Kenia – szczepienia obowiązkowe i zalecane 2024
Dzika przyroda, wspaniałe afrykańskie krajobrazy i malownicze plaże przyciągają do Kenii turystów z całego świata. To w tym kraju wznosi się drugi najwyższy szczyt Afryki, czyli Góra Kenia, a w lipcu i sierpniu w Maasai Mara można zobaczyć wielką migrację zwierząt. Jednak przed wyjazdem trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, a więc odwiedzić lekarza medycyny podróży, wykonać zalecane szczepienia, przygotować apteczkę i wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Które choroby tropikalne są zagrożeniem dla turystów podróżujących do Kenii?
- Czy przed podróżą do Kenii trzeba wykonać obowiązkowe szczepienia?
- Które szczepienia warto zrobić przed wyjazdem do Kenii?
- Dlaczego wizyta u lekarza medycyny podróży przed wyjazdem do Kenii to dobry pomysł?
- Co powinna zawierać apteczka podróżna na wyjazd do Kenii?
- Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kenii?
Choroby tropikalne w Kenii – które są zagrożeniem?
Kenia leży w środkowej części wschodniego wybrzeża Afryki na północ od Tanzanii. Położenie geograficzne sprawia, że panuje tam klimat równikowy, który charakteryzuje się gorącem oraz dużą wilgotnością. Sprawia to, że w Kenii występują choroby tropikalne, których nie ma w Polsce, takie jak:
- chikungunya – przenoszona przez komary, objawy chikungunya przypominają te grypowe, u chorego pojawia się gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, nudności, osłabienie oraz wysypka, choroba stanowi największe zagrożenie dla osób starszych i w ich przypadku może doprowadzić do śmierci;
- cholera – wywołują ją bakterie, a dokładnie przecinkowce cholery (Vibrio cholerae), które zasiedlają wody skażone odchodami ludzkimi, więc do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia skażonej wody i jedzenia, objawy cholery to wymioty oraz biegunki, którym nie towarzyszy ból brzucha i gorączka, zagrożenie stanowi odwodnienie i dyselektrolitemia, skrajne przypadki prowadzą do dezorientacji, śpiączki oraz śmierci;
- denga – powodowana przez wirusy z rodziny Flaviviridae przenoszone przez komary, chory na początku ma łagodne objawy podobne do grypy, w ostrym przebiegu dengi pojawia się wysoka gorączka powyżej 38ºC, bóle głowy, mięśni i stawów, denga może mieć postać klasyczną (wysypka) lub krwotoczną (najcięższy przypadek choroby, w którym dochodzi do gorączki krwotocznej, trombocytopenii, hipowolemii i wstrząsu – bezpośrednie zagrożenie życia);
- gorączka doliny Rift – wywołują ją wirusy z rodzaju Phlebovirus, występuje u zwierząt hodowlanych głównie we wschodniej Afryce, do zakażenia może dojść podczas ukąszenia komara (prawdopodobnie także innych owadów) oraz poprzez kontakt z krwią, płynami ciała i tkankami zakażonych zwierząt, najczęstsze objawy to gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów, zawroty głowy i utrata wagi (śmiertelność to 1%);
- gorączka krwotoczna krymsko-kongijska – wywołują ją arbowirus z rodziny Bunyaviridae, który jest przenoszony przez kleszcze, zakazić można się również w czasie kontaktu z zakażonym zwierzęciem, mięsem, krwią lub skórą, początkowe objawy to podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni, sztywność mięśni, zawroty głowy, światłowstręt, wymioty oraz bóle brzucha, w dalszej fazie choroby osoba zakażona staje się agresywna, traci orientację i ma zmienny nastrój, później pojawiają się wybroczyny na ciele, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska ma wysoki wskaźnik śmiertelności (ok. 50%);
- leptospiroza – to zoonoza (przenosi się ze zwierząt na ludzi), którą wywołują krętki z rodzaju Leptospira, aby się chronić przed leptospirozą, należy unikać dotykania moczu i płynów ustrojowych zwierząt zakażonych, pływania oraz brodzenia w wodzie słodkiej zanieczyszczonej moczem, a także picia wody lub jedzenia produktów skażonych moczem, leptospiroza może przebiegać zarówno bez objawów, jak i mieć ciężką postać (finalnie kończy się śmiercią), najczęstsze objawy choroby to gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, wysypka, dreszcze, zaburzenia wzroku i wyczerpanie (I faza), w drugiej dochodzi do zmian w narządach wewnętrznych, występuje krwawienie;
- malaria – w Kenii największe zagrożenie tą chorobą występuje przez cały rok na wybrzeżu i zachodzie kraju, malarię wywołują pierwotniaki Plasmodium przenoszone przez komary, przeważnie ma łagodny przebieg, objawy występują po 10-12 tygodniach: dreszcze, gorączka, bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, nudności, wymioty, czasem biegunka, a także problemy neurologiczne.
Amerykański Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wymienia również inne choroby, które mogą stanowić zagrożenie w Kenii dla podróżnych. Wśród nich są WZW A i B, odra, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, polio, wścieklizna i dur brzuszny (na te choroby są szczepienia).
CDC podaje także, że poprzez zanieczyszczoną wodę oprócz leptospirozy można zarazić się również schistosomatozą. Natomiast wśród chorób przenoszonych przez owady wymienia się również afrykańską gorączkę kleszczową (kleszcze) i leiszmanioza (muchy piaskowe).
W Kenii należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, ponieważ mogą one przenosić bardzo groźne choroby. Oprócz gorączki Doliny Rift CDC wskazuje na gorączkę krwotoczną Marburga (występuje rzadko, ale niestety jej śmiertelność to ponad 90%!). Z kolei drogą kropelkową zarazić można się hantawirusem i gruźlicą.
Szczepienia obowiązkowe do Kenii – czy turyści z Polski muszą się szczepić?
Osoby, które podróżują do Kenii z Polski, nie mają obowiązku wykonania żadnego szczepienia. Oczywiście nie oznacza to, że polscy turyści powinni całkowicie zignorować taką formą ochrony zdrowia. Należy pamiętać, że w Kenii panuje klimat zwrotnikowy, co przekłada się na występowanie chorób nieznanych w strefie umiarkowanej.
Jeśli do Kenii podróżny przybywa z kraju, w którym występuje żółta gorączka, to musi być zaszczepiony i posiadać potwierdzenie odbycia szczepienia (tzw. żółta książeczka). Dotyczy to przede wszystkim wybranych krajów Afryki.
Zalecane szczepienia do Kenii – warto o nie zadbać!
Brak obowiązkowych szczepień nie powinien być powodem do rezygnacji z ochrony w tym zakresie. Podstawą bezpiecznego wyjazdu do krajów tropikalnych jest wykonanie kompletu szczepień zalecanych.
Przed podróżą do Kenii warto zaszczepić się na:
- cholerę,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- dur brzuszny,
- meningokoki,
- wściekliznę,
- żółtą gorączkę.
Wyjazd do Kenii to również dobry powód, by wykonać brakujące lub przypominające szczepienia na:
- tężec, błonice, krztusiec;
- odrę, świnkę, różyczkę;
- wirusowe zapalenie wątroby typu B;
- poliomyelitis.
Osoby wyjeżdżające w rejony Kenii, w których występuje zagrożenie malarią (wybrzeże, wschodnia część kraju), powinny również zastosować profilaktykę przeciw tej chorobie. Dodatkowe informacje o chorobach tropikalnych zamieszczono na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2.
Wyjazd do Kenii – wizyta u lekarza medycyny podróży to konieczność!
Przed każdym wyjazdem do kraju tropikalnego zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Należy pamiętać, aby taką wizytę odbyć odpowiednio wcześnie – zazwyczaj wskazuje się na 4-6 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Dlaczego jest to ważne?
Lekarz medycyny podróży po ocenie stanu zdrowia pacjenta i konsultacjach wskaże zalecane szczepienia na wyjazd do Kenii. Szczepionki nie działają od razu po ich iniekcji, lecz organizm potrzebuje czasu, by wytworzyć przeciwciała i finalnie nabyć odporność na daną chorobę.
Wizyta u lekarza medycyny podróżny jest również ważna z innego powodu. Doświadczony medyk wskaże zalecenia dotyczące profilaktyki podczas wyjazdu do tropikalnego kraju, a także, jeśli to będzie konieczne, wypisze receptę na leki przeciwmalaryczne – są one niezbędne w niektórych częściach Kenii.
Malarone, Arechin czy Doxycyclinum to przykłady leków przeciw malarii.
Apteczka na podróż do Kenii – co powinna zawierać?
Podczas podróży do Kenii należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Niektórymi chorobami (np. cholerą) można zarazić się poprzez skażoną wodę. Dlatego podczas pobytu w Kenii należy:
- pić wodę butelkowaną,
- dokładnie myć ręce przed posiłkami,
- nie jeść owoców ze skórką, sałat i surowego mięsa.
Wśród wymienionych chorób, które zagrażają podróżnym w Kenii, część przenoszona jest przez komary i inne owady. Dlatego na wyjazd do tego kraju warto zabrać ze sobą moskitierę. Jednym z podstawowych elementów bagażu powinna być także apteczka podróż z:
- repelentem (środek na komary),
- lekami przeciwbiegunkowymi,
- lekami na malarię (wybrane regiony kraju),
- lekami na grypę,
- lekami przeciwbólowymi,
- kremem z wysokim filtrem UVA i UVB (zalecany filtr 50),
- rękawiczkami, nożyczkami i pęseta,
- materiałami opatrunkowymi,
- maścią na stłuczenia,
- żelem antybakteryjnym.
Oprócz apteczki w bagażu powinien znaleźć się odpowiedni strój, nakrycie głowy chroniące przed słońcem i obuwie dopasowane do celu wyjazdu – np. safari czy wypoczynek nad Oceanem Indyjskim.
W Kenii zabronione jest używanie i wwożenie torebek foliowych!
Ubezpieczenie turystyczne do Kenii – zalecany pełny pakiet ochron!
Przed podróżą za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Zalecenie to jest szczególnie ważne podczas wyjazdu do kraju egzotycznego. Poza krajami Unii Europejskiej i EFTA nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, więc podróżny nie może liczyć na żadne wsparcie i pokrycie kosztów leczenia. Polskie MSZ na stronie poświęconej Kenii wskazuje:
W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne. Są to usługi świadczone przez podmioty prywatne, w pełni odpłatne. Pobyt w szpitalu i leczenie operacyjne są bardzo kosztowne, dlatego też przed przyjazdem do Kenii trzeba wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najlepiej pokrywające koszt transportu lotniczego na terenie Kenii. Dodatkowo warto posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych.
Źródło: https://www.gov.pl/web/kenia/idp.
To właśnie ubezpieczenie kosztów leczenia jest najważniejsze w pakiecie ubezpieczenia turystycznego. Warto wybrać to o wyższej sumie ubezpieczenia – co najmniej 50 tys. euro. Bez wątpienia lepiej zdecydować się na pełny pakiet ubezpieczenia turystycznego z NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem bagażu.
Zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego należy dobrać do planowanych aktywności podczas wyjazdu!
Na koniec warto sprawdzić, ile kosztuje pakietu
z dodatkowymi ochronami (NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu) na wyjazd do Kenii dla jednej dorosłej osoby (32 lata). Celem wyjazdu jest wypoczynek i zwiedzanie.
Ubezpieczyciel | Zakres ochrony | Cena ubezpieczenia do Kenii |
---|---|---|
Proama | Koszty leczenia – 300 000 zł NNW – 20 000 zł OC – 100 000 Bagaż – 2 000 zł | 56,00 zł |
Generali | Koszty leczenia – 300 000 zł NNW – 40 000 zł OC – 50 000 Bagaż – 1 000 zł | 56,00 zł |
mtu24.pl | Koszty leczenia – 300 000 zł NNW – 30 000 zł OC – 100 000 Bagaż – 2 000 zł | 62,00 zł |
Wiener | Koszty leczenia – 340 224 zł NNW – 20 000 zł OC – 212 639 Bagaż – 1 000 zł | 64,00 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia – 255 167 zł NNW – 30 000 zł OC – 127 583 Bagaż – 1 000 zł | 83,25 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia – 600 000 zł NNW – 50 000 zł OC – 250 000 Bagaż – 3 000 zł | 92,05 zł |
UNIQA | Koszty leczenia – 750 000 zł NNW – 50 000 zł OC – 250 000 Bagaż – 3 000 zł | 109,20 zł |
Ceny ubezpieczenia turystycznego w pełnym pakiecie na tygodniowy wyjazd do Kenii zaczynają się od 56 złotych. Poszczególni ubezpieczyciele oferują również droższe opcje z wyższymi sumami ubezpieczeń.
- Wśród groźnych chorób występujących w Kenii wymienia się chikungunya, cholerę, dengę, gorączkę doliny Rift, gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, leptospirozę i malarię. CDC ostrzega także przed gorączką krwotoczną Marburga, ale choroba ta występuje rzadko.
- W Kenii można zarazić się także schistosomatozę, WZW A i B, polio, leiszmaniozą, afrykańską gorączką kleszczową, durem brzusznym, wściekliznę czy błonicą.
- Przed podróżą do Kenii z Polski nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień.
- Zaleca się posiadanie szczepienia na WZW typu A i B, dur brzuszny, meningokoki, żółtą gorączkę, poliomyelitis, odrę czy wściekliznę.
- We wschodniej części Kenii i na jej wybrzeżu występuje zagrożenie malarią.
- Na 4-6 tygodni przed wyjazdem do Kenii warto udać się do lekarza medycyny podróży.
- W bagażu do Kenii powinna znaleźć się apteczka podróżna z repelentami i innymi podstawowymi środkami.
- Ubezpieczenie do Kenii powinno zawierać wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o szczepienia do Kenii
Nie, podróżni z Polski nie są zobowiązani do wykonania szczepień. Zdecydowanie warto jednak je wykonać, by niepotrzebnie nie narażać się na groźne choroby.
Przed podróżą do Kenii warto zadbać o to, by być zaszczepionym na cholerę, wściekliznę, WZW typu A, meningokoki, dur brzuszny i bardzo groźną żółtą gorączkę. Dodatkowe zalecenia dotyczą szczepień rutynowych, a więc tych podstawowych lub przypominających na tężec, błonicę i krztusiec, a także wirusowe zapalenie wątroby typu B, odrę, świnkę, różyczkę i poliomyelitis.
Koszty leczenia i transportu medycznego w Kenii mogą być bardzo wysokie, więc przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia z wysoką sumą ubezpieczenia. Najlepiej by wynosiła ona co najmniej 50 tys. euro. Dobrym pomysłem będzie wybranie ubezpieczenia turystycznego, które będzie zawierać także NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji