Koronawirus w Niemczech – warunki wjazdu, obostrzenia i inne informacje

Po latach walki z koronawirusem Niemcy jakiś czas temu znieśli obostrzenia. Czy aktualnie trzeba spełnić jakieś warunki, żeby przekroczyć polsko-niemiecką granicę i jakich zasad trzeba przestrzegać w trakcie pobytu? Sprawdź, czy możesz już zacząć planować wyjazd do Niemiec!

Niemcy a koronawirus – jaka jest sytuacja w tym kraju?

Średnia odnotowanych przypadków zachorowań na koronawirusa w ostatnich siedmiu dniach: 9 055. Średnia liczba zgonów w tym samym okresie: 126 (dane z 25.01.2023). Statystki z Niemiec wskazują, że jeszcze w 100% nie uporaliśmy się z pandemią!

A jednak, po dwóch latach od wybuchu pandemii, w trakcie których u naszych zachodnich sąsiadów przestrzegano surowych restrykcji, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, władze zniosły ograniczenia (więcej na ten temat dalej w artykule). Mimo tego trzeba jednak pamiętać, że pandemia wcale się nie skończyła i przestrzeganie reguł bezpieczeństwa jest nadal absolutnie konieczne.

CZY WIESZ, ŻE …

Według danych ze stycznia 2023 roku ponad 76% niemieckiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Obecnie nic jednak nie stoi na przeszkodzie np. weekendowemu wypadowi do Berlina albo zaplanowaniu urlopu w Niemczech, pojechać na narty w niemieckie Alpy lub zwiedzić Bawarię.

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec a COVID-19

Przed wyjazdem do Niemiec powinieneś wyrobić sobie kartę EKUZ, o której piszemy dalej w artykule, ale żeby zagwarantować sobie ochronę w szerszym zakresie, zalecany jest zakup ubezpieczenia podróżnego dostosowanego do Twoich potrzeb. Przykładowo, jeżeli wybierasz się na wycieczkę nastawioną na zwiedzanie, nie będzie Ci potrzebna ochrona przewidziana dla wyjeżdżających na narty do Niemiec.

W dzisiejszych czasach, gdy dodatkowym ryzykiem dla każdego turysty jest pandemia koronawirusa, szczególnie istotne staje się również sprawdzenie polisy pod kątem wsparcia przy zachorowaniu na COVID-19. Na szczęście ubezpieczyciele traktują taki stan jak każdą inną dolegliwość, oferując pomoc w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Bardzo ważne jednak, żeby pamiętać o wyborze odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia.

Dlaczego to takie ważne? Zbyt niska suma obniży wprawdzie koszt polisy, ale może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków związanych np. z hospitalizacją lub przedłużonym pobytem na kwarantannie. Resztę będziesz więc musiał zapłacić z własnej kieszeni, co w Niemczech może oznaczać wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie warto tak ryzykować, tym bardziej, że ceny ubezpieczenia turystycznego nie są duże – dzień ochrony dla dorosłego turysty (29 lat) podczas tygodniowego pobytu w Niemczech przeznaczonego na wypoczynek i zwiedzanie może kosztować nawet poniżej 4 zł!

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaOchrona w razie COVID-19Cena polisy
mtu24.plKoszty leczenia: 80 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
Assistance.
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna.
24 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
Assistance.
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna.
35 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie,
izolacja.
45 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł,
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego: 1000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie,
izolacja.
55 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego: 1500 zł,
Assistance.
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna.
59 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (25.01.2023)

A ile za ubezpieczenie zapłaciłaby para podróżnych (29 i 32 lata) lub 4-osobowa rodzina z dwójką dzieci (rodzice w wieku 45 lat, dzieci 7 i 11 lat)? Warunki ochrony w każdej firmie pozostały bez zmian, You Can Drive nie oferuje ochrony dla osób powyżej 30. roku życia.

FirmaCena polisy do Niemiec dla pary turystówCena polisy do Niemiec dla 4-osobowej rodziny
mtu24.pl48 zł96 zł
Proama89 zł171 zł
Generali111 zł207 zł
AXA Partners119 zł203 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (25.01.2023)

Wjazd do Niemiec – zasady dla zaszczepionych

Za osobę zaszczepioną jest w Niemczech uznawany każdy, kto co przyjął 3 dawki szczepienia (zasady od 01.10.2022 roku). Wyjątek wprowadzono dla osób, które są ozdrowieńcami, jeśli:

 • przed pierwszą dawką były zainfekowane i wykazał to test na przeciwciała,
 • przed drugą dawką miały infekcję COVID-19 i wykazał to test PCR,
 • po drugiej doszło do infekcji COVID-19 i wykazał to test PCR (upłynęło od niego 28 dni).

Potwierdzeniem szczepienia jest Unijny Certyfikat COVID w wersji papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR, który można pobrać m.in. z Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP albo aplikacji mObywtal, a także otrzymać w punktach szczepień lub przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Inne potwierdzenia szczepienia nie są akceptowane.

UWAGA!

Status osób nie w pełni zaszczepionych jest w Niemczech taki sam, jak osób niezaszczepionych.

Będąc osobą zaszczepioną, przy wjeździe do Niemiec:

 • nie musisz wykonywać testu na COVID-19 przed i po przyjeździe,
 • nie musisz odbywać obowiązkowej kwarantanny,
 • nie musisz wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Wjazd do Niemiec – zasady dla niezaszczepionych

W przypadku osób niezaszczepionych wjazd na terytorium Niemiec jest dokładnie taki sam jak dla osób zaszczepionych. Status zaszczepienia nie ma obecnie znaczenia przy dostępie do restauracji czy imprez.

 1. Przed przyjazdem do Niemiec nie trzeba wykonywać testów.
 2. Wykonywać testów po przyjeździe.
 3. Nie ma już obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Niemiec.
 4. Od podróżnych z Polski nie wymaga się wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Warto też wiedzieć, że jeśli jesteś osobą niezaszczepioną i podróżujesz do Niemiec samochodem lub innym środkiem transportu w tranzycie, nie musisz poddawać się obowiązkowi kwarantanny.

Wjazd do Niemiec – zasady dla ozdrowieńców

W przypadku osób, które przeszły COVID-19 również nie ma żadnych ograniczeń wjazdowych i obowiązków. Znaczenie może mieć status zaszczepienia (patrz powyżej w sekcji dotyczącej osób zaszczepionych).

Ozdrowieńcy wjeżdżający na terytorium Niemiec:

 • nie muszą wykonywać testu na COVID-19 przed i po przyjeździe,
 • nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny,
 • nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Obostrzenia w Niemczech – czy jeszcze obowiązują?

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, w Niemczech zniesiono jakiekolwiek ograniczenia. Można swobodnie korzystać z restauracji, wyciągów narciarskich, a także brać udział w imprezach.

Zachorowanie na COVID-19 w Niemczech

Jeżeli podczas pobytu w Niemczech zaobserwujesz u siebie objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura, kaszel, problemy z oddychaniem), powinieneś skontaktować się z lekarzem. W nagłych przypadkach możesz skorzystać z numeru alarmowego 112, w przeciwnym razie pomoc otrzymasz w najbliższej placówce publicznej służby zdrowia.

CZY WIESZ, ŻE …

Aby otrzymać informacje na temat postępowania w przypadku zakażenia COVID-19 w Niemczech, możesz skontaktować się z infolinią Federalnego Ministerstwa Zdrowia nt. koronawirusa pod numerem telefonu +49 30 346 465 100.

Pamiętaj, aby przed podróżą do Niemiec wyrobić w oddziale Narodowego Fundusz Zdrowia bezpłatny EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona jej posiadacza do skorzystania z darmowej opieki publicznej służby zdrowia danego kraju w takim samym zakresie, w jakim jest ona dostępna dla obywateli tego kraju. W przypadku Niemiec oznacza to, że trzeba będzie zapłacić m.in. za:

 • pobyt w szpitalu (10 euro za dzień),
 • świadczenia ponadstandardowe w szpitalu (w pełnym zakresie),
 • leki (10% kosztów leków na receptę, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro).

Jeżeli nie przedstawisz lekarzowi karty EKUZ, poniesiesz pełne koszty leczenia, jak pacjent leczony prywatnie. Pełna odpłatność dotyczy też m.in. transportu medycznego do Polski. Aby uniknąć opłat, pamiętaj o kupnie ubezpieczenia turystycznego.

Powrót z Niemiec do Polski – czy są jakieś obostrzenia?

Osoby przekraczające polsko-niemiecką granicę nie muszą spełniać jakichkolwiek dodatkowych formalności. Od dłuższego czasu nie trzeba wypełniać żadnych formularzy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Niemiec w związku z koronawirusem

Czy przed wjazdem do Niemiec trzeba wykonać test na koronawirusa?

Nie, testowanie zostało zniesione. Każdy podróżny z Polski może wjechać do Niemiec bez względu na status zaszczepienia.

Czy dzieci muszą przechodzić kwarantannę w Niemczech?

Ani dzieci, ani dorośli nie muszą przechodzić kwarantanny po przyjeździe do Niemiec.

Co to są zasady 2G i 3G?

Są to zasady, które odnosiły się do panujących w Niemczech obostrzeń covidowych, informujące o tym, jakie były zasady korzystania z danych usług/placówek. Zasada 2G oznacza, że wstęp do danych miejsc mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, z kolei zasada 3G dodaje do nich jeszcze osoby posiadające negatywny wynik testu (antygenowego z ostatnich 24 godzin, PCR z 48 godzin).

PODSUMOWANIE
 • Podróżni z Polski bez jakichkolwiek ograniczeń mogą wjechać do Niemiec.
 • Osoby niezaszczepione również nie mają dodatkowych obowiązków przy wjeździe do Niemiec.
 • Kwarantanna w Niemczech nie jest obowiązkowa.
 • W Niemczech obostrzenia zostały zniesione.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

8 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Na stronie MSZ podana jest informacje, że od 03.03.22 przy wjeździe z Polski nie obowiązuje kwarantanna
To prawda, zasady zdążyły się już zmienić. Zaktualizowaliśmy informacje na stronie. Dziękujemy za czujność!
avatar autora komentarza
Witam mam pytanie czy w dniu 29.04.2022 można wjechać do Niemiec bez testu autokarem?
Tak, jeżeli jest się osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem. W przypadku osób niezaszczepionych wymagany jest negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym początkiem podróży.
avatar autora komentarza
Nie mogę znaleźć informacji czy jeśli chcę wjechać do Niemiec samochodem z Polski, a stamtąd od razu lecieć samolotem do innego kraju, który nie wymaga testów, to czy na lotnisku w Niemczech muszę pokazać test jako osoba niezaszczepiona?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie polskiego MSZ (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy), w razie tranzytu przez Niemcy istnieje obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec albo nie wcześniej niż 48 godz. przed planowanym początkiem podróży, o ile wjazd do Niemiec następuje z użyciem środka transportu zapewnionego przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). Wynika więc z tego, że podróżując samochodem do Niemiec, musi Pani wykonać test do 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
avatar autora komentarza
czy potrzebuję negatywny test przy wjezdzie do niemiec, jezeli jestem zaszczepiona ale certyfikat stracił ważnosc w polsce? czy jest to nadal wazne w innych krajach? skoro szczepionie było .bo jest to słabo wyjasnione
W Niemczech certyfikat szczepienia dwoma dawkami jest ważny przez 270 dni, a po przyjęciu dawki przypominającej jego ważność wydłuża się bezterminowo. Aktualne informacje na temat ograniczeń wjazdowych do Niemiec znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy.