Korona Gór Polskich

Chcesz zostać turystycznym królem lub królową polskich gór? Jeśli tak, to najpierw musisz zdobyć jedną z koron, które czekają na Ciebie na południu kraju. Załóż odpowiedni strój, włóż wygodne buty trekkingowe oraz weź plecak z prowiantem i mapą – czas wyruszyć na spotkanie z pięknymi szczytami polskich gór. W jaki sposób możesz zdobyć ogólnopolskie korony? Czym różnią się one od siebie? Czy jest to trudne wyzwanie?

Korony gór Polskich

Z poniższego artykułu dowiesz się o rodzajach ogólnopolskich koron, wybranych przez miesięcznik “Poznaj swój kraj”, Wrocławski Oddział PTTK oraz Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Przeczytasz, jak zdobyć ich oficjalne odznaki przyznawane za zdobycie wybranych szczytów, oraz w jaki sposób można potwierdzać swoje górskie dokonania.

Korona Gór Polskich

Skąd pomysł? 

Inicjatywa została zapoczątkowana w 1997 w miesięczniku “Poznaj swój kraj”. Na Koronę Gór Polskich składa się 28 najwyższych szczytów pasm górskich znajdujących się w Polsce. Pod koniec 1997 roku na zebraniu redakcji miesięcznika powołano Klub Zdobywców Korony Gór Polskich, do którego obecnie należy ponad 120 tysięcy członków. 

Celem inicjatywy było propagowanie turystyki górskiej w całym kraju, a nie tylko w najbardziej popularnych turystycznie regionach. Dodatkowo pomysłodawcom zależało na szerzeniu wiedzy o polskich górach i zachęcaniu do poznania ich piękna. Założono również, że lista będzie obejmować tylko te szczyty, do których wiedzie znakowany szlak turystyczny.

Jak zostać zdobywcą?

Na to pytanie można odpowiedzieć na kilka sposobów. Na pewno podstawowym warunkiem jest zdobycie wszystkich 28 szczytów, a jest to nie lada wyzwanie, ponieważ mają one łączną wysokość około 30 tysięcy metrów. Nie jest więc to zadanie dla wygodnego turysty, który więcej czasu spędza w restauracji, niż chodzi po szlakach.

Koronę Polskich Gór możesz zdobyć sam dla siebie. Jednak wtedy Twoje osiągnięcie nie zostanie zapisane. Nie dostaniesz także odznaczenia przyznawanego przez Klub Zdobywców Korony Gór Polskich. Aby zostać formalnym zdobywcą, trzeba zapisać się do niego i spełnić kilka warunków:

 • szczyty musisz zdobyć siłą własnych mięśni (pieszo, na nartach bądź rowerze),
 • masz na to dowolną ilość czasu,
 • szczyty zdobyte przed przystąpieniem do klubu nie są uwzględniane,
 • musisz mieć co najmniej 7 lat,
 • należy wypełniać książeczkę KGP pieczątkami znajdującymi się na szczytach,
 • w razie braku pieczątki można zrobić zdjęcie, wydrukować je i wkleić na przypisaną do danej góry stronę,
 • całkowicie wypełnioną książeczkę trzeba przesłać do Klubu.

To jeszcze nie wszystko. Potem czeka Cię mały sprawdzian i próba. Loża zdobywców przeprowadzi test, po zdaniu którego zostaniesz Zdobywcą Korony Gór Polski! Więcej szczegółów oraz regulamin klubu znajdziesz na oficjalnej stronie: https://kgp.info.pl/.

Na które trzeba wejść?

W końcu to, co najważniejsze – jakie szczyty trzeba zdobyć? Zadanie nie jest proste. Po pierwsze, będziesz miał do pokonania wiele, bardzo wiele kilometrów pod górę. Po drugie, wybranych gór o różnej skali trudności jest aż 28. Nie da się w końcu porównać wejścia na Rysy z przechadzką na Ślężę czy Łysicę.  

Pełne zestawienie wszystkich szczytów znajdziecie na oficjalnej stronie klubu. Warto wspomnieć tylko, że będziesz miał do zdobycia 14 tysięczników. Brzmi może niepozornie, co to tam tysięcznik, ale wejście na Rysy (2499 m n.p.m.), Babią Górę (1725 m n.p.m.) czy Śnieżkę (1602  m n.p.m.) wymaga kondycji i przygotowania fizycznego.

Klub Zdobywców Korony Gór Polski – co to takiego i jak zostać członkiem?

Jak już wspomnieliśmy, Klub Zdobywców Korony Gór Polski został powołany w 1997 roku, zrzeszając chętnych do zdobycia wszystkich szczytów zaliczanych do Korony. Dziś należy do niego 120 tys. miłośników gór, z czego tytułem Zdobywcy szczyci się blisko 7 tys. z nich. Godność Zdobywcy Korony Gór Polski nadaje tzw. Loża Zdobywców w czasie imprez klubowych lub posiedzeń w dużych miastach.

CIEKAWOSTKA

Niektórzy z członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski mogą się pochwalić wielokrotnym zdobyciem wszystkich zaliczanych do Korony szczytów. Dwójka rekordzistów zrobiła to aż 20 razy!

Jak zostać członkiem Klubu? Przystąpić do niego może każda osoba w wieku powyżej 7 lat. Formularz zapisu znajduje się na stronie: https://kgp.info.pl/akces-do-klubu/. Po jego wypełnieniu i wysłaniu należy dokonać wpłaty:

 • 40 zł wpisowego,
 • 5 zł za Książeczkę KGP, w której będą zbierane potwierdzenia wejścia na szczyty,
 • 15 zł za odznakę klubową (nieobowiązkowa).

Czas realizacji zgłoszenia wynosi ok. 14 dni.

Diadem Polskich Gór

Początki

Diadem Polskich Gór powstał w czerwcu 2013 roku. Jego inicjatorem jest Wrocławski Oddział PTTK, który przygotował specjalną książeczkę oraz opisał warunki, które należy spełnić, aby otrzymać odznakę. Dlaczego powstała taka inicjatywa? Jej głównym założeniem jest szerzenie wiedzy o polskich górach, promowanie górskiej turystyki oraz zachęta do poznawania kraju. Tym razem do zdobycia jest o wiele więcej gór – aż 80!

Jak zdobyć odznakę?

Mimo że odznakę przyznaje Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, to góry do zdobycia znajdują się w całym kraju. W przeciwieństwie do Korony Gór Polskich na liście znajdują się nie tylko najwyższe szczyty pasm, ale także masywów górskich w Polsce. 

Podstawowe zasady uzyskania odznaki Diadem Polskich Gór:

 • zdobycie wszystkich wymienionych szczytów pasm i masywów górskich,
 • nieograniczony czas i dowolna kolejność zdobywania,
 • do listy można dopisać szczyty zdobyte przed powołaniem inicjatywy,
 • konieczność prowadzenia książeczki z danymi osobowymi oraz osiągnięciami – jej cena wynosi 6 zł,
 • potwierdzenie zdobycia szczytów.

Pozostają dwa pytania – jak zdobyć potwierdzenie i co zrobić, gdy zdobędzie się wszystkie wymienione na liście szczyty? Sprawa z weryfikacją jest prosta. W książeczce możesz umieścić pieczątkę obiektu turystycznego lub instytucji znajdującej się najbliżej szczytu. Ważny będzie także bilet wstępu (jeśli taki obiekt jest w pobliżu, np. park narodowy), a także fotografia i potwierdzenie otrzymane w innej odznace. Należy także postarać się o podpis przewodnika górskiego lub przodownika turystyki górskiej PTTK.

Wypełnioną książeczkę wysyła się do weryfikacji Komisji Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Po pozytywnej ocenie można nabyć i legitymować się odznaką Diadem Polskich Gór.

Szczyty do zdobycia

To zadanie dla wytrwałych – do zdobycia jest aż 80 szczytów na terenie całej południowej Polski. Liczą się tutaj także masywy, a nie same pasma górskie, więc w Tatrach trzeba wejść aż na 4 dwutysięczniki. Zdobywając tę oznakę można mieć pewność, że poznało się polskie góry od podszewki! 

Na stronie http://www.ktg.wroclaw.pl/diadem.php znajdziesz listę wszystkich szczytów do zdobycia z podziałem na regiony oraz aktualny regulamin odznaki. 

Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich

Idea

Miłośnicy polskich gór założyli w 2015 roku Klub Zdobywców Koron Górskich RP, którego celem jest promocja turystyki polskich gór. Pomysłodawcom zależało także na pokazaniu, że dbanie i podziw dla polskich gór może być formą pozytywnego patriotyzmu. Obecnie klub stworzył listę 35 koron górskich – od regionalnych po ogólnopolskie. Odznaki za zdobycie konkretnych koron są wielostopniowe. W tym przypadku zajmiemy się tymi, które mają na liście góry na terenie całej Polski, a nie tylko te dotyczące konkretnego masywu. 

Jak zdobyć odznakę?

W przeciwieństwie do dwóch wcześniej opisanych odznak ta jest podzielona na stopnie. Nie musisz więc zdobyć wszystkich szczytów, by dostać jej podstawową wersję. Odznakę otrzymuje się za:

 • zdobycie 5 szczytów – popularną,
 • zdobycie 20 szczytów – brązową,
 • zdobycie 35 szczytów – srebrną,
 • zdobycie wszystkich 50 szczytów – złotą.

Łatwo więc zapragnąć wejść na największą liczbę szczytów z listy, by zdobyć tę najważniejszą – złotą!

Ogólne zasady zdobywania odznaki:

 • mogą ją otrzymać tylko członkowie Klubu KZKG RP,
 • dzieci i młodzież mogą także ją otrzymać,
 • szczyty należy zdobywać siłą własnych mięśni (pieszo, rowerem, na nartach lub konno),
 • nie ma ograniczeń czasowych,
 • szczyty zdobyte przed przystąpieniem do klubu są także zaliczane,
 • potwierdzeniem zdobycia góry może być pieczątka, inne odznaki, zdjęcia, zapis przebytej trasy w endomondo oraz bilety z pobliskich atrakcji turystycznych.

Po zdobyciu określonej liczby szczytów należy wysłać materiały do klubu. Pamiętaj, by określić, jaką koronę zdobyłeś i o jaki stopień odznaki walczysz. Na stronie http://www.koronygor.pl/regulamin-odznak znajdziesz cały regulamin oraz wzory, jak nadsyłać materiały do weryfikacji.   

Szczyty do zdobycia

Lista zawiera 50 szczytów do zdobycia. Uszeregowano je ze względu na ich wybitność, wysokość, atrakcyjność i bliskość szlaku. Najwięcej punktów w Koronie Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich zdobyła Śnieżka w Karkonoszach – ma ich 1202. Drugie miejsce otrzymała Babia Góra w Beskidzie Żywieckim z notą 1075, a trzecie jej sąsiadka góra Pilsko – 752. Oczywiście na liście znalazły się też dużo wyższe góry, takie jak Rysy czy Krzesanica. 

Inne korony KZKG RP

Członkowie klubu mogą zdobyć aż 35 koron. Najbardziej rozbudowanym zadaniem jest otrzymanie odznaki Duża Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich. Jak to zrobić? Najpierw trzeba zdobyć 50 szczytów z listy Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich, a potem dołożyć do niej Koronę Najwybitniejszych Szczytów Sudetów Polskich oraz Koronę Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich. To się nazywa prawdziwe górskie wyzwanie!

Dzieci i młodzież również mogą wziąć udział w rywalizacji o odznaki. Specjalnie dla nich przygotowana została Dziecięca i Młodzieżowa Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich. Dzieci muszą zdobyć 10 szczytów, a młodzież 20 z 80 wyznaczonych najwybitniejszych szczytów. 

Po co to wszystko?

No właśnie, po co robić odznaczenia i tworzyć listy szczytów polskich gór do zdobycia? Jak sami twórcy mówią, by szerzyć wiedzę o górach w naszym kraju i zachęcać do ich poznawania. Zdobywanie odznak i rywalizacja to także znakomita zachęta dla wielu ludzi do ruszenia się z domu i wybrania na wycieczkę. 

Jednocześnie na listach znajdują się szczyty mniej popularne, zapomniane lub jeszcze dobrze nieodkryte przez turystów, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Polska nie składa się tylko z Tatr, Bieszczad i Karkonoszy!

Rywalizacja i zaznaczanie osiągnięć jest bardzo motywujące. Pozwala na pokonanie swoich słabości i barier fizycznych. Ponieważ nie ma obowiązkowej kolejności wchodzenia na szczyty, warto zacząć od tych prostszych i znajdujących się bliżej miejsca zamieszkania, by stopniowo porywać się na większe wyzwania. I tak po pewnym czasie można stać się wytrawnym górskim zdobywcą!

Planujesz wycieczkę autem? Kup polisę assistance!

Zdecydowana większość szczytów zaliczających się do Korony Gór Polski znajduje się na południu kraju – w jego wschodniej i zachodniej części. Dystanse dzielące kolejne punkty nie są zatem duże i przy odpowiednim planowaniu jak najbardziej można sobie urządzić choćby kilkudniową wycieczkę, podczas której będzie można zaliczyć nawet kilka z nich. Nie da się jednak ukryć, że bardzo pomocne w jej organizacji będzie posiadanie własnego środka transportu, która wszystko znacząco ułatwi.

Podróżowanie autem wiąże się natomiast z różnego rodzaju ryzykami, w razie których pomocne okaże się ubezpieczenie samochodu. I mowa tu nie tylko o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, ale także dodatkowej ochronie, jaką można nabyć np. w pakiecie z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Po co nam ona?

Przykładowo, w razie wypadku lub kolizji z naszej winy, towarzystwo ubezpieczeń wypłaci z naszego OC odszkodowanie poszkodowanemu, ale co z nami? Posiadając tylko obowiązkową ochronę, będziemy skazani na siebie i najprawdopodobniej znaczące wydatki na naprawę pojazdu. Zakup dodatkowego ubezpieczenia sprawi natomiast, że ubezpieczyciel wypłaci nam rekompensatę, która pomoże w pokryciu szkód, a także zaoferuje szereg innych usług.

Odszkodowanie za doznane szkody częściowe lub np. w razie kradzieży pojazdu gwarantuje kierowcy ubezpieczenie AC. Na nim możliwości się jednak nie kończą. Zdecydowanie warto też rozważyć zakup ubezpieczenia assistance – szczególnie jeśli planujemy liczne i dłuższe podróże. Co to za polisa?

Assistance to rodzaj zabezpieczenia dla kierowcy na wypadek różnych nieprzewidzianych okoliczności, jakie mogą zastać go po drodze. Stłuczki to jedno, ale zdarzyć się może przecież także awaria lub inna sytuacja, gdy samochód odmówi posłuszeństwa. Pomoc ubezpieczyciela będzie wówczas nieoceniona, szczególnie że może dotyczyć różnych obszarów – nie tylko kwestii technicznych. Co przykładowo może nam gwarantować polisa assistance?

 • Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia.
 • Holowanie samochodu do warsztatu.
 • Wynajem samochodu zastępczego w celu kontynuacji podróży.
 • Zorganizowanie noclegu na czas naprawy auta.
 • Organizację transportu powrotnego do miejsca zamieszkania.
 • Organizację opieki nad dziećmi w razie hospitalizacji opiekuna.
 • Pomoc serwisowa (np. dostarczenie benzyny, otwarcie pojazdu po zatrzaśnięciu kluczyków).
 • Pomoc informacyjna.

A to nie wszystko. Im szerszy zakres assistance wybierzesz, na tym więcej usług będziesz mógł liczyć. Ile to wszystko kosztuje? Wbrew pozorom niewiele. Assistance nie jest drogą polisą – jego najtańsze warianty zapewniające podstawowe usługi są często oferowane już w cenie obowiązkowego OC, za droższe i bardziej rozbudowane trzeba z kolei dopłacić ok. kilkudziesięciu złotych.

Sprawdźmy, ile za pakiet OC z assistance zapłaci 30-letni Leszek z Jarosławia, który w najbliższym roku planuje sporo wypraw po Polsce. Jego marzeniem jest bowiem zdobycie Korony Gór Polski, a do celu wciąż brakuje mu jeszcze kilku szczytów. Zamierza zdobywać je po kolei, urządzając sobie krótkie, weekendowe wycieczki samochodem. Leszek jeździ 8-letnim Oplem Astrą (benzyna, 1364 cm3), ma prawo jazdy od 10 lat i bezszkodową historię ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczeniowePakiet ubezpieczeńZakres ubezpieczenia assistanceCena polisy
mtu24.pl OC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do 100 km.
478 zł
TrastiOC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do najbliższego warsztatu,
naprawa na miejscu zdarzenia.
481 zł
You Can DriveOC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do 100 km.
512 zł
mtu24.plOC + NNW + Assistancepomoc serwisowa (dostarczenie paliwa, wymiana koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora).594 zł
You Can DriveOC + NNW + AssistanceAssistance po awarii i wypadku,
holowanie do 150 km,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa (dostarczenie paliwa, wymiana koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora).
606 zł
WienerOC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do 150 km w Polsce i do 75 km w Europie,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
618 zł
BeesafeOC + NNW + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do najbliższego warsztatu,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
799 zł
BeesafeOC + AssistanceAssistance po awarii, kradzieży i wypadku,
holowanie do 200 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa (dostarczenie paliwa, wymiana koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora).
826 zł
BenefiaOC + NNW + AssistanceAssistance po awarii i wypadku,
holowanie do 150 km,
naprawa na miejscu zdarzenia.
1361 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (03.04.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o korony górskie w Polsce

Jakie odznaki górskie można zdobyć w Polsce?
Czy do zdobycia odznaki potrzebne jest wejście na wszystkie wymagane szczyty?
Jak udokumentować zdobycie szczytu, aby otrzymać odznaczenie?
PODSUMOWANIE
 • Zdobywając górskie szczyty w Polsce, można otrzymać m.in. Koronę Gór Polskich, Diadem Polskich Gór lub Koronę Najwybitniejszych Szczytów Polskich.
 • Na Koronę Gór Polskich składa się 28 najwyższych szczytów znajdujących się w Polsce pasm górskich.
 • Diadem Polskich Gór zawiera aż 80 szczytów, uwzględniając najwyższe punkty pasm i masywów górskich w Polsce.
 • Koronę Najwybitniejszych Szczytów Polskich tworzy 50 szczytów uszeregowanych ze względu na ich wybitność, wysokość, atrakcyjność i bliskość szlaku.
 • Aby ubiegać się o wybraną koronę, należy zdobyć szczyty o własnych siłach, potwierdzając to osiągnięcie np. pieczątkami lub zdjęciami umieszczonymi w książeczce odpowiedniego towarzystwa (np. Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich).
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!