Koronawirus w Tajlandii – bieżąca sytuacja, zasady wjazdu i obostrzenia

Tajlandia jest krajem, który kusi turystów kulturą, walorami przyrodniczymi i egzotycznym klimatem. W czasie pandemii odwiedzanie tego kraju było i nadal jest jednak utrudnione. Początkowo Tajlandia dosyć dobrze radziła sobie z pandemią, bo do kwietnia 2021 roku odnotowywano tam niewiele przypadków zakażeń. Wzrost miał miejsce rok temu. Mimo to kilka miesięcy później zdecydowano o otwarciu granic dla turystów zaszczepionych. Obecnie do Tajlandii mogą wjeżdżać zarówno osoby, które przyjęły szczepionkę, niezaszczepieni, jak i ozdrowieńcy, jednak pod pewnymi warunkami.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Tajlandii?

O ile w Europie, w tym również w Polsce, liczba przypadków zakażenia koronawirusem mocno spadła w porównaniu do stanu jeszcze sprzed kilku tygodni czy miesięcy, to w Tajlandii sytuacja epidemiczna nadal jest dosyć dynamiczna. Dzienna liczba zachorowań jest liczona nawet w kilku tysiącach przypadków. 17 maja 2022 roku odnotowano w tym azjatyckim kraju 5633 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To jednak nie jest jeszcze najwyższa liczba, bo pod koniec kwietnia zdarzały się takie dni, w których przyrost chorych na COVID-19 wynosił niemal 27 000, a na przełomie marca i kwietnia odnotowywano nawet ponad 50 000 zachorowań.

Od początku pandemii w Tajlandii zarejestrowano 4 388 610 przypadków zakażenia koronawirusem. W wyniku choroby zmarło w tym czasie 29 595 osób. To sporo mniej w porównaniu do liczby zachorowań i zgonów odnotowanych w Polsce, mimo że Tajlandię zamieszkuje o około 20 000 000 osób więcej niż nasz kraj. Tajlandia jednak długo broniła się przed drastycznym wzrostem liczby zachorowań, chociaż to właśnie w tym kraju zarejestrowano jeden z pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem. Właściwie dopiero w kwietniu 2021 roku liczba przypadków zaczęła tam rosnąć, więc suma przypadków, które do tej pory odnotowano w Tajlandii, jest sumą zachorowań w większości z ostatniego roku.

Liczba mieszkańcówLiczba zachorowańLiczba zgonówLiczba zachorowań na 1 000 000 osób
Tajlandia69 480 520*4 388 61029 59566 005
Polska38 179 800**6 004 427116 230156 451
*Stan na 2021 rok.
**Stan na 31.03.2021 roku.
Dane aktualne na dzień 19.05.2022.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii w czasie pandemii?

Planując podróże w czasie pandemii, szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo i zadbać o opiekę medyczną i wszelką pomoc, której możemy potrzebować w czasie urlopu. W Tajlandii z pewnością nie zadziała EKUZ, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup polisy turystycznej.

Ubezpieczyciele oferują w jej ramach także ochronę na wypadek konieczności podjęcia leczenia COVID-19, która mieści się w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i nie wymaga ponoszenia dodatkowych opłat. W Tajlandii taka ochrona z pewnością będzie niezbędna, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami niezaszczepionymi i nie chcemy wykonywać testu przed wylotem. Jak ją wybrać?

Szukając odpowiedniej polisy, w pierwszej kolejności należy się kierować sumą ubezpieczenia KL. Określa ona górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, po której przekroczeniu nie będzie on już odpowiadał finansowo za koszty naszego leczenia za granicą. Ważne zatem, żeby kwota ta nie była zbyt niska, bo w przeciwnym razie wydatki spadną na turystę. Bezpieczna przy podróży do Tajlandii suma to ok. 300 000 zł – ile za tego rodzaju ochronę podczas 10-dniowego pobytu zapłaci jeden dorosły podróżny?

FirmaZakres ochrony COVID-19Suma ubezpieczenia KL (COVID-19)Cena pakietu ubezpieczeń
Generalizachorowanie,
izolacja
300 000 zł71 zł
Proamazachorowanie,
izolacja
300 000 zł90 zł
mtu24.plzachorowanie,
izolacja,
kwarantanna
300 000 zł90 zł
Generalizachorowanie,
izolacja
500 000 zł104 zł
AXA Partnerszachorowanie,
izolacja,
kwarantanna
600 000 zł122 zł
Generalizachorowanie,
izolacja
800 000 zł148 zł
AXA Partnerszachorowanie,
izolacja,
kwarantanna
40 000 000 zł226 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (05.07.2022)

Jak widać, cena ubezpieczenia wzrasta wraz ze zwiększaniem się sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, natomiast niekoniecznie wpływ na cenę polisy ma zakres ochrony dotyczącej COVID-19. Niektórzy ubezpieczyciele (Generali, Proama) wprawdzie wyłączają spod swojej odpowiedzialności koszty przebywania ubezpieczonego na kwarantannie, podczas gdy inni (AXA Partners, mtu24.pl) uwzględniają je wraz z zachorowaniem i izolacją, ale nie jest to decydujące w cenie polisy.

O wiele większe znaczenie ma zakres ochrony ubezpieczeniowej, która oprócz kosztów leczenia obejmować może m.in.:

 • NNW turystyczne gwarantujące wypłatę odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku podczas podróży;
 • OC w życiu prywatnym pokrywające szkody osobowe i rzeczowe osób trzecich poszkodowanych w spowodowanym przez Ciebie wypadku;
 • ubezpieczenie bagażu w razie jego zgubienia, uszkodzenia, kradzieży lub zniszczenia;
 • assistance podróżne, a w jego ramach np. pomoc tłumacza czy organizacja podróży osoby towarzyszącej;
 • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego i sportowego;
 • ubezpieczenie sportowe, a także ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka;
 • klauzule dodatkowe (np. alkoholową lub chorób przewlekłych).

Ponadto o cenie decyduje również liczba ubezpieczonych. Sprawdźmy, jakie byłyby koszty i zakres standardowej ochrony podczas 10-dniowej wycieczki do Tajlandii dla osoby podróżującej w pojedynkę, pary turystów i rodziny z dwójką dzieci. Wybraliśmy najtańszą ofertę każdej firmy na sumę ubezpieczenia KL w wysokości minimum 300 000 zł.

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
GeneraliUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
71 zł142 zł278 zł
ProamaUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Sprzęt elektroniczny: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
90 zł180 zł352 zł
mtu24.plUbezpieczenie KL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Sprzęt elektroniczny: 2000 zł,
Assistance.
90 zł180 zł360 zł
AXA PartnersUbezpieczenie KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Sprzęt sportowy: 1500 zł,
Sprzęt elektroniczny: 1500 zł,
Assistance.
122 zł243 zł422 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (05.07.2022)

Jakie są warunki wjazdu do Tajlandii?

Zasady wjazdu do Tajlandii są nieco inne w przypadku osób zaszczepionych, ozdrowieńców i osób niezaszczepionych.

Wjazd do Tajlandii dla zaszczepionych – jakie warunki trzeba spełnić?

W Tajlandii za osoby zaszczepione uważani są ci, którzy przyjęli szczepionkę w tylu dawkach, ile zaleca producent. Nie ma uregulowań dotyczących konieczności przyjmowania dawek przypominających. Ważne jest jednak, żeby cykl szczepień zakończył się przynajmniej 14 dni przed podróżą.

CZY WIESZ, ŻE …

Tajlandia uznaje wszystkie preparaty, które zostały zatwierdzone przez WHO.

Osoby zaszczepione powinny mieć przy sobie dokument potwierdzający przyjęcie szczepienia. Ważne będzie zarówno polskie, jak i unijne zaświadczenie, jeśli zostanie przetłumaczone na język angielski.

Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed wyjazdem ani po przyjeździe do Tajlandii. Nie są też poddawane kwarantannie po przekroczeniu granicy. Obowiązkowa jest jednak rejestracja w systemie Thailand Pass ( https://tp.consular.go.th/). Po zarejestrowaniu należy wgrać elektroniczną wersję dokumentu potwierdzającego szczepienie, a także polisę ubezpieczeniową. Jej suma powinna wynosić przynajmniej 10 000 USD.

UWAGA!

Osoby zaszczepione są zobowiązane do wypełnienia formularza lokalizacyjnego po przylocie do Tajlandii i pobrania aplikacji śledzącej MorChana.

Osoby niezaszczepione z testem lub kwarantanną

Zasadniczo osoby niezaszczepione po przylocie do Tajlandii muszą odbyć kwarantannę w akredytowanym hotelu typu AQ. Kwarantanna trwa 5 dni. Aby zostać z niej zwolnionym, trzeba poddać się testowi RT-PCR w ostatnim jej dniu i uzyskać negatywny wynik. Jeśli wynik będzie pozytywny, turysta zostanie skierowany do szpitala na 10-dniowe leczenie, a podróżujące z nim osoby – na 7 dniową kwarantannę, po której następuje jeszcze 3-dniowy okres obserwacji.

UWAGA!

Turysta, który uzyska pozytywny wynik testu, będzie musiał zapłacić za hospitalizację z własnych środków. Zapłaci również za czas kwarantanny. Rezerwacja hotelu to obowiązek turysty, który jeszcze przed podróżą będzie musiał jej dokonać, a potwierdzenie rezerwacji wgrać do systemu Thailand Pass podczas rejestracji pobytu.

Przed tymi niedogodnościami można się jednak uchronić, wykonując test na COVID-19 najwcześniej 72 godziny przed podróżą. Negatywny wynik testu należy wgrać do systemu Thailand Pass podczas rejestracji pobytu, wraz z polisą ubezpieczeniową.

CZY WIESZ, ŻE …

Osoby, które nie przyjęły pełnego cyklu szczepień na COVID-19, są w Tajlandii uznawane za osoby niezaszczepione.

Status ozdrowieńca – czy upoważnia do wjazdu do Tajlandii bez testu i kwarantanny?

Osoby, które przechorowały COVID-19 mogą wjechać na terytorium Tajlandii bez konieczności poddawania się testom i odbywania kwarantanny. Warunkiem, poza posiadaniem zaświadczenia o przebyciu choroby, jest przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionki. Szczepienie powinno odbyć się najpóźniej 14 dni przed podróżą.

UWAGA!

Z uwagi na dynamiczną sytuację pandemiczną w Tajlandii i na świecie, zaleca się każdorazowe sprawdzanie komunikatów na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Inne zasady podróży niż te ustalone przez kraj docelowy mogą obowiązywać w liniach lotniczych. Warto sprawdzać również ich źródła informacji.

Jakie obostrzenia covidowe obowiązują w Tajlandii?

Wjazd do kraju to jedno, a funkcjonowanie na jego terenie to drugie. Co prawda Tajlandia zniosła większość obostrzeń związanych z pandemią, jednak z uwagi na utrzymującą się dużą liczbę zakażeń władze nie wykluczają wprowadzenia restrykcji. Te mogą zostać wprowadzone także jedynie lokalnie.

W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz noszenia maseczek pod groźbą grzywny.

PODSUMOWANIE
 • W Tajlandii dzienny przyrost osób zakażonych koronawirusem wciąż jest wysoki – nawet kilka tysięcy przypadków.
 • Nagły wzrost liczby chorych miał miejsce w kwietniu 2021 roku.
 • Za osoby zaszczepione w Tajlandii uznaje się osoby, które przyjęły jeden z dopuszczonych przez WHO preparatów na zasadach zalecanych przez producenta.
 • Osoby zaszczepione mogą wjechać na terytorium Tajlandii nie wcześniej niż 14 dni po przyjęciu cyklu szczepień. Nie muszą jednak wykonywać testów ani odbywać kwarantanny. Konieczna jest jednak rejestracja pobytu w systemie Thailand Pass, wypełnienie formularza lokalizacyjnego po przylocie oraz pobranie aplikacji śledzącej MorChana.
 • Ozdrowieńcy, którzy posiadają odpowiedni dokument potwierdzający przebycie choroby i zostały zaszczepione przynajmniej jedną dawką, mogą wjeżdżać do Tajlandii bez konieczności wykonywania testów i odbywania kwarantanny.
 • Osoby niezaszczepione, które nie wgrają do systemu Thailand Pass negatywnego wyniku testu wykonanego przed przylotem, zostaną skierowane na kwarantannę do akredytowanego hotelu typu AQ, w którym zostaną przez 5 dni. Ostatniego dnia kwarantanny turyści poddawani są testom.
 • Osoby niezaszczepione, które ostatniego dnia kwarantanny otrzymały pozytywny wynik testu, zostaną skierowane do szpitala na leczenie, a ich współtowarzysze z negatywnym wynikiem testu – na kwarantannę i obserwację.
 • W przestrzeni publicznej Tajlandii konieczne jest noszenie maseczek.
 • Ubezpieczenie do Tajlandii kosztuje 51 zł w Generali, 70 zł w TU Europa i 140 zł w Warcie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sytuację epidemiczną w Tajlandii

Czy osoby niezaszczepione muszą wykonywać test przed przylotem do Tajlandii?

Nie ma takiego obowiązku, jednak z pewnością będzie to wygodniejsze wyjście. Negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą należy wgrać do systemu Thailand Pass. Osoby, które nie wykonają testu, będą musiały odbyć po przylocie 5-dniową kwarantannę zakończoną testem. W razie pozytywnego wyniku testu turystów czeka hospitalizacja.

Jakie ograniczenia obowiązują w Tajlandii?

Poza restrykcjami wjazdowymi w Tajlandii należy nosić maseczkę w przestrzeni publicznej. Pozostałe ograniczenia zostały zniesione, jednak ze względu na wciąż utrzymującą się dużą liczbę zakażeń, władze nie wykluczają przywrócenia obostrzeń. Te mogą zostać wprowadzone lokalnie.

Czy firmy ubezpieczeniowe zapewniają pomoc w razie zachorowania na COVID-19 w Tajlandii?

Tak. Niektórzy ubezpieczyciele dodają taką opcję do pakietu ubezpieczeniowego w polisie turystycznej. Tak jest na przykład w TU Europa, gdzie ochrona w zakresie COVID-19 jest osobnym rodzajem ochrony. Inne formy wymagają opłacenia dodatkowej składki, jak na przykład w SIgnal Iduna.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!