Klimatyzacja manualna a automatyczna – co lepsze?

Klimatyzacja to specjalny system chłodzenia powietrza, w który wyposażonych jest większość samochodów. Dziś auto bez klimatyzacji raczej dla nikogo nie jest atrakcyjne. Wyróżniamy klimatyzacje manualne i automatyczne. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest wygoda i funkcjonalność. Jak działa klimatyzacja manualna i automatyczna? Jakie są wady i zalety każdej z nich? Którą wybrać?

klimatyzacja ręczna czy automatyczna

Co to jest klimatyzacja manualna?

W klimatyzację manualną wyposażone są zwykle kilkunastoletnie samochody. Ustawia się ją ręcznie za pomocą panelu. Znajdują się na nim pokrętła i przyciski do regulowania temperatury, mocy i kierunku nawiewu. Samą klimatyzację uruchamia się za pomocą przycisku oznaczonego skrótem AC.

klimatyzacja manualna
CZY WIESZ, ŻE …

Pierwsze samochodowe klimatyzacje manualne zaczęły się pojawiać w latach 30. XX wieku w Ameryce.

Przeczytaj też: Jak upał wpływa na kierowcę?

Co to jest klimatyzacja automatyczna?

Klimatyzacja automatyczna, zwana też climatronic, to podstawowy element wyposażenia nowszych modeli samochodów. Spotkać ją można także w lepszych modelach pojazdów kilku i kilkunastoletnich. Ten rodzaj klimatyzacji nie wymaga od kierowcy specjalnego ustawiania nawiewu. Ma on możliwość jedynie zdecydować o temperaturze wewnątrz auta. Pozostałą część zrobi za niego system chłodzący, który ustawi się automatycznie w taki sposób, aby temperatura w samochodzie była na stałym poziomie.

klimatyzacja automatyczna

Jakie są wady i zalety klimatyzacji manualnej?

Klimatyzacja manualna to często spotykany element wyposażenia samochodu, który mimo przestarzałego systemu, wciąż ma wielu zwolenników. Jakie są plusy i minusy klimatyzacji manualnej?

ZaletyWady
prosta w obsłudze,
możesz sam kontrolować wszystkie parametry chłodzenia,
z uwagi na małą ilość elektroniki jest bardziej odporna na uszkodzenia,
łatwo i szybko zdiagnozujesz awarię,
za naprawę elektronicznych elementów układu chłodzącego możesz zapłacić mniej niż w przypadku klimatyzacji automatycznej.
na schłodzenie kabiny będziesz musiał czekać dłużej niż w przypadku klimatyzacji automatycznej,
po uzyskaniu odpowiedniej temperatury sam będziesz musiał zmienić parametry klimatyzacji,
może być Ci trudno utrzymać stałą temperaturę w pojeździe.

Jakie są wady i zalety klimatyzacji automatycznej?

Dziś automatyczną klimatyzację zna już każdy. Większość kierowców wie także jak ją obsługiwać. Dla wielu z nich to podstawowe kryterium podczas zakupu samochodu. Jakie są plusy i minusy klimatyzacji automatycznej?

ZaletyWady
wygodna w obsłudze,
sama dostosowuje parametry do warunków pogodowych,
zwiększa komfort jazdy,
minimalizuje wahania temperatury.
z uwagi na to, że klimatyzacja automatyczna wyposażona jest w liczną elektronikę, więcej elementów może ulec awarii niż w przypadku klimatyzacji manualnej,
diagnoza awarii klimatyzacji może trwać dłużej niż w przypadku klimatyzacji manualnej,
naprawa awarii klimatyzacji automatycznej niekiedy może być droższa niż manualnej z uwagi na większą ilość elektroniki.

Lepsza klimatyzacja manualna czy automatyczna?

To, czy lepsza jest klimatyzacja manualna czy automatyczna, zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli na co dzień korzystasz z klimatyzacji ręcznej lub nie przepadasz za systemami wyposażonymi w elektronikę, klimatyzacja manualna będzie dla Ciebie z pewnością lepszym rozwiązaniem. Z kolei jeśli stawiasz na wygodę i funkcjonalność, automatyczny system chłodzenia powietrza w Twoim samochodzie sprawdzi się z pewnością dużo lepiej.

Jeśli stoisz przed wyborem rodzaju klimatyzacji, rozważ wszystkie za i przeciw. Klimatyzacja automatyczna to obecnie dość popularny element wyposażenia samochodu. jeśli będziesz chciał sprzedać swój samochód, klimatyzacja automatyczna będzie z pewnością dużą zaletą dla potencjalnego kupca. Z kolei jeśli szukasz auta, nie masz wpływu na to, jaka klimatyzacja jest na wyposażeniu pojazdu, który chcesz kupić. Chyba że decydujesz się na auto z salonu. Wówczas masz do wyboru klimatyzację manualną oraz automatyczną. Za tę drugą musisz dopłacić. Jeśli kupujesz auto używane, które posiada klimatyzację manualną, możesz wymienić ją na automatyczną na własną rękę.

Przeczytaj też: Jak dbać o klimatyzację samochodową? Koszty niezbędnych napraw

Jaki jest koszt eksploatacji klimatyzacji manualnej i automatycznej?

Zarówno w przypadku klimatyzacji manualnej, jak i automatycznej, koszt samego serwisu, tzn. oczyszczania, odgrzybiana i uzupełniania czynnika chłodniczego, jest taki sam. Ponadto gaz znajdujący się w klimatyzacji zużywa się w tym samym stopniu, niezależnie od rodzaju systemu chłodzącego. Co z kosztami awarii?

Klimatyzacja manualna i automatyczna są zbudowane z tych samych komponentów, zatem koszty serwisowania są zbliżone. Nieco inaczej wygląda to w przypadku układów zbudowanych z elektroniki, które znajdują się w klimatyzacji automatycznej. Wówczas więcej elementów może ulec awarii, co wpływa na koszty naprawy.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2024 roku?

Serwis i ozonowanieSerwis i odgrzybianie ultradźwiękamiSprawdzanie szczelności układu klimatyzacjiWymiana filtra kabinowego
od 259 zł do 380 złod 333 zł do 516 złod 92,60 zł do 154 złod 37,70 zł do 57,20 zł
Źródło: kb.pl

FAQ – najczęściej zadawane pytania o klimatyzację manualną i automatyczną

Czym różni się klimatyzacja manualna od automatycznej?
Lepsza jest klimatyzacja manualna czy automatyczna?
Ile kosztuje serwis klimatyzacji?
PODSUMOWANIE
  • Klimatyzacja manualna to system układu chłodzenia powietrza, który ustawia się ręcznie za pomocą panelu.
  • Klimatyzacja automatyczna nie wymaga od kierowcy regulacji poszczególnych elementów. System sam dostosowuje się do panujących warunków pogodowych.
  • Klimatyzacja automatyczna zwana jest również jako climatronic.
  • Koszty serwisowania klimatyzacji manualnej i automatycznej są porównywalne.
  • W klimatyzację automatyczną są wyposażone zwykle nowsze samochody.
  • Klimatyzacja manualna znajduje się zwykle w starszych, kilkunastoletnich autach.
  • Klimatyzacja manualna i automatyczna różnią się od siebie wygodą i funkcjonalnością.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC