Jazda próbna nowym samochodem – na co zwrócić uwagę?

Czy zanim kupisz nowy telewizor, to sprawdzasz jego parametry, jakość obrazu i funkcje? Czy przed wyborem eleganckiego ubrania przymierzasz je, by ocenić, czy dobrze się w nim czujesz? A czy zdecydowałbyś się na nabycie mieszkania bez zasięgnięcia opinii o deweloperze i sąsiedztwie? Zapewne nie! Dlaczego więc tak mało osób zapisuje się na jazdy próbne nowego auta? Tym razem zajmiemy się jazdą testową samochodu z salonu.

Jazda próbna – zaczynamy

Zanim wybierzesz się na jazdę testową wymarzonym samochodem, to musisz wiedzieć na jakim aucie Ci zależy – warto mieć już upatrzony choćby typ pojazdu. Trudno wyobrazić sobie kierowcę, który chciałby wybrać się na 20 czy 30 jazd próbnych całkowicie różnymi modelami. Zazwyczaj ma on upatrzonych kilka z nich, które pragnie sprawdzić. To właśnie wtedy powinna zapaść decyzja o wybraniu się na jazdę próbną. Jak się na nią zapisać?

Najlepiej na jazdę testową zapisać się przez stronę wybranego producenta samochodów, na której znajdziesz dedykowaną temu zakładkę. Będziesz mógł tam wybrać model auta, który Cię interesuje. Wymagane będzie podanie danych kontaktowych. Poproszony będzie także o wybranie miejscowości i salonu, z którego odbędzie się Twoja jazda próbna.

Następnie będzie czekać Cię ustalenie konkretnego dnia i godziny jazdy próbnej. Zależnie od wybranego modelu możesz czekać na nią do kilku dni. Wszystkie wymienione powyżej formalności możesz załatwić telefonicznie lub udać się samemu do salonu, by na miejscu ustalić szczegóły jazdy testowej. 

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jazda próbna – wymagania

Czy każdy może wybrać się na jazdę testową autem z salonu? To zależy od kilku czynników. Rzecz jasna osoba wysyłająca zgłoszenie musi być pełnoletnia i mieć prawo jazdy – to absolutne minimum. Aby wziąć udział w jeździe próbnej, nie można być pod wpływem środków odurzających. 

Warto pamiętać, że konsultanci w salonach luksusowych i prestiżowych marek często sprawdzają, czy osobę starającą się o jazdę próbną, stać na ewentualny zakup ich auta, czy jest to tylko próba przejażdżki wymarzonym samochodem – a nie jazda testowa. Jeśli okaże się, że tak właśnie jest, to otrzyma ona odmowę jazdy testowej. Jednak w przypadku zdecydowanej większości marek taka jazda próbna jest z zasady dostępna dla wszystkich potencjalnych klientów.

Jazda próbna – przebieg

Zanim wsiądziesz do wybranego samochodu, którym udasz się na jazdę testową, będziesz musiał podpisać oświadczenie o wzięciu odpowiedzialności za ewentualne wykroczenia drogowe. Do salonu powinieneś zabrać prawo jazdy i dowód osobisty

Jazda testowa trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Część sprzedawców oferuje najbliższą trasę wokół salonu. Zazwyczaj jazda próbna odbywa się z pracownikiem salonu, choć zdarza się, że można umówić się także na jazdę samemu. Nie będzie także problemu, by na jazdę wybrać się z członkiem rodziny lub osobą zaprzyjaźnioną, która lepiej zna się na samochodach i pomoże w ocenie.

Jazda próbna – ocena samochodu

Po co właściwie przeprowadza się jazdy próbne? Dla salonów samochodowych jest to oczywiście promocja ich produktów. Natomiast dla kierowców to świetna okazja na sprawdzenie, czy upatrzone auto zachwyca nie tylko wyglądem, ale także komfortem jazdy. W końcu zdarza się czasami, że to, co na pierwszy rzut oka wydawało się idealnym wyborem, w praktyce zawodzi i okazuje się pomyłką. 

Na co więc zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej? Zanim wyruszysz w przejażdżkę, dowiedz się, czy dostałeś dokładnie ten model samochodu, o który prosiłeś. Chodzi tutaj oczywiście o pojemność silnika i moc auta. Może się zdarzyć, że do jazdy testowej podstawiony zostanie samochód z większą mocą i lepszymi osiągami – co zazwyczaj sprawia lepsze wrażenie u kierowcy. 

Podczas jazdy próbnej postaraj się przetestować samochód w różnych warunkach. Nie ograniczaj się do trasy po miejskich ulicach. Przekonaj się, jak auto prowadzi się także na szybszych odcinkach i na drogach osiedlowych gdzie widoczność jest ograniczona. Spróbuj zaparkować – przekonasz się, czy asystent parkowania Ci odpowiada (jeśli jest w wyposażeniu). Jeśli jazda próbna dotyczy SUV-a lub terenówki, to wybierz się na drogę gorszej jakości – w końcu taki samochód powinien sobie na bez problemów poradzić. 

Po co to wszystko? Najważniejsze jest, by przekonać się o komforcie jazdy danym autem. Czy odpowiada Ci umieszczenie słupków? Może okazać się, że ograniczają one zbyt dużo widoczności – niektórych kierowców bardzo to denerwuje. 

Nowy samochód z salonu nie powinien mieć defektów. Warto jednak sprawdzić go podczas jazdy próbnej, by przekonać się o pracy silnika, wygodzie siedzeń czy działaniu skrzyni biegów. Wykorzystaj także jazdę próbną na test hamowania, przyspieszania i wchodzenia w zakręty z większą prędkością. Oczywiście nie chodzi o to, by szarżować na drodze, lecz o wyczucie auta, bo ma ono decydujące znaczenia dla komfortu jazdy – może okazać się, że wyjątkowo Ci nie leży.

Jazda próbna to idealny moment, by wsłuchać się w pracę samochodu. Dlatego nie włączaj radia i nie daj się zagadać sprzedawcy. Z drugiej strony pytaj o wszystko, co Cię ciekawi i interesuje. Nie ograniczaj się – to Ty jesteś klientem! 

Dzięki wybraniu się na jazdę próbną będziesz miał okazję przekonać się, czy czujesz dany model samochodu. To Ty będziesz jeździł nim przez najbliższe lata, a zdecydowanie lepiej robić to wygodnie i komfortowo. 

Pamiętaj także, że sprzedawca będzie starał się przekonać Cię do kupienia samochodu i dodatkowego wyposażenia. Wybranie się na jazdę próbną nie oznacza, że musisz czuć się zobowiązany do nabycia testowanego auta. To Twoje prawo, by przed zakupem auta konkretnej marki przekonać się o jego działaniu.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jazda próbna – mandat

Czy podczas jazdy próbnej będziesz musiał za coś zapłacić? Nie musisz się przejmować ceną paliwa – zatankowanie leży w kwestii salonu lub dealera. Samochód będzie posiadał także ubezpieczenie OC i AC

Co się stanie, gdy przekroczysz prędkość i zostaniesz złapany przez fotoradar? W takim przypadku to Ty będziesz musiał zapłacić mandat – zresztą jak za każdy inny! Podczas jazdy testowej warto przetestować auto w różnych warunkach, sprawdzić silnik i możliwości samochodu, ale należy robić to zgodnie z przepisami.

PODSUMOWANIE
  • Jazda próbna pozwala na sprawdzenie komfortu i wygody samochodu.
  • Na jazdy można umówić się przez stronę internetową, telefonicznie lub w salonie.
  • Do salonu należy wziąć dowód osobisty i prawo jazdy.
  • Samochód do jazdy testowej posiada ubezpieczenie OC i AC.
  • Podczas jazdy próbnej warto zwrócić uwagę na zachowanie auta, jego pracę i wygodę kierowania.
  • Za ewentualne mandaty otrzymane podczas jazdy odpowiada osoba testująca auto.
  • Jazda próbna nie obliguje do kupna samochodu – to przywilej klienta na sprawdzenie auta.
Oceń artykuł:
35,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!