Koniec naklejek na szybę – o ile tańsza jest rejestracja samochodu?

Od 4 września 2022 roku wydziały komunikacji nie wydają już naklejek rejestracyjnych na szyby pojazdów. Co ta zmiana oznacza dla kierowców? Czy można bez konsekwencji zerwać już naklejoną nalepkę z szyby? Jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

koniec z naklejkami na szybę

Nalepka kontrolna – do czego była potrzebna?

Odkąd na szybach samochodów w Polsce pojawiły się naklejki kontrolne z numerami rejestracyjnymi, zdążyła już minąć cała epoka. Po raz pierwszy kierowcy zetknęli się z nimi bowiem w 2002 roku, a więc dwa lata po wprowadzeniu białych tablic rejestracyjnych. Do czego miała służyć naklejka, z którą nie rozstawaliśmy się przez bite 20 lat?

Pomysł ustawodawcy był banalnie prosty – naklejka miała pełnić rolę zabezpieczenia w postaci swego rodzaju trzeciej tablicy rejestracyjnej. Wszystko to, aby umożliwić identyfikację samochodu na wypadek, gdyby kierowca zgubił lub zasłonił oznaczenia. Przydatne? Jak się okazało, w bardzo niewielkim stopniu, bo znaczenie naklejki było marginalne. Ot, element rejestracji, za który trzeba było zapłacić i trzeba było go mieć, ale pożytku z niego za bardzo nie było. Co innego z problemami.

Tych naklejka mogła bowiem przysporzyć całkiem sporo, szczególnie w momencie zbicia lub pęknięcia przedniej szyby. Jako że była obowiązkowa, trzeba ją było w takim wypadku wymienić razem z szybą. Wyrobienie duplikatu natomiast nie tylko kosztowało, ale przede wszystkim trzeba było na nie trochę poczekać. A jazda bez naklejki mogła się źle skończyć w razie kontroli.

CZY WIESZ, ŻE …

Do 4 września 2022 roku za jazdę bez naklejki kontrolnej kierowca mógł stracić dowód rejestracyjny i zapłacić mandat w wysokości do nawet 3000 zł.

Naklejka rejestracyjna na samochód – już nie jest obowiązkowa

Wszystkich, którzy z powodu naklejek rejestracyjnych mieli w przeszłości problemy, ucieszy wiadomość, że od 4 września 2022 roku nie są one już wydawane przy rejestracji samochodu. Właściciele nowo rejestrowanych lub przerejestrowywanych samochodów nie muszą się więc już nimi przejmować, bo po prostu nie otrzymają ich w wydziale komunikacji (podobnie jest z kartą pojazdu). Wynika to z przepisów Kodeksu drogowego, które przed zmianą brzmiały:

Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeśli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

Art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (archiwalny)

W aktualnym brzmieniu przepis kończy się na słowach “tablice rejestracyjne”. Nalepki kontrolne nie funkcjonują już zatem oficjalnie w przepisach prawa i nie ma obowiązku ich posiadania.

Naklejka na szybie samochodu – czy trzeba odkleić?

A co z tymi, którzy naklejki już mają? W przypadku osób, które nie przerejestrowywały samochodu i mają na szybie nalepkę kontrolną, sytuacja jest prosta. Ponieważ z dniem 4 września 2022 roku naklejki straciły ważność, nie ma obowiązku ich umieszczania na szybie, ale też nie muszą być zrywane. Dziś nie mają już żadnej wartości poza estetyczną, więc to od kierowcy zależy, czy zechce mieć naklejkę nadal na szybie, czy woli się jej pozbyć. Ani za jedno, ani za drugie nie grożą mu żadne konsekwencje.

UWAGA!

Naklejki kontrolnej trzeba się obowiązkowo pozbyć tylko w jednym przypadku – gdy w jakikolwiek sposób wkracza ona w pole widzenia lub utrudnia widoczność kierowcy. Jeśli policjant uzna, że tak jest, może wystawić mandat w wysokości od 20 do 3000 zł.

Pewne wątpliwości może wzbudzać sytuacja, w której doszło do przerejestrowania samochodu. Wówczas numer rejestracyjny na naklejce nie będzie się zgadzał z tym na tablicach. Ale czy ma to jakieś znaczenie? Okazuje się, że nie. Ponieważ od 4 września 2022 roku nalepka kontrolna przestała istnieć w przepisach, jej niezgodność z numerami na tablicach jest nieistotna. Ponownie, to od kierowcy zależy, czy pozostawi ją bez zmian na szybie, czy usunie.

Brak naklejki na szybę = tańsza rejestracja samochodu

Wraz z końcem naklejek rejestracyjnych, kierowcy nie tylko mogą o nich zapomnieć czy usunąć z szyb swoich pojazdów. Nieco też na tym zaoszczędzą, ponieważ koszt rejestracji samochodu stał się wraz ze zmianą w przepisach odpowiednio niższy.

Do 4 września 2022 roku wynosił on 180,50 zł, w tym 18,50 zł za nalepkę kontrolną oraz 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Po zmianie w przepisach całkowity koszt rejestracji samochodu to 161,50 zł. Podobnie jest w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy. Z kolei w przypadku przerejestrowania samochodu z zachowaniem dotychczasowych tablic kierowcy zapłacą tylko 67 zł.

Jak pozbyć się naklejki z szyby samochodu?

Jak już wspomnieliśmy, mimo likwidacji naklejek rejestracyjnych ich usunięcie z szyby samochodu wcale nie jest obowiązkowe. Jeżeli tylko masz ochotę, możesz pozostawić naklejkę na szybie i nie grożą Ci za to żadne konsekwencje. Co jednak, jeśli zechcesz się jej pozbyć? Wbrew pozorom nie jest to wcale taka prosta sprawa, bo nalepki nie zrywają się łatwo, przy ich usuwaniu można uszkodzić szybę, a dodatkowo zostają po nich ślady kleju. Istnieje jednak na to wszystko skuteczny sposób.

 1. W pierwszej kolejności musisz podgrzać klej, którym przymocowana jest naklejka. Najłatwiej użyć do tego suszarki do włosów, kierując strumień ciepłego powietrza równomiernie na obszar szyby, na którym znajduje się nalepka.
 2. Następnie należy stopniowo i delikatnie podważyć rozgrzaną naklejkę paznokciami lub żyletką. Najlepiej zrobić to w dwóch przeciwstawnych miejscach.
 3. Teraz zerwij naklejkę dynamicznym ruchem, trzymając ją za podważone miejsca.
 4. Na koniec zostaje jeszcze pozbyć się pozostałości kleju po naklejce z szyby. Można to zrobić za pomocą rozpuszczalnika lub zmywacza do paznokci i suchej szmatki.
UWAGA!

Podczas podgrzewania naklejki nie kieruj strumienia ciepłego powietrza zbyt długo w jedno miejsce. Zwłaszcza w zimie łatwo w ten sposób doprowadzić do pęknięcia szyby.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o naklejki rejestracyjne na samochód

Czy naklejka rejestracyjna na samochód jest obowiązkowa?
Czy muszę pozbyć się naklejki z szyby samochodu?
Czy rejestracja samochodu bez naklejki kontrolnej jest tańsza?
PODSUMOWANIE
 • Od 4 września 2022 roku wydziały komunikacji nie wydają już naklejek rejestracyjnych na szybę samochodu.
 • Właściciele samochodów zarejestrowanych przed tą datą mogą zachować naklejkę na szybie lub się jej pozbyć wedle życzenia.
 • Nie ma żadnych konsekwencji dla kierowcy, jeżeli numer rejestracyjny samochodu nie zgadza się z numerem na naklejce kontrolnej.
 • Dzięki likwidacji naklejki kontrolnej koszt rejestracji samochodu jest tańszy o 18,50 zł i 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Wynosi 161,50 zł.
 • Naklejki kontrolnej z szyby samochodu można się łatwo pozbyć, podgrzewając powierzchnię szyby za pomocą suszarki do włosów.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:
  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC