Ubezpieczenie do Kolumbii

Jeden z najciężej doświadczonych krajów Ameryki Południowej w ostatnich latach uporał się z większością swoich problemów wewnętrznych, stając się dzięki temu bardzo kuszącym miejscem wakacyjnych wędrówek. W Kolumbii dobra pogoda trwa cały rok, ludzie są pozytywnie nastawieni do życia i turystów, a kuchnia zaskakuje bogactwem smaku.

kolumbia

Najciekawsze atrakcje turystyczne Kolumbii

Jeżeli Kolumbia kojarzy wam się głównie z serialem “Narcos”, Pablo Escobarem i wojną narkotykową, to jesteście w dużym błędzie, bo ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Wybrzeża Morza Karaibskiego i Pacyfiku, kolonialne miasteczka, potężne góry, zadziwiająca przyroda – Kolumbia otwiera się na turystów i tylko czeka na odkrycie! Co trzeba tam zobaczyć w pierwszej kolejności?

atrakcje kolumbii

Bogota

Zaczynamy od stolicy Kolumbii, a zarazem jej centrum kulturalnego, historycznego i rozrywkowego. Bogota przyciąga turystów m.in. za sprawą słynnej dzielnicy La Candelaria pełnej sztuki ulicznej i architektury kolonialnej, oraz licznych muzeów i kościołów, a całości dopełnia położenie miasta wśród andyjskich szczytów. Pamiętaj, żeby koniecznie wjechać kolejką linową na szczyt Cerro de Monserrate, skąd rozciąga się niesamowita panorama Bogoty.

Guatape

Niezwykle fotogeniczne miasteczko, które zachwyca różnokolorowymi domkami ozdobionymi płaskorzeźbami, ale również położeniem nad sztucznym jeziorem Embalse del Penol. A wszystko to można podziwiać z wysokości, wchodząc po 740 schodach na szczyt skały La Piedra del Peñón.

Medellin

Drugie co do wielkości miasto w Kolumbii nie cieszy się dobrą sławą z uwagi na Pablo Escobara, ale nie zmniejsza to jego popularności wśród turystów. Można tam oczywiście odbyć wycieczkę śladami barona narkotykowego, jednak Medellin to również świetne miejsce na zwiedzanie i spacery, oferujące liczne parki, muzea i ogrody botaniczne. Warto też odwiedzić Comunę 13, gdzie kwitnie sztuka uliczna.

Cartagena

Najpiękniejsze kolonialne miasto w Kolumbii i jeden z najpiękniejszych kurortów nad Morzem Karaibskim. Cartagena przyciąga zarówno miłośników historii, którzy mogą zwiedzić m.in. otoczoną 11-kilometrowymi murami starówkę, jak i fanów plażowania oraz imprezowania.

San Andres

Wyspa na Morzu Karaibskim znajdująca się aż 700 km od kolumbijskiego wybrzeża mogłaby spokojnie zostać okładkową atrakcją folderu turystycznego. Turkusowe morze, biały piasek, palmy… idealne miejsce dla miłośników leniwego wypoczynku.

Park Narodowy Tayrona

Tropikalny raj nad Morzem Karaibskim słynący z najpiękniejszych plaż w całej Kolumbii, przy których zaraz obok wyrasta gęsty las pełen wspaniałej roślinności i zagrożonych gatunków zwierząt.

Park Narodowy Amacayacu

Położony w południowo-wschodnim skrawku Kolumbii park obejmuje obszar amazońskiego lasu deszczowego. Wyjątkowo bioróżnorodne terytorium (5000 gatunków roślin!) to wyzwanie dla nieco bardziej ambitnych turystów, ale wysiłek włożony w jego odkrycie zdecydowanie się opłaca.

Valle de Cocora

Zielona dolina nieopodal Salento. Górzysty teren, lasy deszczowe i mnóstwo zieleni, a ponadto znak rozpoznawczy Valle de Cocora, czyli wysokie, nawet 60-metrowe palmy. Wielu turystów przyjeżdża w te okolice właśnie dla nich. Do doliny można dostać się jeepem (wyjazdy są organizowane, trzeba kupić bilet) lub przejść pętlę pieszo. Piesza wycieczka zajmuje około 5-6 godzin i pozwala z bliska przyjrzeć się walorom tej części Kolumbii.

Katedra solna w Zipaquirá

Zlokalizowany 200 m pod ziemią – w kopalni soli kościół rzymskokatolicki, który ukazuje narodziny, życie i śmierć Jezusa. W kompleksie solnym (Park Solny – Parque de la Sal) wraz z kościołem znajduje się też muzeum górnictwa, mineralogii, geologii i zasobów naturalnych.

Wyspa San Andrés

Położona na Morzu Karaibskim wyspa pochodzenia wulkanicznego. Dominuje na niej teren górzysty – najwyższe szczyty znajdują się w centrum, natomiast teren obniża się im bliżej granic wyspy. 

Sanktuarium Las Lajas

Czyli Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej zlokalizowane w pobliżu granicy z Ekwadorem. Bazylika powstała w latach 1916–1949. Legenda głosi, że w 1754 roku w kanionie, w którym dziś stoi kościół, głuchoniemej dziewczynce i jej matce ukazała się Matka Boska. Po objawieniu dziewczynka miała odzyskać mowę. Pierwszym fundatorem kapliczki, która powstała w tym miejscu przed bazyliką był niewidomy wędrowiec, który potem miał odzyskać wzrok.

Wioska Barichara

Wąskie uliczki, białe ściany, czerwone czy, niebieskie drzwi – to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Wioska Barichara znajduje się na skraju wysokiego klifu. Leży w departamencie Santander w Kolumbii.

Ciudad Perdida

Zaginione miasto, a właściwie stanowisko archeologiczne znajdujące się w miejscu starożytnego miasta Sierra Nevada de Santa Marta. Powstanie miasta datuje się na 800 r. n.e. Do Ciudad Perdida organizowane są kilkudniowe wędrówki, podczas których pokonuje się dystans około 44 km. Stały koszt takiej wyprawy został ustalony przez zamieszkujące sąsiednie tereny społeczności i wynosi 334 USD.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kolumbii na mubi.pl?
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Twoje dokumenty albo bagaż. Napaści na tle rabunkowym zdarzają się często w środkach komunikacji miejskiej w Kolumbii.
 • Otrzymasz zadośćuczynienie, jeśli będziesz brał udział w wypadku i doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Ubezpieczyciel zapewni Ci nocleg i transport między hotelem a lotniskiem, jeśli Twój lot zostanie odwołany ze względu na złe warunki atmosferyczne.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Jak ubezpieczyć się na podróż do Kolumbii?

Ubezpieczenie turystyczne, choć nie jest obowiązkowe, powinno być towarzyszem każdej zagranicznej podróży. Zarówno takiej bliskiej, np. do kraju jednego z naszych sąsiadów, jak i znacznie dalszej, np. na inny kontynent – w końcu niefortunny wypadek zdarzyć może się wszędzie i miejsce pobytu nie ma żadnego znaczenia. Co innego, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia, bo wówczas odległość ma zwykle spore znaczenie.

Przykład

Michał bardzo długo się przygotowywał i dokładnie zaplanował swoją podróż marzeń do Kolumbii. Pech chciał, że już pierwszego dnia pobytu na miejscu niefortunnie upadł i złamał nogę. Szczęście w nieszczęściu polegało na tym, że przed wyjazdem kupił rozbudowaną polisę dla podróżnych, która pokryła zarówno koszty jego leczenia i kilkudniowej hospitalizacji w Kolumbii, jak też organizację podróży powrotnej do kraju. Gdyby zapomniał o ubezpieczeniu, Michał musiałby nie tylko pokryć z własnej kieszeni wielotysięczne rachunki, ale też nie mógłby liczyć na odszkodowanie z NNW, dzięki któremu opłacił zabiegi rehabilitacyjne.

Wybierając się w tak daleką podróż, jak do Kolumbii, bardzo ważne jest więc nie tylko, żeby kupić ubezpieczenie turystyczne – przede wszystkim musi ono opiewać na odpowiednio wysoką kwotę, aby pokryć wszystkie ewentualne wydatki. Dlatego właśnie najistotniejszym elementem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia i jego suma, która na wyjazd do Ameryki Południowej powinna wynosić minimum 300 000 zł. W ramach tej ochrony ubezpieczyciel pokryje koszty m.in.:

 • wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów;
 • leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego;
 • niezbędnych zabiegów i badań;
 • leczenia w placówkach publicznych i prywatnych;
 • akcji ratowniczych;
 • transportu medycznego na miejscu i powrotnego do Polski;
 • zachorowania, izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19;
 • transportu zwłok do Polski.

Ile trzeba będzie wydać na polisę z odpowiednio dobraną ochroną na 10-dniową wycieczkę do Kolumbii? Korzystając z kalkulatora na stronie mubi.pl, sprawdziliśmy ceny dla pojedynczego turysty, pary podróżnych oraz 4-osobowej grupy przyjaciół planujących wspólną podróż. Wybraliśmy tylko oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w kwocie 300 000 zł i wyższych.

Firma ubezpieczeniowaSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
Generali300 000 zł 80 zł 160 zł265 zł
Wiener 340 704 zł 88 zł 176 zł brak oferty
Proama300 000 zł88 zł177 zł304 zł
mtu24.pl300 000 zł90 zł180 zł360 zł
AXA Partners600 000 zł128 zł255 zł434 zł
SIGNAL IDUNA 638 820 zł 140 zł 291 zł 502 zł
UNIQA750 000 zł156 zł312 zł562 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (09.04.2024).

Koszt ubezpieczenia rośnie wraz ze wzrostem sumy ubezpieczenia KL, a także większą liczbą podróżnych. Trzeba jednak pamiętać, że to nie są jedyne czynniki mające wpływ na cenę polisy. Ta zawiera też inne elementy z osobnymi limitami odpowiedzialności ubezpieczyciela – przed wyborem oferty czeka Cię decyzja, czy wolisz na nich zaoszczędzić, czy może jednak wyruszyć w podróż w pełni zabezpieczony.

Już standardowa wersja polisy w większości towarzystw ubezpieczeniowych oprócz kosztów leczenia obejmuje także:

 • ubezpieczenie NNW podróżne – im wyższa suma, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie po doznaniu uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel będzie odpowiadał za wyrządzone przez Ciebie osobom trzecim szkody do wysokości sumy ubezpieczenia;
 • ubezpieczenie bagażu – obejmuje jego zgubienie, uszkodzenie, kradzież i zniszczenie, osobne limity mogą dotyczyć sprzętu elektronicznego i sportowego;
 • assistance podróżne – limity mogą dotyczyć kosztów lub liczby poszczególnych usług (np. koszty pobytu osoby towarzyszącej, pomoc tłumacza).

Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia polisy o dodatki, takie jak m.in. ubezpieczenie sportowe przeznaczone dla turystów zamierzających spędzić urlop aktywnie, czy ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka. Możliwy jest także zakup klauzuli chorób przewlekłych na wypadek pogorszenia się objawów choroby przewlekłej, których zwykle nie obejmuje standardowe ubezpieczenie kosztów leczenia, jak również klauzuli alkoholowej rozszerzającej ochronę o szkody powstałe w stanie po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego.

Sprawdźmy, ile kosztuje i jakie są warunki ubezpieczenia dla dorosłego turysty, a także ile trzeba dopłacić za dodatkową ochronę (czas wyjazdu do Kolumbii – 7 dni).

Firma ubezpieczeniowaZakres ochronyOpcje dodatkoweCena polisy
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 4000 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
choroby przewlekłe (+34 zł),
sporty ekstremalne (+34 zł),
nurkowanie (+37 zł)
47 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
choroby przewlekłe (+59 zł),
sporty ekstremalne: (+59 zł),
nurkowanie (+59 zł)
62 zł
WienerKL: 340 704 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 212 940 zł,
Bagaż: 1000 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
choroby przewlekłe (w cenie),
sporty ekstremalne: (+113 zł),
nurkowanie (+61 zł)
62 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
Choroby przewlekłe (w cenie),
zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
sporty ekstremalne (+92 zł),
nurkowanie (+115 zł)
62 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
Choroby przewlekłe (w cenie),
zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
sporty ekstremalne: (+112 zł),
nurkowanie (+112 zł)
72 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
Choroby przewlekłe (w cenie),
zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
sporty ekstremalne: (+90 zł),
nurkowanie (+90 zł)
89 zł
SIGNAL IDUNA KL: 638 820 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 127 764 zł,
Bagaż: 2000 zł
Choroby przewlekłe (w cenie),
zdarzenia pod wpływem alkoholu (w cenie),
sporty ekstremalne (+212 zł),
nurkowanie (+15 zł)
98 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
Choroby przewlekłe (w cenie),
sporty ekstremalne (+328 zł),
nurkowanie (+328 zł)
109 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (09.04.2024).

Kolumbia – położenie i geografia

Kolumbia, oficjalnie Republika Kolumbii, to kraj w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Jej 1600 km wybrzeża od północy oblewają wody Morza Karaibskiego, a 1300 km linii brzegowej na zachodzie Ocean Spokojny. 

Od północnego zachodu kraj graniczy z Panamą, która dzieli oba akweny, od wschodu z Wenezuelą i Brazylią, a od południa z Peru i Ekwadorem. Kolumbia jest ponad dwukrotnie większa od Francji.

Niewiele krajów może poszczycić się tak uderzającą różnorodnością geograficzną jak Kolumbia. Niezwykle urozmaicona topografia terenu oraz bliskość równika tworzy niezwykłe zróżnicowanie przyrody. 

Kolumbia jest jedynym krajem południowoamerykańskim, który nosi nazwę zaczerpniętą od imienia słynnego odkrywcy “Nowego Świata”. Jest to bez wątpienia kraj wielu kontrastów. Wyniosłe, ośnieżone górskie szczyty wznoszą się wysoko ponad równikowe lasy i sawanny, gdzie liczne plemiona nadal żyją według odwiecznego, naturalnego rytmu przodków. 

Język hiszpański? Jak najbardziej!

Kolumbię często określa się jako najbardziej rzymskokatolicki z krajów Ameryki Południowej, a większość jej mieszkańców jest dumna ze względnej czystości swojego języka hiszpańskiego, który jest językiem urzędowym. Mowa z Półwyspy Iberyjskiego została oczywiście narzucona miejscowej ludności w dobie hiszpańskiej kolonizacji Ameryki Południowej.

Posługują się nim wszyscy Kolumbijczycy z wyjątkiem niektórych rdzennych mieszkańców dorzecza Amazonki. W dużych miastach używa się angielskiego, szczególnie przez lepiej wykształcone warstwy społeczne i młodzież, ale nie jest on powszechnie rozumiany i używany. Poza obszarami miejskimi hiszpański jest praktycznie jedynym środkiem komunikacji. 

Na straży wspomnianej czystości języka hiszpańskiego stoi Kolumbijska Akademia Języka została założona w 1871 roku na zlecenie Hiszpańskiej Królewskiej Akademii Języka. Była to pierwsza tego typu instytucja założona w Ameryce Łacińskiej. 

Ludność jest w dużej mierze metyska, o mieszanym pochodzeniu europejskim i tubylczym, ze znacznymi mniejszościami o pochodzeniu europejskim i afrykańskim. 

Gospodarka tradycyjnie opiera się na rolnictwie, zwłaszcza na produkcji kawy i owoców, ale przemysł i usługi zyskują na znaczeniu. Kolumbia jest najludniejszym krajem hiszpańskojęzycznej Ameryki Południowej. Ponad jedna trzecia jej mieszkańców żyje w sześciu największych obszarach metropolitalnych, z których największym jest Bogota. 

Niestabilność polityczna kraju jest związana z nierównym podziałem bogactwa, a nielegalny handel narkotykami (głównie kokainą) pozostaje głównym czynnikiem zakłócającym kolumbijskie życie.

CIEKAWOSTKA

Flaga narodowa Kolumbii została zaprojektowana przez… Wenezuelczyka, Francisca Miranda, w 1806 roku. Zaadaptował on czerwień i żółć z flagi hiszpańskiej, ale przydzielił je niebieskim pasem, który miał symbolizować ocean oddzielający niepodległy kraj od niedawnej macierzy kolonialnej. Kolor żółty, zajmujący całą górną połowę flagi oznacza bogactwa naturalne kraju, podczas gdy dolna połowa jest podzielona na dwie równe części: niebieską i czerwoną. Czerwień odwołuje się do krwi przelanej w wojnie o niepodległość.

Rys historyczny

Hiszpańscy odkrywcy dopłynęli do atlantyckich wybrzeży Kolumbii w 1499 roku, zaś rok później rozpoczęła się intensywna eksploracja wybrzeża, która zapoczątkowała trzystuletni okres hiszpańskiej dominacji na kontynencie południowoamerykańskim, w tym, naturalnie, w Kolumbii. Kolonizatorzy założyli w 1510 roku Santa María la Antigua del Darién – pierwszą stałą hiszpańska osadę na ziemiach kolumbijskich. 

Prawdziwy podbój rozpoczął się w 1525 roku wraz z założeniem miasta Santa Marta. W 1536 roku hiszpański konkwistador, Gonzalo Jiménez de Quesada, poprowadził w głąb kontynentu wyprawę, a odkrywane przez siebie ochrzcił mianem “Królestwa Nowej Granady”. Podczas swojej podróży do interioru założył on miasto Santa Fe, które z czasem przekształciło się w Santa Fe de Bogota

Hiszpanów napędzało marzenie o odnalezieniu El Dorado, czyli miasta ze złota, którego, jak wiemy, nigdy nie odnaleziono. Nie przeszkodziło to jednak zdobywcom, by wcielić te ziemie do hiszpańskiego imperium kolonialnego. W 1542 roku Nowa Granada, wraz ze wszystkimi innymi posiadłościami hiszpańskimi w Ameryce Południowej, stała się częścią Wicekrólestwa Peru, ze stolicą w Limie. W 1547 roku doszło do kolejnej zmiany administracyjnej, a Nową Granadę przekształcono w oddzielną kapitanię generalną (były to jednostki administracyjne na terenie całego hiszpańskiego imperium) w ramach Wicekrólestwa Peru, ze stolicą w Santa Fe de Bogota.

Do kolejnych zmian politycznych i administracyjnych doszło w 1717 roku, kiedy to decyzją władz królewskich w Madrycie kapitanię podniesiono do wyższej rangi, powołując tym samym do życia Wicekrólestwo Nowej Granady. Jego stolicą była Santa Fé de Bogotá.

Wicekrólestwo obejmowało kilka innych prowincji w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, które wcześniej znajdowały się pod jurysdykcją wicekrólestw Nowej Hiszpanii lub Peru i odpowiadają głównie dzisiejszej Wenezueli, Ekwadorowi i Panamie. Bogota stała się więc jednym z głównych centrów administracyjnych hiszpańskich posiadłości w Nowym Świecie, obok Limy i Miasta Meksyk, choć w porównaniu z tymi dwoma miastami pozostawała nieco zacofana.

Oparta na wyzysku i przymusowej chrystianizacji ludności tubylczej polityka hiszpańska budziła coraz większa wrogość wśród mieszkańców Wicekrólestwa Nowej Granady. W efekcie dochodziło do coraz częstszych rozruchów i aktów buntu, aż w końcu doprowadziło do ogłoszenia deklaracji niepodległości, co miało miejsce 20 listopada 1810 roku. 

W tym czasie Hiszpania została zajęta przez wojska napoleońskie i toczyła własną wojnę o niepodległość i nie mogła podjąć żadnej interwencji w swoich koloniach. Sytuacja zmieniła się jednak po pokonaniu Napoleona, a przywrócony na hiszpański tron Ferdynand VII wysłał do Nowego Świata wojska, które na pewien czas przywróciły stary porządek i hiszpańskie rządy. Nie trwało to jednak długo. 

Wkrótce wybuchła kolejna rewolta, na czele której stanął słynny Simón Bolívar, która okazała się zwycięska. Wojska hiszpańskie pokonano, a w miejsce Wicekrólestwa Nowej Granady powstała Wielka Kolumbia ze stolica w Bogocie. Było to państwo federacyjne, a w jego skład wchodziły terytoria obecnie należące do Kolumbii, Panamy, Ekwadoru, Wenezueli, części Gujany i Brazylii oraz na północ od rzeki Marañón. 

Po śmierci Bolivara Wielka Kolumbia rozpadła się na kilka pomniejszych państw, w tym Nową Granadę, która od 1886 roku nosi oficjalnie nazwę Republiki Kolumbii. W 1903 roku od Kolumbii oderwała się Panama, co miało związek z rozpoczęciem w 1904 roku budowy kanału łączącego Atlantyk z Pacyfikiem. 

USA chciały sprawować kontrolę nad tym strategicznym obszarem, dlatego też rząd w Waszyngtonie zainicjował oderwanie się terytorium okalającego kanał i utworzeniu w tym miejscu Republiki Panamy, marionetkowego państwa związanego ze Stanami Zjednoczonymi licznymi umowami, w tym umową na wieczystą dzierżawę Kanału Panamskiego, którego budowę zakończono w 1914 roku. 

Cały wiek XX upłynął pod znakiem licznych kryzysów politycznych, zamachów stanu, zamachów terrorystycznych i wojen (w tym trwająca w latach 1964-2016 wojna domowa, która pochłonęła ponad 200 tysięcy ofiar), do których doliczyć trzeba także wojnę z kartelami narkotykowymi, które stały się realnym problemem dla władz w Bogocie w latach 80. XX wieku. Z pomocą Stanów Zjednoczonych udało się jednak ograniczyć działalność karteli, choć nie całkowicie je wyeliminować, a ponad połowa światowej produkcji kokainy odbywa się w właśnie Kolumbii. 

W ostatnich latach kraj ten jednak wszedł na drogę stabilizacji politycznej i gospodarczej i stał się wdzięcznym celem wycieczek turystycznych, oferując zwiedzającym ciekawą kuchnię, całoroczne słońce i pogodę ducha mieszkańców.  

Klimat Kolumbii

Ze względu na bliskie położenie kraju w stosunku do równika, panuje tu klimat zwrotnikowy i izotermiczny (bez rzeczywistej zmiany pór roku). Temperatury w ciągu roku zmieniają się w niewielkim stopniu, nie ma tu praktycznie mocno rozróżnialnych pór roku. Poszczególne regiony kraju różnią się jednak między sobą ilością opadów atmosferycznych oraz wysokością nad poziomem morza. 

Klimat lasów tropikalnych w regionie Amazonii, na północnym wybrzeżu Pacyfiku i w dolinie rzeki Magdaleny, głównie w jej środkowym biegu, charakteryzuje się rocznymi opadami deszczu przekraczającymi 2500 mm i średnimi rocznymi temperaturami powyżej 23°C. 

Wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, na wybrzeżu karaibskim i w niektórych miejscach w głębi kraju panuje klimat tropikalny monsunowy, cechujący się jednym lub kilkoma suchymi miesiącami, w skali roku. 

Kuchnia Kolumbii

Jak w większości krajów regionu, także w Kolumbii kuchnia łączy w sobie tradycje hiszpańskie i indiańskie. W Kolumbii jada się lekkie śniadanie, obfity południowy obiad i lżejszy posiłek wczesnym wieczorem. Kolacja składa się ze świeżych owoców, domowej zupy i dania głównego z mięsa lub ryby z dodatkiem ryżu i/lub ziemniaków. Posiłek zazwyczaj kończy się bardzo słodkim deserem, często zrobionym z paneli, rodzaju brązowego cukru.

W głębi kraju, w regionach wiejskich, obfite śniadanie składa się z pasków mięsa wieprzowego, ryżu i fasoli, słodkich platanów, owoców bardzo podobnych do bananów, lecz nieco większych i bardziej zielonych, i dużego steku z jajkami sadzonymi. 

W regionach nadmorskich nacisk kładzie się na owoce morza. W Cartagenie de Indias nad Pacyfikiem typowy obiad składa się z ryżu z kokosem, smażonych platanów i krewetek. Kolumbijczycy znani są z tego, że spożywają duże ilości piwa i kawy, a stosunkowo mało mleka i wina. 

Czego warto spróbować, odwiedzając Kolumbię? Prezentujemy kilka prawdziwych perełek ichniejszej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Arepa

Najpowszechniejszą potrawą, a w zasadzie składnikiem potraw w Kolumbii jest arepa, czyli okrągły chleb ze świeżej mąki kukurydzianej, który jest podstawą wielu posiłków, a często są je się go bez żadnych dodatków. W 2006 roku arepas została uznana za kulturowy symbol Kolumbii, a Kolumbijczycy znają przynajmniej 75 wersji tego dania. Można je jeść z mięsem, serami, warzywami, jajkami, w skrócie: ze wszystkim.

Bandeja paisa

Na jednym talerzu zazwyczaj znajduje się stek, mielona wołowina, chicharrones (smażona skórka wieprzowa), ryż, fasola, jajko, awokado, arepa i plantany. Powtarzamy: na jednym talerzu. Istnieje kilka różnych wariacji  ale każda z nich zaspokoi nawet wilczy głód. Danie uznawane jest za jedna z narodowych potraw Kolumbijczyków i pochodzi Pochodząca z departamentu Antioquia, gdzie znajduje się sławne (lub niesławne) Medellín. Lokalni mieszkańcy określają się właśnie mianem paisas.

Sanchocho

Sancocho to obfity gulasz, który jest znany i lubiany w całej Ameryce Południowej.  Kolumbijska odmiana sancocho zawiera zazwyczaj wszystko oprócz zlewu kuchennego. Dodaje się do niego kilka różnych rodzajów mięsa, platany, ziemniaki i kukurydzę, a podaje się często z białym ryżem i kilkoma plasterkami awokado. Normą jest, że kolumbijskie rodziny gromadzą się w weekendy i wspólnie przyrządzają sancocho. 

Ajiaco

Kolejny gulasz, kolejny mocno sycący. Dzięki takim składnikom jak kurczak, dwa lub trzy rodzaje ziemniaków, kukurydza, kapary, awokado i kwaśna śmietana, na pewno odejdziesz od stołu najedzony, o ile się nie odtoczysz. Najbardziej charakterystycznym składnikiem, który odróżnia kolumbijskie Ajiaco od innych z Hiszpanii, Kuby i Peru, jest guasca, czyli zioło powszechnie uważane za chwast w innych krajach Ameryki Północnej. 

Mango biche

Mango biche to w zasadzie tylko niedojrzałe mango. Jest naturalnie zielone i posypane solą, pieprzem i skropione limonką. Pierwszy kęs bywa trudny, ale da się do tego przyzwyczaić, a nawet to polubić. 

Lechona

Lechón to hiszpańskie słowo odnoszące się do pieczonej młodej świni, która wciąż ssie mleko matki. Potrawa pochodzi z Hiszpanii i stała się bardzo popularna we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej oraz na Filipinach. W wersji kolumbijskiej danie składa się z całej  młodej świni, łącznie z głową, nadziewanej ryżem, cebulą, grochem i przyprawami. Tak przystrojoną świnię umieszcza się w glinianym piecu na około 12 godzin. Spożywa się ją bardzo często w towarzystwie arepy, czyli opisanego powyżej chleba kukurydzianego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Kolumbii

Co ciekawego można zobaczyć w Kolumbii?
Czy warto pojechać do Kolumbii?
Czy Kolumbia jest bezpieczna dla turystów?
Co zabrać ze sobą do Kolumbii?
PODSUMOWANIE
 • Kolumbia to kraj w północno-zachodniej części Ameryki Południowej.
 • Językiem urzędowym w Kolumbii jest język hiszpański.
 • W Kolumbii panuje klimat zwrotnikowy, w ciągu roku nie odnotowuje się dużych różnic w temperaturach.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii powinno zawierać ochronę kosztów leczenia na sumę co najmniej 300 000 zł oraz ubezpieczenie NNW.
 • Dodatkowo podróżując do Kolumbii, warto mieć OC w życiu prywatnym, assistance podróżne czy ubezpieczenie bagażu.
 • W Kolumbii warto zwiedzić m.in. Bogotę, Medellin, Cartagenę i Guatape. Miłośnicy przyrody powinni się natomiast wybrać do Parku Narodowego Tayrona.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!