Kaszuby – przewodnik dla turystów

Kaszuby – region w okolicach Gdańska, zajmujący część Pomorza Gdańskiego, od reszty Polski odróżnia tradycja, kultura i bardzo charakterystyczny język, który w 2005 roku zyskał status języka regionalnego. To kraina kolorów, pięknego wzornictwa, unikatowej architektury kaszubskiej oraz niepowtarzalnej ludowej muzyki,

Gdzie leżą Kaszuby?

Region zwany Kaszubami jest jednym z tych, w których najbardziej dba się o tradycję, kulturę i język, bo tymi wyróżnia się tamta okolica. Podczas gdy w innych częściach Polski pozostałości po dawnych wiekach zamknięto w muzeach, na Kaszubach wiele zwyczajów wciąż jest kultywowanych. Mieszkańcy tego regionu pielęgnują swoją kulturę (do dziś zachowały się śpiewane tam słowiańskie pieśni) czy język, który zyskał miano języka regionalnego (różni się od polskiego obowiązującego w innych częściach kraju zarówno w mowie, jak i w piśmie, czasem zupełnie uniemożliwiając przyjezdnym zrozumienie znaczenia przekazywanych informacji).

Kaszuby zajmują część Pomorza Gdańskiego. Mieszczą się zatem na północy Polski, w okolicy Gdańska. Teren ten ciągnie się od Brus i Konarzyn po Trójmiasto, aż do Helu. Ten odrębny etnicznie region liczy około pół miliona mieszkańców, którzy są potomkami rdzennych Słowian i o nich pamiętają.

Kultura i życie Kaszubów w pigułce, czyli o Kaszubskim Parku Etnograficznym

Mimo że mieszkańcom Kaszub udało się zachować lwią część swojej regionalnej tożsamości, żeby bliżej poznać ich kulturę, warto odwiedzić muzeum etnograficzne, które założyli Teodora i Izydor Gulgowscy ponad 100 lat temu we Wdzydzach Kiszewskich. Przybytek na wolnym powietrzu funkcjonuje do dziś, udostępniając zwiedzającym kilka obiektów wzniesionych zgodnie ze stylem obowiązującym na Kaszubach między XVII a XX wiekiem.

Na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajdują się chaty, karczmy, budynki gospodarcze, wiatraki, kościoły, a także szkoła, kuźnia i inne obiekty. Muzeum można zwiedzać samodzielnie. Bilet wstępu kosztuje 16 zł (normalny), 11 zł (ulgowy) oraz 6 zł (specjalny). W zależności od pory roku muzeum przeznacza jeden dzień na zwiedzanie bezpłatne. Oprócz oglądania eksponatów i wystaw, na terenie muzeum organizowane są także różnego rodzaju warsztaty przybliżające turystom kulturę i zwyczaje Kaszub. Podczas pobytu możliwe jest przyjrzenie się z bliska pracy kowala lub robotnika leśnego, a także ujrzenie na własne oczy, jak ucierano żyto czy tabakę. Dla chętnych odbywają się również warsztaty garncarstwa, malowania na szkle, tworzenia kwiatów z papieru oraz ozdób choinkowych. Wykonane prace i narzędzia można zabrać do domu.

Kaszubska Szwajcaria

Środkowa część Kaszub, nazywana Kaszubską Szwajcarią, jest najbardziej urozmaicona pod względem ukształtowania terenu i walorów przyrodniczych. To tutaj łączą się ze sobą niewysokie pagórki o łagodnych stokach (najwyższy szczyt Niżu Środkowoeuropejskiego to Wieżyca (329 m n.p.m.) z kojącymi w upalne dni jeziorami i mniejszymi akwenami wodnymi. Kaszuby dysponują około tysiącem rozlewisk, nad którymi wypoczywają tłumy turystów przebywających w okolicy. Wzgórza to z kolei raj dla miłośników pieszych wędrówek w lecie oraz dla fanów sportów śnieżnych zimą. Kaszuby dysponują bowiem kilkoma stacjami narciarskimi. Nie trzeba zatem jechać na południe Polski, żeby móc cieszyć się jazdą na nartach podczas ferii zimowych. Od wiosny do jesieni w tym rejonie można zachwycać się najpierw zielenią tamtejszych drzew, a potem rozmaitymi barwami spadających liści.

Bory Tucholskie – raj dla miłośników przyrody

Nie tylko obszar Szwajcarii Kaszubskiej przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Alternatywą dla spędzania czasu wśród jezior i zalesionych dolin czy wąwozów są Bory Tucholskie. Obszar ten znajduje się pod ochroną. Utworzono tu bowiem jeden z parków narodowych. Można go zwiedzić nie tylko z pieszych szlaków, ale także wybierając się na wycieczkę rowerową, a nawet spływ kajakiem. Bory Tucholskie zapewniają doznania związane z podziwianiem tutejszej flory i fauny, chociaż w tym zakresie mają sporo do zaoferowania (np. rezerwat Cisy Staropolskie lub kamienne kręgi, o czym będzie jeszcze mowa później). Warto jednak zwrócić uwagę także na elementy architektoniczne.

Kartuzy stolicą Kaszub?

Nie do końca wiadomo, która z kaszubskich miejscowości jest stolicą tego regionu. Nieoficjalnie mówi się, że takie miano zyskały Kartuzy, które są zlokalizowane w samym centrum Kaszub. To mieszkańcy tej miejscowości szczególnie dbają o to, aby pamięć o tradycji i kulturze tamtych stron nie wygasła. Znajduje się tam Muzeum Kaszubskie, gdzie można zobaczyć chociażby jak wyglądały dawne instrumenty muzyczne, których używano w tym regionie Polski.

Wakacyjny czas spędzony w Kartuzach to dobra okazja, żeby wziąć udział w organizowanym tam w lipcu i sierpniu Kartuskim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Z zabytków warto odwiedzić miejsca sakralne, jak Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej.

Kaszubskie zamki

 • Zamek krzyżacki w Bytowie – pochodząca z XIV i XV wieku warownia, która początkowo służyła Krzyżakom jako siedziba prokuratora, a następnie była własnością Książąt Pomorskich. W zamku funkcjonuje Muzeum Zachodniokaszubskie, którego wystawy prezentują eksponaty związane z regionem Kaszub i historią panowania Krzyżaków oraz Gryfitów w miejscowości. Muzeum organizuje również wystawy czasowe.
 • Zamek w Kiszewie, a właściwie dwór w Starej Kiszewie, który powstał na miejscu wcześniejszego, drewnianego zamku. Obiekt urzeka swoją formą i otoczeniem, bo wokół znajduje się park oraz kilka pozostałości zabudowań z wcześniejszego okresu. Budynek po wojnie zniszczał. Obecnie jest własnością prywatną.
 • Zamek w Łapalicach – historia tego obiektu nie sięga średniowiecza, ale lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas właściciel tamtejszej działki postanowił wybudować budynek mieszkalny. Zamiast tego stworzył mury o charakterze zamku. Oprócz tego, że zamek powstał w niedawnej przeszłości, niesamowite jest to, że nigdy nie został ukończony. Gołe, ceglane mury nie odstraszają jednak turystów. Ci tym chętniej przyjeżdżają, aby zobaczyć obiekt z tak niezwykłą historią.

Osobliwości na Kaszubach

Kaszuby słyną z kilku atrakcji, które zaskakują swoją historią lub wyglądem. Na tychże ziemiach można znaleźć przynajmniej kilka osobliwości, które są nie lada gratką dla poszukiwaczy tego typu miejsc:

 • XIX-wieczny most kolejowy, przez który nigdy nie przejechał żaden pociąg. Po wybudowaniu wiaduktu zmieniono trasę linii kolejowej, którą poprowadzono nieco bardziej na południe.
 • kamienne kręgi w Puszczy Tucholskiej, których wysokość sięga do 70 cm. Wystające z ziemi kamienie są prawdopodobnie pozostałością po cmentarzysku plemienia Gotów.
 • Dom do Góry Nogami w Szymbarku, który jest połączeniem skansenu, muzeum i parku rozrywki.
 • Kolegiata z dachem przypominającym wieko trumny znajduje się w Kartuzach. Wykonana w stylu barokowym miała przypominać wiernym o śmierci.

Źródła:

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaszuby
 • https://najlepszemorze.pl/kaszuby/
 • https://pomorskie.travel/pl/-/kartuzy-stolica-kaszub-
 • https://www.na-kaszuby.pl/Kaszuby.html
 • https://wczasypolskie.pl/kaszuby
 • http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/
 • http://szwajcariakaszubska.treespot.pl/o-regionie
 • https://turystyka.wp.pl/kaszuby-bory-tucholskie-zakochaj-sie-w-krajobrazie-polnocnej-polski-6044404580734081a
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Bytowie
 • http://muzeumbytow.pl/o-muzeum/
 • http://magazynkaszuby.pl/atrakcje/zamek-kiszewski-ruiny-zamku-krzyzackiego-dobrych-rekach-milosnikow-sztuki/
 • https://www.zlotaproporcja.pl/2017/04/03/zamek-w-lapalicach-kaszuby-atrakcje/
 • http://szwajcariakaszubska.treespot.pl/144-szwajcaria-kaszubska-centrum-edukacji-i-promocji-regionu-w-szymbarku
Oceń artykuł:
33,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!