Korona Europy – jak zdobyć najwyższe szczyty na Starym Kontynencie? [PRZEWODNIK]

Zdobycie Korony Europy to marzenie niejednego alpinisty i himalaisty. Wymaga wyrzeczeń i znacznych nakładów finansowych. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować wyprawę po europejską Koronę gór, aby przebiegała w jak najbardziej sprzyjających warunkach!

korona europy

Zastanawiasz się, jakie i ile szczytów wchodzi w skład Korony Europy? Jak uzyskać Koronę i wrócić z wyprawy całym i zdrowym? W wysokich górach przyda Ci się pełne ubezpieczenie górskie!

Korona Europy – co to za projekt?

Korona Europy to spis najwyżej położonych naturalnych punktów w poszczególnych państwach Starego Kontynentu. Wiąże się z ideą zdobycia wszystkich tych wzniesień, a jej zdobywcy mogą poszczycić się tytułem zdobywcy Korony Europy. Świadczy o nim odznaka przyznawana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) pod nazwą “Korona Gór Europy”. Od blisko ćwierćwiecza to jeden z nadrzędnych celów podróżniczych europejskich miłośników gór, którzy nie boją się wyzwań.

CZY WIESZ, ŻE …

Korona europejskich najwyższych punktów powstała przez analogię do Korony Ziemi czy Korony Himalajów.

Interesuje Cię temat najwyższych szczytów polskich gór? Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak zdobyć Wielką Koronę Tatr? [NIEZBĘDNIK TATERNIKA].

Korona Europa – różne podejścia do zagadnienia

Właściwie nie ma jednej Korony Europy. Nie funkcjonuje zamknięta lista szczytów. Poszczególne zestawienia różnią się w pewnym stopniu, choć w większości się pokrywają. Różnice wynikają głównie przez niejednoznaczne wyznaczenie krańców Europy. Na Starym Kontynencie nie obowiązuje jeden uniwersalny podział łańcuchów górskich na konkretne pasma, co dodatkowo komplikuje podział.

CIEKAWOSTKA

Korona Gór Europy nie uwzględnia granic państwowych. Bierze natomiast pod uwagę poszczególne łańcuchy lub pasma górskie i ich najwyższe punkty. W przypadku łańcuchów zestawienie zawiera kilkanaście europejskich szczytów, a w kontekście pasm – nawet kilkaset.

Najwyższy szczyt w Europie

Zanim zaczniemy mówić o najwyższych szczytach poszczególnych europejskich krajów, trzeba wyróżnić wśród nich numer jeden. Tym jest natomiast Mont Blanc, wznoszący się na dokładnie 4805,59 m n.p.m. najwyższy szczyt Alp położony w masywie o tej samej nazwie w Alpach Zachodnich.

CZY WIESZ, ŻE …

Wysokość Mont Blanc jest dokładnie mierzona w przeprowadzanych co dwa lata przez grono ekspertów pomiarach. Ostatnie odbyły się we wrześniu 2023 roku i wykazały, że góra “straciła” od ostatniego pomiaru ponad 2 m. Ma to związek m.in. ze zmianą grubości pokrywy lodowej, która przykrywa szczyt.

Nazywana “dachem Europy” góra, choć imponująca, wzbudza jednak pewne kontrowersje. Czy to dotyczące przynależności państwowej (leży na granicy włosko-francuskiej), czy natury kontynentalnej, bo w zależności od tego, jaką definicję granic Europy przyjmiemy, wcale nie musi być to najwyższy szczyt na kontynencie. Ale odłóżmy spory na bok i po prostu oddajmy szacunek Mont Blanc, o której marzy tysiące wspinaczy, nie tylko tych pragnących zdobyć Koronę Europy.

A czy zdobycie najwyższej góry naszego kontynentu jest trudne? Wbrew pozorom szczyt wcale nie zalicza się do technicznie najtrudniejszych, jednak lekceważenie go byłoby głupotą. Wyprawę tam powinno się zatem planować jedynie po odpowiednich przygotowaniach i zdobyciu wiedzy (a najlepiej też doświadczenia) na temat turystyki wysokogórskiej. Mont Blanc wymaga biegłości w posługiwaniu się sprzętem alpejskim i umiejętności asekuracji, więc nie licz na to, że szczyt uda się zdobyć amatorowi. Taka próba może skończyć się tragicznie.

CIEKAWOSTKA

Szczyt Mont Blanc został po raz pierwszy zdobyty w 1786 roku przez Jacquesa Balmata i Michela Paccarda. Pierwszą kobietą na wierzchołku była w 1808 roku Marie Paradis, a pierwszym Polakiem Antoni Malczewski w 1818 roku.

Korona Europy – Szczyty

Różne podejścia definicyjne doprowadziły do tego, że w obiegu publicznym funkcjonuje kilka wykazów Korony Europy. Poniżej zamieszczamy spis szczytów, który najczęściej stosowany jest przez polskich zdobywców podczas kompletowania europejskiej Korony.

Przy tym zestawieniu przyjęto, że szczyty muszą leżeć w obrębie Europy, nawet jeśli nie są najwyższe na terenie danego kraju. Najwyższym punktem Kazachstanu jest Chan Tengri (7010 m n.p.m.), który leży w Azji w górach Tienszan, natomiast najwyżej położone wzniesienie w europejskiej części tego kraju to w zależności od przyjętych granic kontynentalnych Iczka (249 m n.p.m.) lub bezimienny szczyt o wysokości wznoszący się ponad 509 m nad poziom morza.

CZY WIESZ, ŻE …

Przebieg granicy francusko-włoskiej w rejonie szczytu Mont Blanc jest kwestią sporną między tymi państwami. Francuzi twierdzą, iż główny wierzchołek leży w całości po stronie francuskiej, Włosi natomiast stoją na stanowisku, że granica przebiega granią przez wierzchołek główny. Wątpliwości budzi również najwyższy szczyt Kosowa, którego niepodległość nie została uznana przez wszystkie państwa zrzeszone w ONZ. Niektóre źródła podają, że najwyżej na obszarze Kosowa położona jest Wielka Rudoka (2658 m n.p.m.). Problem w tym, że przed ogłoszeniem niepodległości przez Kosowa, granica przebiegała poniżej wierzołka Wielkiej Rudoki.

Lista szczytów Korony Europy (46)

 1. Mont Blanc (4806 m n.p.m.) – Francja,
 2. Mont Blanc de Courmayeur (4748 m n.p.m.) – Włochy,
 3. Dufourspitze (4634 m n.p.m.) – Szwajcaria,
 4. Großglockner (3798 m n.p.m.) – Austria,
 5. Mulhacén (3479 m n.p.m.) – Hiszpania,
 6. Zugspitze (2962 m n.p.m.) – Niemcy,
 7. Pic de Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.) – Andora,
 8. Musała (2925 m n.p.m.) – Bułgaria,
 9. Mitikas (2918 m n.p.m.) – Grecja,
 10. Triglav (2864 m n.p.m.) – Słowenia,
 11. Korab (2764 m n.p.m.) – Albania/Macedonia Północna,
 12. Đjeravica (2656 m n.p.m.) – Kosowo*,
 13. Gerlach (2655 m n.p.m.) – Słowacja,
 14. Grauspitz (Vorder Grauspitz) (2599 m n.p.m.) – Liechtenstein,
 15. Moldoveanu (2544 m n.p.m.) – Rumunia,
 16. Zla Kolata (2534 m n.p.m.) – Czarnogóra,
 17. Rysy (2499 m n.p.m. – wierzchołek NW) – Polska,
 18. Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) – Norwegia,
 19. Maglić (2386 m n.p.m.) – Bośnia i Hercegowina,
 20. Pico lub Torre (2351/1993 m n.p.m.) – Portugalia,
 21. Midžor (2169 m n.p.m.) – Serbia,
 22. Öræfajökull (2110 m n.p.m. – wierzchołek Hvannadalshnúkur) – Islandia,
 23. Kebnekaise (2097 m n.p.m.) – Szwecja,
 24. Howerla (2061 m n.p.m.) – Ukraina,
 25. Narodnaja (1895 m n.p.m.) – Rosja,
 26. Vrh Dinare (1831 m n.p.m.) – Chorwacja,
 27. Śnieżka (1603 m n.p.m.) – Czechy,
 28. Ben Nevis (1345 m n.p.m.) – Wielka Brytania,
 29. Halti (1324 m n.p.m.) – Finlandia,
 30. Carrantuohill (1038 m n.p.m.) – Irlandia,
 31. Mahya Dağı (1031 m n.p.m.) – Turcja,
 32. Kékes (1014 m n.p.m.) – Węgry,
 33. Slættaratindur (880 m n.p.m.) – Dania,
 34. Monte Titano (739 m n.p.m.) – San Marino,
 35. Signal de Botrange (694 m n.p.m.) – Belgia,
 36. Kneiff (560 m n.p.m.) – Luksemburg,
 37. Jurmysz lub Iczka (509 lub 259 m n.p.m.) – Kazachstan,
 38. Dealul Bălăneşti (428 m n.p.m.) – Mołdawia,
 39. Góra Dzierżyńska (345 m n.p.m.) – Białoruś,
 40. Vaalserberg (322 m n.p.m.) – Holandia,
 41. Suur Munamägi (317 m n.p.m.) – Estonia,
 42. Gaiziņkalns (312 m n.p.m.) – Łotwa,
 43. Wysoka Góra (294 m n.p.m.) – Litwa,
 44. Ta’ Dmejrek (253 m n.p.m.) – Malta,
 45. zbocze Tête de Chien (161 m n.p.m.) – Monako,
 46. Wzgórze Watykańskie (75 m n.p.m.) – Watykan.
szczyty korony europy

Zdobycie Korony Europy – rys historyczny

Trend na kompletowanie wzniesień z powyższej listy 46 pierwotnych szczytów Korony Europy zaczął się stosunkowo niedawno, bo na przełomie stuleci. Pierwszym, historycznym zdobywcą Korony jest Ginge Fullen. Zakładając, że najwyższym szczytem Rosji jest Elbrus (5642 m n.p.m.), Brytyjczyk zebrał wszystkie wierzchołki Starego Kontynentu w 1999 r. – 7 lat po tym, jak rozpoczął podbijać Dach Europy.

CIEKAWOSTKA

Pierwszą kobietą, która skompletowała listę szczytów Korony Europy była Rachel Crolla. Brytyjka osiągnęła to w 2007 r. Razem z Carlem McKeatingiem stworzyła przewodnik po najwyższych szczytach tego kontynentu.

Polacy, którzy zdobyli Koronę Europy

Po wysokościową Koronę Europy sięgnęło kilku rodaków. Pierwszym Polakiem, który tego dokonał był Krzysztof Kapes-Kowalski. Kompletowanie europejskich wzniesień zaczął w 1999 r. – zajęło mu 14 lat i 7 dni i 16 sierpnia 2016 r. zdobył ostatni szczyt. Z kolei pierwszą Polką z kompletem wierzchołków Starego Kontynentu została Paulina Klonowska-Woźniak – jak prekursor Fullen zdobyła Elbrus zamiast Narodną.

CIEKAWOSTKA

Najszybciej z Polaków, Koronę Europy zdobyła Anita Polakowska. W sierpniu 2019 r. skompletowała listę w zaledwie 30 miesięcy. Czwartemu Polakowi w tym zacnym gronie – Pawłowi Kośmińskiemu, który swój ostatni wierzchołek podbił 3 stycznia 2020 r. zajęło to ponad 33 miesięcy.

Jak zdobyć Wielką Koronę Europy?

Skompletowanie całej listy Wielkiej Korony Europy wymaga zjechania niemal całego kontynentu. Objazdówka po Europie w obecnej sytuacji ze względów bezpieczeństwa nie może odbyć się po wszystkich krajach. W związku z agresją Rosji na Ukrainę należy omijać te kraje, a także trzymać się zdala od Białorusi. Pozostałe wniesienia można zdobyć podczas osobnych wyjazdów lub podczas objazdowej wycieczki po europejskich szczytach górskich.

Objazdówka po Koronę Europy – propozycja wycieczki [MAPA]

objazdówka po koronie europy

Objazd Starego Kontynentu w celu skompletowania Korony można rozpocząć ruszając na północny wschód. Blisko siebie położone są 3 wierzchołki (Litwy, Łotwy i Estonii), z dotarciem do których nikt nie powinien mieć problemu – tak naprawdę to nieznaczne pagórki. Następnie można ruszyć na chłodną północ, gdzie szczyty osiągają już znaczne wartości (Finlandia, Szwecja i Norwegia). Dalej przez morze na Wyspy Owcze i Islandię, aby wrócić do Wielkiej Brytanii i Irlandii – po drodze można zahaczyć o Holandię i Belgię. Stamtąd prosto na portugalską Maderę i z powrotem na kontynentalną Andorę, do Monako i po zejściu do Rzymu i na Maltę. Z Malty na San Marino i dalej do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Kosowa oraz do Macedonii Północnej i Grecji. W drodze powrotnej do ojczyzny: Bułgaria, Serbia, Rumunia i Mołdawia.

Jak wejść na poszczególne szczyty Korony Europy?

Wejście na Mont Blanc czy Dufourspitze to nie lada wyczyn nawet dla doświadczonych alpinistów, ale np. ze Wzgórzem Watykańskim nikt nie będzie miał problemu. Wyzwaniem może być zdobycie również innych szczytów średniej wysokości. Amatorzy mogą rozpocząć swoją przygodę z Koroną Europy od tzw. zero tysięczników, czyli tych wzniesień, których szczyt nie przekracza wysokości 1000 m n.p.m. Potem mogą wejść na wyższy poziom tzw. jednotysięczników (1000–1999 m n.p.m.), by następnie wspiąć się na dwu- (2000–2999 m n.p.m.) i trzytysięczniki (3000–3999 m n.p.m.). Trzy najwyższe czterotysięczniki europejskie (powyżej 4000 m n.p.m.) są dostępne tylko dla najlepszych.

Wejście na zerotysięczniki w Koronie Europy – jak wygląda?

Szczyty od 33. do końca listy najwyższych wierzchołków znalazły się w tym gronie. Zdobycie Korony najlepiej zacząć właśnie od nich. Nie oznacza to jednak, że wspięcie się na nie wymaga żadnego wysiłku. W porównaniu do wyższych gór jest to odpowiedni początek przygody, zanim wejdzie się w wysokie góry!

Wejście na jednotysięczniki w Koronie Europy – jak wygląda?

Wierzchołki od 25. do 33. (włącznie) to odpowiednie wyzwanie dla osób, które miały wcześniej do czynienia z górami. To średni poziom trudności, ale nadal odpowiedni, aby bez zbytecznych zmartwień wspinać się razem z dziećmi czy osobami w zaawansowanym wieku.

Wejście na dwutysięczniki w Koronie Europy – jak wygląda?

Szczyty od 6. do 25. to już poziom średnio zaawansowany, przeznaczony dla doświadczonych zdobywców górskich. Wymagają odpowiedniego przygotowania i sprzętu.

Wejście na trzytysięczniki w Koronie Europy – jak wygląda?

Wierzchołki nr 5 i 6 w zestawieniu (austriacki Großglockner oraz hiszpański Mulhacén) są zarezerwowane dla wytrawnych alpinistów, którzy mają bogate doświadczenie i przygotowanie techniczne.

Wejście na czterotysięczniki w Koronie Europy – jak wygląda?

Podium wykazu szczytów Korony Europy stanowią 3 szczyty (francuski i włoski Mont Blanc oraz szwajcarski Dufourspitze) wznoszące się na wysokość ponad 4,5 tys. metrów nad poziom wód morskich. To strefa ekstremalnych doznań – w tym via ferrata na Mont Blanc. Niewielu śmiałków decyduje się ją pokonać.

Przeczytaj również: Via ferrata – żelazna droga z asekuracją. Jak się do tego przygotować?

Jak przygotować się do zdobycia Korony Europy?

Zdobycie Korony Europy wymaga wszechstronnego przygotowania. O ile na zero- i jednotysięczniki można wejść praktycznie bez żadnej zaprawy czy sprzętu, o tyle na wyższy pułap nie należy zapuszczać się bez pewnej wiedzy, wypracowanej tężyzny i sprawdzonego ekwipunku. W wysokich i trudno dostępnych partiach należy trzymać się wykwalifikowanych przewodników górskich, weryfikując przedtem ich uprawnienia.

UWAGA!

Uważaj na fałszywych przewodników bez wymaganych kwalifikacji i właściwego podejścia do kwestii bezpieczeństwa! Więcej o tym, przeczytasz w artykule: Black guiding i czarni przewodnicy – śmiertelne zagrożenie podczas wycieczek!

Góry nie wybaczają błędów! Na wyprawę wysokogórską udaj się z najlepszymi ludźmi, przygotowaniem psychofizycznym i sprzętem, a także trzymaj się zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku.

Sprawdź również: Co zabrać w góry zimą? Koniecznie spakuj tych 12 rzeczy!

Jakie ubezpieczenie na wyprawę po Koronę Europy?

Wyprawa w góry – to ubezpieczenie górskie! Wypadki i nagłe zdarzenia podczas wypraw nie są wcale rzadkością wśród szczytów. Wymagają skomplikowanych działań poszukiwawczo-ratunkowych, które w większości europejskich krajów są całkowicie płatne przez poszkodowanego lub jego bliskich.

UWAGA!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) podczas wypraw wyczynowych w góry nie zapewnia właściwie żadnej ochrony. Obejmuje jedynie podstawowe wsparcie medyczne na tych samych zasadach, co wobec obywateli danego kraju (np. wizyta u lekarza pierwszego kontaktu czy podstawowe leki i zabiegi).

Polisa na Koronę Europy – co powinna zawierać?

Ubezpieczenie w najwyższe góry Starego Kontynentu powinno mieć jak najszerszy zakres, aby uczestnik wyprawy uzyskał niezbędną pomoc bez żadnych dodatkowych kosztów w sytuacji kryzysowej. Polisa obejmująca wyprawę na Dach Europy powinna obejmować:

 • koszty leczenia i assistance – w tym: pomoc medyczna, transport medyczny (akcja ratunkowa) – ubezpieczyciel pokrywa ich koszty;
 • NNW sportowe – z możliwie jak najwyższą sumą ubezpieczenia, aby w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu odszkodowanie było wystarczające na pokrycie potrzeb;
 • OC w życiu prywatnym – na wypadek szkód na mieniu lub osobach;
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – podczas wyprawy może dojść ich do zniszczenia, utraty lub kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyprawę po Koronę Europy?

Hania planuje objazd po Starym Kontynencie, aby zebrać szczyty z Korony Europy. W tym celu zamierza odwiedzić 40 państw europejskich w 30 dni.

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
533,82 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 372 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 279 zł,
Bagaż: 1 000 zł
977,93 zł
mtu.24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
1 127,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
1 224,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zdobycie Korony Europy w 2024

Czy wejście na Dach Europy to sport ekstremalny czy wyczynowy?
Jak zdobyć odznakę Korony Gór Europy?
Jak udowodnić zdobycie Korony Europy?
PODSUMOWANIE
 • Koronę Europy tworzy pierwotnie 46 najwyższych punktów w 47 krajach w obrębie Starego Kontynentu. Na początku XXI wieku wejście na nie stało się chwalebnym wyczynem turystycznym, za który przyznawana jest odznaka Korony Gór Europy.
 • Niektóre szczyty tworzące Koronę Europy są dyskusyjne w oczach części alpinistów. Pierwszym śmiałkiem, który sięgnął po europejską Koronę gór był Ginge Fullen z Wielkiej Brytanii (1999 r.). 8 lat później Brytyjka, Rachel Crolla powtórzyła jego wyczyn, stając się pierwszą kobietą, która tego dokonała.
 • Zdobycie Wielkiej Korony Europy to mozolny proces, który jest czasochłonny i wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Zajmuje co najmniej 30 miesięcy.
 • Aby zdobyć Koronę Europy trzeba być doświadczonym wspinaczem górskim w świetnej formie psychofizycznej. Wejście na najwyższe szczyty europejskie wymaga również profesjonalnego zespołu i certyfikowanego przewodnika, aby wejście i zejście było jak najbezpieczniejsze.
 • Na wyprawę wysoko w góry oprócz tężyzny fizycznej i determinacji, zabierz ze sobą kompleksowe ubezpieczenie górskie. Gwarancja otrzymania pomocy w nagłej sytuacji, zapewni Ci spokój myślenia i pewność podczas drobnych niepowodzeń.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!