Jazda próbna przed zakupem używanego samochodu

Wielu kierowców szukających nowego samochodu oraz wielu sprzedawców używanych aut do jazd testowych podchodzi dosyć beztrosko. Właściwie kupujący z marszu wsiadają za kierownicę, a zbywcy, nie zadając pytań, najczęściej na to pozwalają. Tymczasem do jazdy próbnej też trzeba się odpowiednio przygotować. O co zadbać przed testowaniem auta? I na co zwrócić uwagę, jadąc samochodem, który chcesz kupić?

samochód używany - jazda próbna

Dlaczego warto przetestować samochód przed zakupem?

O ile kwestie estetyczne i ogólny wygląd samochodu jesteś w stanie ocenić już po pierwszym spojrzeniu na auto, to jego sprawność, a ta jest przecież dużo bardziej istotna, pozostanie tajemnicą dopóki nie wsiądziesz za kółko. Żebyś nie musiał cytować powiedzenia: “mądry Polak po szkodzie”, gdy o usterkach pojazdu dowiesz się dopiero po zakupie, powinieneś wybrać się na jazdę próbną upatrzonym samochodem jeszcze przed złożeniem jakiejkolwiek deklaracji. Zwłaszcza jeśli rozglądasz się za samochodem używanym.

Uczciwy sprzedawca na pewno sam opowie Ci o defektach. Pamiętaj jednak, że niektórym tak bardzo zależy na zbyciu auta, że zatajają szkody, jakich samochód doznał lub mówią tylko o niektórych przeprowadzonych naprawach. O tym, że coś w pojeździe nie działa, dowiesz się dopiero podczas jazdy. Lepiej dać sobie na to szansę przed sfinalizowaniem transakcji niż już po zakupie. Usterki bowiem mogą okazać się dla Ciebie nie do przyjęcia, a świadomy tego masz wówczas szansę odpowiednio zareagować, negocjując cenę (jeśli zbywca wcześniej zataił fakt niepełnej sprawności auta) lub zrezygnować z zakupu.

Ekspert Mubi radzi:

Osoby, którym zależy na sprzedaży samochodu powypadkowego, zwłaszcza takiego, którego zniszczenia po stłuczce były znaczne, podczas oględzin i jazdy próbnej mogą wskazać na pewne defekty pojazdu, jednak niekoniecznie te, o których najbardziej chciałbyś zostać poinformowany przed podpisaniem umowy. Sprzedawcy, którzy wiedzą o poważnych naprawach, jakie przeszło auto, specjalnie mogą skupiać Twoją uwagę na drobnych wadach, takich jak zarysowania czy niewielkie pęknięcia. W ten sposób sprawiają wrażenie uczciwych i rzetelnych, a jednocześnie usypiają Twoją czujność. Weryfikując te drobne usterki, z pewnością zapomnisz o sprawdzeniu innych elementów pojazdu.

Co trzeba sprawdzić przed jazdą próbną?

Na jazdę próbną wybierz się tylko wtedy, gdy samochód jest zarejestrowany i posiada ubezpieczenie OC. Leży to nie tylko w Twoim interesie, bo również sprzedawcy powinno zależeć na zabezpieczeniu na wypadek kolizji. Ty jednak ryzykujesz trochę więcej.

Poruszając się po drodze publicznej niezarejestrowanym i nieubezpieczonym pojazdem, narażasz się na mandat. To jednak nie wszystko. Będziesz w dużo gorszej sytuacji, jeśli podczas jazdy próbnej takim autem spowodujesz szkodę. Za straty pokrzywdzonych, np. uszkodzony pojazd lub utratę zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, a jeśli szkoda będzie dotyczyła również auta, którym wykonujesz jazdę próbną, odszkodowania może domagać się od Ciebie także jego właściciel.

Ponadto, żeby wsiąść za kierownicę, musisz mieć także przy sobie albo dowód osobisty, albo prawo jazdy oraz być trzeźwy, co jest oczywiste.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?

Przygotowując się do wyjazdu na drogę, spróbuj ustawić w odpowiedniej pozycji kierownicę, jeśli ta jest regulowana, oraz fotel (dopasuj odległość siedzenia od pedałów, jego wysokość i położenie oparcia względem siedziska). Ustaw też lusterka zewnętrzne i lusterko wewnętrzne. Już na tym etapie może okazać się, że samochód nie będzie odpowiedni dla Ciebie, np. jeśli nie będziesz dosięgał do pedałów lub pojawi się problem z wciśnięciem ich do końca.

Jeszcze przed opuszczeniem miejsca parkingowego możesz sprawdzić, czy działa klimatyzacja i radio, jeśli pojazd je posiada. Nie są to kluczowe elementy pojazdu, ale dla wielu są dosyć ważne, dlatego warto zweryfikować ich sprawność. Gdy już je przetestujesz, nie zapomnij wyłączyć zarówno klimatyzacji, jak i radioodbiornika. Poproś również, aby podczas jazdy zbywca, jeśli będzie Ci towarzyszył, oraz inne osoby zachowały ciszę. Pozwoli Ci to dokładnie wsłuchać się w pracę silnika czy zwrócić uwagę na dźwięki wydawane przez koła.

Jadąc, sprawdź, jak pojazd radzi sobie na biegu jałowym (chodzi głównie o zweryfikowanie pracy silnika, sprawdzenie, czy nie zauważa się wahań obrotów) oraz przy nagłym przyspieszaniu i zwalnianiu (tutaj zwróć uwagę na płynność pracy silnika). Warto przetestować, czy pojazd trzyma kierunek przy jeździe na wprost (w tym celu można ostrożnie puścić kierownicę po uprzednim rozpędzeniu auta do niewielkiej prędkości), sprawdzić zawieszenie na nierównościach, sprawność hamulców przy gwałtownym hamowaniu oraz hamulca ręcznego na wzniesieniu. Warto przyjrzeć się też skrzyni biegów (sprawdzić płynność ich zmiany).

Pomyśl chwilę nad swoimi ogólnymi odczuciami podczas jazdy. Nawet jeśli z pojazdem wszystko jest w porządku, a zawiodłeś się komfortem prowadzenia samochodu, możesz zrezygnować i poszukać innego auta.

Kto odpowiada za szkody, do których doszło podczas jazdy próbnej?

Do niektórych kolizji dochodzi już podczas wyjazdu z posesji. Chcąc przetestować samochód, który zamierzasz kupić, powinieneś zatem zachować szczególną ostrożność. Jeśli jednak zdarzy się, że podczas jazdy próbnej dojdzie do stłuczki z Twojej winy, a samochód był ubezpieczony, szkoda powinna zostać usunięta w ramach zakupionego przez sprzedawcę OC. Stratny będzie tu prawdopodobnie także właściciel auta, którym jechałeś, bo straci on swoje zniżki, więc za kolejną polisę, jeśli nie uda mu się w międzyczasie sprzedać auta, będzie musiał zapłacić więcej. Ma zatem prawo domagać się od Ciebie wyrównania tej straty. Jeśli oprócz tego w wypadku ucierpi także testowany samochód, prawdopodobnie będzie żądał odszkodowania także z tego tytułu. Ma do tego prawo nawet wtedy, gdy samochód chroni autocasco.

Przykład

Radosław umówił się na jazdę próbną z Władysławem, od którego chciał kupić auto. Sprzedawca uprzedził go, że poprzedniego dnia wygasło ubezpieczenie OC samochodu – umowę wypowiedział wcześniej, chcąc zaoszczędzić na przedłużeniu polisy – ale Radosław uznał, że dla takiej okazji warto zaryzykować. Podczas jazdy próbnej doszło niestety do wypadku, w którym Radosław uszkodził samochód Marty. Kto będzie odpowiadał za szkody? Z powodu braku ubezpieczyciela Marta dostanie odszkodowanie z UFG, a Fundusz może z kolei wystąpić z regresem zarówno do Władysława jako właściciela auta, jak i do kierowcy. Władysław będzie musiał zapłacić również karę za brak OC, za to może domagać się odszkodowania za uszkodzenia swojego auta od Radosława.

Czy sprzedawca ma prawo nie zgodzić się na jazdę próbną przed zakupem?

Udostępnienie samochodu do jazdy próbnej potencjalnego nabywcy jest dobrą wolą sprzedającego. Odbycie takiej jazdy przed zakupem używanego auta wydaje się oczywiste, bowiem tylko wtedy jesteś w stanie sprawdzić, czy samochód spełnia Twoje oczekiwania. Tymczasem nie każdy właściciel samochodu wystawionego na sprzedaż zgodzi się na taką przejażdżkę.

Powodem nie zawsze jest chęć zatajenia defektów maszyny. Właściciel może odmówić ze względu na to, że samochód nie został jeszcze zarejestrowany po sprowadzeniu z zagranicy, w obawie o kolizję i uszkodzenia (zwłaszcza, jeśli nabywca jest młodym kierowcą) lub po prostu z oszczędności, chcąc zaoszczędzić na paliwie. Z całkowicie uzasadnioną odmową możesz spotkać się, jeśli nie masz przy sobie potrzebnych dokumentów lub jesteś nietrzeźwy. Wtedy także Ty nie powinieneś nalegać na testowanie samochodu tego dnia.

Co zrobić, gdy sprzedawca nie zgadza się na jazdę próbną?

Jeśli odmowa właściciela auta wzbudza Twoje wątpliwości, a Tobie zależy akurat na tym pojeździe, możesz zaproponować wizytę w ASO, gdzie fachowiec sprawdzi stan najważniejszych podzespołów i części pojazdu. Twoją czujność powinna wzbudzić odmowa również w tym przypadku. Może to oznaczać, że zbywca ma coś do ukrycia i nie chce, żeby przed zakupem usterki wyszły na jaw. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakończenie oględzin i poszukanie innej oferty.

PODSUMOWANIE
  • Podczas jazdy próbnej będziesz mógł na własnej skórze przekonać się, jaki komfort prowadzenia auta oferuje interesujący Cię model i czy wszystkie jego podzespoły są w pełni sprawne.
  • Na jazdę próbną nie decyduj się, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, nie masz przy sobie prawa jazdy lub dowodu osobistego, a samochód, który planujesz kupić, nie jest zarejestrowany lub nie ma ubezpieczenia.
  • Podczas testów dogodnie ustaw fotel, kierownicę i lusterka, zweryfikuj pracę silnika, hamulców i skrzyni biegów. Sprawdź też ogólne odczucia i komfort prowadzenia pojazdu.
  • Za wyrządzone przez Ciebie podczas jazdy próbnej szkody odpowie ubezpieczyciel zbywcy, ale sprzedawca auta może domagać się rekompensaty za utratę zniżek i zniszczenia na jego pojeździe.
  • Sprzedawca może nie zgodzić się na jazdę próbną. Wówczas zaproponuj wizytę w serwisie. Gdy i na to nie wyrazi zgody, najlepiej zrezygnuj z zakupu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę próbną przed zakupem używanego samochodu

Kiedy nie decydować się na jazdę próbną używanym samochodem?
Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej używanym samochodem?
Czy po jeździe próbnej używanym samochodem będę zobowiązany do kupienia go?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A kto odpowie za to ze np z auta salonowego przed jazda próbna zrobiło się auto powypadkowe po jeździe probnej którego nikt nie chce kupić.?
avatar autora komentarza
Sprzedaję auto bez AC tylko OC. Cena 40tys. Kolizja w trakcie jazdy próbnej. Z mojego OC odszkodowanie. Moje auto teraz powypadkowe do remontu. Kierujący nie odpowiada tylko właściciel
avatar autora komentarza
Kupiłem/sprzedałem w swoim 40 letnim zyciu kilkanaście aut. Mam doświadczenie, że potencjalny nowy właściciel mojego auta chciał je sprawdzić urządzając dosłownie rajd po ulicach miasta, o mały włos doprowadzając do wypadku. Od dłuższego czasu zastanawiam się czy udostępniać swoje auto do przejazdów testowych podczas jego oględzin. W razie wypadku kto odda mi pieniądze za rozbity samochód? Sprawca może po prostu oddalić sie z miejsca i cała wina spadnie na mnie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC