Kenia – ubezpieczenie turystyczne

Dzikie zwierzęta, dziewicza przyroda i… no właśnie – to pierwsze skojarzenia, jakie budzi w nas ten afrykański kraj. Oczywiście już samo to wystarczy, by gorączkowo zacząć szukać połączeń lotniczych do Nairobi, ale Kenia to znacznie, znacznie więcej. Przeczytaj, dlaczego warto wybrać się do serca Czarnego Lądu i jak się zabezpieczyć przed czyhającymi na podróżnych niebezpieczeństwami.

Kenia

Co warto zwiedzić w Kenii?

Oczywiście, że dziką przyrodę. Kenia jest zresztą dość zróżnicowanym krajem i oferuje śmiałkom survivalowych wypraw nieprzebyte dżungle, strzeliste górskie szczyty i piękne plaże, gdzie uprawiać można wszelkie rodzaje sportów wodnych. 

atrakcje turystyczne w kenii

Góra Kenia

Jest drugim co do wysokości szczytem kontynentu. Jednak szlaki prowadzące na sam wierzchołek są znacznie mniej zatłoczone niż w przypadku sławniejszego i wyższego krewniaka, Kilimandżaro. Oczywiście jest to góra, która wymaga odpowiedniej kondycji i obycia w terenie wysokogórskim, ale jeśli taka sceneria nie jest Ci obca, warto zainwestować swój czas i pieniądze. 

Wielka migracja zwierząt w Maasai Mara

Rezerwat dzikiej przyrody, który łączy się ze swoim odpowiednikiem w Tanzanii, czyli słynnym Serengeti. W lipcu i sierpniu ogromne masy wszelkiej maści dzikich zwierząt wybierają się w wędrówkę z Serengeti na południu do Maasai Mara na północy. Naukowcy nazwali ten spektakl natury Wielką Migracją. Absolutny must see podczas wyprawy do Kenii. 

Shimba Hills National Reserve

Niezwykłe bogactwo szaty roślinnej oraz dom dla ponad 700 słoni! Znaczna część charakterystycznych dla Kenii formacji roślinnych znajduje się właśnie na terenie tego niezbyt wielkiego rezerwatu, który oddalony jest od brzegu oceanu o zaledwie 15 kilometrów. 

Park Narodowy Amboseli

Park znajduje się w południowej części Kenii, tuż przy granicy z Tanzanią. Chociaż szczyt Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki – znajduje się po tanzańskiej stronie granicy, to jego zbocza obejmuje właśnie teren Parku Narodowego Amboseli. Na jego terenie znajduje się też okresowe jezioro o tej samej nazwie. Park zamieszkują słonie, hipopotamy, lamparty i wiele innych. Teren sawanny porastają głównie suche zarośla.

Centrum Żyraf w Nairobi

Ośrodek dla tych zwierząt założył w 1979 roku Jock Leslie Melville. Rezerwat zajmuje się hodowlą żyraf, ale pełni też funkcje edukacyjne. Centrum jest dostępne zarówno dla wycieczek szkolnych, jak i indywidualnych zwiedzających. Szczególną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest możliwość karmienia zwierząt ze specjalnej platformy.

Mombasa – Fort Jesus

Na wyspie Mombasa znajduje się pochodzący z XVI wieku Fort Jesus. Jest częstym celem wycieczek turystycznych. W 1958 roku jego teren został uznany za park narodowy, a w 2011 obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Tsavo

Tsavo East jest pierwszym parkiem narodowym, który utworzono w Kenii. Powstał w 1948 roku. Ochroną objęty jest obszar występowania ogromnych słoni oraz same zwierzęta. Na terenie parku można podziwiać też wysokie, wystające poza busz baobaby.

Park Narodowy Jeziora Nakuru

Obszar chroniony utworzono nad jeziorem Nakuru w 1968 roku. Obejmuje nie tylko tereny w Wielkich Rowach Afrykańskich w centralnej Kenii, ale także te na północ od jeziora. Samo jezioro jest płytkim, słonawym zbiornikiem tektonicznym o powierzchni 62 km². Park dysponuje bogatą florą (około 500 gatunków roślin) oraz fauną (zamieszkują go lwy, lamparty, a także odradzający się gatunek nosorożca czarnego).

Park Narodowy Hell’s Gate

Niech Cię nie przestraszy ta piekielna nazwa. W rzeczywistości Park Narodowy Hell’s Gate, mimo dość surowego klimatu, jest przyjazny dla zwiedzających. Na jego terenie można podziwiać fantastyczne krajobrazy wraz z zamieszkującą ten obszar zwierzyną. Park głównie można zwiedzać na rowerach. W jego obrębie znajduje się m.in. wygasły wulkan Hobley’s oraz Olkaria, wąwóz Hell’s Gate Gorge (od niego park wziął swoją nazwę) oraz Centrum Kultury Masajów Oloor Karia.

Rezerwat Narodowy Samburu

Zlokalizowany nad brzegiem rzeki Ewaso Ng’iro rezerwat dzikich zwierząt zamieszkiwany m.in. przez słonie, lamparty, gepardy czy lwy. Na tym terenie znajdują się dwie góry: Koitogor i Ololokwe.

Plaża Diani

Plaża nad Oceanem Indyjskim zlokalizowana około 30 km od Mombasy. Rozciąga się na długości 17 km od rzeki Kongo na północy do plaży Galu na południu. Plaża Diani jest częstym kierunkiem wycieczek turystycznych. Posiada odpowiednią infrastrukturę. W niedalekiej odległości znajdują się rafy koralowe. To także dobry punkt dla miłośników kitesurfingu i nurkowania.

Kenia – zasady wjazdu i obostrzenia covidowe

Przy wjeździe na terytorium kraju Kenii nie obowiązują już obostrzenia covidowe. Nie są wymagane certyfikaty COVID ani wyniki testów, nie trzeba także przechodzić kwarantanny. 

Jakie dokumenty wymagane są przy przekraczaniu granicy Kenii? Przede wszystkim konieczne jest posiadanie elektronicznej autoryzacji wjazdu (eTA), którą możemy wyrobić na stronie: https://www.etakenya.go.ke/en. Koszt eTA to 32 dolary. Dokument ten muszą posiadać wszyscy podróżujący do Kenii. Za dzieci i młodzież do lat 18 wniosek wypełnia rodzic. Dokument eTA należy wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Jest on jednorazowy i wygasa po opuszczeniu Kenii.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe dokumenty, wymagany jest paszport (ważny przynajmniej przez 6 miesięcy). Nie ma możliwości przekroczenia granicy, okazując jedynie sam dowód osobisty, ale nie powinno to dziwić nikogo, kto wie, że Kenia ostatnimi czasy nie dołączyła do Strefy Schengen.

Teraz czas odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: czy podróżowanie do Kenii i po Kenii jest bezpieczne? Nie. Zwłaszcza, jeśli masz zamiar zorganizować wycieczkę na własną rękę. Na podróżnych czekają tam liczne niebezpieczeństwa, w tym te z kategorii “śmiertelnych”.  

W Kenii istnieje także realne zagrożenie terroryzmem, szczególnie w Nairobi i Mombasie. Unikaj wszelkich zgromadzeń politycznych, wieców i dużych skupisk ludzi – sytuacja społeczna w Kenii jest napięta, a podobne zgromadzenia mogą szybko i gwałtownie eskalować w zamieszki.

Kiedy dodamy do tego bardzo wysoki poziom przestępczości pospolitej, otrzymamy obraz kraju, gdzie turyści powinni mieć się na baczności, a już na pewno powinni uważać poza bezpiecznymi murami hoteli. Przyjezdni padają głównie ofiarami napadów rabunkowych i kradzieży kieszonkowych, ale zdarzają się też gwałty, pobicia i porwania.  Najcenniejsze przedmioty dobrze jest zostawić w sejfach hotelowych.

Planujesz podróż do Kenii? Zarejestruj się w programie Odyseusz. Umożliwi to polskim placówkom dyplomatycznym podjęcie interwencji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. 

Warto dodać, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed podróżowaniem do Kenii w ogóle, ale podkreśla przy tym, że szczególną ostrożność zachować trzeba podczas podróży na obszary graniczne z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym oraz do hrabstwa Lamu. Operują tam uzbrojone grupy, przemytnicy, terroryści, kenijskie wojsko, dochodzi do licznych starć zbrojnych, a ryzyko porwania i śmierci turystów jest bardzo wysokie. 

Czy do Kenii potrzebuję ubezpieczenia turystycznego?

Biorąc pod uwagę wszystko to, co napisaliśmy kilka wersów wyżej, już sama podróż do Kenii związana  jest z podjęciem pewnego ryzyka. Wschodnia Afryka nie należy do najbezpieczniejszych obszarów na planecie (ani w samej Afryce) i bardzo łatwo tam o sytuacje, które w Europie widujemy już tylko w filmach akcji.

A przecież do kompletnego zrujnowania kosztownej wakacyjnej wyprawy wcale nie potrzebna jest realizacja najczarniejszych scenariuszy. W zupełności wystarczy zwykła choroba, kontuzja, zatrucie pokarmowe czy zatarg z miejscowymi organami prawa.

Usługi medyczne w największych miastach Kenii  są dostępne jedynie w placówkach prywatnych, gdzie leczenie i hospitalizacja są bardzo drogie. Dlatego przed wylotem konieczne jest wykupienie polisy turystycznej, która pokrywa nie tylko koszty leczenia, ale też koszty transportu medycznego do kraju oraz, w zależności od rodzaju wycieczki, ratownictwa. Tym bardziej, że kompleksową ochronę ubezpieczeniową możesz wykupić już za nieco ponad… 5 zł dziennie na osobę!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Kenii?

Jedyna słuszna odpowiedź brzmi: to zależy. Od stanu zdrowia osoby ubezpieczonej, jej wieku, planowanej aktywności, wykupionych dodatków ubezpieczeniowych. Przyjmijmy jednak, że do Kenii wybiera się turysta w wieku 28 lat, bez chorób przewlekłych, który przebywa aktualnie na terytorium Polski i ma zamiar głównie zwiedzać i wypoczywać, a okazjonalnie uprawiać sporty ekstremalne. Jak kształtują się w jego przypadku ceny ubezpieczenia turystycznego na 8 dni? W poniższej tabeli zamieściliśmy wybrane propozycje obliczone przez kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisySporty ekstremalne
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
42 zł+33 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
50 zł+43 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
56 zł+102 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł+107 zł
WienerKL: 345 608 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 005 zł,
Bagaż: 1000 zł
70 zł+130 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 804 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 1000 zł
82 zł+276 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
102 zł+102 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
125 zł+374 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.03.2024).

Jak widać w tabeli powyżej, ubezpieczenie turystyczne do Kenii wcale nie zostawi nas w samych skarpetach. Przeciwnie, są to kwoty tak nieistotne przy planowaniu dłuższej wycieczki na inny kontynent, że zrezygnowanie z ochrony ubezpieczeniowej na rzecz źle pojętych oszczędności jest nie tylko brawurą, lecz po prostu zwykłą lekkomyślnością, która może się skończyć w sposób tragiczny.

Sprawdźmy jeszcze, o ile wzrosną koszty, jeśli zwiększymy liczbę ubezpieczonych. Warunki ochrony w poszczególnych firmach pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl42 zł84 zł168 zł
You Can Drive50 zł100 zł200 zł
Proama56 zł112 zł212 zł
Generali64 zł128 zł238 zł
Wiener70 zł141 zł
SIGNAL IDUNA82 zł163 zł294 zł
AXA Partners102 zł204 zł348 zł
UNIQA125 zł250 zł449 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.03.2024).

Kenia – najważniejsze informacje

Jednak wcale tragicznie skończyć się nie musi! Mało tego, przy zachowaniu należytej ostrożności, wykupieniu dopasowanego do Twoich potrzeb ubezpieczenia turystycznego i właściwym zaplanowaniu wycieczki możesz znacząco zminimalizować ryzyko spotkania turystycznych chochlików na swojej drodze (są zdecydowanie gorsze od tych drukarskich).

Kluczowym elementem tej układanki jest znalezienie się w odpowiednim miejscu i o odpowiedniej porze. W skrócie: najważniejsze jest ustalenie tego, co i kiedy zwiedzać w Kenii. 

Kenia leży na półkuli południowej, co oznacza, że pory roku są ułożone odwrotnie w stosunku do znanych nam pogodowych porządków. Lato trwa tam w styczniu, lutym i marcu. To właśnie wtedy Afryka pokazuje swoje prawdziwie gorące oblicze, a temperatury przekraczają 30°C.

Kenijskie lato to doskonała okazja, by wybrać się na safari i zwiedzić tamtejsze parki narodowe. Od kwietnia do czerwca trwa w Kenii pora deszczowa, więc jeśli zależy Ci na słońcu i błękitnym niebie, celuj w inny termin. Wilgotność powietrza nie pomaga też przy znoszeniu kenijskich upałów – ciągły deszcz sprawia, że wysokie temperatury są jeszcze bardziej dokuczliwe. 

CZY WIESZ, ŻE …

Trzy czwarte powierzchni Kenii zajmują równiny śródlądowe, w większości pokryte buszem. Najwyższym szczytem kraju jest Góra Kenia, drugi najwyższy wierzchołek Afryki, zaraz po Kilimandżaro. Ponadto Kenia dzieli Jezioro Wiktorii, największe jezioro w Afryce i główne źródło rzeki Nil, z Tanzanią i Ugandą.

Teraz wiesz już, kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę do Kenii, jednak zanim przejdziemy do omówienia najciekawszych miejsc tego egzotycznego kraju, poznajmy bliżej Kenię i Kenijczyków. 

Kenia znajduje się w Afryce Wschodniej i graniczy z Somalią na północnym wschodzie, Etiopią na północy, Sudanem na północnym zachodzie, Ugandą na zachodzie, Tanzanią na południu i Oceanem Indyjskim na wschodzie. Kraj leży bezpośrednio na równiku i zajmuje powierzchnię 582 600 kilometrów kwadratowych. Jest zatem 1,8 raza większy Polski! 

Stolicą Kenii jest Nairobi, rozległe miasto, które, jak wiele innych afrykańskich metropolii, jest studium kontrastów, z nowoczesnymi drapaczami chmur spoglądającymi na rozległe slumsy w oddali, które stały się azylem dla uciekających przed wojnami domowymi w sąsiednich krajach uchodźców. 

Naród kenijski liczy sobie ponad 56 milionów obywateli, językiem urzędowym jest angielski oraz suahili, który jest także językiem urzędowym w Tanzanii i Ugandzie. Walutą jest szyling kenijski, który kosztuje 0,030 PLN (według kursu z 20.03.2024). 

Flaga Kenii ma trzy poziome pasy – czerwony, czarny i zielony – oddzielone cienkimi pasami. Kolor czarny symbolizuje naród kenijski, czerwony – krew przelaną w walce o niepodległość, a zielony – rolnictwo. W centrum flagi znajduje się czerwona tarcza z czarno-białymi znakami i dwiema skrzyżowanymi włóczniami, która oznacza czujność w obronie wolności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co ciekawego można zobaczyć w Kenii?
Czy wyjazd do Kenii jest bezpieczny?
Co przyciąga turystów do Kenii?
Co zabrać ze sobą do Kenii?
PODSUMOWANIE
  • Kenia to znajdujący się na wysokości równika kraj w Afryce Wschodniej.
  • Podróżujący do Kenii muszą posiadać paszport oraz dokument eTA.
  • Najlepsza pora na podróż do Kenii to styczeń, luty i marzec.
  • Walutą Kenii jest szyling kenijski, a językami urzędowymi angielski i suahili.
  • Kenia nie należy do najbezpieczniejszych krajów – występuje tam zagrożenie terroryzmem, a także wysoki poziom przestępczości pospolitej.
  • Przed podróżą do Kenii należy wykupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia za granicą.
  • Kenia jest znana głównie ze swojej niezwykle bogatej przyrody i zróżnicowanych krajobrazów, a także zamieszkujących ją licznych gatunków dzikich zwierząt.
  • Prawdziwą gratkę dla turystów odwiedzających Kenię stanowi możliwość oglądania tzw. Wielkiej Migracji.
  • W Kenii znajdziemy liczne parki narodowe, m.in. Amboseli, który obejmuje zbocza Kilimandżaro, czy Jeziora Nakuru.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!