Koronawirus w Szwecji – bieżąca sytuacja, zasady wjazdu i obostrzenia

Podczas gdy większośc europejskich krajów zamykała swoją gospodarkę i wprowadzała głębokie lockdowny od początku pandemii, Szwecja próbowała wytworzyć odporność zbiorową, która miałaby zapobiec istotnemu wzrostowi zakażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19. Z czasem podejście do zagrożenia epidemicznego i strategia walki z wirusem, którą początkowo zaproponował główny epidemiolog Szwecji, uległa zmianie. Zaczęto podchodzić do tematu ostrożniej. Jak dziś funkcjonują Szwedzi? I na jakie utrudnienia powinni przygotować się turyści podróżujący do tego skandynawskiego kraju?

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Szwecji?

Czy Szwedzi dobrze wyszli na swoim dosyć lekkim podejściu do zagrożenia, jakie niesie zakażenie koronawirusem? Trudno mówić tu o tym, że tak w obliczu ponad 2 500 000 zakażeń, do których doszło od początku pandemii oraz biorąc pod uwagę 18 897 zgonów odnotowanych w tym samym czasie. Chociaż liczby te są sporo niższe od liczby zachorowań i zgonów, do których doszło w Polsce, to trzeba wziąć pod uwagę, że Szwecja jest niemal 4-krotnie mniejszym krajem pod względem zaludnienia niż Polska. Bardziej miarodajne będzie zestawienie liczby zachorowań w przeliczeniu na milion mieszkańców. Wówczas widać, że sytuacja jest odwrotna. Od początku pandemii Szwecja odnotowała 242 406 zachorowań na 1 000 000 obywateli, natomiast w Polsce zachorowało 156 427 osób na 1 000 000 mieszkańców.

Liczba mieszkańcówLiczba zachorowańLiczba zgonówLiczba zachorowań na 1 000 000 osób
Szwecja10 327 789*2 504 89418 897242 406
Polska38 179 800**6 003 531116 207156 427
*Stan na 2020 rok.
**Stan na 31.03.2021 roku.
Dane aktualne na dzień 17.05.2022.
CIEKAWOSTKA

W Szwecji w marcu i kwietniu zdarzały się dni, w których nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 – gdzie je dostać?

Leczenie za granicą bywa kosztowne. Szwecja w dodatku nie należy do krajów z najniższymi cenami. Jeśli podczas pobytu zachorujesz na COVID-19, możesz potrzebować pomocy lekarskiej lub nawet hospitalizacji. Aby uchronić się przed niespodziewanymi i wysokimi kosztami takiego leczenia, przed wyjazdem zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje ochroną także sytuacje, w których zarazisz się koronawirusem.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują odpowiednią ochronę już w podstawowym zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia. Inni rozszerzyli swoje oferty polis turystycznych o specjalne usługi związane z leczeniem COVID-19. Przykładowo, Towarzystwo Ubezpieczeń Europa oferuje ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego w przypadku zachorowania na COVID-19 oraz zapewnia do 700 000 zł na pokrycie kosztów tego leczenia. W wyższych pakietach ubezpieczyciel ten zapewnia także pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do Polski w razie przymusowej kwarantanny/izolacji (do 9000 zł).

Ekspert Mubi radzi:

Gdy będziesz szukać ubezpieczenia na wyjazd do Szwecji właśnie pod kątem ochrony związanej z COVID-19, pamiętaj, że większość firm ubezpieczeniowych nie wyszczególnia jej w zapisach OWU. Jest tak dlatego, że wydatki powstałe z powodu zarażenia się koronawirusem, czyli opieka medyczna i/lub przymusowa kwarantanna, zaliczają się do kosztów leczenia. Jeżeli więc nie znajdziesz w OWU wyraźnych zapisów na temat COVID-19, możesz spokojnie założyć, że zachorowanie jest traktowane przez ubezpieczyciela tak samo, jak w przypadku każdej innej choroby.

A co dokładnie obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia? Polisa pokrywa m.in. koszty:

 • związane z COVID-19 – również wykonania testu, przedłużonego pobytu oraz późniejszego powrotu do kraju z powodu przymusowej kwarantanny/izolacji;
 • akcji ratowniczej – bardzo ważne zwłaszcza w ubezpieczeniu narciarskim;
 • hospitalizacji – w zależności od kraju pobytu w Europie może je w części lub całości pokrywać karta EKUZ;
 • leczenia ambulatoryjnego;
 • leczenia stomatologicznego – najczęściej wyznacza się dla niego osobny mniejszy limit;
 • transportu medycznego do Polski;
 • transportu zwłok;
 • leczenia w razie pogorszenia się objawów choroby przewlekłej – w części towarzystw ubezpieczeniowych potrzebne jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia.

Wiedząc, że ubezpieczenie kosztów leczenia uwzględnia też COVID-19, sprawdźmy, ile za polisę na tygodniowy wyjazd do Szwecji w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia zapłaci jeden dorosły turysta.

Firma ubezpieczeniowaSuma ubezpieczenia kosztów leczenia (COVID-19)Cena pakietu ubezpieczeń
Proama100 000 zł26 zł
AXA Partners200 000 zł30 zł
Proama200 000 zł39 zł
Generali300 000 zł51 zł
Proama300 000 zł57 zł
Generali500 000 zł62 zł
AXA Partners600 000 zł59 zł
Generali800 000 zł84 zł
AXA Partners40 000 000 zł96 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.07.2022)

Oczywiście pakiet ubezpieczeń to nie tylko koszty leczenia. W ramach standardowej polisy ubezpieczony otrzyma najczęściej również:

Ponadto ochronę można w zależności od potrzeb rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów, ochronę w razie uprawiania sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, klauzulę alkoholową, ubezpieczenie podróży samolotem czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Ostateczna cena polisy zależy oczywiście również od czasu wyjazdu i liczby osób objętych ubezpieczeniem. Ile będzie kosztować i jakie będą warunki standardowej ochrony ubezpieczeniowej dla samotnego turysty, pary podróżnych i 4-osobowej rodziny na 10-dniową wycieczkę po Szwecji?

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
ProamaUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
82 zł165 zł324 zł
AXA PartnersUbezpieczenie KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Sprzęt sportowy: 1500 zł,
Assistance.
85 zł169 zł316 zł
GeneraliUbezpieczenie KL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe – 5000 zł.
90 zł181 zł354 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (01.07.2022)

Wjazd do Szwecji – na jakich zasadach?

Obecnie do Szwecji można dostać się bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów i przechodzenia dodatkowych procedur. Nie jest wymagane:

 • okazywanie paszportu covidowego,
 • wykonywanie testu przed przyjazdem ani po przyjeździe,
 • poddawanie się kwarantannie po przyjeździe,
 • wypełnianie formularza lokalizacyjnego.

Problemem nie powinno być także przekroczenie szwedzkiej granicy podczas wjazdu z terytorium innych państw.

Osoby, które chcą wjechać do tego skandynawskiego kraju, powinny mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Wiza nie jest potrzebna. Mimo zniesienia wjazdowych obostrzeń covidowych, na granicy nadal prowadzone są kontrole. Trzeba się ich spodziewać przynajmniej do 11 listopada 2022 roku.

UWAGA!

Jeśli sytuacja pandemiczna ulegnie zmianie, mogą zmienić się także zasady dotyczące wjazdu do Szwecji. Przed wyjazdem należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Obostrzenia covidowe – czy obowiązują w Szwecji?

Chociaż Szwecja nie jest często wybieranym miejscem podróży, ma wiele do zaoferowania. Tych, którzy mają w planach spędzić tam wakacje lub chociażby weekend, z pewnością ucieszy fakt, że kraj ten zniósł nie tylko wjazdowe ograniczenia, które z powodu pandemii obowiązywały w ostatnich miesiącach, ale także wszelkie obostrzenia regulujące pobyt i korzystanie z uroków tego północnego kraju.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych 31 marca 2022 roku, na terytorium Szwecji zniesiono wszystkie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Już 9 lutego odstąpiono od zmniejszania limitów miejsc dostępnych podczas wydarzeń sportowych i innych imprez masowych. Przestały obowiązywać również ograniczenia w liczbie klientów restauracji. Odstąpiono też od nakazu noszenia maseczek w zatłoczonych miejscach oraz w transporcie publicznym. Nie ma potrzeby okazywania paszportów covidowych.

Jak zachować się, gdy podczas pobytu w Szwecji mamy objawy zakażenia koronawirusem?

Na stronie szwedzkiej służby zdrowia można znaleźć konkretne informacje dotyczące tego, jak należy postępować w przypadku zachorowania i dochodzenia do zdrowia. Nie każdy bowiem wymaga hospitalizacji i wykonywania testu. Jeśli wracasz do zdrowia w miejscu pobytu, możesz wspomóc rekonwalescencję i poprawić swoje samopoczucie m.in.:

 • pijąc dużo wody,
 • w razie potrzeby zażywając przeciwgorączkowe leki z paracetamolem dostępne bez recepty,
 • przebywając w chłodnym pomieszczeniu,
 • śpiąc z głowa ułożoną wyżej, np. na kilku poduszkach,
 • wykonując niewielkie ruchy i ćwiczenia w ciągu dnia,
 • unikając palenia papierosów.

Jeśli podczas pobytu w Szwecji zaniepokoją Cię objawy związane z układem oddechowym (kaszel, duszności, gorączka), powinieneś skontaktować się z miejscową służbą zdrowia (numer telefonu: 1177 lub +46 771-11 77 00 dla numerów zagranicznych).

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 – gdzie je dostać?

Leczenie za granicą bywa kosztowne. Szwecja w dodatku nie należy do krajów z najniższymi cenami. Jeśli podczas pobytu zachorujesz na COVID-19, możesz potrzebować pomocy lekarskiej lub nawet hospitalizacji. Aby uchronić się przed niespodziewanymi i wysokimi kosztami takiego leczenia, przed wyjazdem zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje ochroną także sytuacje, w których zarazisz się koronawirusem.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują odpowiednią ochronę już w podstawowym zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia. Inni rozszerzyli swoje oferty polis turystycznych o specjalne usługi związane z leczeniem COVID-19. Przykładowo TU Europa oferuje ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego w przypadku zachorowania na COVID-19 zapewnia do 700 000 zł na pokrycie kosztów tego leczenia.

Ile kosztuje polisa na tygodniowy wyjazd do Szwecji dla jednej osoby, która w ramach ubezpieczenia turystycznego chce otrzymać:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu i ratownictwa,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie assistance,
 • ubezpieczenie dla przewlekle chorych,
 • ubezpieczenie dla amatorsko uprawiających sport,
 • ochronę w zakresie COVID-19?
Suma ubezpieczenia ochrony w zakresie COVID-19Cena pakietu ubezpieczeniowego
100 000 zł35 zł
300 000 zł49 zł
700 000 zł77 zł

Uwaga! Droższe pakiety mają nie tylko wyższą sumę ubezpieczenia na wypadek zachorowania na COVID-19 i wyższe sumy innych rodzajów ubezpieczeń. W niektórych pakietach polisy turystycznej w TU Europa znajdują się m.in.:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ubezpieczenie podróży samolotem,
 • klauzula alkoholowa.

Również Signal Iduna posiada w swojej ofercie ubezpieczeń turystycznych możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie na wypadek trafienia na kwarantannę. W tym towarzystwie tygodniowy pobyt w Szwecji z taką ochroną będzie kosztował od 72,12 zł do 92,73 zł.

Przeczytaj też: Szwecja – przewodnik dla turystów

Przeczytaj też: Szwecja – przewodnik dla kierowców

PODSUMOWANIE
 • W Szwecji od początku pandemii zachorowało na COVID-19 ponad 2 500 000 osób, a 18 897 mieszkańców zmarło w wyniku tej choroby.
 • Obecnie Szwecja zniosła resrtykcje wjazdowe na swoich granicach. Nie trzeba już okazywać paszportu covidowego, poddawać się testom, kwarantannie ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.
 • Na granicach szwedzkich jednak prowadzone są kontrole. Potrwają do 11 listopada 2022 roku.
 • W Szwecji nie obowiązują także ograniczenia wewnątrz kraju. Nie ma limitów osób w restauracjach, na stadionach, podczas imprez masowych. Nie trzeba nosić maseczki.
 • Na stronie szwedzkiej służby zdrowia można znaleźć porady dla osób, które podczas pobytu zachorowały na COVID-19. Treść jest też dostępna w języku polskim.
 • Niektórzy ubezpieczyciele oferują ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 już w podstawowym zakresie polisy turystycznej. Inni oferują dodatek z dodatkową sumą ubezpieczenia. Tak jest na przykład w TU Europa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sytuację epidemiczną w Szwecji

Jakie restrykcje obowiązują obecnie przy wjeździe do Szwecji?

Szwecja zniosła wszystkie obostrzenia związane z wjazdem do kraju. Na granicy są jeszcze prowadzone kontrole, jednak nie ma już obowiązku okazywania paszportów covidowych, wykonywania testów przed przyjazdem ani po przyjeździe, poddawania się kwarantannie po przekroczeniu granicy czy wypełniania formularzy lokalizacyjnych. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę pandemii, sytuacja może ulec zmianie i pociągnąć za sobą zmiany w zasadach dotyczących przekraczania granic – także szwedzkich. Warto zatem sprawdzić przed wyjazdem aktualne komunikaty na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czy w Szwecji trzeba nosić maseczkę?

Nie. Szwecja zniosła ograniczenia w funkcjonowaniu na terenie kraju. Maseczki nie są już konieczne. Również w komunikacji publicznej i w zatłoczonych miejscach.

Czy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 podczas urlopu w Szwecji?

Tak. Ubezpieczyciele odpowiedzieli na potrzebę turystów w zakresie dodatkowej ochrony na wypadek zachorowania na COVID-19. Niektóre firmy oferują wsparcie już w ramach podstawowego zakresu ochrony ubezpieczenia kosztów leczenia. Inni wymagają dokupienia rozszerzenia polisy turystycznej.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!