Jak dbać o klimatyzację samochodową? Koszty niezbędnych napraw

Już od wielu lat klimatyzacja w samochodzie to standard. Jednak część kierowców zapomina o podstawowych zasadach konserwacji i obsługi tego układu. Jak dbać o tak zwaną klimę w aucie? Ile kosztuje jej serwis? I dlaczego najlepszym sposobem na jej sprawne działanie jest regularne korzystanie z niej? Mamy dla Ciebie powiew informacji o klimatyzacji w samochodzie!

samochód - klimatyzacja

Klimatyzacja w samochodzie – jak to działa?

Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie samochód bez klimatyzacji. To zwłaszcza w upalne dni przynosi ona ulgę kierowcom. Oprócz zmiany temperatury w pojeździe spełnia ona jednak także inną funkcję – osusza powietrze, co ogranicza parowanie szyb podczas deszczowej i mglistej pogody. A nie da się ukryć, że jest to zjawisko irytujące i utrudniające prowadzenie samochodu.

CZY WIESZ, ŻE …

W 1939 roku Packard jako pierwszy producent samochodów wprowadził klimatyzację do swoich aut.

Praca klimatyzacji w samochodzie nie byłaby możliwa bez kilku istotnych elementów. W skład układu wchodzą:

 • sprężarka,
 • skraplacz,
 • osuszacz,
 • zawór rozprężny,
 • parownik.

Jak to wszystko działa? Sprężarka, inaczej nazywana także kompresorem klimatyzacji, połączona jest paskiem klinowym z silnikiem samochodu. Wprawia ona w ruch czynnik R, a także go spręża, zapewniając działanie całego układu.

Z kompresora gorący gaz o wysokim ciśnieniu trafia do skraplacza. Tu ważna uwaga – sprężenie gazu podnosi jego temperaturę, dlatego musi zostać on ochłodzony. Jak zrobić to najprościej? Rozwiązanie przynosi skraplacz. To tam następuje odprowadzenie ciepła z czynnika chłodzącego, który w tym miejscu układu ma postać gorącego gazu! 

CZY WIESZ, ŻE …

Klimatyzacja może być manualna i automatyczna.

Gorący gaz przelatuje przez wiele rurek w skraplaczu, które chłodzone są powietrzem z wentylatora znajdującego się przy chłodnicy klimatyzacji lub zimnym powietrzem (powstaje podczas ruchu samochodu). Jednocześnie czynnik chłodzący skrapla się i następnie w płynnej postaci kieruje w stronę parownika. Taka ciecz ma dalej wysokie ciśnienie, jednak niższą temperaturę. 

Po drodze płynny czynnik chłodzący trafia do osuszacza, gdzie usuwana jest z niego wilgoć. Następnie w zaworze rozprężnym ciecz ulega rozprężeniu, co obniża jej temperaturę. Zmienia się ona w mieszaninę cieczy i pary – o niskim ciśnieniu. 

Ostatnim bardzo ważnym elementem jest parownik, który przyjmuje ciepło z kabiny, a jednocześnie osusza powietrze. Zmienia on także resztki cieczy w parę (gaz). W tym miejscu czynnik chłodzący w postaci gazu ma niską temperaturę i ciśnienia. Trafia z powrotem do kompresora – cykl się zamyka i powtarza!

Układ klimatyzacji może zbudowany być także w nieco inny sposób. W takim rozwiązaniu zamiast zaworu rozprężnego montuje się dyszę dławiącą i zasobnik czynnika chłodzącego, natomiast nie ma tam osuszacza.

Używania klimatyzacji – jak robić to prawidłowo?

Klimatyzacja nie jest skomplikowanym technicznie układem. Mimo to trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jej używania. Dlaczego? Dzięki temu nie ulegnie ona zagrzybieniu lub zepsuciu, a także będzie sprawniej działać.

Podstawowe zasady korzystania z klimatyzacji w samochodzie:

 • włączaj ją regularnie – zapobiegniesz zagrzybieniu i zepsuciu układu,
 • używaj klimatyzacji, gdy okna są zamknięte – szybciej schłodzi powietrze we wnętrzu pojazdu,
 • ustaw temperaturę w samochodzie od 5ºC do 8ºC niższą niż ta, która panuje na zewnątrz – mowa oczywiście o lecie i upałach,
 • ustaw wywiewy tak, by zimne powietrze nie dmuchało na kierowcę i pasażerów,
 • przewietrz wnętrze samochodu przed włączeniem klimatyzacji – szybciej je ochłodzisz, gdy pozbędziesz się stojącego rozgrzanego powietrza,
 • używaj klimatyzacji do odparowywania szyb, gdy temperatura jest niższa – jest to szybsze niż tradycyjne nagrzewanie, a do tego usuwa nadmiar wilgoci z pojazdu.

Dzięki wymienionym powyżej radom klimatyzacja w samochodzie będzie działać sprawniej i dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że regularnie trzeba sprawdzać stan układu i odwiedzać serwis w celu konserwacji!

Klimatyzacja samochodowa – serwis i konserwacja

Odpowiedni sposób używania klimatyzacji to nie wszystko. Bardzo ważny jest także serwis i konserwacja. Oczywiście najważniejsze jest regularnie włączanie jej, o czym łatwo zapomnieć w przypadku manualnej klimy zimą. 

UWAGA!

Klimatyzację w samochodzie należy włączać przynajmniej raz w tygodniu bez względu na porę roku!

Warto także odwiedzić serwis. Najlepiej zrobić to raz do roku lub co 10 tys. przejechanych kilometrów. Dzięki temu będziesz miał pod kontrolą stan klimatyzacji i jej szczelność. Jednocześnie zostanie uzupełniony czynnik chłodzący. Dodatkowo warto pojechać na przegląd, by wymienić filtr kabinowy. Jeśli jeździsz samochodem po zanieczyszczonym terenie czy mieście, gdzie jest dużo pyłów, to zaleca się wizyty w serwisie częściej.

Niestety w klimatyzacji mogą pojawić się grzyby, pleśń lub bakterie. Dlatego serwisy oferują odgrzybianie, które przeprowadzają ozonem (starsza metoda) lub za pomocą ultradźwięków. Z tego samego powodu co kilka lat zaleca się wymianę osuszacza, by w układzie nie zalegała wilgoć. 

W jaki sposób można poznać, że z klimatyzacją w samochodzie dzieje się coś złego? Jeśli po jej włączeniu:

 • pojawi się nieprzyjemny zapach,
 • wydobywać będą się nietypowe dźwięki,
 • szyby będą parować,

to trzeba udać się do serwisu. Na przykład ubytek czynnika chłodzącego może spowodować zatarcie sprężarki. Aby kompresor dobrze działał, musi być smarowany olejem mineralnym, który krąży w układzie wraz z czynnikiem R. 

Napełnianie klimatyzacji – zróżnicowane ceny

Napełnianie czynnika chłodzącego często realizowana jest w pakiecie. Dzięki temu za jednym razem sprawdzimy stan układu, a także wykonamy jego konserwację. Warto przy okazji zdecydować się także na odgrzybianie. Serwisy oferują odgrzybianie ozonem lub ultradźwiękami. Przyjrzymy się najwyższym i najniższym średnim cenom takich usług w Polsce.

UWAGA!

Wpływ na koszt napełnienia klimatyzacji ma rodzaj czynnika chłodzącego. Starszy czynnik R134a jest tańszy od nowszego R1234yf!

Przybliżone średnie ceny netto za usługi związane z napełnianiem i serwisowaniem klimatyzacji (źródło: https://kb.pl/):

 • od 230 zł do 350 zł – napełnianie czynnikiem (100 g), sprawdzanie szczelności, odgrzybianie (ozonowanie),
 • od 280 zł do 400 zł – napełnianie czynnikiem (100 g), sprawdzanie szczelności, odgrzybianie (ultradźwięki),
 • od 200 zł do 280 zł – napełnienie tańszym czynnikiem chłodzącym.

Ceny napełniania klimatyzacji zależą od województwa i wielkości miasta. W tych dużych, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, będą one z pewnością wyższe. Pamiętaj, że znaczenia ma także, do jakiego miejsca się wybierzesz na wykonanie usługi – renomowany serwis będzie droższy od małego warsztatu.

Odgrzybianie, płukanie i sprawdzanie szczelności klimatyzacji

Wizyta w serwisie nie sprowadza się tylko do napełnienia klimatyzacji. Na miejscu można także odgrzybić układ, sprawdzić jego szczelność lub wymienić filtr kabinowy. Ile to kosztuje? Orientacyjne średnie ceny netto takich usług (źródło: https://kb.pl/):

 • od 90 zł do 140 zł – odgrzybianie (ozonowanie),
 • od 120 zł do 200 zł – odgrzybianie (ultradźwięki),
 • od 130 zł do 200 zł – płukanie parownika,
 • od 100 zł do 150 zł – sprawdzanie szczelności układu, 
 • od 40 zł do 60 zł – wymiana filtra kabinowego (gdy jest łatwo dostępny).

Wysokość cen zależy od miejscowości i samego warsztatu. W swojej okolicy może trafić na tańszy bądź droższy cennik. Z reguły w dużych miastach kierowcy muszą więcej zapłacić za takiego usługi. 

PODSUMOWANIE
 • Klimatyzacja nie tylko pozwala na regulowanie temperatury, ale także na usunięcie nadmiaru wilgoci z kabiny pojazdu.
 • Najważniejszym elementem klimatyzacji jest sprężarka, która wprawia w ruch czynnik chłodzący znajdujący się w układzie.
 • Układ klimatyzacji jest zamknięty.
 • Najlepszym sposobem dbania o klimatyzację jest je regularne używanie.
 • Raz do roku lub co 10 tys. km należy dokonywać przeglądu układu klimatyzacji.
 • Koszty serwisowania klimatyzacji są zróżnicowane i zależą od wielkości miasta i warsztatu.

FAQ – najważniejsze pytania o dbanie o klimatyzację

Czy klimatyzację należy włączać także zimą?
Czy klimatyzacja pomaga rozwiązać problem zaparowanych szyb?
Jak często należy robić przeglądy klimatyzacji?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC