Koronawirus a ubezpieczenie narciarskie – wsparcie ubezpieczycieli

Mimo że pandemia się skończyła, ubezpieczyciele dalej oferują ochronę związaną z COVID-19 zarówno dla turystów wybierających się w góry na narty, jak i nad morze, by odpoczywać nad wodą. Co zapewnia ochrona przed koronawirusem? Czy takie wsparcie jest dodatkowo płatne? Sprawdźmy to!

grafika

Ubezpieczenie narciarskie – co zawiera?

Wyjazd na narty lub snowboard to zawsze zwiększone ryzyko kontuzji bądź urazu. Na zatłoczonym stoku łatwo także o zderzenie z inną osobą. Dlatego ubezpieczyciele oferują ubezpieczenia turystyczne, które nazywamy narciarskimi, ponieważ są one dopasowane do tego typu aktywności.

Ubezpieczenie na narty to pakiet ubezpieczeń, który zawiera ubezpieczenia:

 • kosztów leczenia – w przypadku wyjazdu za granicę powinno ono mieć sumę ubezpieczenia powyżej 30 tys. euro,
 • assistance – zapewnia między innymi opłacenie transportu i akcji ratunkowej,
 • dodatkową opcję ochrony amatorskiego uprawiania sportu – narciarstwo i snowboard (nazwy u poszczególnych ubezpieczycieli są różne),
 • NNW – gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku,
 • OC w życiu prywatnym – gdy spowodujemy komuś szkodę na mieniu i/lub osobie,
 • bagażu i sprzętu sportowego – czasami występują razem, czasami są osobnymi opcjami do wyboru.

Ubezpieczyciele ochronę związaną z leczeniem COVID-19 zawierają w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Pamiętajmy jednak, że zawsze przed wyborem konkretnego wariantu ubezpieczenia narciarskiego/turystycznego powinniśmy zapoznać się z warunkami – często są one w skrócie opisane na stronie ubezpieczyciela, a w całości w OWU.

Przykładowe wyliczenie zawiera ceny i warunki ubezpieczenia na tygodniowy wyjazd na narty do Włoch dla pojedynczego turysty, pary podróżnych i rodziny z dwójką dzieci. Wybraliśmy oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia na minimum 150 000 zł.

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł;
Ratownictwo: 600 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
OC sportowe: 250 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Sprzęt sportowy: 1500 zł;
Assistance.
62,27 zł124,55 zł209,32 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 30 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Assistance.
67,00 zł134,00 zł268,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł;
Ratownictwo: 750 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Assistance.
71,40 zł142,80 zł257,04 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 200 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
98,00 zł197,00 zł374,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 15 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
105,00 zł210,00 zł401,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (15.02.2024).

UWAGA!

Ubezpieczenie na narty do Włoch musi zawierać OC w życiu prywatnym. Posiadanie tego ubezpieczenia na stoku w tym kraju od 1 stycznia 2022 roku jest obowiązkowe, a za jego brak grożą kary finansowe.

Ubezpieczenie na narty a COVID-19 – jak to działa?

Obecnie nie ma zagrożenia pandemią, ale jeszcze niedawno w rzeczywistości pojawiających się kolejnych wariantów koronawirusa oraz fal COVID-19 wyjazd turystyczny obarczony był ryzykiem zachorowania. Na szczęście na świeżym powietrzu trudniej o zakażenie niż w zamkniętym pomieszczeniu, choć ryzyko zawsze zwiększa się w zatłoczonych kurortach i ośrodkach narciarskich. Ubezpieczyciele bardzo szybko zareagowali na nową sytuację i wprowadzili rozwiązania do ubezpieczeń turystycznych, które zapewniają ochronę w razie zakażenia i zachorowania na COVID-19. 

Ubezpieczenie narciarskie (de facto ubezpieczenie turystyczne dedykowane narciarzom i snowboardzistom uprawiającym amatorsko sport na wyznaczonych trasach) zapewnia również wsparcie w przypadku nagłego zachorowania na COVID-19 podczas wyjazdu turystycznego – wskazaniem jest dodatni wynik testu.

UWAGA!

Konkretne zapisy dotyczące warunków ochrony w przypadku zarażeniem wirusem SAR-CoV-2 mogą różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli!

Zazwyczaj ubezpieczyciele w przypadku zachorowania na COVID-19 zapewniają pokrycie kosztów:

 • leczenia w placówkach państwowych i prywatnych do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, 
 • transportu powrotnego do Polski, 
 • zakwaterowania i wyżywienia na czas przymusowej kwarantanny,
 • rezygnacji lub przerwania podróży.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Należy pamiętać, że powyższe zapisy obwarowane są określonymi warunkami, które można znaleźć w OWU. Na przykład Wiener pokrywa zwrot kosztów leczenia związanych z COVID-19, gdy ubezpieczony spełni warunki dotyczące szczepienia, testów lub bycia ozdrowieńcem. Zobaczmy więc, jakie warunki mają wybrane ubezpieczenia na narty (turystyczne) w kontekście zakażenia koronawirusowe. 

Narciarz lub snowboardzista zakażony koronawirusem – co zapewnia ubezpieczenie?

Przyjrzyjmy się, jaką ochronę oferują wybrani ubezpieczyciele w przypadku zachorowania na COVID-19 osoby, która wykupiła ubezpieczenie na narty. W OWU ubezpieczenia AXA Daleko od Domu podana jest definicja zachorowania na COVID-19, które określa się jako:

nagłe zaburzenie stanu zdrowia Ubezpieczonego, do którego doszło w wyniku zakażenia wirusem SARSCoV-2 (potwierdzone testem wykonanym zgodnie z zaleceniem lekarza wykonanym po przeprowadzonym badaniu Ubezpieczonego), które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia Ubezpieczonego i wymaga niezbędnego, bezzwłocznego leczenia.

Źródło: AXA Partners OWU Daleko od Domu.

Podstawą otrzymania pomocy od ubezpieczyciela jest więc otrzymanie pozytywnego wyniku testu na zakażenie koronawirusem. Podobne zapisy znajdziemy także u innych ubezpieczycieli. Przyjrzyjmy się im dokładniej!

Wiener ubezpieczyciel pokryje niezbędne z punktu medycznego koszty leczenia w związku z zachorowaniem na COVID-19. Warunkiem wypłacenia świadczenia jest posiadanie pełnego szczepienia (minęło od niego 14 dni), posiadanie negatywnego wyniku testu PCR bądź antygenowego (72 godziny przed wyjazdem za granicę) lub bycie ozdrowieńcem (do 6 miesięcy przed datą wyjazdu).

AXA Partners – zachorowanie na COVID-19 uznawane jest za zdarzenie ubezpieczeniowe w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance medycznego. Ubezpieczony otrzyma wsparcie do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Na przykład może liczyć na wsparcie w ramach usługi ubezpieczenie na wypadek kwarantannie lub izolacji – kiedy nie doszło do zachorowania, ale musi poddać się owym restrykcją, to może liczyć na pokrycie kosztów przedłużenia pobytu i transport do kraju stałego zamieszkania.

Generali – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia do wysokości sum ubezpieczenia wskazanych w umowie (zależą one od wybranego wariantu ubezpieczenia). Jeśli do zakażenia dojdzie podczas wyjazdu, to Generali zapłaci za koszty kwarantanny i izolacji, gdy są one wymagane w danym państwie. Ubezpieczony przebywający w izolacji w wyznaczonym do tego hotelu, może liczyć także na pokrycie kosztów wyżywienia, a w razie przekroczenie czasu podróży pokrycie kosztów dłuższego pobytu na kwarantannie i izolacji. Generali nie zwraca kosztów odwołania wyjazdu, gdy ubezpieczony zachoruje przed wyjazdem. 

Europa Ubezpieczenia – towarzystwo pokrywa koszty zachorowania na COVID-19 i transportu do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (3 warianty do wyboru). W wariancie Basic, Comfort i All Inclusive ubezpieczyciel zapłaci za koszty związane z zachorowaniem na COVID-19, czyli za leczenie, ratownictwo i transport. Towarzystwo udzieli również pomocy w ramach ubezpieczenia pomocy w podróży. 

PZU – ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia i usługi assistance (transport) do wysokości sumy ubezpieczenia zapisanej w umowie, gdy ubezpieczony zachoruje na COVID-19 podczas zagranicznej podróży. PZU nie zwraca kosztów wynikających z kwarantanny i izolacji.   

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koronawirusa a ubezpieczenie narciarskie

Czy ubezpieczenie na narty chroni w przypadku zachorowania na COVID-19?
Jeśli trafię na obowiązkową kwarantannę, kto za to zapłaci?
Czy jeśli zachoruję na COVID-19 przed wyjazdem, to otrzymam zwrot kosztów za rezygnację z podróży?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie narciarskie chroni w przypadku zachorowania na COVID-19.
 • Zwrotu kosztów leczenia i transportu jest do wysokości sumy ubezpieczenia zapisanego w umowie.
 • Ubezpieczenia narciarskie zapewnia wsparcie w razie zachorowania na COVID-19 w przypadku zagranicznej podróży.
 • Ubezpieczenie na narty to pakiet ubezpieczeń: kosztów leczenia, assistance, OC czy NNW.
Źródła:
 • https://mubi.pl/dokumenty/axa-daleko-od-domu-owu.pdf
 • https://tueuropa.pl/doclib/OWU-ITravel.pdf
 • https://www.generali.pl/dla-ciebie/majatek/podroze-zagraniczne
 • https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/podroze/ubezpieczenie-wyjazdu-turystycznego#content_2_03032021
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!