Kirgistan – ubezpieczenie turystyczne

Kraj, w którym 94% powierzchni kraju to góry, z czego 90% znajduje się powyżej 1500 m n.p.m. Podróż do Kirgistanu do podróż w czasie do epoki, w której środkowoazjatyckie stepy i górskie przełęcze pokonywano na końskim grzbiecie. Przeczytaj, dlaczego warto wybrać się tam na urlop, co zwiedzić i jak uchronić się przed turystycznymi pułapkami.

kirgistan

Co warto robić i zwiedzić w Kirgistanie?

Park Narodowy Al-Archa 

Położony zaledwie godzinę jazdy od stolicy kraju, Biszkeku. Oferuje wiele możliwości spacerowych i trekkingowych, w tym wycieczki na lodowce, a osobom poważnie zainteresowanym alpinizmem umożliwia wejście na okoliczne szczyty. Park Narodowy Al-Archa jest ulubionym miejscem mieszkańców Biszkeku, którzy latem lubią odpoczywać przy wodospadzie i urządzać pikniki. 

Trekking konny 

Przez ponad 2000 lat Kirgizi polegali na koniach we wszystkich aspektach codziennego życia. Do dzisiaj konie są postrzegane jako niezbędny element kirgiskiej codzienności. Nie może więc dziwić, że na miejscu popularnym zajęciem jest trekking konny. Polecamy zdecydować się na wielodniową, górską wyprawę na końskim grzbiecie, podczas której  można przemierzać jailoos (letnie pastwiska), jeździć wzdłuż rzek, spać w jurtach i doświadczać Kirgistanu w naprawdę niezapomniany sposób.

Biszkek 

Nowoczesne miasto z szerokimi alejami, położone na tle ośnieżonych gór, z dużą ilością terenów zielonych. Oprócz licznych barów i restauracji zobaczyć tu można miejscowy… Biały Dom, czyli siedzibę prezydenta i rządu Kirgistanu, plac Ala Too, gdzie na wysokim cokole góruje nad miastem legendarny Manas, oraz wyluzować się w parku Panfilova, w którym czas wolny uwielbiają spędzać mieszkańcy stolicy Kirgistanu.

Kirgistan – obostrzenie covidowe, niezbędne dokumenty, bezpieczeństwo

Kirgistan to jedno z tych państw, które w całości zniosły wszystkie ograniczenia i wymogi związane z pandemią COVID-19. Aktualnie przy przekraczaniu granicy nie trzeba okazywać ani certyfikatu szczepień, ani wykonywać testów PCR. Osoby zaszczepione traktowane są tak samo jak osoby niezaszczepione i ozdrowieńcy. 

Jakie dokumenty uprawniają do przekroczenia granicy Kirgistanu? Wystarczy paszport oraz paszport tymczasowy, przy czym władze kirgiskie nie określiły ich okresu ważności. Jednakże z uwagi na brak bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Polską a Kirgistanem należy sprawdzić, jakie wymagania w tej materii przedstawiają kraje tranzytowe.

Drogą lotniczą do Kirgistanu dostać się można przez: Turcję, Rosję, Kazachstan, Uzbekistan i Chiny. Z kolei drogą lądową wjazd możliwy jest tylko z terytorium Kazachstanu i Uzbekistanu. Granica kirgisko-tadżycka jest zamknięta z powodu napięć pomiędzy oboma krajami.

Czy przy wjeździe do Kirgistanu trzeba mieć wizę? Nie. Polacy, którzy zamierzają przebywać w Kirgistanie w celach turystycznych nie dłużej niż 60 dni, nie muszą posługiwać się wizą.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje podróżnych, że do niedawna poziom bezpieczeństwa w Kirgistanie nie odbiegał od standardów europejskich, jednak w ostatnich latach nasiliły się działania ekstremistów, a postępująca pauperyzacja społeczeństwa sprawiła, że zdarzają się napady na turystów na tle rabunkowym. 

Osoby, które planują trekking lub wspinaczkę w górach Tienszan po stronie kirgiskiej, powinny być świadome faktu, że w Kirgistanie nie istnieje ratownictwo medyczne i w sytuacjach kryzysowych będą zdane na własne siły. 

CZY WIESZ, ŻE …

Najwyższym szczytem Kirgistanu jest Szczyt Zwycięstwa (7439 m n.p.m.), który jest jednocześnie najwyższym wierzchołkiem całego liczącego sobie ponad 2500 kilometrów łańcucha górskiego Tienszan. Góry te przyciągają wielu śmiałków wspinaczki i często są jednym z ostatnich etapów przygotowań przed podjęciem wypraw w Himalaje i Karakorum.

Bardzo dobrą praktyką przed każdym wyjazdem zagranicznym, zwłaszcza w przypadku krajów o mniej stabilnej sytuacji społeczno-politycznej, jest rejestrowanie swojej podróży w systemie Odyseusz. Dzięki temu polskie placówki konsularne i dyplomatyczne będą mogły podjąć interwencję w obronie interesów swoich obywateli. 

Aby podróżować przez Kirgistan samochodem, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy, jednak wybierając taką formę transportu, pamiętajmy, że zasady ruchu drogowego znacząco różnią się od tych znanych z polskich dróg. W Kirgistanie prawo drogowe… w zasadzie nie jest przestrzegane, zarówno przez pieszych, jak i kierujących pojazdami. 

Agresywna, nieprzepisowa jazda, nieużywanie kierunkowskazów i fatalny stan infrastruktury drogowej to tylko niektóre z niebezpieczeństw czyhających na kierowców. Zimą poza większymi miastami drogi często są oblodzone i nieodśnieżone, co przy górzystym terenie, jaki spotkamy w większości kraju, rodzi poważne zagrożenie drogowe. 

Ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu – ile to kosztuje?

Opieka medyczna w Kirgistanie funkcjonuje na niskim poziomie, a dostęp do wielu usług i leków z całą pewnością będzie utrudniony. Należy też pamiętać, że korzystanie z placówek zdrowotnych jest w 100% odpłatne, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem podczas podróży do Kirgistanu jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do tak odległego kraju? Łatwo wyliczyć cenę, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi. Dla naszych obliczeń założyliśmy, że do Kirgistanu wybiera się 29-letni Stefan, który nie choruje na żadne choroby przewlekłe, na miejscu zainteresowany jest zwiedzaniem i wypoczynkiem (Szczyt Zwycięstwa będzie podziwiał jedynie na pocztówkach), a swój urlop w Kirgistanie zaplanował na 14 dni. O ile uszczupli się wyjazdowy budżet Stefana? Poniżej zestawiliśmy oferty kilku firm ubezpieczeniowych.

Firma UbezpieczeniowaSzczegóły ubezpieczeniaCena
WienerKL: 172 804 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 002 zł
69 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
74 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
88 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
111 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 804 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 1000 zł
142 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
179 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
218 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.03.2024).

14-dniowa polisa ubezpieczeniowa kosztować może zaledwie 69 zł, co daje niespełna 5 zł dziennie! Oczywiście jest to najtańsza, lecz nie jedyna opcja. Z powyższego zestawienia jasno wynika, że ubezpieczenie turystyczne do Kirgistanu wykupić można już za kilka lub kilkanaście złotych dziennie. To niewiele, jeśli w stawką w grze jest bezpieczeństwo i komfort podróży.

A jak będą się kształtować koszty, jeśli zamiast jednego podróżnego ubezpieczenie będzie obejmować parę turystów lub 4-osobową rodzinę? Warunki ochrony w poszczególnych firmach pozostały bez zmian.

Firma UbezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
Wiener69 zł139 zł
mtu24.pl74 zł148 zł296 zł
You Can Drive88 zł176 zł352 zł
Proama97 zł195 zł372 zł
Generali111 zł224 zł416 zł
SIGNAL IDUNA142 zł285 zł513 zł
AXA Partners179 zł358 zł608 zł
UNIQA218 zł437 zł786 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.03.2024).

Kirgistan – najważniejsze informacje

Słowo “Kirigiz”, jakim opisują się mieszkańcy Kirgistanu, oznacza “jesteśmy czterdzieści”, co ma nawiązywać do czterdziestu kirgiskich klanów, które zjednoczył Manas, legendarny przywódca koczowniczych plemion kirgiskich. 

Tradycyjnie Kirgizowie byli ludem koczowniczym. Żyli z hodowli bydła, utrzymywali się z polowań i przemieszczali się wraz ze zmianą pór roku. Dla kirgiskich plemion ziemia nie była czymś, co można posiadać – korzystali po prostu z jej dobrodziejstw. 

Nawet dzisiaj, kiedy koczowniczy tryb życia jest już melodią przeszłości w większości zakątków świata, autochtoni wciąż nawiązują do swojego tradycyjnego rytmu; zimą mieszkają w wioskach, a cieplejsze miesiące spędzają, przemieszczając się po górach, aby umożliwić wypas zwierząt gospodarskich.

Kirgizi wywodzą się z syberyjskiego regionu Doliny Jeniseju i zawędrowali na tereny dzisiejszego Kirgistanu w odpowiedzi na presję Mongołów. Obecnie większość Kirgizów mieszka w Republice Kirgiskiej, ale duże populacje żyją także w Chinach, Afganistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Kirgistan był wcześniej Kirgiską Socjalistyczną Republiką Radziecką, lub Kirgizją. Niepodległość uzyskał po upadku ZSRR w 1991 roku. 

Sąsiadami Kirgistanu są Chiny na południowym wschodzie, Kazachstan na północy, Tadżykistan na południowym zachodzie i Uzbekistan na północnym zachodzie. Ponadto Tadżykistan i Uzbekistan kontrolują po dwie enklawy w granicach Kirgistanu w południowej części kraju. 

Stolica kraju, Biszkek, znajduje się na północy, w pobliżu granicy z Kazachstanem. W latach 1926-1991 miasto znane było jako Frunze. Władze sowieckie nazwały je tak na cześć jednego z dowódców Armii Czerwonej urodzonego właśnie w… Piszkeku, bo taką nazwę stolica Kirgistanu nosiła jeszcze wcześniej, kiedy kraj był częścią imperium carów. 

CZY WIESZ, ŻE …

W górach Tienszan znajduje się drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie – Issyk-kul. Powierzchnia lustra wody powierzchnia wynosi 6236 km², a głębokość sięga 669 m.

Oprócz Kirgizów ludność kraju składa się z Rosjan, Uzbeków, Ukraińców i Niemców, a także Tatarów, Kazachów, Dungańczyków, Ujgurów i Tadżyków. 

Większość Kirgizów posługuje się językiem kirgiskim, który należy do północno-zachodniej grupy języków turkijskich. Znaczna mniejszość mówi po uzbecku. Mówi się również po rosyjsku, zwłaszcza w północnej części kraju, a status języka urzędowego został przyznany zarówno językowi kirgiskiego, jak i rosyjskiemu, który pozostaje językiem biznesu.  Kirgiski jest wzajemnie zrozumiały zarówno z kazachskim, jak i uzbeckim. 

Co ciekawe, pierwotnie zapisywano go alfabetem arabskim, jednakże administracja sowiecka zmieniła alfabet na łaciński, a następnie na zmodyfikowaną cyrylicę. Po uzyskaniu niepodległości rząd kirgiski rozważał powrót do alfabetu łacińskiego, jednak nigdy nie zdecydowano się na taki krok. 

Miażdżąca większość obywateli Kirgistanu (około 88% całej ludności kraju) jest wyznawcami Islamu. Inne religie to: prawosławie (10%), protestantyzm (2%) i katolicyzm (0.1%). Warto jednak zaznaczyć, że Kirgizowie nie przywiązują aż tak wielkiego znaczenia do religii, jak ma to miejsce w wielu innych państwach, w których islam odgrywa dominującą rolę. Wyznawcy Mahometa zawitali do górskiego Kirgistanu dopiero w XVII wieku – do tego momentu koczowniczy Kirgizowie wyznawali głównie szamanizm. 

Kirgistan – przydatne informacje podróżnicze

WalutaSom (0,044 PLN)*
Językkirgiski, rosyjski
Gniazdka elektryczneWtyczki typy F i C. Napięcie sieciowe w gniazdkach w Kirgistanie wynosi 220 V. Częstotliwość napięcia w sieci elektroenergetycznej w Kirgistanie wynosi 50 Hz.
Strefa czasowaKirgistan jest w strefie GMT+6, co oznacza, że względem czasu w Polsce przestawiamy zegarki o 5 godzin do przodu.
*kurs na dzień 19.03.2024

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy Kirgistan jest krajem bezpiecznym?
Kiedy jechać do Kirgistanu?
Czy warto jechać do Kirgistanu?
Z czego słynie Kirgistan?
Co zabrać ze sobą do Kirgistanu?
PODSUMOWANIE
  • Kirgistan to górzysty kraj położony w Azji Środkowej.
  • Aby wjechać do Kirgistanu, potrzebny będzie paszport. Przy pobycie do 60 dni nie jest wymagana wiza.
  • W Kirgistanie przestawiamy zegarki o 5 godzin naprzód.
  • Walutą Kirgistanu jest som.
  • Kierowcy w Kirgistanie będą potrzebować międzynarodowego prawa jazdy.
  • W Kirgistanie warto zwiedzić stolicę – Biszkek – i odwiedzić Park Narodowy Al-Archa.
  • Popularną atrakcją dla przyjezdnych w Kirgistanie jest trekking konny.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!