Jazda rowerem po zmroku – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Jeśli lubisz rowerowe wycieczki, wiesz zapewne, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas przejażdżek. Widoczność po zmroku jest bardzo ograniczona. Jako rowerzysta musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Jak możesz się zabezpieczyć? Co możesz zrobić, aby być widocznym na drodze? Czy za brak świateł grozi Ci mandat?

jazda rowerem po zmroku

Jakie są statystyki wypadków z udziałem rowerzystów?

Wypadków i kolizji drogowych z udziałem rowerzystów jest bardzo dużo. Wskazuje na to raport za 2023 rok opublikowany przez policję. Liczba tych zdarzeń w porównaniu z 2022 rokiem zmniejszyła się o 2,4%. Większość wypadków miała miejsce w terenie zabudowanym (ok. 87,7%). We wszystkich zdarzeniach, do których doszło również poza tym obszarem, śmierć poniosło 154 rowerzystów. Najwięcej z nich zginęło we wrześniu. O tej porze roku dzień staje się coraz krótszy. Wielu rowerzystów jeździ po zmroku bez świateł i odblasków. Do większości wypadków, w których byli poszkodowani rowerzyści, przyczynili się kierowcy samochodów.

Rodzaj zdarzeniaLiczba wypadkówLiczba rannychLiczba zabitych
wypadki z udziałem rowerzysty35963264154
wypadki spowodowane przez kierowcę samochodu osobowego i ciężarowego z udziałem rowerzysty1955188171
wypadki na drodze dla rowerów5746007
wypadki na przejeździe dla rowerzystów76175611
wypadki spowodowane przez rowerzystę1313128275
Źródło: Raport Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku przygotowany przez Komendę Główną Policji.

W co musisz wyposażyć swój rower? Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty według przepisów ruchu drogowego

Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że:

pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 66, ust. 1, pkt. 1

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

 • przednie światło pozycyjne – białe lub żółte selektywne, może być migające,
 • tylne światło pozycyjne – czerwone, może być migające,
 • tylne światło odblaskowe – czerwone, o kształcie innym niż trójkąt,
 • hamulec – przynajmniej jeden działający,
 • sygnał ostrzegawczy – o nieprzeraźliwym dźwięku.

Według przepisów jako rowerzysta jesteś zobowiązany do używania obowiązkowych świateł od zmierzchu do świtu oraz w tunelu. Podczas deszczu i mgły powinieneś zachować szczególną ostrożność oraz włączyć światła przednie i tylne.

Jeśli jeździsz rowerem w dzień, możesz mieć zdemontowane obowiązkowe światła pozycyjne z przodu i z tyłu. Musisz jednak posiadać tylne światło odblaskowe.

Oprócz samej widoczności na drodze, ważne jest także to, aby Twój rower był sprawny technicznie. Wszelkie usterki zdecydowanie pogarszają Twoje bezpieczeństwo. Możesz wówczas być nie tylko ofiarą, ale i sprawcą wypadku, np. jeśli wjedziesz w innego rowerzystę lub przechodnia, bo Twoje hamulce nie działały prawidłowo.

W co możesz wyposażyć rower, aby poprawić swoje bezpieczeństwo?

Oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru możesz zadbać także o inne elementy, dzięki którym będziesz bardziej widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego i zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

Możesz dodatkowo wyposażyć swój rower w:

 • przednie światło odblaskowe (białe),
 • światła odblaskowe na kołach – przynajmniej jedno żółte na koło,
 • światła odblaskowe na pedałach (żółte).

Dodatkowo, jeśli założysz kamizelkę odblaskową, będziesz widoczny już z daleka. Kierowcy nie będą mieli problemu z dostrzeżeniem Cię na ulicy czy chodniku. Ponadto jazda w kasku ochroni Twoją głowę podczas wypadku, któremu możesz ulec nie tylko w wyniku potrącenia przez samochód, ale także przez to, że zderzysz się z innym rowerzystą, przechodniem czy po prostu stracisz równowagę.

Jaki mandat grozi Ci za nieodpowiednie wyposażenie roweru w 2024 roku?

Jeśli nie stosujesz się do przepisów i nie posiadasz któregoś z obowiązkowych elementów, narażasz się na mandat. Za brak świateł pozycyjnych po zmroku, odblasku, działającego hamulca czy sygnału ostrzegawczego grozi Ci kara finansowa w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Nie zmienia to jednak faktu, że chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Mandat to niewielka kara w porównaniu z utratą zdrowia lub życia w wypadku. Potrącenie grozi poważnymi obrażeniami, które niekiedy mogą towarzyszyć Ci do końca życia. Zadbaj zatem o obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie roweru, jeździj w kasku oraz kamizelce odblaskowej. Wówczas będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego.

Przeczytaj też: Kiedy dostaniesz mandat za jazdę na rowerze?

Jak bezpiecznie jeździć rowerem?

Aby jazda rowerem była bezpieczna, musisz stosować się do przepisów. Twoje zdrowie i życie zależy głównie od Ciebie. Zapewniając sobie ochronę, dbasz też o pozostałych użytkowników dróg. 

Jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego?

 1. Dbaj o swój rower

Rób przeglądy okresowe, weryfikuj sprawność hamulców, świateł, opon czy łańcucha.

 1. Jeśli możesz, korzystaj ze ścieżek rowerowych

To znacznie bezpieczniejsze niż poruszanie się jezdnią. Ponadto w ten sposób dbasz też o płynną jazdę samochodów.

 1. Jeśli jedziesz ulicą, dostosuj się do przepisów ruchu drogowego i zachowaj ostrożność

Sygnalizuj manewry, trzymaj się prawej krawędzi jezdni i zadbaj o to, abyś był widoczny dla pozostałych uczestników ruchu.

 1. Zakładaj kask

Jeśli już dojdzie do wypadku, kask ochroni Twoją głowę przed poważnymi obrażeniami.

 1. Kup ubezpieczenie rowerowe

Ochrona zapewni Ci wsparcie, jeśli dojdzie do wypadku. Ubezpieczyciel gwarantuje między innymi transport Twojego roweru, pokrycie kosztów jego naprawy, a także opłacenie Twojego transportu medycznego lub rehabilitacji.

jak rowerzysta powinien dbać o bezpieczeństwo

Sprawdź też: Jazda na rowerze bez kasku – czy odszkodowanie po wypadku może być niższe?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczną jazdę rowerem po zmroku

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem po zmroku?
Czy obowiązkowe wyposażenie wystarczy?
Jaki mandat grozi Ci za brak obowiązkowego wyposażenia roweru?
PODSUMOWANIE
 • W 2023 roku doszło do 3596 wypadków z udziałem rowerzystów, z czego 3264 osób zostało rannych, a 154 zginęło.
 • W 2023 roku o 2,4% spadła liczba wypadków z udziałem rowerzystów w porównaniu z rokiem 2022.
 • Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, ma być tak wyposażony, zbudowany oraz utrzymany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu jadących nim osób i pozostałych uczestników ruchu.
 • Do obowiązkowych elementów wyposażenia roweru należy światło pozycyjne przednie i tylne, światło odblaskowe tylne, sprawny hamulec oraz nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy.
 • Do wyposażenia dodatkowego zalicza się światło odblaskowe z przodu, na pedałach oraz kołach, kask i kamizelka odblaskowa.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!