Kambodża – bezpieczeństwo, ubezpieczenie, najważniejsze informacje
Państwa Półwyspu Indochińskiego są dla wielu osób z naszej części świata wielką zagadką. Wiemy mniej więcej, gdzie się znajdują, wiemy, jak wyglądają ich mieszkańcy, ale nic poza tym. Nie znamy różnic między tamtejszymi narodami, nie znamy ich bogatej kultury. Dzisiaj pochylamy się nad Kambodżą.
W tym artykule poznasz:
Kambodża – co warto zobaczyć?
Angkor Wat
To najbardziej znany kompleks świątynny nie tylko w Kambodży, ale i na świecie. Jego początki sięgają XII wieku. Początkowo był miejscem kultu hinduizmu, a potem został przekształcony na świątynię buddyjską. Angkor Wat położony jest 5,5 kilometra na północ od miasta Siem Reap.
Świątynia Bayon
Znajduje się w Angkor Thom. Powstała na przełomie XII i XIII wieku za panowania króla Dżajawarmana VII. To trójpoziomowa budowla, w której skład wchodzi wiele wież – do dzisiaj pozostało ich 37. Świątynie Bayon zbudowano z bloków piaskowca, które odpowiednio dopasowano do siebie. Jej fundamenty złożone są z laterytu. Największe wrażenie robią kamienne twarze wkomponowane w konstrukcję.
Ta Prohm
Jedna z najbardziej znanych świątyń kompleksu Angkor. Powstała na przełomie XII i XIII wieku. Wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ona popularnym celem wycieczek turystycznych. Co ciekawe, pojawiła się ona w filmie Lara Croft: Tomb Raider z Angeliną Jolie.
Angkor Thom
Miasto, ostatnia stolica Khmerów zbudowana na planie kwadratu. W samym środku Angkor Thom znajduje się opisana wyżej świątynia Bajon. Na terenie ruin miasta znajdują się świątynie, bramy, wieże i tarasy.
Phnom Penh – Pałac Królewski, Srebrna Pagoda
Stolica Kambodży została założona ok. 1370 roku. Cała metropolia liczy blisko 2,3 mln mieszkańców. Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi są Pałac Królewski i Srebrna Pagoda (Wat Ubaosoth Ratanaram) z XIX wieku.
Wzgórze Świątynne Phnom Chisor
Budowla powstała między X a XI wiekiem w miejscowości Sla około 42 km na południe od obecnej stolicy Kambodży. Phnom Chisor nazywana jest “Górą Słońca”. Roztacza się z niej wspaniały widok na równinę Takeo.
Sihanoukville (Kampong Som)
Nadmorskie miasto w południowej Kambodży, które leży na półwyspie. Kiedyś był niewielki kurort turystyczny. Dzisiaj to rozwijające się miasto, w którym znajduje się ważny port. Wielu podróżnych mówi, że Sihanoukville straciło swój dawny urok, ale może warto samemu się przekonać i je odwiedzić? W pobliżu miast znajduje się Park Narodowy Ream.
Preah Vihear
Ruiny hinduistycznej świątyni Śiwy, które leżą na granicy Kambodży i Tajlandii. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest celem pielgrzymek. Niestety o świątynię i okoliczne tereny toczy się spór między Kambodżą i Tajlandią.
- Nie zapłacisz za zakwaterowanie i wyżywienie, jeśli po przylocie otrzymasz pozytywny wynik testu i trafisz na kwarantannę. Jej koszty w Kambodży pokrywa turysta.
- Otrzymasz odszkodowanie, jeśli złodziej na skuterze ukradnie Ci torebkę z dokumentami.
- Tłumacz pomoże Ci, jeśli ze względu na barierę językową nie będziesz mógł porozumieć się z lekarzem lub policjantem.
Kambodża – najważniejsze informacje
Czas nadrobić zaległości i wybrać się w wirtualną, przynajmniej na razie, podróż po Kambodży.
Język | khmerski |
Waluta | riel kambodżański (1 KHR = 0,00098 PLN*) |
Religia | buddyzm |
Stolica | Pnomh Penh (około 1,5 mln mieszkańców) |
Wiza | Wymagana (Pobyt do 30 dni) |
Czas lokalny | Całoroczna strefa czasowa UTC+07:00 (+ 7 godzin względem czasu w Polsce) |
Napięcie w gniazdkach | 230 V i 50 Hz (gniazdka C, A i G) |
Dokumenty wjazdowe | Paszport, paszport tymczasowy (6 miesięcy ważności) |
Kambodża jest w dużej mierze krajem równin i wielkich rzek. Leży w pobliżu ważnych lądowych i rzecznych szlaków handlowych łączących Chiny z Indiami i Azją Południowo-Wschodnią. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje związane z podróżą do Kambodży.
Nazwa „Kambodża” wywodzi się z francuskiego Cambodge, które pochodzi od khmerskiego słowa Kâmpuchea, oznaczającego „zrodzony z Kambu”. Podczas rządów reżimów Demokratycznej Kampuczy (DK, 1975-1979) i Ludowej Republiki Kampuczy (PRK, 1979-1989), kraj był znany na arenie międzynarodowej jako Kampucza, ale współczesna administracja powróciła do używania nazwy Kambodża. Oficjalna nazwa w języku angielskim to aktualnie Królestwo Kambodży.
Kambodża leży pomiędzy Tajlandią i Wietnamem w kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej, z mniejszym odcinkiem północnej granicy przylegającym do Laosu.
Centralnym regionem kraju jest nizinna równina zalewowa rzeki Mekong i jeziora Tonle Sap. Rzeka Sap spotyka się z Mekongiem w Phnom Penh, gdzie wkrótce dzieli się ponownie na Bassac i Mekong, które płyną przez południowy Wietnam do Morza Południowochińskiego.
Najważniejszym symbolem narodowym jest starożytna świątynia khmerska Angkor Wat, pamiątka po starożytnym imperium khmerskim. Od czasu uzyskania niepodległości na każdej fladze, z wyjątkiem tej używanej przez ONZ, gdy organizacja administrowała krajem w 1993 roku, widniał wizerunek Angkor Wat.
Co ciekawe, Kambodża jest jednym z nielicznych przykładów państw, gdzie po zawierusze dziejowej przywrócono instytucję monarchii – od 1993 roku na czele państwa z powrotem stoi król, który nie ma jednak realnej władzy.
Co jest jeszcze ciekawsze, władca Kambodży wybierany jest przez Radę Tronową na dożywotnią kadencję, co czyni ten kraj – obok Watykanu – jedną z dwóch wciąż funkcjonujących monarchii elekcyjnych na całym globie.
Kambodża jest społeczeństwem dość jednorodnym, 97,6% Kambodżan identyfikuje się jako Khmerzy. Współcześni Kambodżanie uważają się dziś za potomków Khmerów z czasów Imperium Khmerskiego.
Rzeczywiście, terminy “Kambodżanin” i “Khmer” są często używane zamiennie, przy czym termin “Khmer” jest powszechnie używany w odniesieniu do języka, ludzi i kultury Kambodży. Sugeruje to, że termin ten jest postrzegany raczej jako etniczny i językowy wyznacznik tożsamości Kambodżan.
Krajobraz religijny Kambodży jest podobnie jednorodny – 96,9% ludności identyfikuje się jako buddyści. Liczne zasady buddyjskie – takie jak tolerancja, spokój i branie odpowiedzialności za własne czyny – są wartościami obecnymi w całej kulturze Kambodży.
COVID-19 w Kambodży – restrykcje, obostrzenia, szczepienia
Administracja kambodżańska nie wymaga wykonywania testów antycovidowych przed wjazdem i po przyjeździe do kraju. Nie obowiązuje również kwarantanna.
Zaszczepieni podróżni nie muszą okazywać certyfikatu szczepień.
Kambodża – bezpieczeństwo turystów
W Kambodży nie funkcjonuje na co dzień żadna polska placówka konsularno-dyplomatyczna, co może utrudnić interwencję MSZ RP w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej.
Na mocy porozumienia Polski i Francji pomocy obywatelom Rzeczypospolitej na terenie Kambodży udzielają przedstawicielstwa Francji.
Przestępstwa pospolite
Przestępstwa uliczne, zwłaszcza kradzieże telefonów i torebek, zdarzają się często w miejscach, gdzie gromadzą się cudzoziemcy. Stawianie oporu może skończyć się tragicznie.
Należy zawsze zwracać uwagę na swoje otoczenie i zachować szczególną czujność podczas publicznego pokazywania przedmiotów takich jak biżuteria, torebki i telefony komórkowe. Przestępstwa z użyciem przemocy, takie jak napaść seksualna i zabójstwo, są w Kambodży dość powszechne.
Wojna, niepokoje społeczne, katastrofy naturalne
Na wielkich obszarach Kambodży wciąż natknąć się można na setki min przeciwpiechotnych – w związku z tym polskie MSZ stanowczo odradza zbaczanie z głównych szlaków.
Szczególną ostrożność zaleca się zachować w prowincjach Battambang, Banteay Meanchey, Pursat, Siem Reap, Pailin i Kampong Thom.
Niespokojna jest także granica z Tajlandią, gdzie od czasu do czasu dochodzi do starć zbrojnych.
W sezonie monsunowych obszary leżące wzdłuż rzeki Mekong narażone są na powodzie i podtopienia.
Kambodża jest również państwem nękanym przez niepokoje społeczne, co objawia się licznymi zamieszkami, rozruchami i, niekiedy, starciami różnych stronnictw politycznych. Unikaj dużych skupisk ludzi, marszów, protestów i wszelkich inicjatyw politycznych. Dobrym pomysłem jest wręcz nie wypowiadanie się na tematy związane z sytuacją kraju.
Kambodża – historia w pigułce
Przez 2000 lat cywilizacja Kambodży znajdowała się pod silnymi wpływami z Indii i Chin, a następnie przekazywała je innym cywilizacjom Azji Południowo-Wschodniej. Od hinduistyczno-buddyjskich królestw Funan i Chenla (I-VIII w.) przez klasyczny okres Angkoru (IX-XV w.) władała terytoriami, które obecnie należą do Tajlandii, Wietnamu i Laosu.
Imperium khmerskie (kambodżańskie) osiągnęło szczyt potęgi i pomyślności w XII wieku, kiedy to wybudowano potężne kompleksy świątynne znane jako Angkor Wat i Bayon oraz wzniesiono stolicę imperialną Angkor Thom. Złoty okres nie trwał jednak w nieskończoność.
W XIV stuleciu chylące się powoli ku upadkowi imperium zostało skutecznie zaatakowane przez Tajów, którzy przenieśli stolicę kraju z Angkor Thom do Phnom Penh, gdzie znajduje się ona do dziś.
Po 400 latach upadku Kambodża stała się kolonią francuską, a w XX wieku doświadczyła zawirowań wojennych, okupacji japońskiej, powojennej niepodległości i niestabilności politycznej. Większość historyków zgadza się z tezą, że gdyby nie francuska kolonizacja, państwo khmerów padłoby łatwym łupem sąsiadów.
W latach 1975-1979 kraj został zniszczony przez rządy Czerwonych Khmerów, okrutnego komunistycznego ruchu partyzanckiego, który łączył w sobie elementy nacjonalizmu i socjalizmu gospodarczego. Przejęli oni władzę w Kambodży w wyniku wojny domowej, po czym pod wodza Pol Pota dopuścili się ludobójstwa na własnym narodzie. Na celowniku nowej władzy znaleźć się mogli wszyscy, którzy nie wpisywali się w wizję idealnego społeczeństwa.
W okresie sprawowania władzy przez Czerwonych Khmerów zginęło lub zostało zamordowanych co najmniej 1,5 miliona mieszkańców Kambodży (niektóre szacunki mówią o 3 milionach ofiar!).
Pomimo tej rany Khmerowie starają się patrzeć w przyszłość i nie opierać się na resentymentach wynikających z bolesnej przeszłości. Kambodżańskie przysłowie “Nie bój się przyszłości, nie płacz za przeszłością” oddaje ogólne podejście do życia wielu mieszkańców.
Takie podejście nie byłoby możliwe, gdyby nie drzemiąca w kambodżańskim narodzie chęć pojednania. Wielu Khmerów potrafiło wybaczyć tym, którzy byli częścią reżimu i mają na swoich rękach krew współplemieńców. Oczywiście zasklepienie wszystkich ran i rozgrzeszenie wszystkich zbrodni nie jest możliwe. Zbyt wiele złej krwi jest pomiędzy oprawcami i ofiarami. Cieszą jednak tendencje konsolidujące naród wokół pozytywnego spojrzenia w przyszłość.
Proces odbudowy Kambodży rozpoczął się pod rządami wspieranego przez Wietnam reżimu Ludowej Republiki Kampuczy, która istniała w latach 1979-1989, a w latach 90. odzyskała ona polityczną autonomię, przywróciła konstytucyjny rząd, a następnie zorganizowała wolne wybory. Aktualnie Kambodża jest demokratycznym państwem, na czele którego stoi monarcha w osobie króla.
Tożsamość narodowa Kambodży manifestuje się często wokół idei wrogości wobec Wietnamu. Wynika to po części z faktu zdominowania Kambodży przez Wietnam w okresie trwania Ludowej Republiki Kampuczy. Warto o tym pamiętać, podróżując przez te kraje.
Ubezpieczenie turystyczne do Kambodży – jaką polisę wybrać? Ubezpieczenie już od niespełna 7 zł za dzień!
Władze Kambodży nie narzucają na podróżnych konieczności wykupienia ubezpieczenia turystycznego, ale warto to zrobić. Po pierwsze, ze względu na wymienione w sekcji o bezpieczeństwie turystów niebezpieczeństwa, po drugie zaś, z powodu pecha czyhającego na każdego podróżnego, który zagonić nas może na szpitalne korytarze w obcym kulturowo, językowo i administracyjnie kraju. W końcu o wypadek na wakacjach nietrudno, zwłaszcza jeśli swój urlop spędzamy bardzo aktywnie, zwiedzając i dużo podróżując.
Na terytorium Kambodży, co oczywiste, nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za korzystanie z placówek medycznych – czy to prywatnych, czy publicznych – będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.
Dobowy koszt hospitalizacji w ramach państwowej opieki zdrowotnej to nawet 70 dolarów, a w przypadku instytucji prywatnych kwota ta może wzrosnąć do 200 dolarów. Ponadto tylko te ostatnie oferują transport medyczny. Na karetki kambodżańskiej służby zdrowia nie ma co liczyć. Co ciekawe, nawet kambodżańska policja może wymagać od turystów opłaty manipulacyjnej za rozpoczęcie czynności.
Co powinna zawierać polisa turystyczna podczas podróży do tego egzotycznego kraju? Przyjąłem założenie, że do Kambodży wybiera się para – 30- i 26-latkowie, którzy aktualnie przebywają na terytorium Polski, a na wycieczkę wybierają się w terminie 27 maja – 9 czerwca 2024 roku. Nie mają chorób przewlekłych, a ich celem jest zwiedzanie i wypoczynek z opcjonalnym nurkowaniem.
Kosztu ubezpieczenia turystycznego rozpoczyna się już od 195 zł na parę, co przy 14-dniowym pobycie daje 6,96 zł dziennie na osobę ubezpieczoną. Nie wierzysz? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi na własną rękę i przekonaj się sam!
Żeby ułatwić Ci poszukiwania, wykonałem kilka kalkulacji i ich wyniki przedstawiają się następująco:
Generali – 195 zł
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – 300 000 zł.
- Ratownictwo – 300 000 zł.
- Stomatolog – 861 zł.
- Opóźnienie lotu – 430 zł.
Suma ubezpieczenia NNW – 15 000 zł.
- Uszczerbek na zdrowiu – 15 000 zł.
- Śmierć – 15 000 zł.
Suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
- Szkody osobowe – 50 000 zł.
- Szkody w mieniu – 50 000 zł.
Suma ubezpieczenia OC sportowego – 50 000 zł.
SIGNAL IDUNA – 201,38 zł
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – 129 201 zł.
- Ratownictwo – 30 146 zł.
- Stomatolog – 1076 zł.
- Opóźnienie lotu – 1076 zł.
Suma ubezpieczenia NNW – 15 000 zł.
- Uszczerbek na zdrowiu – 15 000 zł.
- Śmierć – 15 000 zł.
AXA Partners – 357,50 zł
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – 600 000 zł.
- Ratownictwo – 600 000 zł.
- Stomatolog – 1600 zł.
- Opóźnienie lotu – 350 zł.
Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł.
- Uszczerbek na zdrowiu – 50 000 zł.
- Śmierć – 25 000 zł.
Suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym – 250 000 zł.
- Szkody osobowe – 250 000 zł.
- Szkody w mieniu – 125 000 zł.
Suma ubezpieczenia bagażu – 3000 zł.
- Utrata lub zniszczenie – 3000 zł.
- Sprzęt elektroniczny – 1500 zł.
- Opóźnienie bagażu – 350 zł.
Suma ubezpieczenia OC sportowego – 250 000 zł
- Sprzęt sportowy – 1500 zł.
Podróż do Kambodży – jak się zachowywać?
W każdym kraju i każdej kulturze istnieją tematy tabu, których lepiej nie poruszać, nie znając ich niuansów, oraz tematy bezpieczne, które nie niosą ze sobą ryzyka spowodowania poważniejszych gaf towarzyskich. Przedstawiamy obie grupy i opisujemy, jak należy zachować się w towarzystwie Khmerów.
Co wolno robić, będąc w Kambodży:
- Kambodżanie prawdopodobnie szczerze docenią wszelkie wysiłki włożone w naukę ich języka, pomimo jego trudności. Podstawowe pozdrowienia w języku khmerskim, nawet jeśli są źle wymawiane, mogą być dobrym sposobem na przełamanie lodów i pokazać, że jesteś chętny do zrozumienia integralnej części kultury swojego rozmówcy.
- Mów o swojej rodzinie, pracy i kraju ojczystym. To zazwyczaj interesuje Kambodżan, którzy z kolei chętnie opowiedzą o członkach swojej rodziny, pracy i miejscu pochodzenia.
- Staraj się uśmiechać podczas rozmowy. Kambodżanie często się uśmiechają i doceniają, gdy ciepło jest odwzajemnione.
- Nie poprawiaj, nie krytykuj i nie obrażaj swoich rozmówców, zwłaszcza publicznie. Khmerowie są bardzo wyczuleni na wszelkie próby podważenia ich autorytetu. Publiczna utrata twarzy jest wyjątkowo hańbiąca, zatem nawet jeśli masz rację, przemyśl, czy nie lepiej zachować jej dla siebie, zgodnie z ideą: Miej racje lub relacje.
- Gdy dochodzi do konfliktu, często rozwiązuje się go przez pośrednika, a nie omawia bezpośrednio z osobą, która się obraziła. Po rozwiązaniu problemu obie strony nie poruszają już tego tematu. Może to i dobry pomysł?
Czego unikać, będąc w Kambodży:
- Unikaj lekceważenia i/lub jawnego obrażania posągów buddyjskich. Nonszalancki stosunek do religii innych nacji nigdy nie jest dobrym sposobem na nawiązanie relacji.
- Chociaż Kambodżanie są skłonni do wybaczania niezamierzonych gaf kulturowych, to nie przyjmują dobrze celowego obrażania.
- Przy pierwszym spotkaniu Kambodżanie zazwyczaj nie pytają swojego rozmówcy, jak się nazywa, ani nie dzielą się swoim imieniem. Nie należy się za to obrażać. To dość normalna sytuacja w tym kraju. Nie jest tu niegrzeczne nie spytanie o imię podczas pierwszej pogawędki.
- Nie okazuj publicznie negatywnych emocji, takich jak złość. Będzie to budziło niezrozumienie. Stracisz też w ten sposób szacunek swoich rozmówców. Kambodżanie mają tendencję do unikania publicznego okazywania swoich emocji, zwłaszcza złości i frustracji, ponieważ uważa się, że prowadzi to do utraty twarzy.
- Nie zaleca się rozpoczynania rozmowy na temat Czerwonych Khmerów. Niektórzy Kambodżanie unikają rozmów o wydarzeniach i doświadczeniach, które miały miejsce w czasie reżimu Czerwonych Khmerów, ponieważ może to wywołać dość ponurą dyskusję, w której nietrudno o gniewne uniesienia. Niemniej jednak, nierzadko ludzie sami poruszają ten temat z osobami, które znają, a wiele z nich jest otwartych na rozmowę o swoich doświadczeniach. Jeśli Twój kambodżański rozmówca podzieli się z Tobą swoimi opowieściami, najlepiej jest zachować ciszę i słuchać na znak szacunku.
- Nie zakładaj, że wszystkie ludy Azji Południowo-Wschodniej są takie same. W całym regionie jest wiele różnych krajów i kultur. Nie należy więc utożsamiać mieszkańców Kambodży z mieszkańcami sąsiednich krajów, takich jak Tajlandia, Wietnam czy Laos. My także oburzamy się, kiedy przedstawiciele innych kultur lekceważą różnice pomiędzy Polakami, Czechami, Słowakami i innymi nacjami słowiańskimi. Nie odwdzięczajmy się podobną ignorancją.
- Kambodża leży na Półwyspie Indochińskim w Południowo-Wschodniej Azji.
- Językiem urzędowym w Kambodży jest język khmerski.
- Walutą w Kambodży jest riel kambodżański.
- Wybierając się do Kambodży, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w razie wypadku lub choroby podczas podróży.
- W Kambodży warto zobaczyć m.in. Angkor Wat, Angkor Thom, stolicę Phnom Penh i Sihanoukville.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Kambodży
MSZ Polski informuje, że w Kambodży jest wysoki wskaźnik przestępstw pospolitych, takich jak kradzieże torebek czy oszustwa. Odradza się samotnych spacerów nocą. W kraju panuje napięta sytuacja polityczna, więc może dochodzić do protestów i zamieszek. Jednak zwiedzanie popularnych atrakcji turystycznych jest bezpieczne.
W Kambodży należy podchodzić z szacunkiem do posągów buddyjskich. Publicznie nie powinno się okazywać negatywnych emocji, takich jak złość. Należy także unikać rozmów na temat Czerwonych Khmerów.
Tak. Dla samego zobaczenia zabytków w Angkor warto się wybrać do Kambodży. Zabytki takie jak Angkor Wat czy Ta Prohm znane są na całym świecie. Kraj jest tani, więc na miejscu nie wyda się dużo pieniędzy. Podsumowując, w Kambodży warto zobaczyć tamtejsze zabytki oraz wspaniałą przyrodę.
Do Kambodży przyjeżdża się przede wszystkim, by zobaczyć kompleksy świątynne i miasta wybudowane w czasach Imperium Khmerów – Angkor Wat, Angkor Thom czy Ta Prohm. Warto także odwiedzić stolicę kraju Phnom Penh.
Dołącz do dyskusji