Koronawirus w Hiszpanii – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Hiszpania to bardzo popularny kierunek turystycznych wojaży o każdej porze roku. Latem przyciąga wysokimi temperaturami nie tylko na rajskim wybrzeżu Costa Brava, z kolei w miesiącach zimowych kusi pięknie oświetlonymi słońcem pirenejskimi stokami. Zanim jednak zaczniesz rezerwować tam urlop, sprawdź, jakie są warunki wjazdu na Półwysep Iberyjski w związku z COVID-19.

alicante w hiszpanii

Sytuacja epidemiczna w Hiszpanii

Od początku pandemii odnotowano w Hiszpanii blisko 14 milionów przypadków i ponad 121 tys. zgonów (stan na 10.02.2024). Od kilku ostatnich miesięcy nie stwierdzono nowych zachorowań – liczba wszystkich zakażeń nie uległa zmianie od 2 lipca 2023 roku, kiedy stwierdzono 1764 nowych przypadków i 11 zgonów.

Z drugiej strony, Hiszpania może pochwalić się jednym z najwyższych w Europie stopniem wyszczepienia społeczeństwa. Według danych ze stycznia 2023 roku aż 86,5% Hiszpanów zostało w pełni zaszczepionych, co stanowi jeden z najwyższych wyników na kontynencie. Dla porównania, Polska z niecałymi 60% zajmuje odległe miejsce.

CZY WIESZ, ŻE …

Wysokimi wskaźnikami zaszczepień może pochwalić się także Portugalia (86,5%) oraz Malta (95,5%).

Hiszpania stanowi bezpieczny kierunek wakacyjnych podróży. Pamiętajmy, że gwarancję bezpieczeństwa jest hiszpański system opieki zdrowotnej, bezpłatny w podstawowym zakresie dla polskich obywateli korzystających z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Ubezpieczenie podróżne do Hiszpanii a koronawirus

Nieważne jak zamierzasz spędzić urlop, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się za granicę, gdzie koszty leczenia są często znacznie wyższe niż w Polsce, a karta EKUZ pokrywa je tylko w podstawowym zakresie lub nie pokrywa w ogóle. Chyba lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na polisę niż kilkaset euro lub więcej w razie jej braku, prawda?

Przykład

Maciek wybrał się na wakacje na Costa Brava, gdzie wypożyczył skuter. Podczas przejażdżki stracił równowagę i upadł, w wyniku czego złamał nogę. Trafił do miejscowego szpitala, gdzie otrzymał bezpłatną pomoc z racji tego, że przed wyjazdem wyrobił sobie kartę EKUZ. Złamanie okazało się jednak na tyle poważne, że Maciek potrzebował transportu medycznego do Polski. Czekała go niemiła niespodzianka, gdy dowiedział się, że musi zapłacić za niego z własnej kieszeni ponieważ EKUZ nie obejmuje tego typu usług.

Jak w takim razie zabezpieczyć się przed wydatkami w razie niefortunnych zdarzeń za granicą? Nie jest to nic trudnego – często wystarczy już standardowa polisa dla podróżnych, obejmująca pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW podróżne i OC w życiu prywatnym. Ile trzeba na nią wydać na tygodniowy pobyt dla jednej dorosłej osoby w Hiszpanii?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 234 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł33 zł
Wiener Koszty leczenia: 172 468 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 792 zł
35 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
50 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (26.02.2024).

Jak widać, koszt ubezpieczenia turystycznego do Hiszpanii może nie przekraczać nawet 8 zł za dzień ochrony. Oczywiście cena zależy m.in. od liczby ubezpieczonych i warunków umowy – więcej może zapłacić np. turysta wybierający się na narty do Hiszpanii, który powinien uwzględnić dodatkowo koszty ratownictwa albo wykupić rozszerzenie na wypadek uprawiania sportów ekstremalnych. Wciąż jednak jest to bardzo niski koszt w zestawieniu z ewentualnym opłacaniem wydatków z własnej kieszeni.

A jak ma się do tego wszystkiego kwestia koronawirusa? Ubezpieczyciele biorą oczywiście pod uwagę zachorowanie swoich klientów na COVID-19 i zazwyczaj wliczają wydatki na hospitalizację czy wykonanie obowiązkowego testu do sumy ubezpieczenia. Nie zawsze jednak ubezpieczyciel pokrywa wszystkie koszty, bo niektóre firmy nie uwzględniają choćby wydatków związanych z przedłużonym pobytem, jeśli ten jest spowodowany kwarantanną (np. po kontakcie z chorym) lub samoizolacją (w przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID-19).

UbezpieczycielKoszty leczenia na COVID-19Koszty izolacji przy zachorowaniu na COVID-19Koszty kwarantanny
mtu24.pltaktaktak
SIGNAL IDUNAtak
You Can Drivetaktaktak
UNIQAtaktaktak
AXA Partnerstaktaktak
Proamataktak
Wiener tak
Generalitaktak
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (26.02.2024).

Zasady wjazdu do Hiszpanii – zaszczepieni, niezaszczepieni i ozdrowieńcy

Hiszpańskie granice są otwarte dla podróżujących z Polski. W kraju tym nie obowiązują kontrole sanitarne, więc każdy bez względu na status zaszczepienia może wjechać na półwysep Iberyjski. 

Osoby zaszczepione

Osoby zaszczepione pochodzące z Polski nie muszą wykonywać testu przed i po przybyciu do Hiszpanii, nie obejmuje ich także obowiązek kwarantanny. Za osobę zaszczepioną uznaje się każdego, u kogo minęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnej dawki szczepionki zatwierdzonej przez Europejską Agencję Leków. Po upływie tego terminu na zaświadczeniu o szczepieniu wymagana jest informacja o przyjęciu dawki przypominającej. Unijny Certyfikat COVID należy przedstawić w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim lub niemieckim.

W Hiszpanii zniesiono obowiązek przedstawiania zaświadczenia o przejściu szczepienia na COVID-19.

Regulacje są takie same, jak w przypadku osób zaszczepionych. Tak więc nie trzeba:

 • wykonywać testów przed i po przylocie,
 • przechodzić kwarantanny,
 • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Ozdrowieńcy

Podróżujących do Hiszpanii, którzy przeszli COVID-19 mogą wjechać do tego kraju na takich samych zasadach jak osoby zaszczepione. Nie muszą więc:

 • wykonywać testów przed i po przylocie,
 • przechodzić kwarantanny,
 • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Podróż do Hiszpanii samochodem lub samolotem – jakie są zasady?

Zasady przyjazdu samochodem do Hiszpanii nie różnią się obecnie od tych związanych z przylotem samolotem. Każdy podróżny z Polski może wjechać do tego kraju bez konieczności przejścia kontroli sanitarnych.

Obostrzenia w Hiszpanii – o czym trzeba pamiętać?

Na terenie Hiszpanii zniesiono wszelkie obostrzenia związane z COVID-19. Dotyczy to również obowiązku używania maseczek ochronnych, które na dziś są jedynie rekomendowane w ośrodkach ochrony zdrowia. Nie trzeba ich używać m.in. w aptekach czy środkach transportu publicznego.

UWAGA!

5 maja 2023 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła koniec pandemii COVID-19.

Aktualne informacje na temat poszczególnych regionów można znaleźć m.in. na oficjalnym portalu turystycznym Hiszpanii.

Zachorowałem na COVID-19 w Hiszpanii – co teraz?

Choroba niestety nie wybiera najdogodniejszych dla Ciebie pory i miejsca, żeby zaatakować, dlatego równie dobrze może się to zdarzyć podczas wakacyjnego wyjazdu do Hiszpanii. Co wtedy?

 1. Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy wskazujące na możliwość zarażenia koronawirusem, zachowaj ostrożność i staraj się unikać kontaktu z innymi osobami.
 2. Skontaktuj się z infolinią właściwą dla regionu, w którym przebywasz – numery telefonów oraz inne przydatne informacje w języku angielskim znajdziesz tutaj.
 3. W razie ciężkiego przypadku zachorowania zadzwoń natychmiast na numer alarmowy 112.
 4. W nagłych przypadkach Hiszpania gwarantuje pomoc medyczną w szpitalach i ośrodkach zdrowia, gdzie może zostać zlecony test na COVID-19.
 5. W razie uzyskania pozytywnego wyniku testu i nie posiadania objawów są zobowiązane do szczególnej ostrożności i ograniczenia kontaktów społecznych – rekomendowane jest używanie maseczki przez 10 dni.

Co po powrocie z Hiszpanii?

Spędziłeś beztroskie wakacje w Hiszpanii, a teraz czeka Cię podróż powrotna do kraju. Na szczęście już nie musisz się przejmować restrykcjami. Nie trzeba także wypełniać Karty Lokalizacji Podróżnego

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Hiszpanii w związku z koronawirusem

Czy przed podróżą do Hiszpanii muszę wykonać test na koronawirusa?
Czy dzieci mogą wjechać do Hiszpanii bez żadnych zaświadczeń?
Czy w Hiszpanii obowiązują jakieś obostrzenia dla turystów?
Czy po powrocie z Hiszpanii do Polski obowiązuje kwarantanna?
PODSUMOWANIE
 • Podróże do Hiszpanii są możliwe dla turystów z Polski. W tym momencie nie potrzebują oni zaświadczeń o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub wykonaniu testu.
 • W razie zmiany statusu Polski na kraj ryzyka, podróżujący do Hiszpanii będą musieli przedstawić zaświadczenia o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywnym wyniku testu na COVID-19.
 • W Hiszpanii nie jest obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych.
 • W razie zachorowania na koronawirusa w Hiszpanii podróżny jest zobowiązany do zachowania szczególnych środków ostrożności i maksymalnego ograniczenia kontaktów społecznych.
 • Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania
 • https://reopen.europa.eu/pl/map/ESP/7001
 • https://www.spain.info/pl/
 • https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/travel-and-covid/spain/index_pl.htm#shortcut-5
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Jasne Zrozumiale
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!