Jak jeździć samochodem z przyczepą kempingową?
Wyobraź sobie wakacje, podczas których nie musisz martwić się o hotel. Wygodne? Owszem, ale też dość kosztowne, przynajmniej jeśli myślisz o kamperze. Tańszą opcją karawaningu jest przyczepa kempingowa. Z tego artykułu dowiesz się, czego potrzebujesz, by z nią podróżować i jak wygląda taka jazda.
W tym artykule przeczytasz:
Przyczepa kempingowa – wymagania i uprawnienia
Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajęcie przyczepy kempingowej, powinieneś poznać obowiązujące w tej kwestii przepisy. Brak wiedzy lub błędna interpretacja prowadzą do nieporozumień, niekiedy zniechęcając kierowcę przed podjęciem dalszych kroków. Tymczasem może się okazać, że do prowadzenia przyczepy wcale nie będziesz potrzebował niczego specjalnego.
Aby to sprawdzić, w pierwszej kolejności przyda Ci się… kalkulator. Musisz wykonać kilka obliczeń w oparciu o dane, które znajdziesz w dowodach rejestracyjnych swojego samochodu i przyczepy. Wszystko dlatego, że kluczową sprawą w przypadku możliwości doczepienia przyczepy kempingowej do auta jest masa obydwu pojazdów.
Ekspert Mubi radzi:
Przyczepa a prawo jazdy kategorii B
Zacznijmy od bardziej powszechnego przypadku, czyli kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Zgodnie z przepisami pozwala ono na jazdę z przyczepą w kilku przypadkach:
- gdy chodzi o tzw. przyczepę lekką, czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 750 kg,
- gdy przyczepa ma większą wagę, a łączne dmc zespołu pojazdów nie przekracza 3500 kg,
- gdy przyczepa ma większą wagę, a łączne dmc zestawu pojazdów nie przekracza 4250 kg.
A teraz zajrzyjmy w szczegóły. Pierwsza sytuacja jest standardowa i dotyczy kierowców wszystkich samochodów, których masa nie przekracza 3,5 t. Łatwo więc obliczyć, że łącznie z lekką przyczepą dmc prowadzonego przez nich zestawu pojazdów może wynieść maksymalnie 4250 kg. W drugim przypadku chodzi z kolei o to, by przy przyczepie innej niż lekka łączna dmc zespołu pojazdów nie przekroczyła 3,5 t (dmc przyczepy musi być w tej sytuacji odpowiednio mniejsze niż dmc samochodu, o czym jest mowa niżej).
Przyczepa lekka nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy.
Ostatni punkt dotyczy sytuacji, w której dopuszczalne jest holowanie cięższej przyczepy, ale w prawie jazdy potrzebny jest tzw. kod 96. Aby go uzyskać, nie trzeba uczestniczyć w kursie, wystarczy zdanie egzaminu praktycznego. Takie uprawnienie podnosi dmc całego zestawu do 4250 kg, sprawiając jednocześnie, że nie ma znaczenia dmc przyczepy (o ile jest odpowiednio mniejsze od dmc samochodu).
Znając przepisy i sprawdzając masy pojazdów w ich dowodach rejestracyjnych, zdołasz obliczyć, jaki zestaw dasz radę stworzyć z Twojego samochodu i przyczepy. Musisz jednak pamiętać, że ustawodawca wprowadził jeszcze jedno obostrzenie, mówiące że stosunek dmc samochodu do dmc przyczepy musi wynosić 1,33:1. Innymi słowy: samochód musi być o 1/3 cięższy niż przyczepa.
Wszystko oczywiście po to, by kierowcy małych i lekkich samochodów nie doczepiali do nich znacznie cięższych przyczep, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Reguła jest więc rozsądna, ale nieco komplikuje sprawę w kwestii obliczeń.
Nie wystarczy tylko dodać do siebie dmc samochodu i dmc przyczepy. Aby mieć pewność, że jazda konkretnym zestawem jest dopuszczalna, musisz podzielić dmc Twojego auta przez 1,33. Wynik będzie stanowił maksymalną dmc, jaką może mieć ciągnięta przez to auto przyczepa.
Dopuszczalna masa całkowita samochodu wynosi 2200 kg. Można nim holować przyczepę o masie całkowitej nieprzekraczającej 1654 kg (2200 kg : 1,33). O ile łączna masa zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 t, kierowcy wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli dmc przyczepy przekroczy 1300 kg (3500 kg – 2200 kg), ale będzie mniejsze od 1654 kg, kierowca będzie potrzebował prawa jazdy kategorii B z kodem 96. Jazda z cięższą przyczepą jest w przypadku tego samochodu niemożliwa.
Dla cięższych przyczep – kategoria B+E
A co w przypadku znacznie cięższych pojazdów? Wówczas kierowca potrzebuje już innego rodzaju uprawnienia, czyli prawa jazdy B+E, do którego zdobycia potrzebne jest ukończenie kursu. Jego posiadacz może prowadzić zestaw pojazdów złożony z samochodu o masie całkowitej do 3,5 t oraz przyczepy o masie całkowitej do 3,5 t. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule: „Prawo jazdy kategorii B+E – wymagania do jazdy z przyczepą”.
Przeczytaj też: OC kampera – jak ubezpieczyć samochód kempingowy?
Zanim wyruszysz – co sprawdzić przed jazdą autem z przyczepą?
Jeśli Twój samochód i przyczepa spełniają określone wymogi, a Ty posiadasz właściwe uprawnienia do kierowania nimi, możesz zacząć szykować się do drogi. W tym celu sprawdź najpierw, czy wymiary zestawu pojazdów mieszczą się w przepisowych limitach. Wynoszą one:
- szerokość – 2,55 m,
- wysokość – 4 m,
- łączna długość samochodu i przyczepy – 18,75 m.
Ponadto przed wyjazdem należy koniecznie: sprawdzić ciśnienie w oponach przyczepy, skontrolować działanie świateł (długo nieużywane złącze elektryczne lubi przestać działać), a w razie gdy przyczepa jest szersza od samochodu, zamontować dodatkowe lusterka na wysięgnikach.
Warto też sprawdzić, czy nacisk zaczepu holowniczego na hak mieści się w przedziale przewidzianym dla danej konstrukcji. Dane można odczytać z tabliczki znamionowej haka (zwykle ok. 70-80 kg), a do sprawdzenia nacisku wystarczy np. stołek i zwykła waga łazienkowa.
Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2023 roku w Polsce zarejestrowano 3495 nowych i używanych kamperów, a także 8820 nowych i używanych przyczep kempingowych.
Załadunek, czyli kluczowa sprawa
Bardzo istotną sprawą jest odpowiednie rozmieszczenie bagażu w przyczepie. Zbyt duże przeciążenie tyłu może spowodować, że ta wypnie się z haka, z kolei za duży nacisk na przód naraża na przeciążenie dyszla i problemy podczas prowadzenia auta. Swobodnie przemieszczający się ładunek może z kolei doprowadzić do wężykowania, czyli utraty stabilnego toru jazdy przez przyczepę.
Ciężar w przyczepie powinien być zatem rozłożony równomiernie po obu stronach osi, a środek ciężkości znaleźć się tuż przy niej. Cięższe bagaże należy załadować jak najniżej – najlepiej w schowkach podłogowych, jeśli jest taka możliwość. Na półkach pod sufitem mogą zaś znaleźć się tylko lekkie przedmioty. Pamiętaj również o zamknięciu drzwi, okien i daszków.
Podczas jazdy w przyczepie absolutnie nie może znajdować się żadna osoba!
Jazda z przyczepą to nie taka prosta sprawa
Wszystko sprawdzone, bagaże załadowane – można ruszać w drogę. Ta nie będzie jednak należała do najprostszych. Jazda samochodem z przyczepą w znacznym stopniu różni się od prowadzenia zwykłego auta osobowego, wymagając większego skupienia i umiejętności oraz bezlitośnie obnażając tych kierowców, którym zabrakło wiedzy lub wyobraźni.
We wrześniu 2020 roku doszło do wypadku, w którym zginął 35-letni kierowca samochodu ciągnącego przyczepę kempingową. Żona mężczyzny również ucierpiała w wypadku i z powodu ciężkiego stanu, w którym się znalazła, musiała zostać przetransportowana śmigłowcem do pobliskiego szpitala. Ich pojazd z nieznanych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Ten i podobne przykłady wypadków z udziałem samochodów wyposażonych w przyczepy kempingowe powinny być przestrogą dla kierowców, którym wydaje się, że jazda zespołem pojazdów bez wcześniejszego przygotowania to bułka z masłem, więc mogą pozwolić sobie na nieostrożność i nadmierną prędkość.
Prowadzenie samochodu
Do płynnego ruszania autem obciążonym przyczepą potrzebne są wyższe obroty silnika. Samochód wolniej nabiera prędkości, trzeba więc w bardziej zdecydowany sposób operować pedałem gazu. W takich warunkach lepiej niż manualna skrzynia biegów sprawdzi się automat.
Pamiętaj, że każdy manewr samochodem z przyczepą jest trudniejszy, więc trzeba wykonywać go wolniej, biorąc pod uwagę długość i szerokość zestawu pojazdów. Dotyczy to w szczególności zakrętów, które powinny być pokonywane łagodnie i po dużym łuku. Przez nieuwagę łatwo zahaczyć o krawężnik lub stojący przy jezdni pojazd. Stabilność przyczepy można wytracić również podczas gwałtownego hamowania lub przyspieszania.
Droga hamowania samochodu z przyczepą wydłuża się nawet o 70%!
Ponadto powinieneś spodziewać się większego zużycia paliwa (w związku z tym do ciągnięcia przyczepy lepiej nada się samochód z dieslem) oraz uważać na bardzo niebezpieczne dla stabilności przyczepy podmuchy bocznego wiatru i koleiny.
Wyprzedzanie
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo w przypadku samochodu z przyczepą wydłużają się droga i czas potrzebne na wykonanie manewru wyprzedzania. Dodatkowo obciążone auto przyspiesza znacznie wolniej, a ze względu na długość całego zestawu ma do pokonania większą odległość. Dlatego też wyprzedzanie samochodem z przyczepą powinno odbywać się tylko w ostateczności i w sprzyjających temu warunkach – jeśli masz wrażenie, że się wciśniesz, to na pewno tak nie będzie.
W trakcie wykonywania manewru przygotuj się na to, że siła przyciągania będzie Cię „niosła” w stronę wyprzedzanego pojazdu, a po jego zakończeniu przyczepa może otrzymać uderzenie bocznego wiatru, przez który straci stabilność. Gdyby doszło wówczas do wężykowania, lepiej nie hamować, a delikatnie dodać gazu, pozwalając przyczepie uspokoić tor jazdy.
Opłaty
Na koniec nie można zapomnieć, że prowadzący najcięższych zestawów samochodu z przyczepą, czyli takich, których dmc przekracza 3,5 t, nie mogą korzystać z manualnego systemu poboru opłat na drogach płatnych. Dla takich pojazdów obowiązkowe jest korzystanie z elektronicznego systemu poboru opłat viaToll. Ich właściciele są więc zobowiązani do rejestracji w systemie i instalacji urządzenia viaBox.
Ile można jechać z przyczepą na autostradzie?
Oprócz już wymienionych okoliczności utrudniających prowadzenie samochodu z dołączoną przyczepą, trzeba pamiętać jeszcze o jednej bardzo istotnej sprawie, a mianowicie o ograniczeniach prędkości, które dla samochodów z przyczepami są takie same, jak dla pojazdów ciężarowych. Ile wynoszą?
Rodzaj drogi | Dopuszczalna prędkość dla samochodu z przyczepą |
---|---|
Droga w strefie zamieszkania | 20 km/h |
Droga w obszarze zabudowanym | 50 km/h |
Droga zwykła w obszarze niezabudowanym | 70 km/h |
Droga ekspresowa | 80 km/h |
Autostrada | 80 km/h |
W przypadku samochodów z przyczepą w obszarze zabudowanym nie mają zastosowania znaki podnoszące dozwoloną prędkość powyżej 60 km/h. Oznacza to, że nawet po minięciu znaku dopuszczającego prędkość do 70 czy 80 km/h, jadąc z przyczepą, nadal będzie Cię obowiązywać ograniczenie do 50 km/h.
1 czerwca 2021 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu drogowego ustalająca dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym na 50 km/h przez całą dobę. Tym samym przestało obowiązywać wcześniejsze zróżnicowanie na 50 km/h w godzinach 5:00-23:00 i 60 km/h w godzinach 23:00-5:00.
Jazda z przyczepą a ubezpieczenie OC – ile zapłacisz za polisę?
Ostatnim tematem, który trzeba poruszyć w związku z jazdą z przyczepą, jest ubezpieczenie OC. Jak doskonale wiadomo, musi je posiadać każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny, a w świetle przepisów do takich zalicza się również przyczepa kempingowa. Oznacza to nie tylko, że musisz ją osobno zarejestrować, ale także, że będzie potrzebowała własnego ubezpieczenia OC, osobnego od tego, które kupiłeś na samochód.
Ubezpieczenie OC dla samochodu osobowego i dla przyczepy kempingowej, którą będzie ciągnął, nie musi być kupione u tego samego ubezpieczyciela.
Czy to znaczy, że kierowcę samochodu z przyczepą czeka dwa razy większy wydatek niż innych właścicieli aut? Niekoniecznie. Po pierwsze, OC przyczepy będzie z pewnością znacznie tańsze od ubezpieczenia samochodu – jego cena może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Po drugie, zaoszczędzić można również na OC samochodu. W jaki sposób? Porównując oferty!
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi wskazują, że kierowcy, którzy porównują polisy oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Przed zakupem OC koniecznie skorzystaj zatem z kalkulatora na mubi.pl i sprawdź, o ile tańsza może być Twoja ochrona.
Dla przykładu zamieszczamy wyliczenie składki dla 38-letniego mężczyzny z Radomska, który szuka ubezpieczenia dla Jeepa Grand Cherokee (benzyna, 3604 cm3) z 2013 roku, którym zamierza wyruszyć w tym roku na wakacje z przyczepą kempingową, zabierając całą rodzinę – żonę i 6-letnią córkę. Nasz kierowca ma prawo jazdy od 18 lat i bezszkodową historię ubezpieczenia.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Pakiet ubezpieczeń | Cena polisy |
---|---|---|
mtu24.pl | OC + Assistance | 588 zł |
Trasti | OC | 605 zł |
LINK4 | OC + Assistance | 930 zł |
Beesafe | OC | 977 zł |
UNIQA | OC + Assistance | 1020 zł |
Wiener | OC + Assistance | 1581 zł |
Benefia | OC + NNW + Assistance | 2576 zł |
ERGO Hestia | OC | 4269 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę z przyczepą kempingową
To zależy od masy auta i przyczepy. Prawo jazdy kategorii B lub B z kodem 96 pozwala na prowadzenie tzw. przyczep lekkich (dmc do 750 kg) albo cięższych, jeśli dmc zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Pamiętaj jednak, że samochód musi być odpowiednio cięższy od przyczepy. W przypadku cięższych zestawów pojazdów potrzebujesz prawa jazdy B+E.
Najpierw sprawdź, czy rozmiary Twojego zespołu pojazdów i nacisk zaczepu holowniczego mieszczą się w przyjętych normach. Ponadto sprawdź ciśnienie w oponach i działanie świateł, a także zobacz, czy nie potrzebujesz lusterek na wysięgnikach. Na koniec upewnij się, że bagaż w przyczepie jest odpowiednio rozmieszczony i zabezpieczony.
Obowiązują takie same limity, jak w przypadku samochodów ciężarowych. Oznacza to, że z przyczepą można jechać maksymalnie: 80 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej, 70 km/h na drodze zwykłej, 50 km/h w obszarze zabudowanym (nie więcej, nawet jeśli znaki to dopuszczają) i 20 km/h w obszarze zamieszkanym.
Tak i to w dużym stopniu! Taki zespół pojazdów o wiele wolniej nabiera prędkości, a jednocześnie wydłuża się jego droga hamowania. Trudniej pokonywać nim zakręty, za to łatwiej utracić stabilność w wyniku najechania na koleinę czy boczne podmuchy wiatru. Wreszcie znacznie trudniejsze staje się wyprzedzanie, które zabiera więcej czasu i odbywa się na dłuższym dystansie.
- Do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową potrzebne jest prawo jazdy kategorii B lub B+E.
- Kategoria B wystarczy, jeśli ciągnięta jest przyczepa lekka lub dopuszczalna masa całkowita samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kg. W drugim przypadku potrzebne jest dodatkowo uprawnienie z kodem 96.
- Przed jazdą samochodem z przyczepą należy upewnić się m.in. czy zestaw pojazdów ma odpowiednie wymiary oraz czy bagaże w przyczepie zostały odpowiednio rozmieszczone.
- Ograniczenie prędkości dla samochodu z przyczepą wynosi 80 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej, 70 km/h na drodze zwykłej i 50 km/h w terenie zabudowanym.
- Prowadząc auto z przyczepą kempingową, trzeba brać pod uwagę większe rozmiary i ciężar zestawu. W znaczący sposób utrudniają one prowadzenie oraz wykonywanie nawet prostych manewrów samochodem.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji