Jazda próbna nowym samochodem – na co zwrócić uwagę?

Czy zanim kupisz nowy telewizor, to sprawdzasz jego parametry, jakość obrazu i funkcje? Czy przed wyborem eleganckiego ubrania przymierzasz je, by ocenić, czy dobrze się w nim czujesz? A czy zdecydowałbyś się na nabycie mieszkania bez zasięgnięcia opinii o deweloperze i sąsiedztwie? Zapewne nie! Dlaczego więc tak mało osób zapisuje się na jazdy próbne nowego auta? Tym razem zajmiemy się jazdą testową samochodu z salonu.

nowy samochód - jazda próbna

Jazda próbna – zaczynamy

Zanim wybierzesz się na jazdę testową wymarzonym samochodem, to musisz wiedzieć, na jakim aucie Ci zależy – warto mieć już upatrzony choćby typ pojazdu. Trudno wyobrazić sobie kierowcę, który chciałby wybrać się na 20 czy 30 jazd próbnych całkowicie różnymi modelami. Zazwyczaj ma on upatrzonych kilka z nich, które pragnie sprawdzić. To właśnie wtedy powinna zapaść decyzja o wybraniu się na jazdę próbną. Jak się na nią zapisać?

Najlepiej na jazdę testową zapisać się przez stronę wybranego producenta samochodów, na której znajdziesz dedykowaną temu zakładkę. Będziesz mógł tam wybrać model auta, który Cię interesuje. Wymagane będzie podanie danych kontaktowych. Poproszony będziesz także o wybranie miejscowości i salonu, z którego odbędzie się Twoja jazda próbna.

Następnie będzie czekać Cię ustalenie konkretnego dnia i godziny jazdy próbnej. Zależnie od wybranego modelu możesz czekać na nią do kilku dni. Wszystkie wymienione powyżej formalności możesz załatwić telefonicznie lub udać się samemu do salonu, by na miejscu ustalić szczegóły jazdy testowej. 

Przykład

Szukając nowego samochodu, Janek upatrzył sobie najnowszą edycję Skody Octavii. Po tym, jak zasięgnął opinii na temat samochodu i dowiedział się na jego temat wszystkiego, co mógł, postanowił, że przed zakupem chciałby jeszcze osobiście sprawdzić samochód. W tym celu wszedł na stronę internetową producenta, gdzie w zakładce “Oferta” odnalazł formularz do umówienia się na jazdę próbną. Po wyborze modelu auta musiał jeszcze zostawić swoje dane kontaktowe oraz wybrać salon, do którego miał się stawić. Ponieważ Janek mieszka w podkrakowskiej Skawinie, odnalazł na dostępnej na stronie mapce najbliższego dealera – był to salon na ul. Zakopiańskiej w Krakowie. Po wysłaniu zgłoszenia, z Jankiem skontaktował się telefonicznie konsultant, który zweryfikował jego dane i potwierdził zainteresowanie jazdą próbną. Kolejny telefon był już od pracownika wybranego salonu, z którym Janek bez problemu umówił się na pasujący mu termin.

Jazda próbna – wymagania

Czy każdy może wybrać się na jazdę testową autem z salonu? To zależy od kilku czynników. Rzecz jasna osoba wysyłająca zgłoszenie musi być pełnoletnia i mieć prawo jazdy – to absolutne minimum. Aby wziąć udział w jeździe próbnej, nie można być pod wpływem środków odurzających. 

Warto pamiętać, że konsultanci w salonach luksusowych i prestiżowych marek często sprawdzają, czy osobę starającą się o jazdę próbną rzeczywiście stać na ewentualny zakup ich auta, czy jest to tylko próba przejażdżki wymarzonym samochodem, a nie jazda testowa. Jeśli okaże się, że tak właśnie jest, to otrzyma ona odmowę jazdy testowej. Jednak w przypadku zdecydowanej większości marek taka jazda próbna jest z zasady dostępna dla wszystkich potencjalnych klientów.

Jazda próbna – przebieg

Zanim wsiądziesz do wybranego samochodu, którym udasz się na jazdę testową, będziesz musiał podpisać oświadczenie o wzięciu odpowiedzialności za ewentualne wykroczenia drogowe. Do salonu powinieneś zabrać prawo jazdy i dowód osobisty

Jazda testowa trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Część sprzedawców oferuje najbliższą trasę wokół salonu. Zazwyczaj jazda próbna odbywa się z pracownikiem salonu, choć zdarza się, że można umówić się także na jazdę samemu. Nie będzie także problemu, by na jazdę wybrać się z członkiem rodziny lub osobą zaprzyjaźnioną, która lepiej zna się na samochodach i pomoże w ocenie.

Jazda próbna – ocena samochodu

Po co właściwie przeprowadza się jazdy próbne? Dla salonów samochodowych jest to oczywiście promocja ich produktów. Natomiast dla kierowców to świetna okazja na sprawdzenie, czy upatrzone auto zachwyca nie tylko wyglądem, ale także komfortem jazdy. W końcu zdarza się czasami, że to, co na pierwszy rzut oka wydawało się idealnym wyborem, w praktyce zawodzi i okazuje się pomyłką. 

Na co więc zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej? Zanim wyruszysz w przejażdżkę, dowiedz się, czy dostałeś dokładnie ten model samochodu, o który prosiłeś. Chodzi tutaj oczywiście o pojemność silnika i moc auta. Może się zdarzyć, że do jazdy testowej podstawiony zostanie samochód z większą mocą i lepszymi osiągami – co zazwyczaj sprawia lepsze wrażenie u kierowcy. 

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli chcesz umówić się na jazdę próbną online, to w zależności od dealera, wybór samochodu do niej może być ograniczony do modelu lub obejmować także bardziej szczegółowe parametry samochodu. Np. Toyota przy niektórych modelach pyta o preferowany rodzaj silnika (hybrydowy lub benzynowy), a na stronie Mercedesa jest także możliwość przetestowania modeli z automatycznymi lub ręcznymi skrzyniami biegów.

Podczas jazdy próbnej postaraj się przetestować samochód w różnych warunkach. Nie ograniczaj się do trasy po miejskich ulicach. Przekonaj się, jak auto prowadzi się także na szybszych odcinkach i na drogach osiedlowych, gdzie widoczność jest ograniczona. Spróbuj zaparkować – przekonasz się, czy asystent parkowania Ci odpowiada (jeśli jest w wyposażeniu). Jeśli jazda próbna dotyczy SUV-a lub terenówki, to wybierz się na drogę gorszej jakości – w końcu taki samochód powinien sobie na niej bez problemów poradzić.

Po co to wszystko? Najważniejsze jest, by przekonać się o komforcie jazdy danym autem. Czy odpowiada Ci umieszczenie słupków? Może okazać się, że ograniczają one zbyt dużo widoczności – niektórych kierowców bardzo to denerwuje. 

Nowy samochód z salonu nie powinien mieć defektów. Warto jednak sprawdzić go podczas jazdy próbnej, by przekonać się o pracy silnika, wygodzie siedzeń czy działaniu skrzyni biegów. Wykorzystaj także jazdę próbną na test hamowania, przyspieszania i wchodzenia w zakręty z większą prędkością. Oczywiście nie chodzi o to, by szarżować na drodze, lecz o wyczucie auta, bo ma ono decydujące znaczenia dla komfortu jazdy – może okazać się, że dany model wyjątkowo Ci nie leży.

Ekspert Mubi radzi:

Decydując się na zakup nowego samochodu, masz dużo łatwiejsze zadanie, niż gdybyś rozważał zakup auta używanego. Samochody prosto z salonu raczej są samochodami sprawnymi, dlatego większą uwagę podczas jazdy próbnej powinieneś zwrócić na komfort jazdy i łatwość obsługi pojazdu. Inaczej jest w przypadku pojazdu używanego. Testując auto z drugiej ręki przed jego zakupem, trzeba być bardziej uważnym. Czujność powinny wzbudzić wszelkie szmery, niepokojące dźwięki i trudności w prowadzeniu samochodu. Mogą zwiastować kłopoty techniczne i wskazywać na niesprawność któregoś podzespołu.

Jazda próbna to idealny moment, by wsłuchać się w pracę samochodu. Dlatego nie włączaj radia i nie daj się zagadać sprzedawcy. Z drugiej strony pytaj o wszystko, co Cię ciekawi i interesuje. Nie ograniczaj się – to Ty jesteś klientem! 

Dzięki wybraniu się na jazdę próbną, będziesz miał okazję przekonać się, czy czujesz dany model samochodu. To Ty będziesz jeździł nim przez najbliższe lata, a zdecydowanie lepiej robić to wygodnie i komfortowo. 

Pamiętaj także, że sprzedawca będzie starał się przekonać Cię do kupienia samochodu i dodatkowego wyposażenia. Wybranie się na jazdę próbną nie oznacza, że musisz czuć się zobowiązany do nabycia testowanego auta. To Twoje prawo, by przed zakupem auta konkretnej marki przekonać się o jego działaniu.

Jazda próbna – mandat

Czy podczas jazdy próbnej będziesz musiał za coś zapłacić? Nie musisz się przejmować ceną paliwa – zatankowanie leży w kwestii salonu lub dealera. Samochód będzie posiadał także ubezpieczenie OC i AC. 

Przykład

Wypadki zdarzają się także podczas jazd próbnych. W czerwcu 2020 roku głośnym wydarzeniem na stronach serwisów motoryzacyjnych była szkoda całkowita spowodowana w Nowym Jorku właśnie w czasie jazdy próbnej. Kierowca chcący wypróbować sportową Toyotę GR Suprę stracił kontrolę nad pojazdem i wjechał w drzewo. Zarówno on, jak i sprzedawca, który jechał z nim na siedzeniu pasażera, nie odnieśli obrażeń, ale musieli zostać wyjęci z całkowicie zniszczonego samochodu za pomocą specjalnych narzędzi straży pożarnej.

Co się stanie, gdy przekroczysz prędkość i zostaniesz złapany przez fotoradar? W takim przypadku to Ty będziesz musiał zapłacić mandat – zresztą podobnie jak każdy inny! Podczas jazdy testowej warto przetestować auto w różnych warunkach, sprawdzić silnik i możliwości samochodu, ale należy robić to zgodnie z przepisami.

Jazda testowa na weekend – ile kosztuje?

O ile krótkie jazdy testowe trwające zazwyczaj kilkadziesiąt minut są dostępne w praktycznie każdym salonie od ręki lub po wcześniejszym umówieniu przez internet, o tyle dłuższe przetestowanie samochodu wymaga już nieco większych przygotowań i nie zawsze jest możliwe.

Jazdy testowe na weekend oferowane są najczęściej właścicielom firm, którzy zastanawiają się nad kupnem większej liczby samochodów do swoich flot. Dłuższy okres próbny pozwala wówczas sprawdzić m.in., ile będzie spalał samochód w codziennych warunkach, a więc ile szacunkowo będzie kosztować jego utrzymanie.

Jak to działa? To proste. Po umówieniu się z dealerem odbierasz samochód w ustalonym dniu i godzinie, najczęściej w piątek lub sobotę, a zwracasz go w poniedziałek rano. Masz zwykle ustalony limit kilometrów, które możesz w tym czasie przejechać, np. 100 km. Oczywiście podczas jazdy weekendowej nie będzie Ci już towarzyszył pracownik salonu, jak to ma miejsce w przypadku krótkich jazd w środku tygodnia – możesz więc wypróbować auto sam lub w towarzystwie rodziny, przyjaciół, pracowników itp.

A co z kosztami w przypadku jazdy testowej na weekend? Tym razem zainteresowany samochodem klient będzie musiał już częściowo je ponieść. O ile salon wykupi ubezpieczenie pojazdu, to już koszt zakupu paliwa przez weekend będzie musiał ponieść testujący. Reguła jest taka, że powinien on zwrócić samochód z podobnym stanem baku, z jakim pożyczał auto.

CZY WIESZ, ŻE …

Możliwość testowania samochodu przez 2-3 dni bywa także udostępniania klientom zainteresowanym modelami samochodów klasy premium, ewentualnie tym, którzy są już na zaawansowanym etapie prowadzenia rozmów w sprawie zakupu pojazdu. Tego typu usługa nie jest jednak dostępna we wszystkich salonach, dlatego warto wcześniej skontaktować się z wybranym dealerem. Możliwe też, że nie będziemy jedynymi chętnymi i trzeba będzie zarezerwować samochód z większym wyprzedzeniem.

PODSUMOWANIE
  • Jazda próbna pozwala na sprawdzenie komfortu i wygody samochodu.
  • Na jazdy testowe można umówić się przez stronę internetową producenta, telefonicznie lub w salonie.
  • Do salonu należy wziąć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy.
  • Samochód do jazdy testowej posiada ubezpieczenie OC i AC.
  • Podczas jazdy próbnej warto zwrócić uwagę na zachowanie auta, jego pracę i wygodę kierowania.
  • Za ewentualne mandaty otrzymane podczas jazdy odpowiada osoba testująca auto.
  • Dłuższe jazdy testowe na weekend są dostępne dla właścicieli firm planujących zakup kilku lub kilkunastu modeli samochodów do floty.
  • Jazda próbna nie obliguje do kupna samochodu – to przywilej klienta na sprawdzenie auta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę próbną nowym samochodem

Jak umówić się na jazdę próbną?
Jak wygląda jazda próbna?
Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC