Koronawirus w Grecji – warunki wjazdu i obostrzenia

Grecja to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie po prostu najpopularniejszy wakacyjny kierunek wśród polskich turystów. W ostatnich latach plany wyjazdu do tego kraju wprawdzie mocno utrudniała pandemia COVID-19, ale wygląda na to, że te czasy już za nami. Co to oznacza w przypadku Grecji? Czy przed podróżą musisz poddać się testowi, a po przylocie przejść kwarantannę? Sprawdźmy!

Grecja a koronawirus – czy jest bezpiecznie?

Chociaż zdecydowanie przedwczesne byłoby ogłaszanie, że pandemia COVID-19 dobiegła już definitywnie końca, nie da się ukryć, że aktualna sytuacja epidemiczna w całej Europie jest zdecydowanie lepsza niż jeszcze w zeszłym roku. Grecja jest tego dobrym przykładem, ponieważ w 2022 roku notowało się tam spadki zachorowań i zgonów, podczas gdy w sumie od początku pandemii odnotowano 5,5 mln przypadków i blisko 35 tys. zgonów.

CZY WIESZ, ŻE …

Ponad 7,5 mln mieszkańców Grecji przyjęło pełną dawkę szczepionki na koronawirusa, co stanowi 71% całej populacji kraju. Dla porównania, w Polsce ten odsetek nie przekracza 60% społeczeństwa.

Biorąc pod uwagę właśnie tego typu pozytywne statystyki, jak ta dotycząca stopnia wyszczepienia greckiego społeczeństwa, nie może dziwić, że w zeszłym roku poluzowywaniu ulegała polityka tamtejszego rządu dotycząca obostrzeń wjazdowych. W przypadku tego kraju podwójnie ważnych, bo w końcu mowa o państwie, w którym turystyka stanowi najważniejszą część gospodarki. Jak więc dzisiaj przedstawia się sytuacja? Czy planując najbliższe wakacje w Grecji, trzeba się szykować na jakieś przeszkody?

Wakacje w Grecji 2023 – wjazd do kraju bez ograniczeń!

Mamy bardzo dobrą wiadomość – od początku maja 2022 roku Grecja zniosła wszelkie ograniczenia wjazdowe związane z COVID-19! Jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w najnowszych zaleceniach dla podróżujących, powołując się na grecką stronę rządową travel.gov.gr, osoby wybierające się do Grecji nie mają już obowiązku przedstawiać żadnych dokumentów określających status związany z COVID-19. Innymi słowy, podróżując do Grecji, nie trzeba już:

 • wykonywać testów przed wyjazdem i po przyjeździe,
 • przedstawiać Unijnego Certyfikatu COVID-19 lub innych świadectw szczepienia,
 • odbywać obowiązkowej kwarantanny wjazdowej,
 • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Dotyczy to wszystkich podróżnych. Swobodnie podróżować do Grecji mogą więc zarówno osoby, które przeszły pełny cykl szczepień (w Grecji uznaje się za taką osobę każdego, kto przyjął co najmniej dwie dawki szczepionki) oraz nie w pełni zaszczepione, jak i ozdrowieńcy, a także niezaszczepieni.

UWAGA!

Powyższe informacje mogą ulec zmianie wraz z rozwojem sytuacji epidemicznej, dlatego przed każdym wyjazdem zaleca się ich sprawdzenie na stronie MSZ, a także kontakt z biurem podróży lub przewoźnikiem realizującym przelot/przewóz.

Podróżowanie zarówno do Grecji, jak i po Grecji kontynentalnej oraz na greckie wyspy (m.in. Kos, Rodos czy Santoryn) jest możliwe bez dodatkowych obostrzeń. Przed wyjazdem warto przeczytać nasz przewodnik dla kierowców po Grecji.

Otwarte dla podróżnych są wszystkie międzynarodowe lotniska w Grecji, a także porty morskie w Patra, Igoumenitsa i Korfu. Jeśli chodzi o greckie granice lądowe, bez limitów otwarte są przejścia Promachonas, Ormenio, Evzonoi, Nymfaia, Niki, Doirani, Kristallopigi, Kakavia i Exohi. Przejścia Kipi i Kastanies przy granicy grecko-tureckiej przyjmują po 1500 osób tygodniowo.

Obostrzenia covidowe w Grecji wciąż obowiązują!

Zniesienie niemal wszystkich ograniczeń wjazdowych do Grecji to świetna wiadomość, ale nie można zapomnieć, że wraz z nimi nie zniknęły wcale greckie restrykcje wprowadzone w celu walki z epidemią. Wręcz przeciwnie, wiele nadal obowiązuje, a za ich nieprzestrzeganie można zarobić solidną karę! O czym trzeba pamiętać?

 1. Noszenie maski ochronnej zostało zniesione 01.06.2022 roku w przestrzeniach zamkniętych.
 2. Maskę trzeba założyć w środkach komunikacji transportu publicznego, a także niektórych częściach statków wycieczkowych, łodzi rekreacyjnych, promów i jachtów.
 3. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy dzieci do 4 lat oraz osób z chorobami układu oddechowego.
 4. Należy zachować odległość między innymi osobami w przestrzeni publicznej.
UWAGA!

Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi w Grecji mandat w wysokości od 300 euro.

Zachorowanie na COVID-19 w Grecji – co robić?

Po wciąż obowiązujących obostrzeniach widać, że Grekom zależy na utrzymywaniu statusu kraju otwartego na przyjezdnych, ale jednocześnie zdrowego i bezpiecznego. Nawet najbardziej skrupulatne przygotowania nie mogą jednak wykluczyć wszystkich zagrożeń i może dojść do tego, że zarazisz się koronawirusem podczas greckich wakacji. Co wtedy?

 1. Przede wszystkim nie panikuj. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś mieć styczność z wirusem, obserwuj swoje objawy, skupiając się na najbardziej charakterystycznych dla COVID-19 symptomach – gorączce i problemach z oddychaniem.
 2. Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy mogące wskazywać na COVID-19, nie szukaj samodzielnie pomocy w okolicy, lecz pozostań w miejscu, w którym aktualnie przebywasz.
 3. Bezzwłocznie skontaktuj się z całodobową linią alarmową prowadzoną w języku angielskim pod numerem telefonu 1135.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami udzielonymi Ci na infolinii. Jeżeli pojawiły się u Ciebie symptomy COVID-19, powinieneś pozostać w izolacji przez 5 dni (licząc od dnia następującego po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu).
 5. Obserwuj swoje objawy – jeśli od co najmniej 24 godzin nie występują symptomy choroby, możliwe jest zwolnienie z izolacji po 5 dniach.
CZY WIESZ, ŻE …

W nagłych sytuacjach możesz też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego pod numerem 112.

Ubezpieczenie do Grecji a COVID-19. Czy EKUZ wystarczy?

Zarówno w przypadku zachorowania na COVID-19, jak też w przypadku innych problemów zdrowotnych, czy urazów doznanych podczas urlopu, konieczna może się okazać pomoc lekarska, a ta oczywiście kosztuje. Podstawowym zabezpieczeniem dla turystów z Polski jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – dokument pozwalający jego właścicielowi skorzystać z prawa do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Kartę można bezpłatnie wyrobić przed wyjazdem w oddziale NFZ i zdecydowanie warto to zrobić, wybierając się do Grecji, czy innego kraju UE lub EFTA.

Trzeba jednak mieć świadomość, że EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę zdrowotną, z której możemy skorzystać na tych samych zasadach, co obywatele kraju, w którym przebywamy. W przypadku Grecji oznacza to, że pokryjemy w części lub całości koszty leczenia w placówkach prywatnych, w tym m.in.:

 • 15% kosztów świadczenia za badanie,
 • 30% ceny procedury medycznej lub 10% ceny dziennej hospitalizacji podczas leczenia stacjonarnego w szpitalu,
 • opłatę za opiekę lekarza i anestezjologa,
 • 25% ceny leków na receptę,
 • 1 euro za każdą zrealizowaną receptę,
 • całość kosztów za transport medyczny do Polski.

Koszty mogą wydawać się niewielkie, ale gdy je wszystkie zsumujemy, wyjdzie całkiem pokaźna kwota, która może kilkakrotnie wzrosnąć, gdy dojdzie do poważnego wypadku, po którym będzie konieczna dłuższa hospitalizacja, lub gdy zachorujemy na ciężki przypadek COVID-19. Aby nie martwić się wówczas kosztami, lecz skupiać na leczeniu, przed podróżą zaleca się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje wszystkie koszty leczenia aż do wysokości sumy ubezpieczenia. Standardowa ochrona obejmuje także ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu, a niektórzy ubezpieczyciele zapewniają dodatkowe usługi na wypadek zachorowania lub izolacji z powodu koronawirusa.

Standardowa ochrona obejmuje także ubezpieczenie NNW podróżne, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu, a niektórzy ubezpieczyciele zapewniają dodatkowe usługi na wypadek zachorowania lub izolacji z powodu koronawirusa (np. zwiększony limit wydatków na przedłużony pobyt za granicą). A ile to wszystko kosztuje?

Wbrew pozorom niewiele. W tabeli przedstawiono przykładowe koszty standardowej polisy na tygodniowy wyjazd do Grecji obejmujący wypoczynek i zwiedzanie dla jednego turysty w wieku 29 lat. W najtańszej opcji mógłby on zapłacić niecałe 4 zł za dzień ochrony!

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaOchrona w zakresie COVID-19Cena polisy
mtu24.plUbezpieczenie KL: 80 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
Assistance.
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna
24 zł
You Can DriveUbezpieczenie KL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance.
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna
35 zł
ProamaUbezpieczenie KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie,
izolacja
45 zł
GeneraliUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie,
izolacja
56 zł
AXA PartnersUbezpieczenie KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
OC sportowe: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance.
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna
59 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (27.01.2023)

A jak zmieniłby się koszt wskazanych polis, gdyby dotyczyły one pary podróżnych lub rodziny z dwójką małych dzieci? Warunki ubezpieczenia pozostają bez zmian.

UbezpieczycielCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl48 zł96 zł
You Can Drive70 zł140 zł
Proama91 zł174 zł
Generali113 zł210 zł
AXA Partners119 zł203 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (27.01.2023)

FAQ – najczęściej zadawane pytania o COVID-19 a podróż do Grecji

Czy przed wyjazdem do Grecji trzeba zrobić test na COVID-19?

Nie i dotyczy to wszystkich podróżnych bez względu na ich status zaszczepienia, ponieważ od początku maja 2022 roku w Grecji nie obowiązują już ograniczenia wjazdowe związane z koronawirusem. Oznacza to, że podróżujący do Grecji nie muszą przedstawiać certyfikatu zaszczepienia, wyniku testu lub statusu ozdrowieńca, nie obowiązuje ich także obowiązkowa kwarantanna.

Czy w Grecji obowiązują jakieś obostrzenia covidowe?

Tak. Chociaż zniesiono ograniczenia wjazdowe, w mocy pozostały przepisy nakazujące używania masek w środkach komunikacji transportu publicznego czy w niektórych częściach promów, statków wycieczkowych czy łodzi rekreacyjnych. Za nieprzestrzeganie nakazów można zarobić mandat w wysokości kilkuset euro.

Czy na podróż do Grecji wystarczy karta EKUZ?

Niekoniecznie. EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę – za wszystko, co przekracza jej zakres (np. transport medyczny do Polski), będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto, korzystając z opieki publicznej służby zdrowia w Grecji i tak będziesz musiał ponieść część kosztów. Wszystkie pokryje tylko prywatne ubezpieczenie turystyczne o odpowiednim zakresie i wysokiej sumie ubezpieczenia kosztów leczenia.

PODSUMOWANIE
 • Na początku maja 2022 roku w Grecji zniesione zostały wszystkie ograniczenia wjazdowe związane z COVID-19.
 • Podróżując do Grecji, nie potrzebujesz paszportu covidowego i negatywnego wyniku testu.
 • W Grecji obowiązkowe jest używanie maseczek zakrywających nos i usta w środkach transportu publicznego czy promach i statkach wycieczkowych (niektóre miejsca).
 • W przypadku zachorowania na COVID-19 w Grecji należy się poddać 5-dniowej izolacji.
 • W Grecji obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale żeby zapewnić sobie ochronę w każdym przypadku należy kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!