Koronawirus w Portugalii – czy można podróżować do tego kraju?

Czy wiesz, że Portugalia może się pochwalić jednym z najwyższych odsetków zaszczepionych obywateli w całej Unii Europejskiej? Również dzięki temu podróż do tego pięknego kraju jest bezpieczna i dość prosta. W tym artykule wyjaśniamy, o co trzeba zadbać przed wyjazdem do kontynentalnej części Portugalii, a także przed lotem na należące do niej wyspy.

portugalia-covid

Jak Portugalia radzi sobie z koronawirusem?

Według danych ze stycznia 2023 roku, 86,5% obywateli Portugalii jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. To jeden z najlepszych wyników w całej Unii Europejskiej. Portugalczyków wyprzedza pod tym względem wielokrotnie mniejsza i znacznie mniej ludna Malta (95,5%), a identyczny wynik notuje się u sąsiadów z Hiszpanii (86,5%). Co więcej, bardzo wysoki stopień wyszczepienia społeczeństwa znajduje w ich przypadku odbicie w innych statystykach dotyczących koronawirusa.

CZY WIESZ, ŻE …

Polska należy do krajów z najmniejszym odsetkiem zaszczepionych osób w UE. W pełni zaszczepionych jest około 60% Polaków.

Od początku pandemii w Portugalii odnotowano ponad 5,64 mln przypadków oraz 28 079 zgonów (stan na 19.02.2024). Początek 2023 roku przyniósł niewielki wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji. Ostatnie fala zachorowań miała miejsce w maju i czerwcu 2022 roku. Od tego czasu liczba przypadków spada i jest obecnie bardzo niska.

Trzeba zatem przyznać, że obywatele Portugalii podeszli jak najbardziej poważnie do sprawy, dzięki czemu życie w ich kraju szybko wróciło do normy. To dobra informacja również dla podróżujących, a tych nie brakuje – jak atrakcyjna turystycznie jest Portugalia, możecie przeczytać w artykule: “Portugalia – przewodnik dla turystów”. Tutaj natomiast zajmiemy się wszystkim, o czym trzeba pamiętać przed podróżą na Półwysep Iberyjski, co ma związek z epidemią COVID-19.

Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii a koronawirus

Podstawową ochronę w razie problemów zdrowotnych podczas pobytu w Portugalii może zapewnić karta EKUZ (więcej o niej w dalszej części artykułu), jednak oprócz niej zalecane jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. W ramach standardowej polisy w wielu firmach otrzymasz:

Ile kosztuje taka ochrona i jaki jest jej zakres w odniesieniu do COVID-19? Sprawdźmy na przykładzie jednego dorosłego turysty, który wybiera się do Portugalii na tydzień i nie potrzebuje żadnych dodatkowych rozszerzeń polisy.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaOchrona w razie COVID-19Cena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 828 zł,
NNW: 15 000 zł
Zachorowanie,
test
25,52 zł
You Can Drive100 000 zł,
OC: 50 000 zł
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
29,40 zł
ProamaKL: 100 000 złZachorowanie,
izolacja,
test
31 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
31,70 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
Zachorowanie,
izolacja,
test
47 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.02.2024).

Pamiętaj, że większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia zachorowanie na koronawirusa w sumie kosztów leczenia. Im jest ona większa, tym lepiej dla Ciebie – w przypadku podróży do Portugalii 100 000 zł wydaje się absolutnym minimum.

Ekspert Mubi radzi:

Przed wyborem ubezpieczyciela zapoznaj się dokładnie z OWU. Sprawdź, jakie dokładnie koszty pokrywa dana firma i czy np. zapłaci ona za Twój pobyt na kwarantannie (zakwaterowanie, wyżywienie, powrót do kraju). Zwróć uwagę, że niektóre firmy, m.in. Generali i Proama, oferują ochronę wyłącznie w przypadku zachorowania i izolacji z powodu zachorowania na COVID-19. W przypadku skierowania na obowiązkową kwarantannę, choćby z powodu kontaktu z zarażoną osobą, ale bez pozytywnego wyniku testu, będziesz musiał ponieść wydatki z własnej kieszeni.

Zobaczmy jeszcze, ile kosztowałoby tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Portugalii dla pary turystów i rodziny z dwójką dzieci. Warunki ochrony pozostają bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy do Portugalii dla pary turystówCena polisy do Portugalii dla 4-osobowej rodziny
mtu24.pl44 zł88 zł
SIGNAL IDUNA51,04 zł91,88 zł
You Can Drive58 zł116 zł
UNIQA58,80 zł105,84 zł
Proama62 zł117 zł
AXA Partners63,40 zł105,63 zł
Generali95 zł182 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.02.2024).

Portugalia a koronawirus – jakie są obostrzenia dla podróżujących?

Najważniejsza informacja jest taka, że przyjezdni z Polski i innych krajów Unii Europejskiej mogą swobodnie podróżować do Portugalii – nie dotyczy ich obowiązek kwarantanny ani przedstawiania ważnego powodu podróży. Portugalia ma wiele terytoriów zamorskich, więc także je sprawdzimy. Na początek omówimy jej kontynentalną część.

Podróżujący do Portugalii z Polski samolotem nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów związanych ze statusem zaszczepienia. Przed wylotem, a także po przylocie nie trzeba także wykonywać testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Nie trzeba także wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Madera – warunki wjazdu dla podróżnych

Portugalia to nie tylko część kontynentalna, ale też przyciągające wielu turystów wyspy na Atlantyku. W przypadku Regionu Autonomicznego Madery nie ma obecnie żadnych ograniczeń dla podróżujących.

Azory – warunki wjazdu dla podróżnych

Podróżujący do Regionu Autonomicznego Azorów nie są ograniczeni żadnymi restrykcjami związanymi z COVID-19.

UWAGA!

Warunki wjazdu na teren Portugalii i Regionów Autonomicznych mogą się dynamicznie zmieniać. Aktualne informacje można sprawdzić na stronie Ambasady RP w Lizbonie.

Obostrzenia epidemiczne w Portugalii

W Portugalii zniesiono większość obostrzeń. Nie ma już także obowiązku noszenia maseczek w instytucjach publicznych.

CZY WIESZ, ŻE …

Obostrzenia dotyczące wysp Archipelagu Azorskiego można sprawdzić na stronie: https://www.visitazores.com/en/restrictions.

Co w razie zachorowania na koronawirusa w Portugalii?

O prawdziwym pechu może mówić turysta, który zachoruje na koronawirusa podczas urlopu. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19 lub po bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną, portugalskie służby mogą skierować Cię na obowiązkową kwarantannę, której koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, chyba że wcześniej wykupisz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

A co jeśli zauważysz u siebie objawy koronawirusa podczas pobytu w Portugalii? Pamiętaj, że jeśli przed wyjazdem wyrobisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), otrzymasz pomoc publicznej służby zdrowia w takim samym zakresie, jak obywatele Portugalii. W razie nagłej potrzeby możesz zadzwonić pod numer alarmowy 112. W mniej pilnych przypadkach otrzymasz informacje pod numerem:

 • (+351) 808 24 24 24 – Portugalia kontynentalna,
 • (+351) 800 24 24 20 – Madera,
 • (+351) 808 24 60 24 – Azory.

Powrót z Portugalii do Polski

Turyści powracający do Polski nie muszą przechodzić testów, odbywać kwarantanny czy wypełniać Karty Lokalizacji Podróżnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Portugalii w związku z koronawirusem

Czy podróż do Portugalii jest bezpieczna?
Czy muszę zrobić test na koronawirusa przed podróżą do Portugalii?
Czy można lecieć na urlop na Maderę lub Azory?
Czy ubezpieczenie podróżne obejmuje zachorowanie na COVID-19?
PODSUMOWANIE
 • Aż 95% obywateli Portugalii przyjęło komplet szczepionek na koronawirusa.
 • Turyści z Polski mogą swobodnie podróżować do Portugalii.
 • Zasady dotyczące przyjmowania podróżnych mogą się różnić na terenie Portugalii kontynentalnej i należących do niej wysp.
 • Większość obostrzeń epidemicznych w Portugalii została już zdjęta.
 • Przed podróżą do Portugalii warto zadbać o wyrobienie karty EKUZ, a także zakup ubezpieczenia turystycznego.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/portugalia
 • https://reopen.europa.eu/pl/map/PRT/7001
 • https://ambasada-portugalii.pl/pl/covid-19-2/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!