Ubezpieczenie do Kataru

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku są już dawno za nami. Ceny biletów lotniczych i noclegów w Katarze na pewno spadną. Może do skusi część turystów na odwiedziny tego kraju leżącego nad Zatoką Perską. Jakie obowiązują zasady wjazdu do tego państwa? Na co powinni uważać turyści podczas wizyty w Dosze i okolicach? Sprawdzamy najważniejsze informacje o Katarze!

ubezpieczenie do kataru

Katar – popularne atrakcje turystyczne

atrakcje w katarze

Muzeum Sztuki Islamu

Obiekt znajduje się na utworzonym półwyspie końcu promenady Corniche w pobliżu tradycyjnego portu dhow w Dosze. W muzeum można podziwiać eksponaty związane z ponad 1400-letnią historią islamu z 3 kontynentów od VII do XX wieku.

Wyspa Perłowa

To sztuczna wyspa o powierzchni około 4 km², na której powstały budynki w stylu arabskim, śródziemnomorskim i europejskim. To jedyny obszar w Katarze, gdzie obcokrajowcy na własność mogą kupić mieszkania. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce? Łatwo tam się przekonać, jak szybko można zbudować całą nową część miast od podstaw.

Katara Cultural Village

To kompleks kulturalno-handlowy znajdujący się między wybrzeżem a Wyspą Perłową. W otwartym w 2010 obiekcie znajduje się amfiteatr, kina, opera, sale konferencyjne, muzea czy restauracje. To w tym miejscu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

Doha Corniche

Ta nadmorska promenada wybudowana wzdłuż zatoki Doha ma ponad 7 kilometrów długości. Podzielona jest na 3 główne części – Corniche Park and Promenade, Corniche Street i strefę rządową. To idealne miejsce, by podczas pobytu w Dosze pójść na spacer czy pobiegać.

Aspire Park

Największy park w Dosze znajduje się w dzielnicy Baaya i ma powierzchnię 88 hektarów. W pobliżu znajduje się 300-metrowa wieża Aspire, która jest rozświetlona nocą. W dzień warto odwiedzić park, by zrobić sobie piknik i wypocząć na świeżym powietrzu.

Suk Waqif

Targowisko w Dosze w dzielnicy Al Souq, które mieści się w budynku zbudowanym na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt został odnowiony w 2006 roku. Można kupić tam tradycyjne ubrania, przyprawy, pamiątki i wyroby rękodzielnicze.

Centrum handlowe Villaggio

Obiekt powstał w stylu włoskim. Znajduje się w nim ponad 200 sklepów, a także 150-metrowy kryty kanał, po którym pływają gondole. W Villaggio znajduje się Park rozrywki Gondolania, a także lodowiska hokejowe.

Muzeum Narodowe Kataru

Zostało otwarte 28 marca 2019 roku. Budowla inspirowana jest pustynnym różowym kryształem. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z historią naturalną pustyni i Zatoki Perskiej, kultury Beduinów oraz historii Kataru.

Meczet Imama Muhammada ibn Abd al-Wahhaba

To narodowy meczet Kataru, który zbudowano z piaskowca w Dosze. Został on otwarty w 2011 roku i może pomieścić 30 000 wiernych.

Fort Al Zubara

To jedyna atrakcja, która znajduje się poza Dohą. For Al Zubara znajduje się w mieście Zubarah na północy kraju. Budowlę wzniesiono w 1938 roku. Obecnie znajduje się tam muzeum. Obiekt można odwiedzać od 8 do 18.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kataru na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za zakwaterowanie i wyżywienie, jeśli trafisz na kwarantannę w Katarze.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci dokumenty, oraz pożyczkę od ubezpieczyciela, jeśli stracisz gotówkę.
 • Psycholog wesprze Cię, jeśli będzie Ci trudno po traumatycznym wypadku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Katar a COVID-19 – zasady wjazdu i obostrzenia dla podróżnych z Polski

Za osoby zaszczepione uznaje się te, które przyjęły akceptowaną przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kataru (MOPH) szczepionkę firm: Pfizera, Moderny, AstraZeneca lub J&J. Warunkowo dopuszczono także inne szczepionki, ale nie są one używane w Polsce.

Od 1.11.2022 roku nie trzeba przedstawiać testów na COVID-19, rejestrować się na stronie Ehteraz oraz instalować aplikacji mobilnej. Zniesiono także obowiązek odbywania kwarantanny. Zasady te dotyczą wszystkich podróżnych bez względu na status zaszczepienia.

W placówkach medycznych należy nosić maseczkę. Przeprowadza się także losowe testy na COVID-19 (Rapid Antigen Test lub PCR) dla podróżnych po przybyciu do Kataru przez porty lotnicze, lądowe i morskie.

UWAGA!

Warunki wjazdu i obostrzenia mogą się zmienić, dlatego warto śledzić stronę https://www.gov.pl/web/katar/informacje-dla-podrozujacych oraz https://covid19.moph.gov.qa/EN/travel-and-return-policy/Pages/default.aspx!

Ubezpieczenie turystyczne do Kataru a COVID-19

Sytuacja związana z COVID-19 może się szybko zmienić. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu podróżny otrzyma wsparcie ubezpieczyciela, gdy:

 • zachoruje na COVID-19,
 • będzie musiał poddać się izolacji,
 • nałożona zostanie na niego kwarantanna.

W ramach ubezpieczenia COVID podróżujący otrzyma także zwrot poniesionych kosztów na testy – w Katarze to koszt od 50 QR (ok. 55 zł) za szybki test antygenowy do 160 QR (ok. 175 zł) za test PCR. Poszczególni ubezpieczyciele zapewniają różne świadczenia związane z COVID, dlatego należy przed wyborem ubezpieczenia zapoznać się ze szczegółami oferty.

Ubezpieczenie turystyczne do Kataru – ile kosztuje?

Katar to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Bez wątpienia można tam zaznać luksusu, jeśli oczywiście ma się pieniądze. A jak sytuacja wygląda z ubezpieczeniem turystycznym? Ile za tygodniowy wyjazd musi zapłacić 35-letni podróżny z Polski. Oto przykładowe wyliczenia z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi:

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego
WienerKoszty leczenia – 172 268 zł; NNW – 10 000 zł; OC w życiu prywatnym – 107 667 zł35,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł35,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000
NNW – 20 000 zł;
42,18 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
49,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
48,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł
62,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 800 000 zł;
NNW – 60 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 200 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
102,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 40 000 000 zł;
NNW – 150 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 1 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 6 000 zł
166,01 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [28.02.2024].

W porównaniu z kosztami lotów i hoteli w Katarze ubezpieczenie turystyczne można kupić za przysłowiowe “grosze”. Cena ubezpieczenia zależy od sum ubezpieczenia, a także od dodatkowych ochron, które dopasowuje się do własnych preferencji. Oczywiście znaczenia ma także okres ochrony, czyli to, przez ile dni turysta będzie ubezpieczony.

Ubezpieczenie turystyczne do Kataru a klauzule

W podstawowej wersji ubezpieczenia turystycznego szkody spowodowane pod wpływem alkoholu oraz pogorszenie stanu zdrowia spowodowane chorobą przewlekłą należą do wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Turyści mogą jednak wykupić klauzulę alkoholową oraz klauzulę chorób przewlekłych, które rozszerzą ochronę o takie zdarzenia.

Wyjazd do Kataru – pogoda, transport, bezpieczeństwo i prawo

Finały mistrzostw świata w Katarze rozpoczęły się pod koniec listopada, a zakończyły 18 grudnia meczem finałowym. Nietypowy terminarz związany był z niesamowicie wysokimi temperaturami w lecie. Dlatego przyjrzyjmy się pogodzie, samej podróży do tego kraju oraz bezpieczeństwie na miejscu.

Pogoda w Katarze

Średnie temperatury w Dosze, czyli stolicy Kataru, latem przekraczają 35⁰C, a w niektórych latach były wyższe niż 42⁰C – mowa tutaj o średniej dla całego miesiąca! Natomiast w listopadzie i grudniu średnie temperatury są niższe – w listopadzie to ok. 25⁰C, a w grudniu ok. 20⁰C.

Jeśli już można spodziewać się deszczu w Katarze, to tylko zimą – dane pogodowe wskazują, że dni z opadami to wyjątek. Latem w ogóle nie pada.

Miłośnicy kąpieli mogą być zachwyceni. Temperatura wody przez cały rok nie spada poniżej 20⁰C, a od maja do listopada nie spada poniżej 28⁰C – w sierpniu dochodzi do 34⁰C!

Transport

Po mistrzostwach świata w piłce nożnej ceny lotów do Kataru znacząco spadły. Bilet w Warszawy do Dohy w obie strony można kupić w zależności od dnia i linii lotniczej od ok. 2600 zł. Część lotów odbywa się z przesiadką w Stambule. Podróż samolotem bez międzylądowania trwa blisko 5,5 godziny.

Bezpieczeństwo w Katarze

W Katarze nie obowiązuje podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. To bezpieczny kraj, w którym dochodzi do niewielkiej liczby przestępstw pospolitych. Wydaje się idealnie, jednak trzeba pamiętać o różnicach kulturowych między naszymi krajami. 

Do Kataru nie można wwozić alkoholu (również tego kupionego na lotnisku w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, pornografii i narkotyków. Należy także pamiętać, że jeśli w bagażu znajdą się leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne, to trzeba mieć na nie receptę.

W Katarze panuje rygorystyczne prawo islamskie. Zabronione jest utrzymywanie kontaktów seksualnych pozamałżeńskich – można za nie trafić nawet na 7 lat do więzienia. Należy pamiętać także o powściągliwym zachowaniu i ograniczeniu w eksponowaniu ciała w miejscach publicznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Kataru a bagaż podróżny

Podróż do Kataru, zwłaszcza ta tańsza, wiąże się z lotami przesiadkowymi. Podczas zawieruchy na lotnisku może dojść do sytuacji, w której turysta straci walizkę. Ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie bagażu podróżnego, które zapewnia świadczenia w przypadku:

 • jego utraty lub zniszczenia,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku podczas spaceru),
 • opóźnieniu bagażu.

Lot zawsze może zostać opóźniony. Dzięki assistance podróżnemu turysta otrzyma zwrot kosztów dodatkowego noclegu, wyżywienia czy środków higienicznych, gdy opóźnienie przekroczy wskazaną w OWU liczbę godzin.

Dokumenty do Kataru – jakie są potrzebne?

Podróżni z Polski wybierający się do Kataru będą potrzebować paszportów, który będzie ważny co najmniej 6 miesięcy. Obywatele Polski nie potrzebują wiz podczas podróży do 90 dni.

Na wyjazd do Kataru warto wykupić także ubezpieczenie turystyczne, by nie płacić za leczenie w razie problemów ze zdrowiem lub wypadku. Polisa taka oferuje także wiele dodatkowych ochron, które mogą być przydatne podczas podróży i pobytu za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne do Kataru a utrata dokumentów i kart płatniczych

Dzięki ubezpieczeniu assistance podróżnemu turyści otrzymają wsparcie, gdy dojdzie do utraty:

 • paszportu,
 • dokumentów ubezpieczenia,
 • biletów lotniczych, kolejowych, promowych czy autobusowych,
 • kart płatniczych.

W razie takiego zdarzenia należy zadzwonić do centrum pomocy ubezpieczyciela. Jego pracownik udzieli niezbędnych informacji dotyczących postępowania po utracie dokumentów oraz wskaże, jak otrzymać ich zamienniki. Pomoże także przy zablokowaniu konta bankowego, gdy utracona zostanie karta płatnicza.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze – jak przebiegały?

Impreza rozpoczęła się 20.11.2022 roku meczem Katar-Senegal, a zakończyła wspaniałym finałem Argentyna-Francja. Wygrała go drużyna z Ameryki Południowej po emocjonującym meczy, w którym oglądaliśmy nie tylko szalone zwroty akcji, piękną grę, a także trzymające w napięciu zwieńczenie w postaci rzutów karnych.

Po mundialu zostały wspomnienia, ale nadal wybierając się do Kataru, można zobaczyć stadiony zbudowane na tę imprezę – choć ten modułowy o nazwie 974, na którym 2 mecze grali Polacy, zostanie rozebrany.

Stadiony

Mistrzostwa świata w Katarze rozgrywane były na 8 stadionach:

 • Lusail Stadium – 80 tys. miejsc,
 • Al Bayt Stadium – 60 tys. miejsc,
 • Stadium 974 – 40 000 miejsc,
 • Al Thumama Stadium – 40 000 miejsc,
 • Education City Stadium – 40 000 miejsc,
 • Ahmed Bin Ali Stadium – 40 000 miejsc,
 • Al Janoub Stadium – 40 000 miejsc,
 • Khalifa International Stadium – 40 000 miejsc. 

Na stadionie Al Bayt odbył się mecz otwarcia. Natomiast mecz finałowy rozegrany został na Lusail Stadium. Z kolei reprezentacja Polski wystąpiła na Stadium 974 w Dosze, Education City Stadium w Ar-Rijjanie oraz w meczu z Francją na Al Thumama Stadium.

gdzie będą się odbywały mecze mistrzostw świata w katarze

Hotele

Po zakończeniu mundialu ceny noclegów w Katarze drastycznie spadły. W 2024 roku bez problemu turysta znajdzie hotel w przystępnej cenie. Za 7 noclegów będzie musiał zapłacić minimum ok. 2000 zł, choć oczywiście koszty zależą od standardu. 

Ubezpieczenie do Kataru a sport

Turyści przyjeżdżający do Kataru, którzy chcą wygrzewać się na plażach i zwiedzać stadiony, ale także uprawiać sport, powinni wykupić ubezpieczenie sportowe w ramach ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu otrzymają odszkodowania, gdy doznają uszczerbku na zdrowiu w czasie aktywności, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i ewentualnej szkody na osobach trzecich.

Zakazy i ograniczenia – czego nie wolno robić w Katarze?

Katar to kraj muzułmański, więc niektóre przepisy prawa mogą zaskoczyć przyjezdnych z Polski. Przy wjeździe należy pamiętać, że zabronione jest posiadanie przy sobie:

 • alkoholu (także ze strefy bezcłowej),
 • wieprzowiny,
 • pornografii,
 • narkotyków.

W Katarze utrzymywanie pozamałżeńskich stosunków seksualnych jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 7 lat. Karany jest również homoseksualizm – grzywną lub pozbawieniem wolności.

Alkohol można spożywać wyłącznie w hotelach i klubach. Natomiast picie napoi wyskokowych w miejscach publicznych grozi karą do 3 000 QR, a nawet pozbawieniem wolności do 6 miesięcy – to samo dotyczy chodzenia po ulicach w stanie nietrzeźwości.

W związku z odmiennymi obyczajami nie należy w miejscach publicznych nadmiernie odkrywać ciała. Wyjątkiem stanowią prywatne plaże i baseny hotelowe.

Zagrożenia i przestępczość – czy w Katarze jest bezpiecznie?

W Katarze dochodzi do bardzo niewielu przestępstw pospolitych, więc kraj ten uważany jest za bardzo bezpieczny. Turyści nie muszą obawiać się kradzieży czy napadów. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, w tym popularnych wśród turystów.

Z pewnością należy zwracać uwagę na komunikaty władz i bezwzględnie przestrzegać wskazań i zaleceń, które się w nich pojawiają.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Kataru

Czego nie można robić w Katarze?
Co warto zobaczyć w Katarze?
Co warto przywieźć z Kataru?
Z czego słynie Katar?
Co zabrać ze sobą do Kataru?
PODSUMOWANIE
 • Od 1.11.2022 roku nie trzeba robić testów przed wjazdem do Kataru.
 • Średnia temperatura w listopadzie to 25⁰C, a w grudniu 20⁰C.
 • Bezpośrednie loty do Kataru są drogie. Tańszą opcją może okazać się lot z przesiadką w Stambule lub ZEA.
 • W Katarze obcokrajowcy mogą kupić i pić alkohol tylko w wybranych miejscach.
 • Ubezpieczenie do Kataru można kupić za kilkadziesiąt złotych.
 • Mecze na mundialu w Katarze rozegrano na 8 stadionach.
 • Ceny noclegów po mistrzostwach świata w piłce nożnej spadły.
 • Katar to bezpieczny kraj.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/katar/informacje-dla-podrozujacych
 • https://www.climatestotravel.com/climate/qatar
 • https://www.qatar2022.qa/en/home
 • https://www.booking.com/index.pl.html
 • https://covid19.moph.gov.qa/EN/travel-and-return-policy/Pages/default.aspx
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!