Koronawirus w Hiszpanii – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Hiszpania to bardzo popularny kierunek turystycznych wojaży o każdej porze roku. Latem przyciąga wysokimi temperaturami nie tylko na rajskim wybrzeżu Costa Brava, z kolei w miesiącach zimowych kusi pięknie oświetlonymi słońcem pirenejskimi stokami. Zanim jednak zaczniesz rezerwować tam urlop, sprawdź, jakie są warunki wjazdu na Półwysep Iberyjski w związku z COVID-19.

Sytuacja epidemiczna w Hiszpanii

Od początku pandemii odnotowano w Hiszpanii blisko 14 milionów przypadków i 120 tys. zgonów (stan na 25.01.2023). W ostatnich miesiącach liczba przypadków jest na niskim poziomie – średnia 7-dniowa to 1 632 zakażeń.

Z drugiej strony, Hiszpania może pochwalić się jednym z najwyższych w Europie stopniem wyszczepienia społeczeństwa. Według danych ze stycznia 2023 roku aż 86,5% Hiszpanów zostało w pełni zaszczepionych, co stanowi jeden z najwyższych wyników na kontynencie. Dla porównania, Polska z niecałymi 60% zajmuje odległe miejsce.

CZY WIESZ, ŻE …

Wysokimi wskaźnikami zaszczepień może pochwalić się także Portugalia (86,5%) oraz Malta (95,5%).

Dodając do tego stale rosnącą liczbę wykonywanych dziennie testów, można przyjąć, że Hiszpania stanowi bezpieczny kierunek wakacyjnych podróży. Pamiętajmy, że gwarancję bezpieczeństwa jest hiszpański system opieki zdrowotnej, bezpłatny w podstawowym zakresie dla polskich obywateli korzystających z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Ubezpieczenie podróżne do Hiszpanii a koronawirus

Nieważne jak zamierzasz spędzić urlop, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się za granicę, gdzie koszty leczenia są często znacznie wyższe niż w Polsce, a karta EKUZ pokrywa je tylko w podstawowym zakresie lub nie pokrywa w ogóle. Chyba lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na polisę niż kilkaset euro lub więcej w razie jej braku, prawda?

Przykład

Maciek wybrał się na wakacje na Costa Brava, gdzie wypożyczył skuter. Podczas przejażdżki stracił równowagę i upadł, w wyniku czego złamał nogę. Trafił do miejscowego szpitala, gdzie otrzymał bezpłatną pomoc z racji tego, że przed wyjazdem wyrobił sobie kartę EKUZ. Złamanie okazało się jednak na tyle poważne, że Maciek potrzebował transportu medycznego do Polski. Czekała go niemiła niespodzianka, gdy dowiedział się, że musi zapłacić za niego z własnej kieszeni ponieważ EKUZ nie obejmuje tego typu usług.

Jak w takim razie zabezpieczyć się przed wydatkami w razie niefortunnych zdarzeń za granicą? Nie jest to nic trudnego – często wystarczy już standardowa polisa dla podróżnych, obejmująca pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW podróżne i OC w życiu prywatnym. Ile trzeba na nią wydać na tygodniowy pobyt dla jednej dorosłej osoby w Hiszpanii?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance.
35 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
44 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
55 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł,
OC sportowe: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance.
59 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł,
OC sportowe: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance.
62 zł
GeneraliKoszty leczenia: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł,
OC sportowe: 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
90 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 1 500 000 zł,
OC sportowe: 1 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 6000 zł,
Assistance,
Ruchomości domowe: 25 000 zł.
96 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (27.01.2023)

Jak widać, koszt ubezpieczenia turystycznego do Hiszpanii raczej nie przekracza 10 zł za dzień ochrony. Oczywiście cena zależy m.in. od liczby ubezpieczonych i warunków umowy – więcej może zapłacić np. turysta wybierający się na narty do Hiszpanii, który powinien uwzględnić dodatkowo koszty ratownictwa albo wykupić rozszerzenie na wypadek uprawiania sportów ekstremalnych. Wciąż jednak jest to bardzo niski koszt w zestawieniu z ewentualnym opłacaniem wydatków z własnej kieszeni.

A jak ma się do tego wszystkiego kwestia koronawirusa? Ubezpieczyciele biorą oczywiście pod uwagę zachorowanie swoich klientów na COVID-19 i zazwyczaj wliczają wydatki na hospitalizację czy wykonanie obowiązkowego testu do sumy ubezpieczenia. Nie zawsze jednak ubezpieczyciel pokrywa wszystkie koszty, bo niektóre firmy nie uwzględniają choćby wydatków związanych z przedłużonym pobytem, jeśli ten jest spowodowany kwarantanną (np. przy kontakcie z chorym), a nie izolacją (obowiązkowa w razie zachorowania na COVID-19).

UbezpieczycielKoszty leczenia na COVID-19Koszty izolacji przy zachorowaniu na COVID-19Koszty kwarantanny
Generalitaktak
Proamataktak
mtu24.pltaktaktak
You Can Drivetaktaktak
AXA Partnerstaktaktak
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (27.01.2023)

Zasady wjazdu do Hiszpanii – zaszczepieni, niezaszczepieni i ozdrowieńcy

Hiszpańskie granice są otwarte dla podróżujących z Polski. W kraju tym nie obowiązują kontrole sanitarne, więc każdy bez względu na status zaszczepienia może wjechać na półwysep Iberyjski. 

Osoby zaszczepione

Osoby zaszczepione pochodzące z Polski nie muszą wykonywać testu przed i po przybyciu do Hiszpanii, nie obejmuje ich także obowiązek kwarantanny. Za osobę zaszczepioną uznaje się każdego, u kogo minęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnej dawki szczepionki zatwierdzonej przez Europejską Agencję Leków. Po upływie tego terminu na zaświadczeniu o szczepieniu wymagana jest informacja o przyjęciu dawki przypominającej. Unijny Certyfikat COVID należy przedstawić w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim lub niemieckim.

W Hiszpanii zniesiono obowiązek przedstawiania zaświadczenia o przejściu szczepienia na COVID-19.

Regulacje są takie same, jak w przypadku osób zaszczepionych. Tak więc nie trzeba:

 • wykonywać testów przed i po przylocie,
 • przechodzić kwarantanny,
 • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Ozdrowieńcy

Podróżujących do Hiszpanii, którzy przeszli COVID-19 mogą wjechać do tego kraju na takich samych zasadach jak osoby zaszczepione. Nie muszą więc:

 • wykonywać testów przed i po przylocie,
 • przechodzić kwarantanny,
 • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Podróż do Hiszpanii samochodem lub samolotem – jakie są zasady?

Zasady przyjazdu samochodem do Hiszpanii nie różnią się obecnie od tych związanych z przylotem samolotem. Każdy podróżny z Polski może wjechać do tego kraju bez konieczności przejścia kontroli sanitarnych.

Obostrzenia w Hiszpanii – o czym trzeba pamiętać?

Na terenie całej Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w wybranych miejscach. Dotyczy to wszystkich osób powyżej 6. roku życia:

 • w placówkach ochrony zdrowia, szpitalach oraz aptekach;
 • w ośrodkach opieki;
 • w samolotach, autobusach, pociągach i innych środkach transportu publicznego.
UWAGA!

Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki w Hiszpanii można otrzymać mandat w wysokości do 100 euro.

Aktualne informacje na temat poszczególnych regionów można znaleźć m.in. na oficjalnym portalu turystycznym Hiszpanii.

Zachorowałem na COVID-19 w Hiszpanii – co teraz?

Choroba niestety nie wybiera najdogodniejszych dla Ciebie pory i miejsca, żeby zaatakować, dlatego równie dobrze może się to zdarzyć podczas wakacyjnego wyjazdu do Hiszpanii. Co wtedy?

 1. Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy wskazujące na możliwość zarażenia koronawirusem, zachowaj ostrożność i staraj się unikać kontaktu z innymi osobami.
 2. Skontaktuj się z infolinią właściwą dla regionu, w którym przebywasz – numery telefonów oraz inne przydatne informacje w języku angielskim znajdziesz tutaj.
 3. W razie ciężkiego przypadku zachorowania zadzwoń natychmiast na numer alarmowy 112.
 4. W nagłych przypadkach Hiszpania gwarantuje pomoc medyczną w szpitalach i ośrodkach zdrowia, gdzie może zostać zlecony test na COVID-19.
 5. W razie uzyskania pozytywnego wyniku testu i nie posiadania objawów są zobowiązane do szczególnej ostrożności i ograniczenia kontaktów społecznych – rekomendowane jest używanie maseczki przez 10 dni.

Co po powrocie z Hiszpanii?

Spędziłeś beztroskie wakacje w Hiszpanii, a teraz czeka Cię podróż powrotna do kraju. Na szczęście już nie musisz się przejmować restrykcjami. Nie trzeba także wypełniać Karty Lokalizacji Podróżnego

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Hiszpanii w związku z koronawirusem

Czy przed podróżą do Hiszpanii muszę wykonać test na koronawirusa?

Nie, jeśli podróżujesz z kraju, który nie znajduje się na hiszpańskiej liście krajów ryzyka. W innym przypadku obowiązek wykonania testu nie dotyczy osób zaszczepionych pełną dawką szczepionki (jeżeli od jej przyjęcia minęło ponad 270 dni, potrzebna jest również dawka przypominająca). Pozostali podróżni muszą wykonać test lub przedstawić zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Czy dzieci mogą wjechać do Hiszpanii bez żadnych zaświadczeń?

To zależy od wieku dziecka. Jeżeli ma ono poniżej 12 lat potrzebny będzie jedynie wypełniony formularz sanitarny, natomiast nie przydadzą się żadne zaświadczenia czy wyniki testów. Jeżeli natomiast nieletni ma między 12 a 18 lat, dotyczą go takie same regulacje jak dorosłych, więc w przypadku braku zaświadczenia o szczepieniu, konieczny będzie negatywny wynik testu lub status ozdrowieńca.

Czy w Hiszpanii obowiązują jakieś obostrzenia dla turystów?

W całym kraju obowiązkowe jest tylko używanie maseczek ochronnych, jednak w poszczególnych regionach mogą być wprowadzane dodatkowe regulacje. Te mogą dotyczyć m.in. limitów gości w restauracjach lub widzów w obiektach sportowych, ale także ograniczeń w przemieszczaniu się, dlatego zawsze przed wyjazdem należy się z nimi zapoznać.

Czy po powrocie z Hiszpanii do Polski obowiązuje kwarantanna?

Nie, o ile jesteś zaszczepiony, posiadasz status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na COVID-19, który został wykonany do 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy. W pozostałych przypadkach zostaniesz skierowany na obowiązkową 7-dniową kwarantannę. Możesz się z niej zwolnić, wykonując w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy test na COVID-19 i uzyskując jego negatywny wynik.

PODSUMOWANIE
 • Podróże do Hiszpanii są możliwe dla turystów z Polski. W tym momencie nie potrzebują oni zaświadczeń o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub wykonaniu testu.
 • W razie zmiany statusu Polski na kraj ryzyka, podróżujący do Hiszpanii będą musieli przedstawić zaświadczenia o szczepieniu, statusie ozdrowieńca lub negatywnym wyniku testu na COVID-19.
 • Niezależnie od kraju pochodzenia, wszystkie osoby podróżujące do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą wypełnić formularz sanitarny.
 • W Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych.
 • W razie zachorowania na koronawirusa w Hiszpanii na podróżnego zostanie nałożona 7-dniowa kwarantanna.
 • Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania
 • https://reopen.europa.eu/pl/map/ESP/7001
 • https://www.spain.info/pl/
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Jasne Zrozumiale