Jazda rowerem po zmroku – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Jeśli lubisz rowerowe wycieczki, wiesz zapewne, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas przejażdżek. Widoczność po zmroku jest bardzo ograniczona. Jako rowerzysta musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Jak możesz się zabezpieczyć? Co możesz zrobić, aby być widocznym na drodze? Czy za brak świateł grozi Ci mandat?
W artykule przeczytasz:
Jakie są statystyki wypadków z udziałem rowerzystów?
Wypadków i kolizji drogowych z udziałem rowerzystów jest bardzo dużo. Wskazuje na to raport za 2023 rok opublikowany przez policję. Liczba tych zdarzeń w porównaniu z 2022 rokiem zmniejszyła się o 2,4%. Większość wypadków miała miejsce w terenie zabudowanym (ok. 87,7%). We wszystkich zdarzeniach, do których doszło również poza tym obszarem, śmierć poniosło 154 rowerzystów. Najwięcej z nich zginęło we wrześniu. O tej porze roku dzień staje się coraz krótszy. Wielu rowerzystów jeździ po zmroku bez świateł i odblasków. Do większości wypadków, w których byli poszkodowani rowerzyści, przyczynili się kierowcy samochodów.
Rodzaj zdarzenia | Liczba wypadków | Liczba rannych | Liczba zabitych |
---|---|---|---|
wypadki z udziałem rowerzysty | 3596 | 3264 | 154 |
wypadki spowodowane przez kierowcę samochodu osobowego i ciężarowego z udziałem rowerzysty | 1955 | 1881 | 71 |
wypadki na drodze dla rowerów | 574 | 600 | 7 |
wypadki na przejeździe dla rowerzystów | 761 | 756 | 11 |
wypadki spowodowane przez rowerzystę | 1313 | 1282 | 75 |
W co musisz wyposażyć swój rower? Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty według przepisów ruchu drogowego
Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że:
pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 66, ust. 1, pkt. 1
Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:
- przednie światło pozycyjne – białe lub żółte selektywne, może być migające,
- tylne światło pozycyjne – czerwone, może być migające,
- tylne światło odblaskowe – czerwone, o kształcie innym niż trójkąt,
- hamulec – przynajmniej jeden działający,
- sygnał ostrzegawczy – o nieprzeraźliwym dźwięku.
Według przepisów jako rowerzysta jesteś zobowiązany do używania obowiązkowych świateł od zmierzchu do świtu oraz w tunelu. Podczas deszczu i mgły powinieneś zachować szczególną ostrożność oraz włączyć światła przednie i tylne.
Jeśli jeździsz rowerem w dzień, możesz mieć zdemontowane obowiązkowe światła pozycyjne z przodu i z tyłu. Musisz jednak posiadać tylne światło odblaskowe.
Oprócz samej widoczności na drodze, ważne jest także to, aby Twój rower był sprawny technicznie. Wszelkie usterki zdecydowanie pogarszają Twoje bezpieczeństwo. Możesz wówczas być nie tylko ofiarą, ale i sprawcą wypadku, np. jeśli wjedziesz w innego rowerzystę lub przechodnia, bo Twoje hamulce nie działały prawidłowo.
W co możesz wyposażyć rower, aby poprawić swoje bezpieczeństwo?
Oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru możesz zadbać także o inne elementy, dzięki którym będziesz bardziej widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego i zwiększysz swoje bezpieczeństwo.
Możesz dodatkowo wyposażyć swój rower w:
- przednie światło odblaskowe (białe),
- światła odblaskowe na kołach – przynajmniej jedno żółte na koło,
- światła odblaskowe na pedałach (żółte).
Dodatkowo, jeśli założysz kamizelkę odblaskową, będziesz widoczny już z daleka. Kierowcy nie będą mieli problemu z dostrzeżeniem Cię na ulicy czy chodniku. Ponadto jazda w kasku ochroni Twoją głowę podczas wypadku, któremu możesz ulec nie tylko w wyniku potrącenia przez samochód, ale także przez to, że zderzysz się z innym rowerzystą, przechodniem czy po prostu stracisz równowagę.
Jaki mandat grozi Ci za nieodpowiednie wyposażenie roweru w 2024 roku?
Jeśli nie stosujesz się do przepisów i nie posiadasz któregoś z obowiązkowych elementów, narażasz się na mandat. Za brak świateł pozycyjnych po zmroku, odblasku, działającego hamulca czy sygnału ostrzegawczego grozi Ci kara finansowa w wysokości od 20 do nawet 500 zł.
Nie zmienia to jednak faktu, że chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Mandat to niewielka kara w porównaniu z utratą zdrowia lub życia w wypadku. Potrącenie grozi poważnymi obrażeniami, które niekiedy mogą towarzyszyć Ci do końca życia. Zadbaj zatem o obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie roweru, jeździj w kasku oraz kamizelce odblaskowej. Wówczas będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego.
Przeczytaj też: Kiedy dostaniesz mandat za jazdę na rowerze?
Jak bezpiecznie jeździć rowerem?
Aby jazda rowerem była bezpieczna, musisz stosować się do przepisów. Twoje zdrowie i życie zależy głównie od Ciebie. Zapewniając sobie ochronę, dbasz też o pozostałych użytkowników dróg.
Jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego?
- Dbaj o swój rower
Rób przeglądy okresowe, weryfikuj sprawność hamulców, świateł, opon czy łańcucha.
- Jeśli możesz, korzystaj ze ścieżek rowerowych
To znacznie bezpieczniejsze niż poruszanie się jezdnią. Ponadto w ten sposób dbasz też o płynną jazdę samochodów.
- Jeśli jedziesz ulicą, dostosuj się do przepisów ruchu drogowego i zachowaj ostrożność
Sygnalizuj manewry, trzymaj się prawej krawędzi jezdni i zadbaj o to, abyś był widoczny dla pozostałych uczestników ruchu.
- Zakładaj kask
Jeśli już dojdzie do wypadku, kask ochroni Twoją głowę przed poważnymi obrażeniami.
- Kup ubezpieczenie rowerowe
Ochrona zapewni Ci wsparcie, jeśli dojdzie do wypadku. Ubezpieczyciel gwarantuje między innymi transport Twojego roweru, pokrycie kosztów jego naprawy, a także opłacenie Twojego transportu medycznego lub rehabilitacji.
Sprawdź też: Jazda na rowerze bez kasku – czy odszkodowanie po wypadku może być niższe?
FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczną jazdę rowerem po zmroku
Każdy rower powinien być zaopatrzony w światło pozycyjne przednie i tylne, światło odblaskowe tylne, sprawny hamulec i sygnał ostrzegawczy. Jako rowerzysta jesteś zobowiązany do używania świateł pozycyjnych od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz podczas niesprzyjających warunków pogodowych, np. deszczu i mgły.
Oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru, możesz zaopatrzyć się także w światło odblaskowe przednie oraz światła odblaskowe na kołach i pedałach. Większe bezpieczeństwo zapewni Ci także kask i kamizelka odblaskowa.
Za brak obowiązkowego wyposażenia roweru grozi Ci mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Wyjątkiem jest jazda w ciągu dnia. Wówczas nie musisz posiadać zamontowanego światła pozycyjnego przedniego i tylnego.
- W 2023 roku doszło do 3596 wypadków z udziałem rowerzystów, z czego 3264 osób zostało rannych, a 154 zginęło.
- W 2023 roku o 2,4% spadła liczba wypadków z udziałem rowerzystów w porównaniu z rokiem 2022.
- Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, ma być tak wyposażony, zbudowany oraz utrzymany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu jadących nim osób i pozostałych uczestników ruchu.
- Do obowiązkowych elementów wyposażenia roweru należy światło pozycyjne przednie i tylne, światło odblaskowe tylne, sprawny hamulec oraz nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy.
- Do wyposażenia dodatkowego zalicza się światło odblaskowe z przodu, na pedałach oraz kołach, kask i kamizelka odblaskowa.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji