Jedzenie w bagażu podręcznym – co można zjeść w samolocie?

Jakie przekąski można mieć na pokładzie? Co nie przejdzie pomyślnie kontroli bezpieczeństwa? Jakie artykuły spożywcze można przywieźć z danego kraju? Wyjaśnienie tych i innych kwestii związanych z żywnością w samolocie znajdziesz w niniejszym poradniku.

jedzenie w bagaży podręcznym

Poczęstunek w samolotcie – linia lotnicza i długość lotu mają znaczenie

Zanim zabierzesz ze sobą własne jedzenie do samolotu, sprawdź, czy linia lotnicza, którą podróżujesz nie zapewnia przypadkiem posiłku podczas lotu. Tanie linie lotnicze zazwyczaj nie mają jedzenia w cenie biletu, jednak pozostali przewoźnicy serwują swoim pasażerom poczęstunek adekwatny do długości podróży lotniczej.

CZY WIESZ, ŻE …

Informacje o tym, czy pasażerom przysługuje posiłek w cenie albo, czy istnieje możliwość zakupu przekąsek w trakcie podróży, znajdziesz na stronie internetowej linii lotniczej – w panelu zarządzania rezerwacją.

Linie lotnicze, które serwują posiłki podczas lotu:

 • Air France,
 • British Airways,
 • Emirates,
 • LOT,
 • Lufthansa,
 • Malaysia Airlines,
 • Qatar,
 • Turkish Airlines.

W popularnych liniach nie ma okazałych posiłków. Dostępne są natomiast np. hamburger czy zupka instant do kupienia na pokładzie. Przewoźnicy low-cost, którzy oferują pasażerom płatne przekąski to np.:

 • Ryanair,
 • Wizz Air.

W samolotach, gdzie posiłki nie są uwzględnione, jest możliwość skorzystania z serwisu w tracie lotu. Załoga proponuje zakup przekąsek słodkich i słonych (np. batoników, kanapek, zupek instant) z wózka, który kilkukrotnie podczas lotu pokonuje całą długość pokładu samolotu. Oczywiście, można też nabyć coś do picia (dostępne są także napoje alkoholowe). Należy jednak pamiętać, że ceny artykułów w przestworzach są wyższe niż w sklepie czy w restauracji, zaś liczba dostępnych opcji – mocno ograniczona. 

Jeśli podczas lotu nie masz zapewnionego poczęstunku, zaopatrz się przedtem we własny prowiant. Poniżej podpowiadamy, jakie jedzenie warto zabrać do samolotu!

Jakie jedzenie wziąć na pokład samolotu?

Na pokład samolotu możesz wnieść kupione wcześniej smakołyki. Może ich być całkiem sporo. Miej na uwadze, aby bagaż podręczny nie przekroczył obowiązujących norm gabarytowych i wagowych (np. 55 x 40 x 20 cm i do 10 kg w Ryanair). Własne jedzenie powinno być także poręczne w konsumpcji.

W tej roli świetnie sprawdzą się m.in.:

 • kanapki,
 • owoce i warzywa,
 • orzechy,
 • wypieki,
 • batoniki,
 • wafle ryżowe.
przekąski na pokładzie samolotu

W przypadku produktów z czekoladą, uwzględnij to, że pod wpływem temperatury mogą się rozpuścić. Na pokład samolotu weź tylko to co zjesz z łatwością. Zabierz takie jedzenie, które dobrze znasz i jesteś pewien, że Twój organizm dobrze je przyjmie. Jeśli nie masz pewności co do reakcji na dany artykuł, lepiej wcale po niego nie sięgaj. Unikaj jedzenia wysoko przetworzonego, choć oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś zabrał ze sobą na pokład np. fast food z lotniskowej restauracji.

Wiele godzin w przestworzach może stanowić obciążenie dla organizmu, zaś ewentualne turbulencje mogą być kłopotliwe dla osób z wrażliwym żołądkiem. Najlepiej stawiaj na lekkie i zdrowe opcje żywieniowe, które nie obciążą zanadto Twojego przewodu pokarmowego.

Jedzenie w samolocie – czego się wystrzegać?

Zanim wsiądziesz na pokład samolotu, musisz przejść kontrolę bezpieczeństwa. Każdy pasażer regularnych linii pokonuje bramkę z wykrywaczem metalu, a także udostępnia swój bagaż do skanowania rentgenem. Ze względów bezpieczeństwa nie możesz mieć przy sobie płynów, których wielkość przekracza 100 ml w jednym opakowaniu, a łącznie 1000 ml. Zrezygnuj więc z jogurtów pitnych, napoi izotonicznych, wody, soków i wszelkiego rodzaju płynów w butelkach większych niż 100 ml. Litrowa butelka z wodą wyczerpuje cały limit płynów, więc wyklucza inne ciecze.

Jedzenie na drogę z powodzeniem kupisz w pasażu handlowym na hali odlotów. W sklepach są dostępne standardowe produkty (tj. napoje, jedzenie) w cenach nieco wyższych niż standardowe, ale nadal niższych niż na pokładzie samolotu. Po przekroczeniu bramek bezpieczeństwa możesz swobodnie udać się do restauracji, gdzie zjesz posiłek na miejscu lub zamówisz jedzenie na wynos. Przy planowaniu późniejszej konsumpcji weź pod uwagę wygodę własną i współpasażerów. Unikaj więc potraw, którymi łatwo pobrudzisz się w trakcie jedzenia oraz takich, które mają intensywny zapach (np. ryby, jajka, przetworzona kapusta), gdyż ich aromat może być problematyczny dla otoczenia.

Przygotowanie przekąsek do samolotu – o czym warto pamiętać?

Dobrą opcją jest przygotowanie przekąsek w domu, bazując na swoich nawykach żywieniowych. Można śmiało przyrządzić własny zestaw ulubionych smakołyków i odpowiednio je zapakować. W podróży świetnie sprawdzą się worki strunowe, które zapobiegną rozsypaniu się jedzenia w bagażu podręcznym. Pozwalają zjeść taką ilość jedzenia, na jaką masz w danej chwili ochotę i zabezpieczyć resztę na potem.

Z powodzeniem możesz zabrać na pokład m.in.:

 • świeże owoce lub warzywa – mogą być w całości (np. małe pomidorki, winogrona, borówka amerykańska, mini marchewki czy banan) lub w kawałkach (np. ogórki, marchewki, brzoskwinie, śliwki, morele, jabłka albo gruszki); pokrojone i pozbawione pestek i w razie konieczności również skórki pozwolą nie martwić się o pozostałości po ich zjedzeniu;
 • suszone owoce – są jeszcze łatwiejsze w transporcie od owoców świeżych; możesz skorzystać z gotowych mieszanek, lub skomponować ją samodzielnie. W podróży świetne sprawdzą się suszone jabłka, winogrona (w postaci rodzynek), morele, śliwki, banany, mango czy ananas;
 • orzechy – to świetny sposób na dostarczenie do organizmu niezbędnych wartości odżywczych; możesz zdecydować się na jeden konkretny rodzaj lub wybrać mieszankę; mix orzechów jest bogaty w tłuszcze i stanowi cenne źródło witamin i minerałów;
 • beef jerky– suszone mięso to niewielka i lekka opcja, która dostarcza bardzo dużo białka. W odróżnieniu od szerzej znanych w Polsce kabanosów, suszone kąski mięsne są najczęściej bezzapachowe, co zdecydowanie lepiej sprawdzi się na pokładzie pełnym pasażerów. Przekąska ta zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność, a w sklepach rośnie wybór gatunków mięs w różnych przyprawach.

Smak w samolocie

Nie od dziś wiadomo, że w przestworzach jedzenie smakuje inaczej. Wynika to z faktu, iż zmienia się odczucie smaku. W trakcie lotu ten zmysł jest osłabiony głównie z trzech powodów: 

 • przez wysokie ciśnienie,
 • przez suchość powietrza,
 • przez hałas w trakcie lotu.

Jeśli więc Twoje ukochane przekąski smakują w trakcie lotu inaczej niż na co dzień, nie jest to żaden niepokojący objaw, a jedynie naturalne skutki funkcjonowania naszego organizmu na znacznej wysokości nad ziemią. 

CIEKAWOSTKA

Smak umami, który występuje m.in. w produktach wysokobiałkowych (np. ser, mięso, owoce morza, pomidory) jako jedyny nie zmiania się podczas lotu. Dlatego warto wziąć ze sobą do samolotu kanapkę z suszonymi pomidorami.

Ubezpieczenie bagażu podręcznego – polisa podróżna

Możesz ubezpieczyć pakunki przewożone samolotem. Ubezpieczenie turystyczne w ramach ochrony bagażu zapewnia wypłatę środków w razie uszkodzenia, utraty lub opóźnienia w transporcie zarówno Twojej walizki rejestrowanej, jak i podręcznych pakunków. Ochrona obejmuje szczególnie cenny sprzęt elektroniczny lub sportowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie tego typu dostępne jest jako dodatek do zwykłej polisy turystycznej. Można go dostać w standardzie lub za dodatkową opłatą.

Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie bagażu w konkretnej podróży. Przygotowaliśmy przykładowe wyliczenie dla 30-letniego podróżnika, który leci na tygodniowy wypoczynek do Włoch.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
37 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
44 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 1000 zł
56 zł
ProamaKL: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
56 zł
WienerKL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
bagaż: 1000 zł
64 zł
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2000 zł
67 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1000 zł
71 zł
AXA PartnersKL: 600 00 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
92 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (10.06.2024).

Zobacz również: Co można mieć w bagażu podręcznym?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jedzenie w samolocie

Czy w każdym samolocie jest zapewniony posiłek?
Czy można mieć własne jedzenie w bagażu podręcznym?
Czego nie wolno wnieść na pokład samolotu?
PODSUMOWANIE
 • W bagażu podręcznym możesz mieć jedzenie. W trakcie lotu samolotem możesz spożywać własną żywność i napoje bezalkoholowe.
 • Gorące posiłki i napoje serwowane są na pokładzie regularnych linii lotniczych (m.in. British Airways, LOT czy Lufthansa). Pasażerowie tańszych przewoźników (np. Ryanair lub Wizz Air) mogą liczyć na odgrzewany, prosty poczęstunek, przekąski i napoje.
 • Na podróż samolotem zabierz ze sobą kanapki, wypieki, owoce i warzywa, orzechy, batoniki czy wafle ryżowe.
 • Jedzenie w bagażu podręcznym zawsze odpowiednio zapakuj (np. w worki strunowe). Weź ze sobą umyte owoce i warzywa (pokrojone na kawałki), suchy prowiant (np. orzechy, bakalie lub suszone mięso).
 • Na podróż samolotem weź ze sobą ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu. Taka polisa kosztuje na mubi.pl już od niespełna 5,29 zł za dzień ochrony!
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!