z siłą ok. 2,5 tony! Przed uderzeniem w deskę rozdzielczą lub wyrzuceniem z samochodu uchronić je mogą tylko dobrze zapięte pasy, które wprawdzie nigdy nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa, ale zmniejszają ryzyko śmierci w wypadku o kilkadziesiąt procent.

Kobieta w ciąży a pasy bezpieczeństwa

Jak już było wcześniej wspomniane, ustawodawca zawarł w prawie o ruchu drogowym zastrzeżenia co do obowiązku jeżdżenia w pasach bezpieczeństwa. Nie dotyczy on między innymi kobiet w ciąży – choć przepisy stwierdzają, że ciąża musi być widoczna.

Mimo pojawiających się obaw zalecane jest jednak, by kobiety nawet w zaawansowanej ciąży zapinały pasy bezpieczeństwa. Prawidłowe ich założenie będzie chronić zarówno matkę jak i dziecko. Na rynku dostępne są także specjalne adaptery na pasy, które poprawiają komfort podróżowania z zapiętymi pasami.

Jazda bez pasów – komu wolno?

Nie tylko kobiety w ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwo. Opisane w ustawie zastrzeżenie dotyczy także:

 • osób z orzeczeniem lekarskim, które zawiera przeciwwskazania do używania pasów,
 • kierującego taksówką podczas przewożenie klienta,
 • instruktora podczas szkolenia na prawo jazdy,
 • egzaminatora podczas egzaminu na prawo jazdy,
 • służb państwowych – podczas transportu osoby lub osób zatrzymanych,
 • funkcjonariuszy SOP podczas wykonywania czynności służbowych,
 • żołnierzy Żandarmerii Wojskowej podczas ochrony,
 • zespołu medycznego podczas udzielania pomocy medycznej,
 • konwojenta podczas pracy (przewożenia wartości pieniężnych),
 • chorego oraz osoby niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim,
 • dzieci w wieku do lat 3, które są przewożone w pojazdach kategorii M₂ i M₃,
 • dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 295).

Urządzenia skracające pasy – czy to legalne?

Przepisy przewożenia dzieci w Polsce wskazują, że te poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w dostosowanym do wzrostu i wagi dziecka foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. W takim razie należy zadać sobie pytanie – czy kierowca, który przewozi dziecko w urządzeniu skracającym pasy, dostanie mandat, czy go uniknie?

Nie dostanie kary, jeśli owo urządzenie będzie miało homologację. Oczywiście musi być także używane zgodnie z instrukcją oraz wzrostem i wagą dziecka. Jeśli nie będą spełnione wymienione warunki, to kierowca otrzyma mandat. 

 • Za przewożenie dzieci bez fotelika lub urządzenia przytrzymujące oraz w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 300 zł oraz 6 punktów karnych!

Przewożenie psa i kota – za co można dostać mandat?

Przepisy ruchu drogowego nie mówią wprost o przewożeniu domowych pupili samochodem. Jednak art. 60.1 stwierdza, że nie powinno się używać samochodu, w taki sposób, który stwarza zagrożenie dla osób w pojeździe i poza nim. Swobodnie poruszający się po samochodzie pies lub kot może takie niebezpieczeństwo stwarzać. Za złamanie przepisu o prawidłowym używaniu samochodu grozi również mandat. Jakiej wysokości?

 • Kierowca, który używa samochodu w sposób zagrażający osobom w pojeździe lub poza nim, grozi mandat 200 zł!

W razie zderzenie nieprzypięte pasami zwierzę odniesie poważne obrażenie lub zginie, a do tego zagrozi także innym pasażerom – niestety to prosta fizyka! Dlatego dla bezpieczeństwa osób w pojeździe i pupila należy przypinać je pasami, które bez problemów można teraz kupić w wielu miejscach zarówno dla psa, jak i dla kota.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę bez zapiętych pasów

Dlaczego egzaminatorzy podczas egzaminów na prawo jazdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa?
Czy kobiety w ciąży naprawdę nie muszą zapinać pasów?
Co oprócz zapiętych pasów przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy?
PODSUMOWANIE
 • Obowiązek zapinania pasów w obecnym kształcie obowiązuje od 1991 roku.
 • Mandat za jazdę bez zapiętych pasów wynosi 100 zł plus 2 punkty karne dla kierowcy.
 • Pasażerowie również otrzymują mandat za brak zapiętych pasów w wysokości 100 zł.
 • Kobiety z widoczną ciążą są zwolnione z obowiązku zapinania pasów.
 • Pasów nie muszą zapinać także osoby chore z orzeczeniem lekarskim, taksówkarze oraz funkcjonariusze służb pełniący swoje obowiązki.
 • Urządzenia skracające pasy do przewożenia dzieci są legalne i nie dostanie się za nie mandatu, jeśli mają homologację.
 • Przewożenie psa lub kota bez unieruchomienia za pomocą pasów może zostać uznane przez policjanta za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu podróżnych, co jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł.
Źródła:
 • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC