Kaskadowy pomiar prędkości – na czym polega?

Kierowcy szybko przyzwyczajają się do fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości i fragmentów dróg, gdzie często odbywają się kontrole policji. Zwalniają w tych miejscach, a potem gwałtownie przyspieszają, łamiąc ograniczenia prędkości. Odpowiedzią policji na takie praktyki są powtarzające się akcje pod nazwą kaskadowy pomiar prędkości!

kaskawody pomiar prędkości

Kaskadowy pomiar prędkości – co to jest?

Jeśli jesteś kierowcą, to wiesz doskonale, gdzie w Twojej okolicy zamontowano fotoradary. Pewnie tajemnicą nie są również miejsca, w których pojawiają się policjanci z “suszarkami”. Zapewne na tych odcinkach dróg jesteś szczególnie ostrożny i pokonujesz je z dozwoloną prędkością. A co robisz po ich minięciu?

Wielu kierowców po przejechaniu fragmentu oznaczonego jako kontrolowany, przyspiesza – szczególnie widać to na drogach krajowych w małych miejscowościach. Oczywiście policjanci są tego świadomi. By ukrócić takie praktyki, co pewien czas przeprowadzają akcje o nazwie kaskadowy pomiar prędkości.

To nie tylko nazwa, ale także sposób przeprowadzania kontroli prędkości. Zazwyczaj na danym odcinku drogi pojawia się jeden radiowóz, który dokonuje punktowej kontroli. Jednak podczas akcji kaskadowego pomiary prędkości takich punktów na wybranej drodze jest więcej – zazwyczaj to kilka miejsc!

Policjanci w tym samym czasie, w kilku miejscach na niewielkim fragmencie drogi przeprowadzają kontrole prędkości. Kierowca, który minie pierwszy punkt, za chwilę sprawdzany jest przez kolejnych policjantów – tak popularna praktyka szybkiego przyspieszenia za punktem kontrolnym w tym przypadku skończy się mandatem.

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – zdarza się mylić kaskadowy pomiar prędkości z odcinkowym pomiarem prędkości. To błąd, ponieważ są to dwa różne sposoby kontroli prędkości. Pierwszy opiera się na szeregu pojedynczych punktów pomiaru, a drugi na obliczaniu czasu przejazdu danego odcinka drogi poprzez zainstalowane bramki na wjeździe i wyjeździe. 

Przykład

Przyjmuje się, że odcinkowy pomiar prędkości jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z łamaniem przepisów przez kierowców. Tego rodzaju pomiar ruszył 20 stycznia 2021 na autostradzie A1. W ciągu 5 pierwszych dni jego funkcjonowania kamery ujawniły ponad 6200 przekroczeń prędkości.

Kaskadowy pomiar prędkości – gdzie i kiedy?

Policja przeprowadza kontrole prędkości najczęściej w miejscach, w których dochodzi do wielu wypadków drogowych. Funkcjonariusze zwracają także uwagę na odcinki dróg, na których kierowcy notorycznie przekraczają prędkość. Statystyki pokazują, że to właśnie na prostych odcinkach dróg dochodzi do największej liczby wypadków!

Czy można sprawdzić, kiedy odbędą się kolejne akcje pod nazwą kaskadowy pomiar prędkości? Nie, policja nie publikuje harmonogramu takich działań. Jednak na oficjalnej stronie policji lub podstronach dedykowanych konkretnym województwom można znaleźć informacje o kaskadowych pomiarach prędkości, które odbywają się danego dnia lub rozpoczną w najbliższym czasie. 

Oczywiście policja zapowiada czasami takie akcje – choćby 18 września 2020 roku z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tego dnia w ramach “Road Safety Days” w wybranych miejscach w Polsce przeprowadzono kaskadowe pomiary prędkości.

Wypadki drogowe – co mówią statystyki?

W 2022 roku na polskich drogach doszło łącznie do 21 322 wypadków. Blisko 91% z nich było winą kierujących, z czego 4 468 zdarzeń wynikało z niedostosowania prędkości do warunków ruchu. W tym samym czasie najczęściej dochodziło do kolizji drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (4 526 wypadków). Jednak to przez przekroczenie prędkości zginęło na drogach najwięcej osób – aż 626, czyli 38,6% wszystkich ofiar wypadków drogowych!

Z powodu przekroczenia prędkości zostało również rannych ponad 5 541 osób, czyli 24,3% wszystkich poszkodowanych. Jeśli dla kogoś enigmatycznie brzmi niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, to wyjaśniamy, że nie chodzi tutaj wyłącznie o zbyt szybką jazdę w złych warunkach!

Najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu (2 349 zdarzeń, czyli 11% wszystkich wypadków w 2022 roku). To właśnie w okresie letnim i wczesnojesiennym dochodzi do największej liczby kolizji. Ginie wtedy najwięcej osób! Z kolei najbezpieczniejszy okres w roku przypada na miesiące styczeń-kwiecień. Wniosek – w okresie letnim panuje wzmożony ruch na drogach krajowych, ale także kierowcy podczas dobrych warunków pogodowych jeżdżą szybciej, łamiąc ograniczenia prędkości!

Do większości wypadków dochodzi, kiedy panują dobre warunki atmosferyczne (14 349 wypadków w 2022 roku). Do tego najwięcej osób (1 273) zginęło na prostych odcinkach dróg! Statystyki wskazują także, że najniebezpieczniejsze są drogi dwukierunkowe z jedną jezdnią – na nich ma miejsce aż 80% wypadków!

Nie powinny więc dziwić kolejne akcje policji związane z kontrolowaniem i ewentualnym karaniem kierowców za przekroczenie prędkości. Na szczęście liczba wypadków drogowych, ofiar oraz rannych w ciągu ostatnich lat znacząco spadła. 

Kaskadowy pomiar prędkości – skąd płynie krytyka?

W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy krytyczne dotyczące kaskadowego pomiaru prędkości. Przeciwnicy takiego rozwiązania wspominają, że celem takich akcji nie jest poprawa bezpieczeństwa, lecz łapanie kierowców w celu poprawienia statystyk i budżetu. 

Zwraca się także uwagę na zachowanie kierowców przy miejscach kontroli. Chodzi o gwałtowne hamowanie, które stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Tylko czy taka krytyka jest słuszna?

To nie policjanci powinni być krytykowani. Jak już wcześniej było wspomniane, z powodu niedostosowania prędkości do ruchu ginie na polskich drogach najwięcej osób. Poprawa bezpieczeństwa w tym aspekcie jest konieczna, a akcje kaskadowego pomiaru prędkości mają taki cel.

Odeprzeć argumenty krytyczne łatwo – nie chcesz płacić mandatów, to jeździj zgodnie z przepisami i nie przekraczaj prędkości. Oczywiście zdarzają się niezrozumiałe ograniczenia i fotoradary postawione wyłącznie po to, by łapać kierowców, ale to problem infrastruktury, a nie działania policji. 

Kierowca, który jedzie z dozwoloną prędkością, nie dostanie mandatu podczas akcji kaskadowego pomiaru prędkości. Na szczęście infrastruktura drogowa jest w Polsce coraz lepsza, a na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest mniej wypadków i ofiar śmiertelnych. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kaskadowy pomiar prędkości

Co to jest kaskadowy pomiar prędkości?
Jak wybierane jest miejsce przeprowadzenia akcji?
Czy akcje kaskadowego pomiaru prędkości są potrzebne?
PODSUMOWANIE
  • Kaskadowy pomiar prędkości to akcja policji polegająca na kontroli kierowców w kilku punktach na wybranym odcinku drogi w tym samym czasie.
  • Kaskadowy pomiar prędkości to nie odcinkowy pomiar prędkości.
  • Takie akcje przeprowadza się na drogach, gdzie często dochodzi do wypadków i kierowcy regularnie przekraczają prędkość.
  • Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było drugą najczęstszą przyczyną wypadków z winy kierujących w 2022 roku.
Źródła:
  • Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku – Raport Biura Ruchu Drogowego KGP: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC