Kierowanie ruchem przez policjanta
Każdy kierowca przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy, uczył się o tym, co oznaczają znaki pokazywane przez policjanta kierującego ruchem. Z racji faktu, że kierowanie ruchem przez policjanta nie należy do częstych widoków, niewielu kierowców pamięta, co oznaczają poszczególne sygnały. W ramach poniższego artykułu przypominamy, w jaki sposób uprawnione osoby kierują ruchem drogowym.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Kiedy policjant kieruje ruchem?
Jednym z głównych zadań policjantów z wydziału ruchu drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, dlatego też funkcjonariusze są uprawnieni do kierowania ruchem. Taka sytuacja nie należy oczywiście do częstych widoków, w końcu na co dzień kierowcy stosują się do sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych. Czasem jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne jest, aby odpowiednia osoba pokierowała ruchem – czy to ze względu na wypadek i brak przejazdu, czy np. z uwagi na konieczność rozładowania ruchu. Policjant kierujący ruchem ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i płynność ruchu, a zatem jego zadaniem jest zapanowanie nad chaosem panującym na drodze w pewnych sytuacjach.
Główne zadania policjanta kierującego ruchem drogowym:
- rozładowanie ruchu drogowego,
- zapewnienie bezpieczeństwa pieszym,
- zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego w sytuacji braku możliwości przejazdu,
- zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego w sytuacji, gdy nie działa sygnalizacja świetlna.
Czy sygnały pokazywane przez policjanta są ważniejsze niż znaki drogowe?
Każdy kierujący powinien potrafić rozpoznać i poprawnie zinterpretować sygnały pokazywane przez policjanta kierującego ruchem. Ponadto każdy kierowca powinien pamiętać, że polecenia i sygnały dawane przez osobę kierującą ruchem, są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna oraz znaki drogowe. Hierarchia wskazująca na pierwszeństwo znaków i sygnałów, została uregulowana w ustawie Prawo o ruchu drogowym.
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
Art. 5 ust. 1-2 ustawy Prawo o ruchu drogowym
Polecenia wydawane przez osobę kierującą ruchem są obowiązkowe dla wszystkich uczestników ruchu – zarówno kierowców, jak i pieszych. Ich niewykonanie grozi karą w postaci mandatu, co wynika z art. 92 §1 Kodeksu wykroczeń (“Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany”). Kierowcy za tego rodzaju wykroczenie zapłacą mandat do 500 zł i otrzymają aż 15 punktów karnych, z kolei piesi zapłacą karę w wysokości 100 zł.
Kto może kierować ruchem drogowym?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że policjanci nie są jedynym podmiotem uprawnionym do kierowania ruchem. Pełny katalog osób oraz organów uprawnionych został wskazany w art. 6 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
1) policjant;
2) żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia;
3) funkcjonariusz Straży Granicznej;
3a) inspektor Inspekcji Transportu Drogowego;
3b) umundurowany funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej;
3c) strażnik gminny (miejski);
4) pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym;
5) osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;
6) osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu;
7) kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci;
7a) ratownik górski podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
8) strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie odpowiednio lasu lub parku narodowego;
9) strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
10) członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
11) funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń;
12) pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.
Art. 6 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym
Osoby wymienione w ust. 1 pkt. 4-8 oraz 12 mogą kierować ruchem pod warunkiem ukończenia odpowiedniego szkolenia, organizowanego przez WORD.
Ponadto należy wspomnieć, że osoba kierująca ruchem powinna być rozpoznawalna oraz widoczna dla uczestników ruchu drogowego.
Co oznaczają sygnały pokazywane przez policjanta?
Sygnały oraz znaki używane przez osobę kierującą ruchem zostały opisane w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Administracji z dnia 6 lipca 2010 r. Poniżej opisujemy w jaki sposób odbywa się kierowanie ruchem.
Przede wszystkim policjant kierujący ruchem powinien wejść na skrzyżowanie w taki sposób, aby być widocznym dla wszystkich uczestników ruchu, nie zakłócając przy tym ruchu pojazdów oraz pieszych.
Pozycja podstawowa wygląda w ten sposób, że linia barków wskazuje otwarty kierunek ruchu, ręce opuszczone wzdłuż tułowia, głowa wykonuje zwroty w lewo i w prawo, a nogi pozostają w lekkim rozkroku:
Pozycja, w której policjant unosi prostopadle do ciała obie ręce, oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie:
Celem zasygnalizowania, że za chwilę nastąpi zmiana sygnalizacji, policjant unosi prawą rękę do góry:
Policjant przywołuje kierowcę, aby podjechał na środek skrzyżowania we wskazane miejsce:
Umożliwienie bezpiecznego skrętu w lewo pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony:
Umożliwienie bezpiecznego skrętu w lewo pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony:
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kierowanie ruchem przez policjanta
Policjanci i funkcjonariusze innych służb mogą kierować ruchem, gdy zachodzi konieczność uregulowania go np. po wypadku. Inne osoby niż policjanci też są uprawnione do kierowania ruchem, choćby w czasie prowadzenia akcji ratowniczej.
Wszystkie osoby uprawnione do kierowania ruchem są wymienione w art. 6 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajdują się wśród nich np. policjanci, żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej, strażnicy gminni czy pracownicy kolejowi. Aby móc kierować ruchem należy przejść odpowiednie szkolenie w WORD.
Wśród sygnałów spotykanych na drodze najważniejsze są te pokazywane przez osobę kierującą ruchem. Na drugim miejscu znajdują się sygnały świetlne, następnie znaki drogowe. Gdy ich zabraknie, kierowcy powinni kierować się ogólnymi zasadami ruchu drogowego.
- Policjant w celu zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu, może kierować ruchem na drodze.
- Do kierowania ruchem przez policjanta najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy zachodzi konieczność rozładowania ruchu, a także w sytuacjach gdy przejazd przez dany odcinek drogi jest utrudniony np. z uwagi na wypadek.
- Sygnały dawane przez policjanta są ważniejsze niż znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna. W pierwszej kolejności kierowca powinien więc zastosować się do znaków i poleceń osoby kierującej ruchem.
- Policjanci nie są jedynym podmiotem uprawnionym do kierowania ruchem. Zgodnie z Kodeksem drogowym ruchem mogą kierować także inne uprawnione osoby/organy, np. Straż Graniczna, Straż Miejska, czy pracownik kolejowy (na przejeździe kolejowym).
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20101230840/O/D20100840.pdf
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji