Karta paliwowa – bezgotówkowe wsparcie dla floty pojazdów
Karty paliwowe dedykowane są przedsiębiorstwom, które posiadają flotę pojazdów. Pozwalają one na bezgotówkowe płacenie za paliwo oraz usługi związane z transportem drogowym. Emitenci kart paliwowych oferują szereg usług ułatwiających podróżowanie pojazdem. Są one związane z opłatami drogowymi, wsparciem serwisowym czy pomocą w zwrocie VAT i akcyzy za paliwo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Karta paliwowa – co to jest?
Karta paliwowa to środek płatniczy, który przypomina wyglądem zwykłą kartę kredytową. Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o pracownikach firm, którzy wykorzystują w swojej pracy samochody. Dotyczy to zarówno profesjonalnych kierowców ciężarówek czy busów, jak i przedstawicieli handlowych.
Dzięki karcie paliwowej można płacić bezgotówkowo na stacjach benzynowych za paliwo, płyny i oleje oraz dodatkowe usługi, takie jak mycie auta. To jednak nie wszystko – pozwala ona również na zarządzanie flotą firmowych pojazdów poprzez kontrolę wydatków oraz wprowadzanie limitów na zakupy.
Karta paliwowa może być imienna, czyli dedykowana konkretnemu pracownikowi. Wtedy na plastiku będzie figurować jego imię i nazwisko. W drugim przypadku karta może zostać wystawiona na konkretny samochód, więc znajdzie się na niej numer rejestracyjny pojazdu. W trzeciej wersji będzie ona na okaziciela, więc każdy pracownik danej firmy będzie mógł z niej korzystać.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na formę działania karty paliwowej. Może być ona pre-paidowa, czyli z określoną z góry kwotą możliwą do wydania lub z odroczonym terminem płatności.
Karta paliwowa – za co i gdzie można nią płacić?
Podstawowym zadaniem karty paliwowej jest możliwość płacenia bezgotówkowego za paliwo. Emitenci oferują różnego rodzaju pakiety, które poszerzają listę produktów, za które można płacić “plastikiem” na stacji. Najczęściej są to:
- oleje,
- płyny do spryskiwaczy,
- mycie w myjni,
- odkurzanie pojazdu.
Z karty paliwowej korzysta się nie tylko na stacjach benzynowych, ale także na trasie. To za pomocą niej dokonuje się opłat drogowych, płaci za przejazdy mostami i tunelami, a nawet za transport promem i pociągiem (dotyczy ciężarówek).
Jaki mają zasięg karty paliwowe? Oczywiście to zależy. Większość kart obejmuje swoim zasięgiem kraje europejskie. Należy jednak pamiętać, że karty poszczególnych emitentów mają dedykowane stacje paliw, na których można z nich korzystać!
Karta paliwowa – kompleksowe rozwiązanie dla firm?
Karty paliwowe zostały stworzone z myślą o przedsiębiorstwach. Wyobraźmy sobie, że firma ma 50 samochodów, którymi pracownicy jeżdżą po całej Europie. Każdy z nich tankuje 8 razy w miesiącu. Gdyby każdy brał fakturę za tankowanie, to miesięcznie byłoby ich aż 400! O wiele lepszym rozwiązaniem jest zliczanie wszystkich transakcji i wystawienie faktury zbiorczej – to główna zaleta karty paliwowej dla przedsiębiorstw.
Niektóre z firm wystawiających karty paliwowe w zakresie swoich usług mają także pomoc dla klientów w rozliczeniach z fiskusem. Na przykład DKV zajmuje się wszelkimi formalnościami niezbędnymi do uzyskania zwrotu z tytułu zapłaconego podatku VAT w krajach UE oraz w Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, z kolei E100 oferuje także pomoc w zwrocie akcyzy za paliwo we wszystkich krajach, które go umożliwiają.
Całym systemem kart paliwowych można zarządzać także przez internet. To duże ułatwienie w dzisiejszych czasach. Zarządzający firmą mogą wprowadzić limity dotyczące tankowania oraz określić miejsca i czas, w których można tankować paliwo za pomocą karty.
Karty paliwowe umożliwiają wygodne tankowanie oraz przemieszczanie się firmowych samochodów. W końcu można nimi szybko i sprawnie płacić na bramkach autostradowych i podczas tankowania. Wydaje się to niewielka zaleta dla przeciętnego kierowcy, ale jeśli podliczymy czas wszystkich pracowników, to w skali makro ma to znaczenie dla przedsiębiorstw.
Oczywiście karta paliwowa to także rabaty na zakup paliwa. Emitenci oferują różne zniżki zależne od wielkości floty i ilości zużywanego paliwa. Cena na litrze może być nawet niższa o kilkadziesiąt groszy. Dodatkowo rodzaj paliwa wpływa także na cenę OC.
Popularne karty paliwowe – co oferują?
Karty paliwowe wydawane są przez koncerny paliwowe oraz niezależnych emitentów. Niektóre przedsiębiorstwa, jak PKN Orlen czy BP, oferują kilka rodzajów kart paliwowych. Przyjrzyjmy się wybranym ofertom kart paliwowych.
PKN Orlen
Największy polski koncern paliwowy posiada rozbudowany program kartowy. W swojej ofercie ma kilka programów kartowych dla firm – FLOTA, OPEN DRIVE, BIZNESTANK i MIKROFLOTA oraz DKV/ORLEN. Karta FLOTA i DKV/ORLEN dedykowana jest dużym przedsiębiorstwom, a pozostałe małym i średnim.
Karty paliwowe Orlenu:
- dostęp do 1800 stacji Orlen i Bliska w Polsce;
- Open Drive to dostęp do 2500 stacji w Polsce, Litwie (Orlen), Niemczech (STAR) i Czechach (BENZINA, BENZINA plus), a DKV/ORLEN daje dostęp do 2800 stacji;
- płacenie za paliwo, usługi na stacji, akcesoria samochodowe i autostrady;
- dedykowana aplikacja mobilna mFLOTA (dla programu FLOTA, OPEN DRIVE i MIKROFLOTA);
- rabaty na paliwo.
PKN Orlen proponuje swoim klientom dwa rodzaje kart – przypisaną do kierowcy lub do samochodu. Dodatkowo na każdej karcie można określić limity tankowania, dziennych wizyt i wartości zakupionych usług i produktów.
LOTOS
Drugi koncern paliwowy z Polski oferuje kartę LOTOS Biznes. W tym przypadku kartę może nabyć każde przedsiębiorstwo – rodzaj i wielkość floty nie ma znaczenia. Klient ma do wyboru trzy rodzaje form płatności: bezgotówkową, pre-paid i gotówkową.
Karta LOTOS Biznes:
- 500 stacji LOTOS i 415 stacji Shell w Polsce,
- ponad 12 000 stacji w Europie,
- kontrola nad wydatkami,
- określenie limitów czasowych,
- e-faktura,
- rabaty na paliwo i inne zakupy,
- płatności za paliwo, autostrady, myjnię, oleje silnikowe i płyny do spryskiwaczy.
Kartami LOTOS Biznes można zarządzać z portalu kart płatniczych znajdującego się na stronie koncernu.
BP
Koncern BP oferuje 4 rodzaje kart paliwowych (BP + Aral, BP Plus, BP Komfort Prepaid, BP Fuel and Charge), które pozwalają na sprawne zarządzanie flotą samochodów. Zostały one podzielone ze względu na zasięg i wielkość przedsiębiorstwa.
Karta BP + Aral:
- 24 000 stacji na terenie Europy,
- 32 kraje,
- zwrot VAT i akcyzy,
- całodobowa pomoc drogowa,
- płatność za paliwa, przeprawy promowe i transport kolejowy.
Karta BP Plus:
- 570 stacji BP i 360 stacji Circle K na terenie Polski;
- płatność za paliwo, oleje, płyny do spryskiwaczy oraz myjnie i odkurzacze;
- atrakcyjne rabaty na paliwa, myjnię, płyn do spryskiwaczy i AdBlue;
- bezgotówkowe opłaty za autostrady w Polsce.
Karta Komfort Prepaid:
- 560 stacji BP na terenie Polski;
- dedykowana małym firmom (wydatki na paliwo mniejsze niż 14 tys. zł);
- rabaty na paliwo, myjnie i płyny do spryskiwaczy;
- monitoring transakcji.
Karta BP Fuel and Charge:
- rozwiązanie dla flot z samochodami elektrycznymi i silnikami spalinowymi;
- blisko 900 stacji ładowania w Polsce;
- dostęp do punktów ładowania w całej Europie za pomocą karty RFID i eRoamingu;
- stacje BP;
- ładowanie w trybie normalnym, szybkim lub ultraszybkim;
- dostęp do aplikacji BP Fuel & Charge.
Shell
Ten międzynarodowy koncern oferuje kartę Shell Card, która pozwala na zarządzanie flotą pojazdów w Polsce i na świecie przez całą dobę. Dostępna jest dla flot ciężarowych, flot osobowych i dostawczych, flot elektrycznych oraz małych flot do 10 pojazdów.
Karta Shell:
- 22 tys. stacji Shell w Europie;
- 16. tys stacji partnerskich;
- 900 stacji w Polsce (w tym LOTOS);
- płatności za paliwo oraz produkty dostępne na stacjach;
- rabaty na paliwa najwyżej jakości;
- pomoc przy zwrocie VAT za paliwo (w 30 europejskich krajach) i akcyzy;
- opłaty drogowe w systemie EETS;
- pomoc drogowa w prawie 40 europejskich krajach;
- opłaty za tunele, mosty, promy i transport kolejowy;
- monitoring i kontrola wydatków.
DKV
Karta DKV dedykowana jest kierowcom podróżującym po całej Europie. Zapewnia ona kompleksowe usługi związane z poruszaniem się pojazdami. Pozwala ona nie tylko na bezgotówkowe tankowanie, ale także na korzystanie z pomocy drogowej.
Karta DKV Card:
- około 67 000 stacji paliw i około 344 000 punktów ładowania w Europie;
- zakup paliw i innych produktów związanych z eksploatacją pojazdu;
- pomoc drogowa;
- opłaty drogowe, promowe i parkingowe;
- pomoc przy zwrocie podatku VAT;
- usługi odpraw celnych.
Kartę można rozliczać w walucie krajowej lub w euro. W dedykowanym serwisie można kontrolować oraz nakładać limity na konkretne karty.
UTA
Firma ta oferuję kartę UTA Card z licznymi benefitami bez względu na wielkość floty samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów.
UTA Card:
- 61 800 stacji benzynowych oraz 415 000 stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych;
- płatności za paliwo i smary;
- naprawy serwisowe;
- pomoc drogowa;
- opłaty promowe, drogowe oraz mosty i tunele;
- opłaty za transport kolejowy;
- odprawy graniczne;
- zwrot części podatku.
E100
To polska karta paliwowa, która dostępna jest dla przewoźników bez względu na typ pojazdu, trasy i wielkość tankowania.
Karta E100:
- ponad 20 000 stacji w 32 krajach;
- 3000 stacji w Polsce;
- zniżki na paliwo;
- opłaty za przejazdy płatnymi odcinkami dróg, myjnię, wulkanizację;
- zwrot akcyzy;
- inteligentny system zarządzania flotą;
- aplikacja mobilna dla kierowców.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kartę paliwową
Niektórym kartom można przypisać pewną kategorię zakupową i dzięki temu wykorzystywać je do większej ilości celów, niż tylko zakup paliwa. Istnieją na przykład karty wykorzystywane do uiszczania opłat drogowych, płacenia za usługi myjni samochodowej, zakup płynów eksploatacyjnych i innych produktów dostępnych na stacjach paliw.
Typowa karta paliwowa to nie jedyne rozwiązanie dla firm. Pracodawcy mogą kupić dla swoich pracowników karty upominkowe na paliwo lub karty zakupowe, które można wykorzystać także do nabycia innych produktów dostępnych na stacjach benzynowych.
Różne rodzaje kart zapewniają na przykład odroczone terminy płatności, zbiorcze faktury dla firm, kupony na określone produkty, rabaty na paliwo i usługi świadczone na stacjach (m.in. korzystanie z myjni samochodowej). Niektóre karty mogą funkcjonować również za granicą i także tam zapewniać możliwość uzyskania wygodnej zbiorczej faktury.
- Karty paliwowe to wygodne rozwiązanie dla firm.
- Pozwalają na bezgotówkowe płacenie za paliwo i usługi drogowe.
- Z większości kart można korzystać w całej Europie.
- System kart pozwala na kontrolowanie i zarządzanie flotą pojazdów.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji