Koronawirus a ubezpieczenie narciarskie – wsparcie ubezpieczycieli

Mimo że pandemia się skończyła, ubezpieczyciele dalej oferują ochronę związaną z COVID-19 zarówno dla turystów wybierających się w góry na narty, jak i nad morze, by odpoczywać nad wodą. Co zapewnia ochrona przed koronawirusem? Czy takie wsparcie jest dodatkowo płatne? Sprawdźmy to!

Ubezpieczenie narciarskie – co zawiera?

Wyjazd na narty lub snowboard to zawsze zwiększone ryzyko kontuzji bądź urazu. Na zatłoczonym stoku łatwo także o zderzenie z inną osobą. Dlatego ubezpieczyciele oferują ubezpieczenia turystyczne, które nazywamy narciarskimi, ponieważ są one dopasowane do tego typu aktywności.

Ubezpieczenie na narty to pakiet ubezpieczeń, który zawiera ubezpieczenia:

 • kosztów leczenia – w przypadku wyjazdu za granicę powinno ono mieć sumę ubezpieczenia powyżej 30 tys. euro,
 • assistance – zapewnia między innymi opłacenie transportu i akcji ratunkowej,
 • dodatkową opcję ochrony amatorskiego uprawiania sportu – narciarstwo i snowboard (nazwy u poszczególnych ubezpieczycieli są różne),
 • NNW – gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku,
 • OC w życiu prywatnym – gdy spowodujemy komuś szkodę na mieniu i/lub osobie,
 • bagażu i sprzętu sportowego – czasami występują razem, czasami są osobnymi opcjami do wyboru.

Ubezpieczyciele ochronę związaną z leczeniem COVID-19 zawierają w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Pamiętajmy jednak, że zawsze przed wyborem konkretnego wariantu ubezpieczenia narciarskiego/turystycznego powinniśmy zapoznać się z warunkami – często są one w skrócie opisane na stronie ubezpieczyciela, a w całości w OWU.

Przykładowe wyliczenie zawiera ceny i warunki ubezpieczenia na tygodniowy wyjazd na narty do Włoch dla pojedynczego turysty, pary podróżnych i rodziny z dwójką dzieci. Wybraliśmy oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia na minimum 150 000 zł.

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł;
Ratownictwo: 600 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
OC sportowe: 250 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Sprzęt sportowy: 1500 zł;
Assistance.
62,27 zł124,55 zł249,11 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 30 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Assistance.
67,00 zł134,00 zł268,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł;
Ratownictwo: 750 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Assistance.
71,40 zł142,80 zł257,04 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Assistance.
81,00 zł162,00 zł324,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 200 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
98,00 zł197,00 zł388,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 15 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
105,00 zł210,00 zł416,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (04.12.2023).

UWAGA!

Ubezpieczenie na narty do Włoch musi zawierać OC w życiu prywatnym. Posiadanie tego ubezpieczenia na stoku w tym kraju od 1 stycznia 2022 roku jest obowiązkowe, a za jego brak grożą kary finansowe.

Ubezpieczenie na narty a COVID-19 – jak to działa?

Obecnie nie ma zagrożenia pandemią, ale jeszcze niedawno w rzeczywistości pojawiających się kolejnych wariantów koronawirusa oraz fal COVID-19 wyjazd turystyczny obarczony był ryzykiem zachorowania. Na szczęście na świeżym powietrzu trudniej o zakażenie niż w zamkniętym pomieszczeniu, choć ryzyko zawsze zwiększa się w zatłoczonych kurortach i ośrodkach narciarskich. Ubezpieczyciele bardzo szybko zareagowali na nową sytuację i wprowadzili rozwiązania do ubezpieczeń turystycznych, które zapewniają ochronę w razie zakażenia i zachorowania na COVID-19. 

Ubezpieczenie narciarskie (de facto ubezpieczenie turystyczne dedykowane narciarzom i snowboardzistom uprawiającym amatorsko sport na wyznaczonych trasach) zapewnia również wsparcie w przypadku nagłego zachorowania na COVID-19 podczas wyjazdu turystycznego – wskazaniem jest dodatni wynik testu.

UWAGA!

Konkretne zapisy dotyczące warunków ochrony w przypadku zarażeniem wirusem SAR-CoV-2 mogą różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli!

Zazwyczaj ubezpieczyciele w przypadku zachorowania na COVID-19 zapewniają pokrycie kosztów:

 • leczenia w placówkach państwowych i prywatnych do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, 
 • transportu powrotnego do Polski, 
 • zakwaterowania i wyżywienia na czas przymusowej kwarantanny,
 • rezygnacji lub przerwania podróży.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Należy pamiętać, że powyższe zapisy obwarowane są określonymi warunkami, które można znaleźć w OWU. Na przykład Wiener pokrywa zwrot kosztów leczenia związanych z COVID-19, gdy ubezpieczony spełni warunki dotyczące szczepienia, testów lub bycia ozdrowieńcem. Zobaczmy więc, jakie warunki mają wybrane ubezpieczenia na narty (turystyczne) w kontekście zakażenia koronawirusowe. 

Narciarz lub snowboardzista zakażony koronawirusem – co zapewnia ubezpieczenie?

Przyjrzyjmy się, jaką ochronę oferują wybrani ubezpieczyciele w przypadku zachorowania na COVID-19 osoby, która wykupiła ubezpieczenie na narty. W OWU ubezpieczenia AXA Daleko od Domu podana jest definicja zachorowania na COVID-19, które określa się jako:

nagłe zaburzenie stanu zdrowia Ubezpieczonego, do którego doszło w wyniku zakażenia wirusem SARSCoV-2 (potwierdzone testem wykonanym zgodnie z zaleceniem lekarza wykonanym po przeprowadzonym badaniu Ubezpieczonego), które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia Ubezpieczonego i wymaga niezbędnego, bezzwłocznego leczenia.

Źródło: AXA Partners OWU Daleko od Domu.

Podstawą otrzymania pomocy od ubezpieczyciela jest więc otrzymanie pozytywnego wyniku testu na zakażenie koronawirusem. Podobne zapisy znajdziemy także u innych ubezpieczycieli. Przyjrzyjmy się im dokładniej!

Wiener ubezpieczyciel pokryje niezbędne z punktu medycznego koszty leczenia w związku z zachorowaniem na COVID-19. Warunkiem wypłacenia świadczenia jest posiadanie pełnego szczepienia (minęło od niego 14 dni), posiadanie negatywnego wyniku testu PCR bądź antygenowego (72 godziny przed wyjazdem za granicę) lub bycie ozdrowieńcem (do 6 miesięcy przed datą wyjazdu).

AXA Partners – zachorowanie na COVID-19 uznawane jest za zdarzenie ubezpieczeniowe w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance medycznego. Ubezpieczony otrzyma wsparcie do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Na przykład może liczyć na wsparcie w ramach usługi ubezpieczenie na wypadek kwarantannie lub izolacji – kiedy nie doszło do zachorowania, ale musi poddać się owym restrykcją, to może liczyć na pokrycie kosztów przedłużenia pobytu i transport do kraju stałego zamieszkania.

Generali – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia do wysokości sum ubezpieczenia wskazanych w umowie (zależą one od wybranego wariantu ubezpieczenia). Jeśli do zakażenia dojdzie podczas wyjazdu, to Generali zapłaci za koszty kwarantanny i izolacji, gdy są one wymagane w danym państwie. Ubezpieczony przebywający w izolacji w wyznaczonym do tego hotelu, może liczyć także na pokrycie kosztów wyżywienia, a w razie przekroczenie czasu podróży pokrycie kosztów dłuższego pobytu na kwarantannie i izolacji. Generali nie zwraca kosztów odwołania wyjazdu, gdy ubezpieczony zachoruje przed wyjazdem. 

Europa Ubezpieczenia – towarzystwo pokrywa koszty zachorowania na COVID-19 i transportu do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (3 warianty do wyboru). W wariancie Basic, Comfort i All Inclusive ubezpieczyciel zapłaci za koszty związane z zachorowaniem na COVID-19, czyli za leczenie, ratownictwo i transport. Towarzystwo udzieli również pomocy w ramach ubezpieczenia pomocy w podróży. 

PZU – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia i usługi assistance (transport) do wysokości sumy ubezpieczenia zapisanej w umowie, gdy ubezpieczony zachoruje na COVID-19 podczas zagranicznej podróży. PZU nie zwraca kosztów wynikających z kwarantanny i izolacji.   

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koronawirusa a ubezpieczenie narciarskie

Czy ubezpieczenie na narty chroni w przypadku zachorowania na COVID-19?

Tak. Większość ubezpieczycieli w ramach ubezpieczenia turystycznego zapewnia ochronę w razie zachorowania na COVID-19. Dotyczy to jednak wyjazdów zagranicznych. Pokrycie kosztów leczenia jest do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Ubezpieczyciele zapewniają także transport powrotny.

Jeśli trafię na obowiązkową kwarantannę, kto za to zapłaci?

Część ubezpieczycieli oferuje w takim przypadku zwrot kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transport powrotny, jeśli ten zaplanowany powrót nie może się odbyć. Jednak ochrona ta jest przez określoną liczbę dni i do wysokości sumy ubezpieczenia zapisanej w umowie.

Czy jeśli zachoruję na COVID-19 przed wyjazdem, to otrzymam zwrot kosztów za rezygnację z podróży?

Tylko niektórzy ubezpieczyciele oferują taką usługę. Muszą zostać spełnione określone warunki, choćby brak szans na wyzdrowienie przed datą rozpoczęcia podróży.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie narciarskie chroni w przypadku zachorowania na COVID-19.
 • Zwrotu kosztów leczenia i transportu jest do wysokości sumy ubezpieczenia zapisanego w umowie.
 • Ubezpieczenia narciarskie zapewnia wsparcie w razie zachorowania na COVID-19 w przypadku zagranicznej podróży.
 • Ubezpieczenie na narty to pakiet ubezpieczeń: kosztów leczenia, assistance, OC czy NNW.
Źródła:
 • https://mubi.pl/dokumenty/axa-daleko-od-domu-owu.pdf
 • https://tueuropa.pl/doclib/OWU-ITravel.pdf
 • https://www.generali.pl/dla-ciebie/majatek/podroze-zagraniczne
 • https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/podroze/ubezpieczenie-wyjazdu-turystycznego#content_2_03032021
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!